Lepistes Kulübü; lepistes hakkında her şey (ülkemizin ilk ve en köklü lepistes topluluğu)
15 Eylül 2014, 07:03:44 *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: YENİ ÜYELİK SİSTEMİMİZ HAKKINDA (FORUMA ÜYE OLMAK İSTEYENLER LÜTFEN BURAYA TIKLASINLAR).

Sayfa: [1]   Aşağı git Konuyu Okumuş Olanlar
  Yazdır  
Gönderen Konu: Melez canlı doğuranlara bir bakış  (Okunma Sayısı 1880 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Onur G. HİTİT
Amatör teorik araştırmacı ve doğal alan gözlemcisi (Sn. Oğuz SAĞLAM'ın bana verdiği ünvandır)
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
CİNSİYET Cinsiyet: Bay
KONUM SAMSUN
KAYIT TARİHİ 27 Nisan 2007, 22:18:33
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 18064
Konu Sayısı: 3853
Bu iletiyi değerlendir +692/-3
İLETİŞİM
Site
İlkelerimden ödün vermem.

« : 15 Şubat 2012, 11:21:55 »

Akvaryum hobisi içindeki bazı eğilimlerde melez canlılar çok sevilir, bazı eğilimlerde ise melez canlılar hiç sevilmez. Böyle bir durum vardır.

Gerçi ben şahsen her iki gruba da girmiyorum. Yani melez canlıları sevmediğimi söyleyemem. Melez canlıların hepsini sevdiğimi de söyleyemem.

Papağan ciklet denen melez balığın üretimini ve satışını asla desteklemiyorum. Hatta buna karşı olan biriyim. Çünkü bu balık doğuştan sakat bir canlıdır, üreticileri bunu bile bile onları üretmeye devam etmektedirler. Ama öte yandan flowerhorn denen melez ciklet papağan ciklet gibi değildir. Gerçi o da bana pek uyan bir balık değil, ama papağan cikletle kıyaslanamayacak kadar sağlıklı bir canlıdır.

Gelelim canlı doğuranlara...

Canlı doğuranlarla ilgilenen kimi insanlar melezleşmelere kesin olarak karşıdırlar. Bırakın birbirine yakın iki türü veya alt türü, aynı türden olup farklı varyetelerden olan balıkların melezleştirilmesine de karşıdırlar. Bunların geneli balık koleksiyonculuğu yapan kişilerdir. Çünkü normalde atıyorum 50 TL olan ve "ÖZEL" şeklinde adlandırılan bir balık melezleştiğinde yavruları 50 TL'ye değil, 5 TL'ye satılacaktır. Melezleşmeye karşı oluşları çok büyük ölçüde bu durumla ilgilidir.

Öte yandan, pek çok kılıç kuyruk varyetesinde plati kanının olduğunu, pek çok plati varyetesinde kılıçkuyruk kanı olduğunu pek çok akvarist bilmektedir. Plati ve kılıçkuyruklar birbirleriyle melezleşebilmekte, sağlıklı yavrular dünyaya getirmektedirler. Bu durum benim açımdan sakıncalı bir durum değildir.

Benzer bir durum, veliferalarla moliler arasında da mevcuttur. Velidefalarla moliler de birbirleriyle çok yakın akrabadırlar. Melezleşebilirler ve sağlıklı yavrular dünyaya getirebilirler.

Endler balıklarıyla lepistesler arasında da benzer bir durum vardır. Bunların melezleri de tamamen sağlıklıdırlar. Üstelik, çok da güzeldirler.

Plati-kılıçkuyruk grubuyla (Xiphophorus cinsi) mol-lepistes grubu (Poecilia cinsi) doğal olarak birbirleriyle melezleşemezler. Ancak, özel müdahaleyle (tıbbi müdahale) bu zor da olsa mümkündür. Ancak, gen yapısının uyuşmazlığı sonucunda doğan yavrular sakat olur, hatta yavrular uzun ömürlü olmayacaktır. Buna benzer bir çalışmayı akvaryumla ilgilenen bir doktor seneler önce yapmıştı. Doğan yavrular sakat idi, ömürleri de çok kısa olmuştu.

Yani birbirleriyle genetik yakınlığı çok olmayan canlıların melezleştirilmesi hoş bir durum değil.

Ancak sağlıklı bireyler elde ediliyorsa melezleşme bence çok da kötü bir şey değil. Hatta "melez azmanlığı" kavramını bir araştırırsanız kendiniz görürsünüz. Bilimsel adı sanırım "heterosis" idi.

Konumuzu görsellerle pekiştirelim.

Şu an elimde olmayan, ama biz zamanlar kendi elde ettiğim ve tamamen sağlıklı olan Poecilia wingei ile Poecilida reticulata melezlerim:

http://www.bidepo.com/images/img0110v.jpg

http://a2.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/s720x720/380061_307893092565293_149408658413738_1052994_1967252215_n.jpg

http://www.bidepo.com/images/img0115t.jpg

http://www.bidepo.com/images/img0136h.jpg

http://www.bidepo.com/images/img0138x.jpg

http://www.bidepo.com/images/img0145c.jpg

http://www.bidepo.com/images/img0147t.jpg

http://www.bidepo.com/images/img0149q.jpg
Melez canlı doğuranlara bir bakış

"Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız." Konfüçyus

‎"Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenemeyen bir şey olduğunu anlayacak." Şef Seattle

YENİ ÜYELERİMİZ, LÜTFEN TIKLAYINIZ!

Robot Moderatör
Anahtar Kelime
Offline Pasif

View Profile
Re: Melez canlı doğuranlara bir bakış
« Posted on: 15 Eylül 2014, 07:03:44 »

uyari
Merhaba ziyaretçi, öncelikle sitemize hoş geldiniz. Ben Lepistes Kulübü Robot Moderatör olarak siteden daha fazla yararlanmanız için sitemize üye olmanızı öneririm. Sitemize üye olmadan da yazıları okuyabilirsiniz, ancak bazı bölümlerde ziyaretçiler kısıtlandığı için bazı bölümleri göremezsiniz. Sitemize üye olursanız fotoğraf ve videolar paylaşabilirsiniz, yazılar paylaşabilirsiniz, sorular sorabilirsiniz, sorulan sorulara cevaplar verebilirsiniz. LK, ülkemizin ilk ve en köklü lepistes kulübüdür. Taklitlerimizden sakının! İyi eğlenceler...

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Melez canlı doğuranlara bir bakış lepistes, Melez canlı doğuranlara bir bakış endler, Melez canlı doğuranlara bir bakış Poeciliidae, Melez canlı doğuranlara bir bakış Poecilia reticulata, Melez canlı doğuranlara bir bakış lepistes üretimi, Melez canlı doğuranlara bir bakış lepistes yavruları, Melez canlı doğuranlara bir bakış gambusya, Melez canlı doğuranlara bir bakış paludaryum, Melez canlı doğuranlara bir bakış akvaryum, Melez canlı doğuranlara bir bakış plati, Melez canlı doğuranlara bir bakış velifera
Onur G. HİTİT
Amatör teorik araştırmacı ve doğal alan gözlemcisi (Sn. Oğuz SAĞLAM'ın bana verdiği ünvandır)
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
KONUM SAMSUN
İLETİŞİM
Site

« Yanıtla #1 : 22 Mart 2012, 02:59:48 »

Uzun zaman önce kaybettiğim melezlerimden birinin fotoğrafları:

http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/535105_371740026180599_149408658413738_1239148_1522149390_n.jpg

http://a4.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/s720x720/535681_371740056180596_149408658413738_1239149_98493335_n.jpg

"Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız." Konfüçyus

‎"Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenemeyen bir şey olduğunu anlayacak." Şef Seattle

DUMAN
ÖZEL ÜYE
*
ADI-SOYADI Ramazan DUMAN
KONUM Ankara
KAYIT TARİHİ 11 Haziran 2008, 19:26:11
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 961
Konu Sayısı: 33
Bu iletiyi değerlendir +310/-0
İLETİŞİM
« Yanıtla #2 : 22 Mart 2012, 19:19:30 »

Ben melezleme karşıtı değilim. Hatta melez balıkların daha dayanıklı oldukları kanısındayım.

Şu an cüce vatoz türleri melezleme çalışmalarım var.

Ramazan DUMAN
ANKARA
mavievren
FORUM YÖNETİMİ
*
ADI-SOYADI Evren Biçer
KONUM ANTALYA
KAYIT TARİHİ 21 Aralık 2009, 22:40:03
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 4562
Konu Sayısı: 107
Bu iletiyi değerlendir +651/-0
İLETİŞİM
Gerçek doğasever, her canlıyı ayırmadan sever.

« Yanıtla #3 : 22 Mart 2012, 20:22:46 »

Şu an cüce vatoz türleri melezleme çalışmalarım var.

Kaç tür cüce vatoz var ki?

Sadece ihtiyacın olanı al ve toprağı bulduğun gibi bırak!
DUMAN
ÖZEL ÜYE
*
ADI-SOYADI Ramazan DUMAN
KONUM Ankara
İLETİŞİM
« Yanıtla #4 : 22 Mart 2012, 20:51:19 »

Valla dostum baya bir türü var.
Bende normal siyah cüce vatoz, albino, albino tül kuyruk, L144 mavi göz tül kuyruk, L144 ve Ld16 var.

Ramazan DUMAN
ANKARA
mavievren
FORUM YÖNETİMİ
*
ADI-SOYADI Evren Biçer
KONUM ANTALYA
İLETİŞİM

« Yanıtla #5 : 22 Mart 2012, 20:54:48 »

Normal vatozların çok çeşitli olduğunu biliyordum ama cücelerin de farklı türlerinin (sanırım varyete demeliyiz) olduğunu bilmiyordum. Wink Sağ olasın Ramazan. Wink

Onur G. HİTİT
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
KONUM SAMSUN
İLETİŞİM
Site

« Yanıtla #6 : 22 Mart 2012, 21:02:11 »

Tür değil, varyetedir. Hepsi aynı türdür (Ancistrus dolichopterus) ama farklı tipleri vardır. Albinosu, siyahı, tülkuyruklusu vesaire...

DUMAN
ÖZEL ÜYE
*
ADI-SOYADI Ramazan DUMAN
KONUM Ankara
İLETİŞİM
« Yanıtla #7 : 22 Mart 2012, 21:03:30 »

Normal vatozların çok çeşitli olduğunu biliyordum ama cücelerin de farklı türlerinin (sanırım varyete mi demeliyiz?) olduğunu bilmiyordum. Wink Sağ olasın Ramazan. Wink

Kardeşim benim varyete, tür, ırk gibi terimlerle pek aram yoktur o yüzden yanlış bilgi paylaşımı yapmak istemem. Smiley
Hoşuma giden, üreteceğime inandığım ve zevk ile besleyeceğim balıkları bulur beslerim...

Ramazan DUMAN
ANKARA
mavievren
FORUM YÖNETİMİ
*
ADI-SOYADI Evren Biçer
KONUM ANTALYA
İLETİŞİM

« Yanıtla #8 : 22 Mart 2012, 21:04:59 »

Alışkanlıktan hep "tür" diyorum ama sonrasında hemen jeton düşüyor. Artık varyete-tür farkını özümsemiş bulunuyorum. Wink

Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

|Site Map | Arsiv | Wap | Wap2 | Wap Forum | XML | Rss
Fish Topsites TurkeyRank.Com - Pagerank Servisi
MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!
Bu Sayfa 0.398 Saniyede 38 Sorgu ile Oluşturuldu