Lepistes Kulübü; lepistes hakkında her şey (ülkemizin ilk ve en köklü lepistes topluluğu)
29 Temmuz 2014, 23:53:47 *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: YENİ ÜYELİK SİSTEMİMİZ HAKKINDA (FORUMA ÜYE OLMAK İSTEYENLER LÜTFEN BURAYA TIKLASINLAR).

Sayfa: [1] 2   Aşağı git Konuyu Okumuş Olanlar
  Yazdır  
Gönderen Konu: Akvarist ve Üretim  (Okunma Sayısı 2470 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
YIKIKTEMO
Temel Sert
ÖZEL ÜYE
*
ADI-SOYADI Temel Sert
CİNSİYET Cinsiyet: Bay
KONUM İstanbul
KAYIT TARİHİ 19 Şubat 2010, 00:30:18
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 346
Konu Sayısı: 48
Bu iletiyi değerlendir +235/-1
İLETİŞİM
« : 26 Nisan 2011, 22:14:49 »

Merhaba,

Birçoğumuz forumlarda gezindiğimiz, mesajlar yazdığımız süre içerisinde yavru almak isteyen, üretmek isteyen genç arkadaşlarımızın isteklerine şahit oluruz. Bu isteklerini hobinin güzel bir parçası olarak görürüz ve çok normal karşılarız. Fakat birçok açıdan yanlışları bulunur. Hobinin aslında gerçek anlamına ters düşen uygulamalar içermektedir. Hobiden zevk almanın en üst noktasının çok sağlıklı tür üretimi olduğunu, araştırmanın bize katacak olduğu bilginin, gözlemlerin getireceği sevgi yoğunluğunu unutarak, hobiyi fazla yavru almayla eş değer tutuyoruz. Beslediği canlıların anatomik özelliklerini bilmemesinin yanında, kusturma sırsında deformasyona uğramış bir larvayı gördüğünde kendisinin suçu olup olmadığını araştırmak yerine, bir sonraki yumurtlamayı düşünmektedir.

http://img255.imageshack.us/img255/9186/twobodyszg6.jpg

Bu kadar çok aynı türlerden yavru almak bize ne katar?

Kuşkusuz hobi anlamında hiçbir şey katmayacaktır. Bugün esnaf arkadaşların akvaristlerin ürettiği balık yavrularını 100 gr yemle eş değer tutmasını, acaba aynı türden sürekli yavru alınmasına bağlamak yanlış olur mu?

Bu yavrular alınırken amaç çok sağlıklı olmaları yanında renk ve form olarak üst düzey olması değil ise, sayınında bir önemi olmayacaktır.

Bir akvarist fazla yavru almak yerine eğer çok kaliteli ve görsel olarak mükemmel seviyede yavru hedeflemiyorsa, alınacak olan zevk tatmin edici olmaktan çıkacaktır. Görselliği ön planda olan bu hobi, bize en güzel keyifi bu platformlarda şaheserlerimizi sergilediğimizde gelen yorumlarla gelecektir. Kimse sizin yavru sayınızla ilgilenmeyecektir.

Gelen yorumları bir kenara bırakırsak, bize vercekleri neler olabilir?

http://img201.imageshack.us/img201/4021/steindachneri17hd6.jpg

Bu kur yapma anına belki de birçok kez şahit olmuştur arkadaşlar, fakat, aşağıdaki görüntüye maalesef birçok arkadaş uzak kalmıştır. Bu görüntüleri görmeyen hobici olması üzücüdür.

Tehlike anı anne ve yavruları:

http://img255.imageshack.us/img255/2466/steindachneri15xdj3.jpg

http://img230.imageshack.us/img230/3955/steindachneri14xak3.jpg

Bu görüntüler hobiyi gerçek hobi yapan görüntülerdir. Dişi balıklar, kuluçka süresinde sağlıklı bir akvaryumda yem alabilir, zayıflıyorlar kusturuyoruz düşüncesi mazeret değildir. Hatta yavrularınıda küçük yem parçaları ile beslerler. Her akvaristin bir yavru akvaryumu olmalıdır. Bu süreç orada atlatılmalıdır. Akvarist arkadaşlar, akvaryumlarında çok sayıda ölmeden kuyruk sallayan yavru yerine, artık daha fazla çeşitte ve kendierine özel yavrular hedeflemelidir. Sağlıklı ve doğal gelişimini tamamlayan renk güzelliğini ortaya koyan yavrular hobimizi Ülkemizde daha ileri taşıyacaktır.

Saygılar...

Bırakın bize kalsın, şahsımın içinden gelen serzenişlerdir. popcorn
Akvarist ve Üretim
Akvarist ve Üretim
Akvarist ve Üretim
Akvarist ve Üretim
Robot Moderatör
Anahtar Kelime
Offline Pasif

View Profile
Re: Akvarist ve Üretim
« Posted on: 29 Temmuz 2014, 23:53:47 »

uyari
Merhaba ziyaretçi, öncelikle sitemize hoş geldiniz. Ben Lepistes Kulübü Robot Moderatör olarak siteden daha fazla yararlanmanız için sitemize üye olmanızı öneririm. Sitemize üye olmadan da yazıları okuyabilirsiniz, ancak bazı bölümlerde ziyaretçiler kısıtlandığı için bazı bölümleri göremezsiniz. Sitemize üye olursanız fotoğraf ve videolar paylaşabilirsiniz, yazılar paylaşabilirsiniz, sorular sorabilirsiniz, sorulan sorulara cevaplar verebilirsiniz. LK, ülkemizin ilk ve en köklü lepistes kulübüdür. Taklitlerimizden sakının! İyi eğlenceler...

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Akvarist ve Üretim lepistes, Akvarist ve Üretim endler, Akvarist ve Üretim Poeciliidae, Akvarist ve Üretim Poecilia reticulata, Akvarist ve Üretim lepistes üretimi, Akvarist ve Üretim lepistes yavruları, Akvarist ve Üretim gambusya, Akvarist ve Üretim paludaryum, Akvarist ve Üretim akvaryum, Akvarist ve Üretim plati, Akvarist ve Üretim velifera
Onur G. HİTİT
Amatör teorik araştırmacı ve doğal alan gözlemcisi (Sn. Oğuz SAĞLAM'ın bana verdiği ünvandır)
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
KONUM SAMSUN
KAYIT TARİHİ 27 Nisan 2007, 22:18:33
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 17978
Konu Sayısı: 3826
Bu iletiyi değerlendir +691/-3
İLETİŞİM
Site
İlkelerimden ödün vermem.

« Yanıtla #1 : 26 Nisan 2011, 23:47:50 »

Yazıyı Akvaryum Portalı'nda okumuştum daha önce. Çok güzel noktalara değinmişsin hocam.

Akvaryum hobisi sadece balık üretmekten ibaret olmamalı. Üretim olacaksa, farklı farklı türler de üretilmeli, tecrübe edilmelidir. Mesela ben bundan birkaç sene önce (4 veya 5 sene oldu sanırım) neon tetralarımı üretebilmiştim. Acayip bir heyecan yaşamıştım, tarif etmem mümkün değil.

"Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız." Konfüçyus

‎"Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenemeyen bir şey olduğunu anlayacak." Şef Seattle

YENİ ÜYELERİMİZ, LÜTFEN TIKLAYINIZ!

Kamil B. YILMAZ
Forum Müdavimi
*
ADI-SOYADI Kamil Berke Yılmaz
KONUM Bursa / İnegöl
KAYIT TARİHİ 08 Nisan 2010, 19:32:13
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 1915
Konu Sayısı: 92
Bu iletiyi değerlendir +295/-1
İLETİŞİM
« Yanıtla #2 : 27 Nisan 2011, 00:27:46 »

Temel Hocam ellerinize sağlık. Belki hobiye başlayanlar için akıllarındaki soru işaretlerini kaldırmalarında faydalı olacaktır.

IT's Over...!!!
vethek_gurhan
*
ADI-SOYADI Gürhan BOZKURT
KONUM Bozüyük/BİLECİK
KAYIT TARİHİ 28 Şubat 2011, 13:55:14
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 122
Konu Sayısı: 19
Bu iletiyi değerlendir +137/-0
İLETİŞİM
« Yanıtla #3 : 27 Nisan 2011, 12:57:56 »

Temel Bey;
"Bugün esnaf arkadaşların akvaristlerin ürettiği balık yavrularını 100 gr yemle eş değer tutmasını, acaba aynı türden sürekli yavru alınmasına bağlamak yanlış olur mu?" ifadeniz çok doğru. Fakat ben şundan yanayım. Eğer elinizde 50 - 60 değilde 500 ve üzeri sayıda balık olduğunda çok ciddi anlamda pazarlık yapma şansınız oluyor. Tamam şimdi şöyle diyebilirsiniz bu kadar yavruyu nasıl alacağım. Örneğin birkaç kişi bir araya gelerek bu rakamlar yakalanır.Şu an Türkiye'de bu işin toptancılığını yapan insanlar artık ithal etmek istemiyor. Çünkü gelen balıklarda kayıp miktarları piyasadaki rekabet de olunca sıkıntı yaratıyor. Mesela elinde 2-3 yaşında yunusu olan biri rahatlıkla bir seferde 80'den fazla yavru alabilir. Aynı şekilde ben 3 yaşında bir sarı prensesten 72 adet aldığımı bilirim. Ve iyi bir bakımla 4-5 ay içinde 10 -15 kadar damızlık balıkla bu sayılar yakalana biliyor. Demek istediğim şu tamam hobi için her şey kabul fakat madalyonun birde diğer yüzü var bu hobi daha sistematik ve üreme özellikleri de değerlendirilerek yapılırsa dışarı giden paranın iç piyasada kalması ve bir nebze olsun ekonomiye etkisi olmaz mı?
Daha önce forumda paylaşmıştım. Ülkenin birinde döviz girdisi sağlamak amacıyla akvaryum hobicilerinin bir araya gelerek sistemli üretim planlaması ile evlerinde garajlarında bu işi yaparak ülkelerine uygulanan ambargoya rağmen döviz girdisi sağlayabilmişler, ki bu öyle eften püften rakamlar değil. Neden bu bizim ülkemizde de yapılamasın?
Saygılarımla...
doe
*
ADI-SOYADI Onur EKİNCİ
KONUM izmir
KAYIT TARİHİ 05 Haziran 2008, 01:29:00
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 71
Konu Sayısı: 4
Bu iletiyi değerlendir +66/-0
İLETİŞİM
Site Çevrimdışı
« Yanıtla #4 : 27 Nisan 2011, 16:50:55 »

Güzel ve anlamlı bir yazı. Ben de zamanında bir iki tür malawi üretmiştim. Ve dediğiniz gibi 1-2 sene kusturma yöntemi ile devam ettim. Yalnız amacım hiçbir zaman ticaret değildi, zaten yavruları farklı bir akvaryuma alıp az büyüttükten sonra yem karşılığında ya akvaryumcuya veriyordum ya da satarsam aldığım para ile yine yem yahut malzeme alıyordum.

Elimde ise o günlerde 3 akvaryum vardı. Fakat bir dönem artık yavru almaya da doymuş doyduğumdan dolayı 2-3 yaş aralığındaki dişi yunusu ağzında yumurtalar ile akvaryumda bırakmıştım. O dönem akvaryum sakin ve canlı yükü de az sayılırdı.

Ana tankın yanında duran bilgisayara bakarken göz ucuyla da olsa akvaryumda bir hareketlenme sezdim. Fakat ben dönüp baktığımda her şey normal gibi duruyordu. oturup izlemeye başladım ve o muhteşem görüntüye şahit oldum! Dişi yunus, akvaryumun bir köşesini kendisine zapt etmiş ve sahiplendiği bölgeye ara ara yavruları salıyordu! Aradan başka bir balık bölgeye girdiği an hop içeriye çekiyordu! O an bu görüntü sevinçten neredeyse beni ağlatacaktı! Bu doğal davranışı akvaryumda görmenin insana verdiği hazzı anlatabilmek için kelimeler yetmez!

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!
--------------------------
www.TurtleTurk.Com
Türkiye'nin Kaplumbağa Sitesi!
YIKIKTEMO
Temel Sert
ÖZEL ÜYE
*
ADI-SOYADI Temel Sert
KONUM İstanbul
İLETİŞİM
« Yanıtla #5 : 27 Nisan 2011, 22:24:10 »

Yorumuna gönülden teşekkürler. İtiraf etmek gerekirse içimden geldiğince yazdığım ve yıllar içerisinde internet yokken esnaf buluşmalarından ve internetten sonrası buralardan gördüklerime, duyduklarıma kendi tecrübelerimi de ekleyerek içtenlikle yazdığım bir yazıdır. Evet ciddi anlamda sarı prenses balığını veya burada olduğumuzdan Lepistes türünü de ekleyerek şuursuzca üretenlere kızdığımı yazabilirim. Bunun altında yatan birçok sebep var.

Örnek vermek gerekirse; iyi niyetle bile olsa sizlerin elinde esnaf karşısına 600 yavru balıkla gitmeniz benim için anlam ifade etmez. Biraz düşününce bu kadar yavruyu esnafa götürecek duruma getirmek için ev ortamında akvaryum setleri kurulmalıdır. Bir önceki batın yavruları bir sonraki parti yavrularla yan yana koyamadığımızı düşününce ne demek istediğimi anlarsınız umarım. Esnaf karşısına bu kadar yavruyla çıkmak pazarlık payını artırabilir ancak bunu hedef yapan ucundan da olsa malzeme karşılığı bile olsa ticari düşünceyi barındırır tabanında. Masum ama gerçek.

Dışarıya giden paralarımızdan söz ederken konuyu masaya çok geniş almak gerekir, çünkü ithalat discus, frontoza, tropheus gibi türlerde çok daha yaygındır, kolay üreyebilen türlerin tamamı yerel üretimhane çıkışlıdır. Zaten bizler hobicimizin ithalatı yapılan türleri daha çok hobici yavrularını satın alarak koloni kurmalarını öğütlüyoruz. Çünkü bu türlerin ithalatı 100 balıktan 2 dişi çıkması oranındadır.

Üstün ırk tabirim vardır ve daha çok üretilen bilindik türlerde hedef üstün ırk olmalıdır, kısaca 600 yavruyla esnaf karşısına çıkmaktansa bizlerin karşısına 10 adet üstün ırk yavru ile çıkıldığında aynı maddi ve manevi değeri bulacaktır. Hatta daha fazlasını...

Üstün ırk tabiri aslında çok basit; Bir türün uzun zaman kapalı sistemlerde soyunu yürütmesi... Doğasındaki su değerlerinden kopuk ve farklı değerlerde adeta evrime zorlanmış olması... Son derece net bir kavram olan zeki ve çevik olanın hayatta kalmasıyla süre gelen bir ırkın istinasız tüm bireylerinin yaşamda tutulması... Kan kavramına bakılmaksızın kardeşlerden yavrular alınması... Dişi haremine sahip bir erkek balığın Muhteşem Süleymen edasından çıkarılıp harem ağası modunda büyümeye, gelişmeye, serpilmeye zorlanması sonrası baskınlıktan basılan balığın yavrularının alınarak bir sonraki ırkın daha başından kuyruk sallayan nesneler haline getirilmesi dersem nasıl olur? Sıradan ırk diyebileceğimiz yavru bireyler olmadığında yani bunlar yapılmadığında üstün ırk gelir.

Başka bir boyutu daha var elbette sürece dair; daha 2 cm olup ama renkten, güzellikten yüzüne bakılmayan Cichlid yavrularını esnafta göreniniz çoktur. Bunlar hormonlu balıklardır ve üremelerine engel değildir ancak! Bu balıklar olmaları gereken boyut, form ve rengin yarısının yarısına ulaşamayan balıklardır ve unutmayalım ki bunlar bir yeni ırkın başlangıç genleridir.

Net yazmam gerekirse; bu kadar çok türü bir arada üretmek için yer, ortam, tek tür uzmanlığına sahip miyiz?

Sevgiler...
vethek_gurhan
*
KONUM Bozüyük/BİLECİK
İLETİŞİM
« Yanıtla #6 : 27 Nisan 2011, 23:51:35 »

"Esnaf karşısına bu kadar yavruyla çıkmak pazarlık payını artırabilir ancak bunu hedef yapan ucundan da olsa malzeme karşılığı bile olsa ticari düşünceyi barındırır tabanında."
Ben ticari düşünce yok demedim ki! O kadar yavruyu üretip adamın karşısına çıkmak tabii ki ticari amaçlı. Benim demek istediğim tamam bu iş hobi de biraz da kendi masraflarını karşılamalı değil mi?
"Bunlar hormonlu balıklardır ve üremelerine engel değildir." Sizden bu kullanılan hormonun ismini söylemenizi rica ederim.
"Çünkü bu türlerin ithalatı 100 balıktan 2 dişi çıkması oranındadır." Bu iddianıza kesinlikle katılmıyorum, çünkü kendim bizzat aldım 16 adet, 5 erkek çıktı, kalanları dişi idi. Burada bu şekilde itham bu işi yapanlara haksızlık olur.

YIKIKTEMO
Temel Sert
ÖZEL ÜYE
*
ADI-SOYADI Temel Sert
KONUM İstanbul
İLETİŞİM
« Yanıtla #7 : 28 Nisan 2011, 00:06:43 »

Alıntı
Başka bir boyutu daha var elbette sürece dair; daha 2 cm olup ama renkten, güzellikten yüzüne bakılmayan Cichlid yavrularını esnafta göreniniz çoktur. Bunlar hormonlu balıklardır ve üremelerine engel değildir ancak! Bu balıklar olmaları gereken boyut, form ve rengin yarısının yarısına ulaşamayan balıklardır ve unutmayalım ki bunlar bir yeni ırkın başlangıç genleridir.

Yukardaki ifademin altına imzamı atarım. Hobideki geçmişinizi bilemiyorum ancak bunlar ithal Çekoslavak yavrularıdır ve zaman zaman bilinçsiz esnaf satar. Ne kullanırlar bilmem, çünkü benim hormonla işim yoktur. Ancak 2 cm cichlid balığının renksiz olması gerektiğini iyi bilirim.  Wink

"Çünkü bu türlerin ithalatı 100 balıktan 2 dişi çıkması oranındadır." Bu iddianıza kesinlikle katılmıyorum, çünkü kendim bizzat aldım 16 adet, 5 erkek çıktı, kalanları dişi idi. Burada bu şekilde itham bu işi yapanlara haksızlık olur.

Dışarıya giden paralarımızdan söz ederken konuyu masaya çok geniş almak gerekir, çünkü ithalat discus, frontoza, tropheus gibi türlerde çok daha yaygındır

Lepistes almışsanız dişi çıkabilir orasını bilemem. Söz edilen türler alıntımda yazılıdır.  Wink Bunlarda dişinin azlığı eskiden beri vardır. Lepistes balığı benim ilgi alanımın dışındadır ve o türü düşünerek mesaj yazmam. Sizin aldığınız balıklar nedir ?  Wink Ticari düşünce veya masraf çıkarma düşüncesi üstün ırkı geri plana atar ve sayıya odaklı olarak yetiştirilen yavrular hobiye dağılır. Wink

vethek_gurhan
*
KONUM Bozüyük/BİLECİK
İLETİŞİM
« Yanıtla #8 : 28 Nisan 2011, 00:19:07 »

Yunus ciklet...
YIKIKTEMO
Temel Sert
ÖZEL ÜYE
*
ADI-SOYADI Temel Sert
KONUM İstanbul
İLETİŞİM
« Yanıtla #9 : 28 Nisan 2011, 00:29:33 »

Yunus ciklet...

Alıntı
Çünkü ithalat discus, frontoza, tropheus gibi türlerde çok daha yaygındır

Wink

Fiyatı pahalı ve üretimi zor olan balıklarda dişi ticari rekabet adına az yollanır. Yunus ithali F0, F1, yer ve şekil itibari ile farklı olabilir.

Onur G. HİTİT
Amatör teorik araştırmacı ve doğal alan gözlemcisi (Sn. Oğuz SAĞLAM'ın bana verdiği ünvandır)
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
KONUM SAMSUN
İLETİŞİM
Site

« Yanıtla #10 : 28 Nisan 2011, 00:33:24 »

Gürhan'ın akvaryumlarını bizzat gördüm. Malavi balıkları beni pek açmaz, ama Gürhan'ın balıkları gerçekten harika. Balıklarda hormon ve benzeri şeyler kullanmıyor, doğal besinler kullanıyor. Ve gerçekten cidid anlamda üretim yapıyor, balıkların maşallahları var.

"Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız." Konfüçyus

‎"Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenemeyen bir şey olduğunu anlayacak." Şef Seattle

vethek_gurhan
*
KONUM Bozüyük/BİLECİK
İLETİŞİM
« Yanıtla #11 : 28 Nisan 2011, 00:37:47 »

Ben şu şekilde bir olay anlatayım. Bizzat yanımda gerçekleşti.
13-14 yaşlarında bir çocuk 20'ye yakın yunus yavrusu almış. Bunları 7-9 ay kadar bakmış. Malum, tankı küçük, ileride yavru alma ihtimali az. Çünkü 80 cm'ik bir akvaryum da strese bağlı ölümler olacak. Büyük bir tankım olsa yavru alabilirmiyim diye sordu bende en az 1 metrelik bir akvaryuma elindeki yavrudan oluşmuş koloninin yarsı kadar bir sayı ile bu işi yapabileceğini söyledim. Birkaç gün sonra sık uğradığım ve akvayumcuda karşılaştık. Babasıyla gelmiş, "Balıklarımı alır mısınız?" dedi. Akvaryumcu arkadaş kabul etti. Makul bir fiyatla aldı. Şunu da belirteyim getirdikleri koloni oluşma durumuna gelmiş balıklardı ve gerçek değeri verildi. Neyse uzatmayayım parayı aldı babasına dönüp al baba bana büyük akvaryum alalım ben tekrar büyüteyim bu sefer yavrularını satarız dedi. Ve ona uygun fiyatla bir akvaryum verildi. Şimdi bu çocuğun yaptığı nedir? Ticaret mi? Yoksa hobi mi?
Ben şunu söyleyeyim bu profesyonel bir hobici bence. Neden derseniz; 21 adet yavruyu 9 ay 1 kayıpla büyütüyor. Şimdi daha büyük bir tankı var ve aldığı yavrular yakın zamanda damızlık olacaklar. Geçen gördüğümde "Alacaksınız değil mi yavruları?" dedi. Evet, dedi arkadaş. Ben sordum, "Bu sefer ne yapacaksın parayı?" dedim. Cevap mükemeldi: "Babama vereceğim elektrik parası için!"
Sonra bir sonrakileri diye sordum  iyi bir dış motor alacağını söyleyince tamam artık dedim sormaya gerek duymadım.
Onur G. HİTİT
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
KONUM SAMSUN
İLETİŞİM
Site

« Yanıtla #12 : 28 Nisan 2011, 00:45:06 »

Bahsettiğin çocuk bence işin hobi kısmında değil, ticaret kısmında. Ben öyle anladım. Ben ise hobi kısmındayım. Şimdiye dek birkaç istisna dışında canlı veya malzeme satmışlığım yoktur. Masraf olmuyor mu, ben çok mu zenginim? Sen biliyorsun beni dostum. Masraf oluyor, zenginlikle de ilgim yok. Ben istediğim akvaryumu kurarım, çayımı demlerim, cigaramı yakarım, karşısına geçip saatlerce izlerim. Eve gelen misafirler akvaryumları görünce ağızları açık kalır ve bu bana zaten yetiyor. Bana göre olay budur. Smiley Ha, ticaretini yapanlara karşı mıyım? Değilim.

vethek_gurhan
*
KONUM Bozüyük/BİLECİK
İLETİŞİM
« Yanıtla #13 : 28 Nisan 2011, 00:48:39 »

Temel Bey,
Onur Hocam iyi bilir (en kısa zamanda onunda toptancı ortamını görmesini çok istiyorum ve bunu gerçekleştireceğiz inşallah). Ben Bursa bölgesindeki en büyük toptancıya çok defa gittim. Çok muhabetlerimiz de oldu. Benim veteriner olduğumu bilmiyorlar. İnanın çok ciddi paralar yurtdışına gidiyor. Bunu görünce inanın bu işin daha organize daha üretken ve daha profesyonel yapılması gerektiğine sizde hak verirsiniz.
Şu F0 , F1 vs konusunda şunu söylenek isterim. Yunuslar için konuşmak gerekirse anne  ve baba ikisi de F1 olsun çıkan yavruların hepsi aynı dış görünüşte olmuyor.
Sizlere en kısa zamanda güzel bir yunus kolonisi videosu ekleyeceğim.
vethek_gurhan
*
KONUM Bozüyük/BİLECİK
İLETİŞİM
« Yanıtla #14 : 28 Nisan 2011, 00:52:06 »

Dostum olaya şöyle bakalım mı?
Senin kazancın senin kontrolüde. Bu işi direkt yaparsın ama o çocuk bu iş için bir altyapı oluşturuyor. Kazancı kısmını ayarlıyor. Biz 1 haftada yaparız ama o 1 yılda yapar. Sonunda o da 1 metre hatta 1,5 metre bir akvaryuma sahip olur. İçine damızlıklarını koyar karşısına geçip çayını kolasını vs içer. İşte bu ticaret değil  bence.
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

|Site Map | Arsiv | Wap | Wap2 | Wap Forum | XML | Rss
Fish Topsites TurkeyRank.Com - Pagerank Servisi
MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!
Bu Sayfa 0.367 Saniyede 43 Sorgu ile Oluşturuldu