Lepistes Kulübü; lepistes hakkında her şey (ülkemizin ilk ve en köklü lepistes topluluğu)
18 Kasım 2018, 07:33:57 *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: FORUMUMUZA ÜYELİK SERBEST HALE GETİRİLMİŞTİR. İSTEYEN HERKES KURALLARIMIZA UYDUĞU SÜRECE FORUMUMUZA ÜYE OLABİLİR. HERHANGİ BİR BAŞKA SİTEYE ÜYE OLMANIZ FARK ETMEZ. BUNUNLA BİRLİKTE, FORUM İÇERİĞİNİ ÜYE OLMADAN DA GÖREBİLİRSİNİZ.

Sayfa: [1]   Aşağı git Konuyu Okumuş Olanlar
  Yazdır  
Gönderen Konu: Çok ilginç bir çalışma  (Okunma Sayısı 3719 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Serhat ARSLAN
ADI-SOYADI serhat arslan
CİNSİYET Cinsiyet: Bay
KONUM samsun
KAYIT TARİHİ 24 Ekim 2011, 15:52:45
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 618
Konu Sayısı: 26
Bu iletiyi değerlendir +221/-1
İLETİŞİM
« : 20 Kasım 2011, 23:26:43 »

Selamlar,

"J Evol Biol. 2009 Mar;22(3):485-97. Epub 2009 Jan 29.
Population genetic analysis of microsatellite variation of guppies (Poecilia reticulata) in Trinidad and Tobago: evidence for a dynamic source-sink metapopulation structure, founder events and population bottlenecks."

İsimli çalışmayla tesadüfen karşılaştım. Şu an sadece "abstract" diye isimlendirdiğimiz Öz kısmını okuyabildim. Yarın işyerinden makalenin orjinaline ulaşınca buradan paylaşmayı düşünüyorum. Ancak özetle şunu diyor: "Nehrin iki kısmında birbirinden tecrit şekilde yaşayan iki farklı lepistes popülasyonu genetik yönden incelenmiştir. Bu popülayonlardan biri oldukça büyük diğeri ise oldukça küçük sayılabilecek popülasyonlardır. Nehrin yukarı kısmında bulunan popülasyon sürekli drenaj kanallarının stresine maruz kalarak çökme noktasına kadar geriliyormuş. Alt taraflarda ise (rakım olarak alt muhakkak) daha büyük ve stressiz bulunan popülasyon mikrosateliteler yönünden değerlendirilerek gen haritamalası yapılmıştır.  Netice de ilginç olarak her yıl çökme noktasına kadar gerileyen popülasyon dinamiğini korumaktadır. Oysa daha kalabalık birey bulunan popülasyonda genetik denge zaman zaman bozulabilmektedir. Daha az ve stres altındak bireylerin genetik dengeyi ve çeşitliliği koruyabildiğine dair güçlü kanıtlar elde edilmiştir."

Bence buradan şu çıkabilir mi? Sanki çok da yanlış olmadı sanırım bu hipotezim. Hipotezim şu: Piyasadaki en işe yaramaz lepisteslerden oluşmuş bir tank, en elit sürüden daha iyi sonuçlar verebilir mi? Zira hiçbir kaygı gözetilmeksizin rastgele bir gen havuzu bulunuyor elimizde ve bize düşen elimizi daldırıp seçmek. Ne dersiniz?

Saygılarımla...

Robot Moderatör
Anahtar Kelime
Offline Pasif

View Profile
Re: Çok ilginç bir çalışma
« Posted on: 18 Kasım 2018, 07:33:57 »

uyari
Merhaba ziyaretçi, öncelikle sitemize hoş geldiniz. Ben Lepistes Kulübü Robot Moderatör olarak siteden daha fazla yararlanmanız için sitemize üye olmanızı öneririm. Sitemize üye olmadan da yazıları okuyabilirsiniz, ancak bazı bölümlerde ziyaretçiler kısıtlandığı için bazı bölümleri göremezsiniz. Sitemize üye olursanız fotoğraf ve videolar paylaşabilirsiniz, yazılar paylaşabilirsiniz, sorular sorabilirsiniz, sorulan sorulara cevaplar verebilirsiniz. LK, ülkemizin ilk ve en köklü lepistes kulübüdür. Taklitlerimizden sakının! İyi eğlenceler...

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Çok ilginç bir çalışma lepistes, Çok ilginç bir çalışma endler, Çok ilginç bir çalışma Poeciliidae, Çok ilginç bir çalışma Poecilia reticulata, Çok ilginç bir çalışma lepistes üretimi, Çok ilginç bir çalışma lepistes yavruları, Çok ilginç bir çalışma gambusya, Çok ilginç bir çalışma paludaryum, Çok ilginç bir çalışma akvaryum, Çok ilginç bir çalışma plati, Çok ilginç bir çalışma velifera
Onur G. HİTİT
Amatör teorik araştırmacı ve doğal alan gözlemcisi (Sn. Oğuz SAĞLAM'ın bana verdiği ünvandır)
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
KONUM SAMSUN
KAYIT TARİHİ 27 Nisan 2007, 22:18:33
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 20010
Konu Sayısı: 4613
Bu iletiyi değerlendir +850/-10
İLETİŞİM
Site Çevrimdışı
« Yanıtla #1 : 20 Kasım 2011, 23:41:22 »

Hocam, biz kulüp olarak "işe yaramaz lepistes" diye bir kavrama inanmıyoruz. Bu kavram, "hobicilik" adı altında koleksiyonculuk yapanların ve canlı üretiminden ciddi anlamda para kazanan profesyonellerin inandığı bir şeydir.

Bilim de elbette bu kavramı savunabilir. Buna karşı çıkamayız.

Ama bizler hobici penceresinden bakıyoruz bu uğraşa. Wink

"Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız." Konfüçyus

"Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenemeyen bir şey olduğunu anlayacak." Şef Seattle

YENİ ÜYELERİMİZ, LÜTFEN TIKLAYINIZ!

Serhat ARSLAN
ADI-SOYADI serhat arslan
KONUM samsun
KAYIT TARİHİ 24 Ekim 2011, 15:52:45
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 618
Konu Sayısı: 26
Bu iletiyi değerlendir +221/-1
İLETİŞİM
« Yanıtla #2 : 21 Kasım 2011, 00:07:49 »

Ben hobici gözüyle söylemedim o kelimeyi Onur Bey. Ayrıca "popülasyon" değil, kelime popülerden kök almıyor. Zaten İngilizceden hatta Latinceden devşirme ve population, geniş veya büyük topluluk diyerek Türkçe ile yer değiştirebiliriz. Hatta Hacettepe grubunun dediği gibi ana kitle ya da sadece kitle diye değiştirin ama lütfen popülasyon demeyin. En azından populasyon büyük sesli uyumuna uyuyor ve hayvan ıslahını ülkeye ilk getiren duayen hocam rahmetli sn Prof. Dr. Orhan DÜZGÜNEŞ'e saygısızlık yapmayalım.

Ayrıca günlerdir aradığım kaynağı buldum. "Genetic linkage map of the guppy, Poecilia reticulata, and quantitative trait loci analysis of male size and colour variation" yarın buradan palaşacağım. Genetik olarak ticari değer taşımayan manasında kullandım o ifadeyi. Art niyet yok elbet, birçok ticari ırkın genetik olarak usaresidir o genetik yapılar. Bilimsel de değil, üstelik ticari kaygı değil de, daha az göz alıcı diyelim. Smiley
Onur G. HİTİT
Amatör teorik araştırmacı ve doğal alan gözlemcisi (Sn. Oğuz SAĞLAM'ın bana verdiği ünvandır)
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
KONUM SAMSUN
İLETİŞİM
Site Çevrimdışı
« Yanıtla #3 : 21 Kasım 2011, 00:17:56 »

Hocam, TDK'nın sözlüğünde "populasyon" diye bir sözcük bulamadım ama "popülasyon" var. Anlam olarak da "varlık, nüfuz" deniyor. Balık popülasyonu, bitki popülasyonu gibi... Dolayısıyla, düzeltmelerimizde herhangi bir hata yok.

http://www.tdk.org.tr/TR/Genel/SozBul.aspx?F6E10F8892433CFFAAF6AA849816B2EF4376734BED947CDE&KELIME=pop%C3%BClasyon

"Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız." Konfüçyus

"Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenemeyen bir şey olduğunu anlayacak." Şef Seattle

A.Akkurt
Ahmet AKKURT
**
ADI-SOYADI Ahmet AKKURT
KONUM Bilecik/Bozüyük
KAYIT TARİHİ 26 Mayıs 2012, 20:01:07
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 350
Konu Sayısı: 13
Bu iletiyi değerlendir +2/-0
İLETİŞİM
Yalnızca Lepistes.

« Yanıtla #4 : 27 Mayıs 2012, 22:43:17 »

Onur Hocam'a katılıyorum. İşe yaramaz lepistes kesinlikle yok, o türler yalnızca sıradanlaşmış balıklar. Ben şuna inanıyorum ki o sıradanlaşmış balıkları uzun vadede yetiştirip 6-7 nesil sonra muhtaşem ve safkanlaşmaya başlamış balıklar meydana çıkacağına ve izlenime göre çıkan son türlerin alışılmışın dışında bir renge sahip olacakları inancındayım. Ki bu sayıyı 15-16 nesil civarındayken tamamen safkanlaşmış muhteşem bir tür elde edeceğinize eminim.

Onur G. HİTİT
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
KONUM SAMSUN
İLETİŞİM
Site Çevrimdışı
« Yanıtla #5 : 27 Mayıs 2012, 23:32:11 »

"Tür" elde edemeyiz. "Cins, tür, ırk" kavramları yanlış kullanılıyor. "Lepistes türü" diye bir şey yoktur. Lepistesin kendisi türdür. Poeciliidae ailesinin Poecilia cinsinin reticulata türüne lepistes denir (Poecilia reticulata). Yabanisi, evcili, ucuzu, pahalısı, tek renklisi, çok renklisi, albinosu, albino olmayanı, simsiyahı, masmavisi hep aynı türdür: Poecilia reticulata (lepistes).

Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

|Site Map | Arsiv | Wap | Wap2 | Wap Forum | XML | Rss
MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!
Bu Sayfa 0.362 Saniyede 34 Sorgu ile Oluşturuldu