Lepistes Kulübü; lepistes hakkında her şey (ülkemizin ilk ve en köklü lepistes topluluğu)
22 Kasım 2017, 12:16:16 *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: FORUMUMUZA ÜYELİK SERBEST HALE GETİRİLMİŞTİR. İSTEYEN HERKES KURALLARIMIZA UYDUĞU SÜRECE FORUMUMUZA ÜYE OLABİLİR. HERHANGİ BİR BAŞKA SİTEYE ÜYE OLMANIZ FARK ETMEZ. BUNUNLA BİRLİKTE, FORUM İÇERİĞİNİ ÜYE OLMADAN DA GÖREBİLİRSİNİZ.

Sayfa: [1]   Aşağı git Konuyu Okumuş Olanlar
  Yazdır  
Gönderen Konu: Murat Sağdıç  (Okunma Sayısı 5149 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Onur G. HİTİT
Amatör teorik araştırmacı ve doğal alan gözlemcisi (Sn. Oğuz SAĞLAM'ın bana verdiği ünvandır)
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
CİNSİYET Cinsiyet: Bay
KONUM SAMSUN
KAYIT TARİHİ 27 Nisan 2007, 22:18:33
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 19879
Konu Sayısı: 4581
Bu iletiyi değerlendir +836/-10
İLETİŞİM
Site Çevrimdışı
« : 27 Ağustos 2011, 00:00:47 »

Murat Sağdıç... Namı diğer @akvaryumcumurat, bir suculperest...

Bu bölümde Murat Sağdıç'ın tanıtılmaması büyük bir eksiklik olurdu. Geç de olsa bu tanıtımı yapayım dedim. Gerçi kendisini tanımayan da kalmamıştır.

Memleketi Kayseri olan bu suculperest adam, Türkiye'de akvaristlik anlamda çok büyük işler yapmış biridir. Ve benim en sevdiğim birkaç ustadan biridir. Kendisiyle tanışıklığımız uzun yıllar öncesine gider. Yüzyüze görüşme fırsatı da bulduğum akvaristlerden biridir.

Kendisiyle İSAK'ta tanıştık. Daha sonra uzun yıllar boyunca AkFo'da birlikte yöneticilik yaptık (ben yönetimi uzun zaman önce bıraktım, Murat halen yöneticidir).

Bildiğim kadarıyla dostumu akvaristik anlamda tanıtmaya çalışacağım. Kendisine bu başlığı haber verdim, ama izin almadım. Umarım kızmaz bana. Smiley

Murat Sağdıç, hobide eski adamlardan biridir. Tanınan biri haline gelmesi, tayininin Burdur'a çıkmasıyla başlamıştır. Aynı yıllarda ben de Samsun'a taşınmıştım. Ülkemizin sucul canlılarını akvaryum ortamına taşıma çalışmaları yaptığım yıllarda Murat da Burdur'un sularını araştırmaktaydı. Burdur'dan bahsediyorum, çünkü "NESLİ TÜKENDİ" diye bilinen doğal mirasımız Aphanius burduricus balığını hayata döndüren adamdır kendisi. Başka Aphanius türleriyle de ilgilenmiş olsa da, burduricus ile özdeşleşmiş bir akvaristtir.

Uzun yıllar Malavi balıklarıyla ilgilendi (sanırım halen de ilgilenmekte). Son yıllarda akvaryum fotoğrafçılığına yoğunluk verdi, birçok kişide akvaryum fotoğrafçılığı konusunda merak uyanmasını sağladı. Hatta Objektiffoto.com sitesinde ikimizin sayesinde akvaryum fotoğrafçılığı konulu adlı bir fotoğrafçılık kategorisi açıldı geçtiğimiz sene.

Lafı kısa keseyim ve Murat Sağdıç'ın bazı çalışmalarını sizlere sunayım.

http://img13.imageshack.us/img13/795/akvaryumcumurat1.jpg

http://img352.imageshack.us/img352/9351/img37832qu3.jpg

http://img239.imageshack.us/img239/4651/img4538ic7.jpg

http://a.imageshack.us/img7/2350/img5285ir.jpg

http://img860.imageshack.us/img860/6471/img01721.jpg

http://img855.imageshack.us/img855/8310/img01561.jpg
Murat Sağdıç
Murat Sağdıç
Murat Sağdıç
Murat Sağdıç
Murat Sağdıç
Murat Sağdıç

"Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız." Konfüçyus

"Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenemeyen bir şey olduğunu anlayacak." Şef Seattle

YENİ ÜYELERİMİZ, LÜTFEN TIKLAYINIZ!

Robot Moderatör
Anahtar Kelime
Offline Pasif

View Profile
Re: Murat Sağdıç
« Posted on: 22 Kasım 2017, 12:16:16 »

uyari
Merhaba ziyaretçi, öncelikle sitemize hoş geldiniz. Ben Lepistes Kulübü Robot Moderatör olarak siteden daha fazla yararlanmanız için sitemize üye olmanızı öneririm. Sitemize üye olmadan da yazıları okuyabilirsiniz, ancak bazı bölümlerde ziyaretçiler kısıtlandığı için bazı bölümleri göremezsiniz. Sitemize üye olursanız fotoğraf ve videolar paylaşabilirsiniz, yazılar paylaşabilirsiniz, sorular sorabilirsiniz, sorulan sorulara cevaplar verebilirsiniz. LK, ülkemizin ilk ve en köklü lepistes kulübüdür. Taklitlerimizden sakının! İyi eğlenceler...

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Murat Sağdıç lepistes, Murat Sağdıç endler, Murat Sağdıç Poeciliidae, Murat Sağdıç Poecilia reticulata, Murat Sağdıç lepistes üretimi, Murat Sağdıç lepistes yavruları, Murat Sağdıç gambusya, Murat Sağdıç paludaryum, Murat Sağdıç akvaryum, Murat Sağdıç plati, Murat Sağdıç velifera
numanjii
Bitkili lepistes akvaryumu
ÖZEL ÜYE
*
ADI-SOYADI Numan İŞCAN
KONUM Tekirdağ
KAYIT TARİHİ 08 Aralık 2007, 18:51:07
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 2545
Konu Sayısı: 84
Bu iletiyi değerlendir +467/-2
İLETİŞİM
Lepistes

« Yanıtla #1 : 27 Ağustos 2011, 00:39:32 »

Bu mavi balıklar Burduricus mu? Bu balıklardan akvaryumda bakma şansımız var mı abi?

Klavyem Sürçerse Affola... Smiley
Onur G. HİTİT
Amatör teorik araştırmacı ve doğal alan gözlemcisi (Sn. Oğuz SAĞLAM'ın bana verdiği ünvandır)
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
KONUM SAMSUN
İLETİŞİM
Site Çevrimdışı
« Yanıtla #2 : 27 Ağustos 2011, 01:04:36 »

O maviler burduricus, fotoğraflar da akvaryumda çekilmiş. Wink

"Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız." Konfüçyus

"Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenemeyen bir şey olduğunu anlayacak." Şef Seattle

numanjii
Bitkili lepistes akvaryumu
ÖZEL ÜYE
*
ADI-SOYADI Numan İŞCAN
KONUM Tekirdağ
KAYIT TARİHİ 08 Aralık 2007, 18:51:07
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 2545
Konu Sayısı: 84
Bu iletiyi değerlendir +467/-2
İLETİŞİM
Lepistes

« Yanıtla #3 : 27 Ağustos 2011, 05:20:02 »

Peki benim akvaryumda bakma şansım var mı? Smiley

Klavyem Sürçerse Affola... Smiley
Kamil B. YILMAZ
Forumla ilişiği kesilmiş
*
ADI-SOYADI Kamil Berke Yılmaz
KONUM Bursa / İnegöl
KAYIT TARİHİ 08 Nisan 2010, 19:32:13
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 1962
Konu Sayısı: 93
Bu iletiyi değerlendir +100/-1
İLETİŞİM
« Yanıtla #4 : 27 Ağustos 2011, 12:40:55 »

Murat Hoca gerçekten iyi bir akvarist. Çektiği fotoğraflar da zaten profesyonel olduğunu belirtiyor. Smiley Buradan onu tekrar teprik ediyor, ellerinden öpüyorum. Grin

IT's Over...!!!
Onur G. HİTİT
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
KONUM SAMSUN
İLETİŞİM
Site Çevrimdışı
« Yanıtla #5 : 27 Ağustos 2011, 14:28:19 »

Peki benim akvaryumda bakma şansım var mı? Smiley

Akvaryum ortamında bakılabilir elbette, ama nereden bulacağını Murat'a sormalısın. Wink

mavievren
FORUM YÖNETİMİ
*
ADI-SOYADI Evren Biçer
KONUM ANTALYA
KAYIT TARİHİ 21 Aralık 2009, 22:40:03
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 4782
Konu Sayısı: 107
Bu iletiyi değerlendir +669/-0
İLETİŞİM
Gerçek doğasever, her canlıyı ayırmadan sever.

« Yanıtla #6 : 27 Ağustos 2011, 16:56:00 »

Burdur bana çok yakın. Numan senin için yakalayabilirim. Grin

Burdur'da yaşayan pekçok insan bile gölde -bırakın endemik bir tür olduğunu- balık olduğunu bile pek bilmez. Murat Bey'in bu anlamda da payı çok büyük. Çektiği fotoğraflar da ayrı güzel ve başarılı...

Sadece ihtiyacın olanı al ve toprağı bulduğun gibi bırak!
akvaryumcumurat
ÖZEL ÜYE
*
ADI-SOYADI Murat Sağdıç
KONUM BURDUR
KAYIT TARİHİ 28 Nisan 2007, 23:00:00
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 671
Konu Sayısı: 37
Bu iletiyi değerlendir +206/-8
İLETİŞİM
« Yanıtla #7 : 12 Ekim 2011, 00:28:41 »

Dostum ne yaptın, bu değerli isimlerle anılmak, köşende yer bulmak benim için bir onur ve mutluluk kaynağı oldu, teşekkür ederim.

Arkadaşlar güzel sözleriniz için çok sağ olun, burduricusların akvaryum ortamında bakılmasındaki zorluk adaptasyon sürecinden geçmektedir. Balık bulunabilir, ancak nakilden itibaren başlayan süreç ve tatlısuya geçiş dönemi hassas olan bölümdür. Araya özellikle mesafeli nakiller girdiğinde zorluk bir kat daha artmaktadır. Tatlısuya adapte olmuş burduricus nakli ise diğerlerinden farksızdır. Akdeniz Su Ürünleri'nin (Kepez) projeli bir çalışması halen devam etmektedir. Mento, villwockii ve burduricusların akvaryum ortamına ticari olarak kazandırılması planlanmaktadır. Başarılı olursa temini çok daha kolay olacaktır.

Murat Sağdıç - Burdur
Kötü insan yoktur, kötü niyetli insan vardır.
Onur G. HİTİT
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
KONUM SAMSUN
İLETİŞİM
Site Çevrimdışı
« Yanıtla #8 : 12 Ekim 2011, 09:08:06 »

Ne demek dostum, seni ve çalışmalarını böyle bir bölümde tanıtmamak hata olurdu.  haydeee

Ülkemizde pek çok Aphanius türü dururken bazı belli başlı akvaristler tarafından akvaryum ortamına alıştırılıp sergilenen 3 türle ilgili çalışmalar yapılması manidardır, merakla bekliyorum çalışma sonuçlarını (ve heyecanlıyım da). Bu konuda, en azından ilgi alanım olan Aphanius villwocki konusunda yardımcı olmaya, tecrübelerimi ve bilgilerimi paylaşmaya her zaman hazırım.

NOT: Bu üç tür, üç akvarist sayesinde tanındı;

Aphanius burduricus - Murat SAĞDIÇ
Aphanius mento - Yalçın İÇLİ
Aphanius villwocki - Onur G. HİTİT

Serhat ARSLAN
ADI-SOYADI serhat arslan
KONUM samsun
KAYIT TARİHİ 24 Ekim 2011, 15:52:45
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 618
Konu Sayısı: 26
Bu iletiyi değerlendir +220/-1
İLETİŞİM
« Yanıtla #9 : 14 Aralık 2011, 16:12:03 »

Evet yeriniz ayrı...
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

|Site Map | Arsiv | Wap | Wap2 | Wap Forum | XML | Rss
TurkeyRank.Com - Pagerank Servisi
MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!
Bu Sayfa 0.477 Saniyede 39 Sorgu ile Oluşturuldu