Lepistes Kulübü; lepistes hakkında her şey (ülkemizin ilk ve en köklü lepistes topluluğu)
24 Nisan 2014, 04:46:34 *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: YENİ ÜYELİK SİSTEMİMİZ HAKKINDA (FORUMA ÜYE OLMAK İSTEYENLER LÜTFEN BURAYA TIKLASINLAR).

Sayfa: [1] 2   Aşağı git Konuyu Okumuş Olanlar
  Yazdır  
Gönderen Konu: "Hediye cüce vatoz" başlığından devam  (Okunma Sayısı 1474 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Kamil B. YILMAZ
Forum Müdavimi
*
ADI-SOYADI Kamil Berke Yılmaz
CİNSİYET Cinsiyet: Bay
KONUM Bursa / İnegöl
KAYIT TARİHİ 08 Nisan 2010, 19:32:13
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 1909
Konu Sayısı: 92
Bu iletiyi değerlendir +295/-1
İLETİŞİM
« : 09 Ocak 2013, 20:35:30 »

Hüseyin abi bana bir dişi bir erkek ayarlarsan, en kısa zamanda senin yanındayım. Smiley

IT's Over...!!!
Robot Moderatör
Anahtar Kelime
Offline Pasif

View Profile
Re: "Hediye cüce vatoz" başlığından devam
« Posted on: 24 Nisan 2014, 04:46:34 »

uyari
Merhaba ziyaretçi, öncelikle sitemize hoş geldiniz. Ben Lepistes Kulübü Robot Moderatör olarak siteden daha fazla yararlanmanız için sitemize üye olmanızı öneririm. Sitemize üye olmadan da yazıları okuyabilirsiniz, ancak bazı bölümlerde ziyaretçiler kısıtlandığı için bazı bölümleri göremezsiniz. Sitemize üye olursanız fotoğraf ve videolar paylaşabilirsiniz, yazılar paylaşabilirsiniz, sorular sorabilirsiniz, sorulan sorulara cevaplar verebilirsiniz. LK, ülkemizin ilk ve en köklü lepistes kulübüdür. Taklitlerimizden sakının! İyi eğlenceler...

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: "Hediye cüce vatoz" başlığından devam lepistes, "Hediye cüce vatoz" başlığından devam endler, "Hediye cüce vatoz" başlığından devam Poeciliidae, "Hediye cüce vatoz" başlığından devam Poecilia reticulata, "Hediye cüce vatoz" başlığından devam lepistes üretimi, "Hediye cüce vatoz" başlığından devam lepistes yavruları, "Hediye cüce vatoz" başlığından devam gambusya, "Hediye cüce vatoz" başlığından devam paludaryum, "Hediye cüce vatoz" başlığından devam akvaryum, "Hediye cüce vatoz" başlığından devam plati, "Hediye cüce vatoz" başlığından devam velifera
H.KAYA Gemlik
Forumla ilişiği kesilmiş
*
ADI-SOYADI Hüseyin KAYA
KONUM Gemlik-Bursa
KAYIT TARİHİ 25 Mayıs 2012, 09:08:43
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 2079
Konu Sayısı: 35
Bu iletiyi değerlendir +514/-746
İLETİŞİM
« Yanıtla #1 : 10 Ocak 2013, 00:25:18 »

Hüseyin abi bana bir dişi bir erkek ayarlarsan, en kısa zamanda senin yanındayım. Smiley
Kamil, bunlarda henüz cinsiyet ayrımı yapılamıyor. Sana verdiklerimle aynı, istersen ayırırım.

Hüseyin KAYA. Gemlik- BURSA
11 Akvaryumluk Bitkili Canlı Doğuran, Cüce Vatoz ve Karides Dünyası.
Kamil B. YILMAZ
Forum Müdavimi
*
KONUM Bursa / İnegöl
İLETİŞİM
« Yanıtla #2 : 10 Ocak 2013, 03:08:00 »

Hüseyin abi senin cüceler akvaryumun altını üstüne getiriyorlar. Ara sıra çok manyak kavga ettiklerini görüyorum. Grin Şu an cüce vatoz üretme düşüncesi içinde olduğum için daha genç ama anaç dişi-erkek cüce istiyorum. Smiley Bu arada benin ilk aldığım cüce vatozun aşağı yukarı 1-2 mm üç dört tane bıyığı yıkmış. Grin Basbaya belli oluyor ama daha çok genç diyebiliriz. Hüseyin abi sence buna aynı yaşlarda bir dişi ayarlasak, yavru alma şansımız var mı?

Olmazsa bir haftasonu Onur abinin yanına gitmek farz olur. Grin

IT's Over...!!!
H.KAYA Gemlik
Forumla ilişiği kesilmiş
*
ADI-SOYADI Hüseyin KAYA
KONUM Gemlik-Bursa
İLETİŞİM
« Yanıtla #3 : 10 Ocak 2013, 09:33:09 »

Kamil, ilerisi için evet. Bu balıklarda yumurta ve yavru bakımını erkek üsleniyor, bu yüzden tecrübe gerekir diyorlar. Benim erkek ilk denemede gayet güzel babalık yapmıştı. Madem böyle bir niyetin vardı, niçin benim damızlıkları almadın?

Kamil B. YILMAZ
Forum Müdavimi
*
KONUM Bursa / İnegöl
İLETİŞİM
« Yanıtla #4 : 10 Ocak 2013, 20:25:53 »

Kamil, ilerisi için evet. Bu balıklarda yumurta ve yavru bakımını erkek üsleniyor, bu yüzden tecrübe gerekir diyorlar. Benim erkek ilk denemede gayet güzel babalık yapmıştı. Madem böyle bir niyetin vardı, niçin benim damızlıkları almadın?
Damızlık istemiyorum ama Hüseyin abi. Genç dişi-erkek istiyorum. Demek istediğim ise bunlardan erkeği ben de var ama dişi yok. Aynı boylarda ve yaşta bir tane dişi ayarlayabilirsek, ilerisi için değil de, birkaç ayda bunlardan yavru alma şansımız var mı?

IT's Over...!!!
H.KAYA Gemlik
Forumla ilişiği kesilmiş
*
ADI-SOYADI Hüseyin KAYA
KONUM Gemlik-Bursa
İLETİŞİM
« Yanıtla #5 : 11 Ocak 2013, 01:33:37 »

Sendeki erkeğe kalmış.

Kamil B. YILMAZ
Forum Müdavimi
*
KONUM Bursa / İnegöl
İLETİŞİM
« Yanıtla #6 : 11 Ocak 2013, 01:43:37 »

Erkek sahip çıkarsa yavru alınabilir yani değil mi? Hüseyin abi peki cüce vatozlar kaç aylık olduklarında üreyebilir? Benim erkeğin aşağı yukarı 3 tane 2 mm uzunluğunda dikenleri var. Tahminen dişi ile çiftleşmek için uygun yaşta mıdır?

Ahiret sorusuna döndü, kusura bakmayasın Hüseyin abi. Smiley

IT's Over...!!!
H.KAYA Gemlik
Forumla ilişiği kesilmiş
*
ADI-SOYADI Hüseyin KAYA
KONUM Gemlik-Bursa
İLETİŞİM
« Yanıtla #7 : 11 Ocak 2013, 10:13:13 »

Benim akvaryumumdaki cücelerin, üremeye başlamaları bir yaşını geçtikten sonra oldu. 11 aylık iken de üretebiliyorlarmış. Sendeki erkek en fazla, 6-7 aylık gibi duruyor. Çok fazla bir şey söylemek istemiyorum, beslenme ile de ilgili.

Kamil B. YILMAZ
Forum Müdavimi
*
KONUM Bursa / İnegöl
İLETİŞİM
« Yanıtla #8 : 11 Ocak 2013, 20:23:37 »

Benim akvaryumumdaki cücelerin, üremeye başlamaları bir yaşını geçtikten sonra oldu. 11 aylık iken de üretebiliyorlarmış. Sendeki erkek en fazla, 6-7 aylık gibi duruyor. Çok fazla bir şey söylemek istemiyorum, beslenme ile de ilgili.
Sağ olasın Hüseyin abi. İnşallah senin cücelerden bir tanesi de dişi çıkarsa, on numara olacaktır. Grin

IT's Over...!!!
numanjii
Bitkili lepistes akvaryumu
FORUM YÖNETİMİ
*
ADI-SOYADI Numan İŞCAN
KONUM Tekirdağ
KAYIT TARİHİ 08 Aralık 2007, 18:51:07
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 2537
Konu Sayısı: 82
Bu iletiyi değerlendir +466/-2
İLETİŞİM
Lepistes, C.vatoz, Çöpçü, salyangoz, Kiraz karides

« Yanıtla #9 : 11 Ocak 2013, 20:35:43 »

Bendekiler çok geç ürediler. Bir yaşını çok çok geçmişlerdi. Bende ise tam tersi oldu. Erkek ilk yavrulara bakamadı. Yumurtaları ayırıp büyütmek zorunda kaldım ve onlar da benim hatamdan dolayı telef oldu. Aslında bakamadı derken, benim damızlıklar çok iri. Şekli şemali olmasa cüceliğinden şüphe edeceğim. Gerçi bunların çok farklı çeşitleri var sanırım bendekiler en irilerinden. Smiley Balık büyük olduğundan, ışığı yaktığımda vs. ani ürkmelerde yuvadan hızlı kaçışlarda yumurtaların yerinden kopup akvaryuma savrulmasına neden oldu. Bu sebepten yumurtaları ayırmak zorunda kaldım. ama son yumurtlamda ben biraz daha dikkatli oldum ve ürkütmeyince yumurtalar çıktı. Ondan sonrası gayet kolay. Sen hiçbir şey yapmıyorsun. O kollyor gözetiyor. Zaten iri oluyor yavrular. Bir haftaya renkleri koyulaştığında hayli büyümüş oluyorlar ve zaten yuvadan kendileri çıkmıyor. Ufak ufak kaçamak turlarla dışarı çıkma alıştırmaları yapıyorlar. Birkaç gün sonra da akvaryum içinde serbestler. Smiley
Ama taş, kaya, bitki vs ne varsa saklanırlar haberin olsun.

Benim cüce vatoz yavrularında gözlemlediğim ve keşfettiğim bir şey ise daha büyük yavruların yeni yumurtalara bakım yapması. Yumurtaları ayrı, boş bir akvaryumda yetiştirdiğim için gözlemleme şansım oldu. İlk yumurtalar açıldıktan yaklaşık 2 ay sonra bir kez daha yumurtladı dişilerim. O yumurtaları da aynı yere almak durumunda kaldım. Dolayısıyla bir önceki yavrular 2 aylık civarındaydı. Ve inanın yumurtaların bakımını yaptılar, temizleyip havalandırdılar. Kayıp neredeyse hiç di.
Üretiminin her aşamasında çok keyif veren bir balık. Keşfetiğim bu özelliği nedeniyle ciddi miktarda üretim yapmayı düşündüm. Ama yer ve imkansızlıkdan dolayı girişemedim bu işe. Yanlış anlaşılmasın, amaç ticaret değil, amacım hem kendi akvaryum masraflarımı karşılamak, hm de piyasaya bu balığı daha uygun fiyata sokup herkesin faydalanmasını sağlamaktı. Ama olmadı.

Klavyem Sürçerse Affola... Smiley

Onur G. HİTİT
Amatör teorik araştırmacı ve doğal alan gözlemcisi (Sn. Oğuz SAĞLAM'ın bana verdiği ünvandır)
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
KONUM SAMSUN
KAYIT TARİHİ 27 Nisan 2007, 22:18:33
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 17561
Konu Sayısı: 3715
Bu iletiyi değerlendir +670/-2
İLETİŞİM
Site
İlkelerimden ödün vermem.

« Yanıtla #10 : 11 Ocak 2013, 20:43:15 »

Arkadaşlar, konuyu ayırdım. Alışveriş bölümündeki başlıkları bir süre sonra arşivliyoruz. Bundan dolayı, bilgilenme amaçlı yazışmalardan itibaren başlığı böldüm.

"Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız." Konfüçyus

‎"Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenemeyen bir şey olduğunu anlayacak." Şef Seattle

YENİ ÜYELERİMİZ, LÜTFEN TIKLAYINIZ!

numanjii
Bitkili lepistes akvaryumu
FORUM YÖNETİMİ
*
ADI-SOYADI Numan İŞCAN
KONUM Tekirdağ
KAYIT TARİHİ 08 Aralık 2007, 18:51:07
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 2537
Konu Sayısı: 82
Bu iletiyi değerlendir +466/-2
İLETİŞİM
Lepistes, C.vatoz, Çöpçü, salyangoz, Kiraz karides

« Yanıtla #11 : 11 Ocak 2013, 20:51:04 »

Çok sayıda üretim için bence yapılması gereken şey çok basit. Büyükçe bir akvaryuma sadece su doldurup, iyi bir havalandırma (pipo filtre ile de filtrasyon desteği) ve mevsime göre ısıtıcı kullanarak normal bir akvaryum döngüsünü sağla. İçine damızlıklarını sal. Çift ya da erkek sayısına göre yuva (testi, Hindistan cevizi kabuğ) koy. Günlük olarak yemle ve bekle. Smiley Sonrasında binlerce yavrundan taşımaya veya satmaya/hediye etmeye uygun boyda olanları yakala. Smiley

Bu balığın üretiminde gördüğüm birkaç püf noktayı da hemen belirteyim:
- Su çok sıcak olmasın, bu mantarlaşmaya sebep olur. Zaten balık suyun soğuduğu dönemde yumurta döker. Ben akvaryuma yani su koyduğum her defasında yumurta döktüler. Smiley
- Erkek yuvadeyken fazla ürkütmemeye bak. Onur abinin akvaryumu gibi bol bitkili kuytulu akvaryumlarda bu sorun olmaz belki ama muhtemelen sen de benim gibi yumurtaları, yavruları görmek isteyeceksin ve yuvayı görebileceğin bir yere yerleştireceksin. Smiley
- Yumurtalar yaklaşık 5 gün civarında açılıyor. Yumurtalar açıldığında sanırım yumurta içinden bir çeşit sıvı ya da madde çıkıyor ve bu suyu bozuyor. Çok tehlikeli. Yumurta açılmasını gözlemle ve bu günlerde mutlaka suyu değiştir. Ama dikkatli ol, kuvvetli değişim yapma.
- Vatoz yavruları su değişimine ve kirliliğe hassas. Su değişiini sık sık ama küçük miktarlarda, suyun yapısını ve sıcaklığını değiştirmeyecek şekilde yap. Benim önerdiğim bu sistemde dipte kalıntı ve pislik çok oluyor. Onları sık sık ince bir hortumla sifonlamak lazım.
- Yumurta kesesi kaybolana kadar yemleme yapma. Yiyemezler. Ayrıca su çok soğuk olursa gelişim gecikiyor ve kese bittiğinde yem alcak kadar gelişmemiş oluyorlar ve açlıktan ölüyorlar.
- Eğer ayrı bir akvaryumda, özellikle de ebeveynsiz yetiştireceksen karides, salyangoz olmamasına dikkat et. Yumurtaları yiyorlar. Yeni yumurtadan çımış yavrunun bile yumurta kesesini patlatıp yediklerini gördüm.

Tabii ki bu anlattıklarım ayrı bir akvaryumda üretim yapmayı tercih edersen geçerli. Ana tankında "saldım çayıra mevlam kayıra" sistemiyle üreteceğim dersen, akvaryuma bir yuva koy ve gerekli su şartlarını sağla yeter.

Soruya cevap verirken vatoz üretimi hakkında da bilgi vermiş oldum. Yazasım tuttu kusura bakmayın. Smiley

Klavyem Sürçerse Affola... Smiley

Kamil B. YILMAZ
Forum Müdavimi
*
KONUM Bursa / İnegöl
İLETİŞİM
« Yanıtla #12 : 12 Ocak 2013, 00:17:13 »

Numan abi on numara bilgi kaynağı olmuş gerçekten. Ellerine sağlık...

IT's Over...!!!
H.KAYA Gemlik
Forumla ilişiği kesilmiş
*
ADI-SOYADI Hüseyin KAYA
KONUM Gemlik-Bursa
İLETİŞİM
« Yanıtla #13 : 12 Ocak 2013, 00:41:52 »

Kamil, yanına geldiğimde de bahsetmiştim, elimde bir tane yumurta dökmeye hazır dişi var. İstersen senindir. Numan kardeşim özene bezene anlatmış. Ben iki noktada kendisine katılmıyorum. Üretim akvaryumunda tabanı kumlu, bitkili akvaryumlar seçilirse, balık dışkılarının bir kısmı emilerek besin olarak kullanılacağından kirlenme daha az olacaktır. Üretim için ayrı bir akvaryum seçilmişse yavruları ayırmaya gerek yoktur. Yumurtalar açılırken sıvı salgılama olayına rastlamadım, ya da dikkatimi çekmedi. Bu nedenden dolayı ekstradan su değişimi yapmadım. Belirtmek istediğim konu, aslında bu balıklar hiçbir önlem almadan insanı bıktıracak kadar çok ürüyorlar. Senin akvaryumunda bir adet deniz salyangozu kabuğuyla yavrudan bıkarsın.

Kamil B. YILMAZ
Forum Müdavimi
*
KONUM Bursa / İnegöl
İLETİŞİM
« Yanıtla #14 : 12 Ocak 2013, 01:17:57 »

Anlaştık Hüseyin abi. Grin Dişinin boyu aşağı yukarı kaç cm abi?

IT's Over...!!!
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

|Site Map | Arsiv | Wap | Wap2 | Wap Forum | XML | Rss
Fish Topsites Hayvanlar Alemi TurkeyRank.Com - Pagerank Servisi
MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!
Bu Sayfa 1.033 Saniyede 44 Sorgu ile Oluşturuldu