Lepistes Kulb; lepistes hakknda her ey (lkemizin ilk ve en kkl lepistes topluluu)
12 Aralk 2017, 15:21:28 *
Hogeldiniz, Ziyareti.Ltfen giri yapn veya kayt olun.

Kullanc adnz, parolanz ve aktif kalma sresini giriniz
Duyurular: FORUMA YE OLMADAN NCE KURALLARIMIZI OKUYUNUZ. KURALLARIMIZI OKUMAK N BURAYA TIKLAYINIZ.

Sayfa: [1] 2   Aa git Konuyu Okumu Olanlar
  Yazdr  
Gnderen Konu: Paludaryum nedir?  (Okunma Says 87626 defa)
0 ye ve 1 Ziyareti konuyu incelemekte.
Onur G. HTT
Amatr teorik aratrmac ve doal alan gzlemcisi (Sn. Ouz SALAM'n bana verdii nvandr)
YNETC
*
ADI-SOYADI Onur G. HTT
CNSYET Cinsiyet: Bay
YA: 39
KONUM SAMSUN
KAYIT TARH 27 Nisan 2007, 22:18:33
MESAJ SAYISI Mesaj Says: 19900
Konu Says: 4585
Bu iletiyi deerlendir +837/-10
LETM
Site evrimd
« : 28 Nisan 2008, 22:28:52 »

Paludaryum nedir?

Paludaryum, bir su kenar simulasyonudur. Tamamen su altn konu edinen akvaryumlardan ziyade, su alt yaam ile birlikte suyun hemen dn da iine alr. Bu durumda su kenarnda yaayan bataklk bitkileri, hem suda hem karada yaayan bir takm canllar da buna dahil edilebilir. Paludaryumlar, su ve kara hayatnn kesime noktas olan su kenarlarnn yapay olarak hazrlanm (doallktan dn verilmeden tabi) halidir. Grsellik, byk lde su d (su kenar) elemanlar zerinde younlamtr. Bundan dolay da suyun dna tam kayalklar, ktkler, aa kkleri, bataklk bitkileri, erelti otlar, sarmaklar ve baz bataklk bitkileri bol miktarda kullanlmaktadr.

Paludaryum hazrlan:

lk nce paludaryum yapmaya karar verilir. Paludaryumlarda, mevcut tankn tamam suyla doldurulmayaca iin karar vermek zor olabilir. En azndan benim iin zor olmutu. Kocaman tankn 1/3 veya 1/4'nde su tutulacakt ve "Acaba bu enayilik midir?" diye dnmedim dersem yalan olur. Ama sonuta ortaya ilgin bir almann kaca bir gerekti ve bu dnceyle paludaryum yapmaya karar verdim.

lk nce tank tamamen boalttm. Tabana taban malzemesini serdim. Bu, tercihe gre deiebilir. Ben dere kumu, dere akl, midye kr ve kuvars kum karmn kullandm. Arkadan ne meyilli olacak ekilde taban malzemesini serdim.

Daha sonra birka para kt zevkime gre -ve tabi devrilmeyecek ekilde- yerletirdim. Arkadaki boluklara birka para kaya ve taban malzemesi ile dolgu yaptm ve taban malzemesinin 10 cm. kadar zerini suyla doldurdum.

Su doldurma ileminden sonra su alt bitkilerini yerletirdim. Su alt dekorasyonunu tamamladm. Arka blmdeki su dnda kalan ksmlara ise su kenar bitkilerini yerletirmek iin yer ayrdm ve buralara da eitli su kenar ve rutubet seven bitkileri yerletirdim.

Daha sonraki ilemde, filtrasyon malzemelerini yerletirip biraz daha su doldurdum. Filtreyi altrdm, su hazrlyc kimyasallar da ekledikten sonra biraz daha su ekleyip balklar salmak iin beklemeye baladm.

Bir sre sonra balklar paludaryuma baladm ve ortaya ilgin bir alma kt.
Kaytl

"Bildiini bilenin arkasndan gidiniz, bildiini bilmeyeni uyarnz, bilmediini bilene retiniz, bilmediini bilmeyenden kanz." Konfyus

"Son rmak kuruduunda, son aa yok olduunda, son balk ldnde; beyaz adam parann yenemeyen bir ey olduunu anlayacak." ef Seattle

YEN YELERMZ, LTFEN TIKLAYINIZ!

Robot Moderatr
Anahtar Kelime
Offline Pasif

View Profile
Re: Paludaryum nedir?
Posted on: 12 Aralk 2017, 15:21:28

uyari
Merhaba ziyareti, ncelikle sitemize ho geldiniz. Ben Lepistes Kulb Robot Moderatr olarak siteden daha fazla yararlanmanz iin sitemize ye olmanz neririm. Sitemize ye olmadan da yazlar okuyabilirsiniz, ancak baz blmlerde ziyaretiler kstland iin baz blmleri gremezsiniz. Sitemize ye olursanz fotoraf ve videolar paylaabilirsiniz, yazlar paylaabilirsiniz, sorular sorabilirsiniz, sorulan sorulara cevaplar verebilirsiniz. LK, lkemizin ilk ve en kkl lepistes kulbdr. Taklitlerimizden saknn! yi elenceler...

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Paludaryum nedir? lepistes, Paludaryum nedir? endler, Paludaryum nedir? Poeciliidae, Paludaryum nedir? Poecilia reticulata, Paludaryum nedir? lepistes retimi, Paludaryum nedir? lepistes yavrular, Paludaryum nedir? gambusya, Paludaryum nedir? paludaryum, Paludaryum nedir? akvaryum, Paludaryum nedir? plati, Paludaryum nedir? velifera
Onur G. HTT
Amatr teorik aratrmac ve doal alan gzlemcisi (Sn. Ouz SALAM'n bana verdii nvandr)
YNETC
*
ADI-SOYADI Onur G. HTT
KONUM SAMSUN
LETM
Site evrimd
« Yantla #1 : 10 Mays 2008, 23:08:02 »

Video sunum:

http://video.google.com/videosearch?q=paludarium&sitesearch=
Kaytl

"Bildiini bilenin arkasndan gidiniz, bildiini bilmeyeni uyarnz, bilmediini bilene retiniz, bilmediini bilmeyenden kanz." Konfyus

"Son rmak kuruduunda, son aa yok olduunda, son balk ldnde; beyaz adam parann yenemeyen bir ey olduunu anlayacak." ef Seattle

zdemir
*
ADI-SOYADI
MESAJ SAYISI Mesaj Says: 39
Konu Says: 3
Bu iletiyi deerlendir +0/-0
LETM
evrimd
« Yantla #2 : 18 Haziran 2008, 17:11:06 »

Gzel bir paludaryum olmu, ellerinize salk.
Kaytl

60*30*25 Boyutlarnda bir bitkili tankm var.
40*25*25 Boyutlarnda u anda bo olan bir tankm var.
Orhan ZDEMR.
DUMAN
ZEL YE
*
ADI-SOYADI Ramazan DUMAN
YA: 37
KONUM Ankara
KAYIT TARH 11 Haziran 2008, 19:26:11
MESAJ SAYISI Mesaj Says: 959
Konu Says: 33
Bu iletiyi deerlendir +100/-0
LETM
evrimd
« Yantla #3 : 18 Haziran 2008, 17:27:09 »

Onur Bey gerekten harika olmu. Bence bir fon almas yapsaydnz harika tesi olurdu. Smiley Maallah. Smiley Aman nazar demesin.
Kaytl

Ramazan DUMAN
ANKARA
Onur G. HTT
YNETC
*
ADI-SOYADI Onur G. HTT
KONUM SAMSUN
LETM
Site evrimd
« Yantla #4 : 18 Haziran 2008, 21:05:23 »

Eski bir alma olduu iin, yani oktan kaldrdm iin maallaha gerek yok. Ama fazla maallah gz karmaz. Cheesy
Kaytl

BETTALAR
Bettalarn Babas
Forumla iliii kesilmi
*
ADI-SOYADI Ali elik
YA: 57
KONUM Istanbul
KAYIT TARH 12 Eyll 2007, 11:24:27
MESAJ SAYISI Mesaj Says: 46
Konu Says: 17
Bu iletiyi deerlendir +1/-0
LETM
Site evrimd
« Yantla #5 : 27 Haziran 2008, 13:22:47 »

Paludaryum gzel bir ey ancak ben pek scak bakmyorum. Yani konuda da anlatlan gibi suyun bir ksm dolu yars bo  falan... Pek bana gre deil bu. Smiley
Kaytl

Sakarya niversitesi - Trk Dili Ve Edebiyat

Ali ELK

Istanbul-Bahelievler

www.bettalar.com
furk4n3535
**
ADI-SOYADI Furkan YAVUZ
YA: 23
KONUM zmir/Torbal
KAYIT TARH 09 Haziran 2008, 23:28:27
MESAJ SAYISI Mesaj Says: 113
Konu Says: 9
LETM
0 Rh +

evrimd
« Yantla #6 : 28 Haziran 2008, 17:32:47 »

Paludaryumlar houma gider ama yapmay hi denemedim.
Sayglar.
Kaytl

zmir/Torbal
Arayan Mevlasn da Bulur, Belasnda.
dramatik13
*
ADI-SOYADI
YA: 28
KONUM Eskiehir
KAYIT TARH 27 Haziran 2008, 19:58:55
MESAJ SAYISI Mesaj Says: 53
Konu Says: 6
LETM
It's my life

evrimd
« Yantla #7 : 01 Temmuz 2008, 15:21:30 »

Ben paludaryum yaparsam suda canl douran olur ve karada da hemstr olur, acayip gzel olur.
Kaytl

200*70*70=Piraya tank
200*70*70=Arowana tank
150*60*60=Malawi tank
100*50*30=Canl douran tank
50*33*22=Yavru tank
Onur G. HTT
YNETC
*
ADI-SOYADI Onur G. HTT
KONUM SAMSUN
LETM
Site evrimd
« Yantla #8 : 01 Temmuz 2008, 15:28:08 »

Hemstr sucul bir canl deil ki. Smiley Yani karasal alan bile olsa orada da en azndan yar sucul canllar (semender, su kaplumbaas, kurbaa, su ylan gibi) olmal. Wink
Kaytl

orcunaras
*
ADI-SOYADI
CNSYET Cinsiyet:
MESAJ SAYISI Mesaj Says: 74
Konu Says: 16
LETM
evrimd
« Yantla #9 : 22 Temmuz 2008, 15:25:56 »

Onur abi veliferalar ile bir paludaryum yaratabilme ansmz var m acaba? Daha dorusu elimdeki tank paludaryuma evirebilir miyim? Aquaclay (10 lt) ve Fondo Vivo (2.5kg) karmm var ve tankn yksekliinin 5'te 4'n dolduruyorum zaten.

Kafam kartran aalar, pH, sertlik ve veliferalar...
Kaytl
Onur G. HTT
YNETC
*
ADI-SOYADI Onur G. HTT
KONUM SAMSUN
LETM
Site evrimd
« Yantla #10 : 22 Temmuz 2008, 17:16:17 »

Akvaryumlarda baklabilen her trl balk, paludaryumda da baklabilir. Wink
Kaytl

orcunaras
*
ADI-SOYADI
CNSYET Cinsiyet:
MESAJ SAYISI Mesaj Says: 74
Konu Says: 16
LETM
evrimd
« Yantla #11 : 22 Temmuz 2008, 17:50:18 »

Onur abi 7.5-8.5 pH araln tutturmak ve sert su elde etmek gerekiyor, mangrov kk koyamyorum malum, iri dallar bulmam lazm ki bunlarn da salnm yapmyor olmas lazm, art veliferalarn doal ortamn gsteren bir fotoraf da bulamadm.Ayrca yukardaki tankn aydnlatmasn ok merak ettim...
Kaytl
Onur G. HTT
YNETC
*
ADI-SOYADI Onur G. HTT
KONUM SAMSUN
LETM
Site evrimd
« Yantla #12 : 22 Temmuz 2008, 18:35:27 »

Mangrov kkleri pH' drmez. Drdne dair bir inan vardr ama bu doru deildir. Bunu sadece "dekor" olarak dnebiliriz.

Yukarda tanttm paludaryumda 1 tane Philips floresan, 1 tane de Sera floresan vard.
Kaytl

canl_douranlar
*
ADI-SOYADI
CNSYET Cinsiyet:
MESAJ SAYISI Mesaj Says: 50
Konu Says: 5
Bu iletiyi deerlendir +1/-1
LETM
evrimd
« Yantla #13 : 21 Austos 2008, 10:07:47 »

ok gzel bir paludaryum olmu,acaba akvaryuma hangi balklar almay dnyorsunuz Onur Bey?
Kaytl
Onur G. HTT
YNETC
*
ADI-SOYADI Onur G. HTT
KONUM SAMSUN
LETM
Site evrimd
« Yantla #14 : 21 Austos 2008, 14:03:06 »

Yaz ve fotoraflar bana aittir. Bahsi geen paludaryum, nceden kurduum ve u anda var olmayan bir almadr.

Bu paludaryumu kaldral ok oldu. Dolaysyla bir balk almay dnmyorum.
Kaytl

mc_rp_style
*
ADI-SOYADI
CNSYET Cinsiyet:
MESAJ SAYISI Mesaj Says: 10
Konu Says: 1
Bu iletiyi deerlendir +2/-1
LETM
evrimd
« Yantla #15 : 02 Eyll 2008, 00:18:25 »

Onur abi harikasn. Cheesy
Kaytl
3mr3

ADI-SOYADI
YA: 24
KONUM Ankara
KAYIT TARH 10 Temmuz 2008, 17:52:01
MESAJ SAYISI Mesaj Says: 1
Konu Says: 0
LETM
Site
Emre Toruk

evrimd
« Yantla #16 : 02 Eyll 2008, 21:14:48 »

Abi suyun yarsn koymay unutmussunuz.Bir de balk atmay... Cheesy aka bir yana gzel ama ben de pek scak bakmyorum.
Kaytl

....::::€/\/\R€ TORUK::::...

...:::Bettalarn yeni dnyas:::...

numanjii
Bitkili lepistes akvaryumu
ZEL YE
*
ADI-SOYADI Numan CAN
YA: 36
KONUM Tekirda
KAYIT TARH 08 Aralk 2007, 18:51:07
MESAJ SAYISI Mesaj Says: 2545
Konu Says: 84
Bu iletiyi deerlendir +467/-2
LETM
Lepistes

evrimd
« Yantla #17 : 17 Eyll 2008, 20:32:39 »

Onur Hocam elime bir tank geti bu akam. Paludaryum mu yapsam? Ama ebatlar pek bir ufak. Boyu 80 cm, ykseklik 50 cm, derinlik 30 cm. imi grr m? Bana biraz tavsiyede bulunabilir misin?
Kaytl

Klavyem Srerse Affola... Smiley
numanjii
Bitkili lepistes akvaryumu
ZEL YE
*
ADI-SOYADI Numan CAN
YA: 36
KONUM Tekirda
KAYIT TARH 08 Aralk 2007, 18:51:07
MESAJ SAYISI Mesaj Says: 2545
Konu Says: 84
Bu iletiyi deerlendir +467/-2
LETM
Lepistes

evrimd
« Yantla #18 : 17 Eyll 2008, 20:40:12 »

Yaknda Onur abi beni bile akvaryumda besleyecek. Smiley
Kaytl

Klavyem Srerse Affola... Smiley
Onur G. HTT
YNETC
*
ADI-SOYADI Onur G. HTT
KONUM SAMSUN
LETM
Site evrimd
« Yantla #19 : 17 Eyll 2008, 21:10:24 »

Ebatlar uygun. Paludaryumda snr yoktur. Benim 3-5 litrelik paludaryumlarm bile olmutu. Smiley
Kaytl

Sayfa: [1] 2   Yukar git
  Yazdr  

Gitmek istediiniz yer:  

|Site Map | Arsiv | Wap | Wap2 | Wap Forum | XML | Rss
TurkeyRank.Com - Pagerank Servisi
MySQL Kullanyor PHP Kullanyor Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!
Bu Sayfa 0.568 Saniyede 53 Sorgu ile Oluturuldu