Lepistes Kulübü; lepistes hakkında her şey (ülkemizin ilk ve en köklü lepistes topluluğu)
20 Haziran 2018, 06:53:08 *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: FORUMA ÜYE OLMADAN ÖNCE KURALLARIMIZI OKUYUNUZ. KURALLARIMIZI OKUMAK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ.
 


Sayfa: [1]   Aşağı git Konuyu Okumuş Olanlar
  Yazdır  
Gönderen Konu: En bilinen ve en yaygın hastalıklar  (Okunma Sayısı 37731 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Onur G. HİTİT
Amatör teorik araştırmacı ve doğal alan gözlemcisi (Sn. Oğuz SAĞLAM'ın bana verdiği ünvandır)
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
CİNSİYET Cinsiyet: Bay
YAŞ: 39
KONUM SAMSUN
KAYIT TARİHİ 27 Nisan 2007, 22:18:33
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 19962
Konu Sayısı: 4601
Bu iletiyi değerlendir +847/-10
İLETİŞİM
Site Çevrimdışı
« : 06 Ekim 2007, 14:48:14 »

Beyazbenek

Hastalığa neden olan etken, bir tür parazittir. Bilimsel adı "Ichthyophthirius multifiliis"tir. Bu parazit, balıkların olduğu her ortamda vardır. Ama sağlıklı bir balığa kolay kolay saldıramaz. Çünkü sağlıklı bir balığın derisindeki salgılar kusursuzdur. Tabii ki normal koşullarda...

Koşullar zorlaştığında balık strese girer. Akvaryumdaki aşırı kalabalıklık, tank hacminin yetersizliği, suyun bozulması, uyumsuz türlerin bir arada bulunması, akvaryumun dengesini bozacaktır. Ve bu koşullarda balıklar da strese girecektir. Strese giren balığın derisindeki salgı (mukoza) zayıflar ve balık, bu parazitlerin saldırılarına karşı korunmasız hale gelir.

Bu hastalığa neden olan en önemli etkenlerden biri de ani ısı değişimleridir. Günlük 3-5 C ani ısı değişimleri, balığın derisindeki salgılara zarar verir. Bu durumda da balık, bu parazitin saldırılarına maruz kalacaktır. Ani ısı değişimleri, balıklarda başka rahatsızlıklara da neden olabilir.

Hastalığın belirtilerini aşama aşama anlatalım:

İlk aşamada herhangi bir belirti gözlenmez. Balıklar, akvaryumdaki çeşitli nesnelere sertçe sürtünürler. Derilerindeki kaşıntıdan rahatsız olduklarından bunu yaparlar. Ama her sağa-sola sürtünme hareketi de beyazbenek hastalığı anlamına gelmemeli. Sudaki nitrat fazlalığı da balıkların bu haeketleri yapmalarına neden olur.

İkinci aşamada balıklar saklanmaya başlarlar. Bitkilerin arasına saklanırlar sürekli. Bu aşamanın sonlarına doğru yüzgeç ve kuyruklarını kısarlar. Bunu da hemen iştahsızlık takip edebilir.

Son aşamada ise ince, şeker kristali görünümünde beyaz-gri renkli benekler görülür. İlk önce birkaç tane olan benekler hızla balığı kaplar. Kısa sürede bütün vücuda (yüzgeçler ve kuyruk da dahil) yayılır. Burada şunu belirtmekte yarar vardır; bazı balık türlerinde (örneğin Mbuna grubu Malawi cichlidlerinde) pullar çok sık olduğundan beyaz renkli benekler gözlemlenemeyebilir.

Tedavi nasıl olmalıdır?

Bu paraziti yok etmek, balığın vücudundayken mümkün değildir. Parazit, bir zür zırhla kaplıdır ve suya katılan herhangi bir kimyasal, bu durumda hiçbir işe yaramayacaktır. Bu durumda, bu parazitlerin bir şekilde balığın vücudundan ayrılmalarını sağlamak gerekir. Bunun da tek yolu ısı yükseltilmesidir. Isı yükselince bu parazitler üreme amacıyla balığın vücudundan ayrılırlar ve akvaryumun taban kısmında kistler oluştururlar.

Tedavi sırasında ısı yükseltme işlemi dikkatli yapılmalıdır. Ani bir şekilde yükseltmemek gerekir. Günde 2 C kadar ısı yükseltilmelidir. Birkaç gün sonra 29-30 C ısıya getirilir. Bu aşamada, birkaç gün içinde balıklarda benek kalmayacak veya fark edilir şekilde azalacaktır. Bu aşamada bir hortumla dipten su çekmek (%50 civarında) faydalı olur. Çekilen suyun yerine yenisini eklerken, eklenen suyun akvaryumdaki suyla aynı ısıda olmasına dikkat etmek gerekir. Ve bu işlemden sonra 100 lt.ye 1 ampul hesabı Bemiks vitamin kompleksi uygulamak faydalı olacaktır. Bu ilacı eczanelerde 3-5 YTL.ye bulabilirsiniz, B vitamini kompleksidir ve deriye iyi gelmektedir. Aslında normal koşullarda da ayda 1 kez 100 lt. suya 1 ampul Bemiks uygulamakta fayda vardır.

Isı 29-30 C'de 1-2 gün kaldıktan sonra, yine aynı şekilde günde 2 C kadar düşürerek birkaç gün içinde 24 C civarına getirilir. Bu aşamada da dipten su çekmek ve dinlenmiş su (akvaryumdaki suyla aynı ısıda tabi) eklemek yeterli olacaktır.

Bu işlemi 1-2 hafta uyguladığınızda hastalık büyük ölçüde ortadan kalkacaktır.

Bu tedavide dikkat edilmesi gereken bazı ayrıntılar ise şunlar:

1- Isı yükseldikte sudaki çözünmüş oksijen oranı düşer. Bundan dolayı bir hava pompası ve havataşı ile akvaryuma fazladan bir oksijen takviyesi yapmak gerekecektir.

2- Bu hastalıkta tuz kullanmanızı önermem. Çünkü balıkların derilerindeki mukoza zaten hastalıktan dolayı zarar görmüştür ve tuz da bu zararı artıracaktır.

3- Filtreyi kesinlikle kapatmamak gerekir (sadece hastalıkta değil, normal koşullarda da filtre sürekli çalışır halde olmalıdır).

Beyazbenek hastalığına yakalanmış bir lepistes:

http://www.akvarij.net/forum/uploads/lula/F7A4_1.JPG

Beyazbenek hastalığına yakalanmış platiler:

http://www.aquabase.org/member/album/pictures/42FE14A002BC4431B31E40684784AC8B_full.jpg

Fotoğraflar, www.akvarij.net ve www.aquabase.org sitelerinden alınmıştır.

Oodinium

Oodinium hastalığına yol açan canlı bir protozoan mı yoksa algae mi bilemiyorum; okuduğum ve göz attığım birçok kaynakta her ikisi de yazmış.

Bu canlının yapısında uzantılar olduğu için protozoandırlar, ancak yeşil klorofil pigmentlerine sahip olduğu için de daha çok algae olarak sınıflandırılırlar.

Balığın en yumuşak dokusuna (çoğu zaman da solungaçların iç kısımları) uzantılarını yerleştirir ve içinde bulunan renk pigmentleri ile ışığı kullanarak dokuyu yiyeceğe çevirir. Bu durumda oodinium hastalığında bence ışıklandırmaya dikkat etmek gerekiyor. İlk 6-8 saat içinde balık hızlı hızlı nefes alıp vermeye başlıyor çünkü canlı solungaçlara saldırıyor.

Bu canlı, aracı bir canlı olmadan yaşamını sürdüremiyor. Ama bazı durumlarda aracı canlı olmadan kendi başına 1 ay kadar yaşayabiliyormuş. Bu durumda akvaryumumuza yeni bir balık eklemeden önce bu riski göze almalı ve bence en az 1 ay karantina süresi koymalıyız. Beyazbenek hastalığına sebep olan protozoa ise balıksız bir ortamda en fazla 3 gün yaşayabiliyor.

Oodinium hastalığına yakalanmış bir balık:

http://www.superkoi.dk/cms.ashx/tips-og-r%C3%A5d/tips-og-r%C3%A5d/fiskesygdomme/~indhold/imagepart_7176f0a5-35eb-40be-b36a-61d5a9906b6b.jpg

Fotoğraf www.superkoni.dk sitesinden alınmıştır.

Columnaris

Columnaris hastalığına neden olan bakteri, Kuzey Amerika kökenli bir bakteridir ve çoğunlukla bu bölgede yaşayan veya anavatanı Kuzey Amerika olan balıklarda görülür.

Çoğunlukla canlı doğuran türlerinde ve soğuk su balıklarında görülür.

En çok görüldüğü canlı doğuran türünün moliler ve platiler olduğu ve başka kıtalara özgü balıkları ise pek etkilemediği bildirilmekte.

Kuyrukta sararmalar ve vücudun bazı yerlerinde pamuğumsu oluşumlar şeklinde görülür. Bu mantarla da karıştırılabilir ama mantarın da birçok türü var. Bu bulguların yanında renk solmaları ise başka bir belirti. Küçük yapılı balık türlerinde ise (lepistes gibi mesela) daha çok deri üzerindeki ülserler halinde kendini gösterir.

Tedavi olarak; balığın ayrı bir akvaryuma alınıp pH düşürme ve antibiyotik takviyesi önerilmekte.

Columnaris hastalığına yakalanmış bir plati:

http://www.jbl.de/onlinehospitaluk/perpicture/hospital_pictures/041_b.jpg

Fotoğraf, www.jbl.de sitesinden alınmıştır.

Dropsy

Dropsy hastalığında ilk dikkat etmeniz gereken şey balığın pullarıdır. Balık şişmeye başladığından pulları da kabarmaya başlar.

Dropsy hastalığına neden olan etkenler; kötü su şartları, stres, ani pH değişiklikleridir. Bu 3 etken balıkta suyun sindirim sisteminde birikip bu bölgede zehirli gazlar oluşmasına neden olur. Bu da beraberinde sindirim sisteminde bakteriyel hastalıklara neden olabilir. Balık vücudundan çıkardığından daha hızlı su yuttuğu için karın bölgesi şişer.

Antibiyotik içeren yemler ve C vitamininin etkili olduğunu okumuştum. Bu hastalıkta balığın beslenmesine azami özen göstermek ve mümkünse ayrı bir tedavi tankı kullanmak gerekiyor.

Dropsy hastalığına yakalanmış bir balık:

http://aquahealth.sitemynet.com/mynet_resimlerim/img25495hi.jpg

Fotoğraf maalesef benim balıklarımdan birine aittir (geçen yıl).
En bilinen ve en yaygın hastalıklar
En bilinen ve en yaygın hastalıklar
En bilinen ve en yaygın hastalıklar
En bilinen ve en yaygın hastalıklar
En bilinen ve en yaygın hastalıklar
Kayıtlı

"Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız." Konfüçyus

"Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenemeyen bir şey olduğunu anlayacak." Şef Seattle

YENİ ÜYELERİMİZ, LÜTFEN TIKLAYINIZ!

Robot Moderatör
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 9187


View Profile
Re: En bilinen ve en yaygın hastalıklar
« Posted on: 20 Haziran 2018, 06:53:08 »

 
      uyari
Merhaba ziyaretçi, öncelikle sitemize hoş geldiniz. Ben Lepistes Kulübü Robot Moderatör olarak siteden daha fazla yararlanmanız için sitemize üye olmanızı öneririm. Sitemize üye olmadan da yazıları okuyabilirsiniz, ancak bazı bölümlerde ziyaretçiler kısıtlandığı için bazı bölümleri göremezsiniz. Sitemize üye olursanız fotoğraf ve videolar paylaşabilirsiniz, yazılar paylaşabilirsiniz, sorular sorabilirsiniz, sorulan sorulara cevaplar verebilirsiniz. LK, ülkemizin ilk ve en köklü lepistes kulübüdür. Taklitlerimizden sakının! İyi eğlenceler...

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: En bilinen ve en yaygın hastalıklar lepistes, En bilinen ve en yaygın hastalıklar endler, En bilinen ve en yaygın hastalıklar Poeciliidae, En bilinen ve en yaygın hastalıklar Poecilia reticulata, En bilinen ve en yaygın hastalıklar lepistes üretimi, En bilinen ve en yaygın hastalıklar lepistes yavruları, En bilinen ve en yaygın hastalıklar gambusya, En bilinen ve en yaygın hastalıklar paludaryum, En bilinen ve en yaygın hastalıklar akvaryum, En bilinen ve en yaygın hastalıklar plati, En bilinen ve en yaygın hastalıklar velifera
Logged
DeLiLaH DeZeKe
Bestami Oğulcan KALIN
Forum Müdavimi
*
ADI-SOYADI Bestami Oğulcan Kalın
CİNSİYET Cinsiyet: Bay
YAŞ: 31
KONUM İskenderun
KAYIT TARİHİ 03 Mayıs 2014, 12:23:20
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 542
Konu Sayısı: 22
Bu iletiyi değerlendir +327/-2
İLETİŞİM
Kendime sarılır, donarım...

Çevrimdışı
« Yanıtla #1 : 16 Kasım 2014, 00:04:36 »

DROPSY:
     Balık bir balon gibi şişer ve pulları kaktüs gibi dışa yönelik olur.

  Sebebleri;
1) Uyum stresi: Yeni gelen balığın, diğer bireyler tarafından sürekli tartaklanması ve dışlanması.
2) Kötü su koşulları: Balıkların kaldırabildiğinden yani tolere edebildiklerinden daha fazla nitrat ile fazla yem artıkları ve dışkılar yüzünden suda oluşan kirlilik.
3) Sudaki ani değişiklikler: Sudaki ani pH seviyesinin değişikliği veya yeni alınan balığın ani, değişik pH' a maruz kalması.

Bu sebeplerden ötürü balığın düşen bağışıklık sistemi yüzünden mide ve bağırsak sisteminde oluşan bir rahatsızlıktır. Parazitler tarafından sebep olur ve balığın bağırsak sistemini tamamen ele geçirerek balığın sindirim sistemini bozar. Midede parazitlerin sebep olduğu zehirli gaz birikir.

  Belirtileri;
     Başta da söylediğim gibi balık bir balon gibi şişer ve pulları dışa dönük olur, yüzmede zorluk çeker, ilk evrelerde balık yeme karşı istekli olur ama sindirim sistemindeki sorundan dolayı yemi yiyemeyip geri tükürür. Normalden daha fazla hızlı nefes alıp vermeye başlar ve midedeki rahatsızlıktan dolayı içeride zehirli bir gaz birikmesi sonucu yavaş yavaş balık şişmeye başlar. Sürekli olarak saklanma ve dipte yatma eylemleri görülebilir. Zamanla pulları ve gözleri dışa dönmeye başlar. Dışkısı sümüksü ve şeffaf bir hal alır.

  Tedavisi;
    Bilinen birkaç antibiyotik ile tedavi edilebilir. Bunların başında Flagyl ve Clout adlı ilaçlardır. Flagyl' in aksine Clout isimli ilaç iç ve dış parazitlere karşı çok etkilidir ve zaten bağışıklığı düşen balığın başka parazitler ve bakteriler tarafından ele geçirilmesine etkilidir. Dış parazitlerin neden olduğu taşa, kuma, bitkiye sürtünme tarzı rahatsızlıkları da bu ilaç ile tedavi etmek mümkündür. Tedavi için mutlaka bir karantina tankına almak gerekir. Çünkü nadir de olsa bulaşma ihtimali görülebiliyormuş. Tedavi sürecinde balığın sindirim sisteminde rahatsızlık olduğu için yemlemeyi azaltın ve yemleri suda yumuşatarak verin çünkü sindirim sistemine daha fazla zarar vermemek gerekir. Gerekirse vitamin takviyesi de yapılabilir yeme. Yemi ıslatma işlemi sırasında vitamin kompleksi de ekleyerek balığın düşen direncini yükseltmek gerekir.
  Flagyl ile tedavi sırasında her 50 litre su için bir tane tablet eritilerek suya karıştırılıp tedaviye alınır ve 24 saat sonunda %50 su değişimi yapılarak tedaviye alınan balık(-lar) iyileşinceye kadar devam edilmesi tavsiye ediliyor.
  Clout ile tedavi sırasında her 30 litre su için bir tane tablet  eritilerek suya karıştırılıp tedaviye alınır ve 24 saat sonunda %50 su değişimi yapılarak tedaviye alınan balık(-lar) iyileşinceye kadar devam edilmesi tavsiye ediliyor.

    Unutulmaması gereken hususlardan biri erken teşhis. Erken yapılmayan teşhislerde balıkların kayıp oranı her geçen gün daha da artıyor. Tedavi sürecinde mutlaka filtrenin kapatılarak, bir hava motoru yardımıyla suyu iyice havalandırmak gerekmektedir.KUYRUK KISILMASI:

Sebebleri;
1) Kötü su koşulları:  Ichthyobodo necator, (diğer adları Ichtyobodo pyriformis , Costia necatrix) adlı bakteriden kaynaklanır ve hemen hemen her akvaryumda bulunmaktadır fakat kötü su parametreleri devam ettikçe üremeye ve hastalık saçmaya başlar. Kendi besinini kendi üretemeyen bir canlı olduğu için hayatını başka canlıların varlığıyla devam ettirir. Bu canlı bir protozoa olup, balıklar için tehlikelidir.

  Belirtileri;
   Balıklarda kuyruk ve yüzgeçlerde birbirine yapışmasına (kısılmasına) ve yer yer beyaz bölgelere yol açmaktadır.

  Tedavisi;
   Ichthyobodo necator ve Ichtyobodo pyriformis parazitleri zayıf parazit olup, 30 °C su sıcaklığına ve takviyeli oksijene dayanamayıp 2 gün içinde ölürler. Akvaryum ısısı 30 °C'ye çıkarılmalı ve bok oksijen verilmelidir. Eğer su sıcaklığından dolayı diğer balıkların ve bitkilerin etkilenmesinden endişe duyuyorsanız Sera Costapur ve Sera Ectopur adlı ilaçları üzerinde tavsiye edilen şekilde kullanabilirsiniz.
Kayıtlı

Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Site Map | Arsiv | Wap | Wap2 | Wap Forum | XML | Rss
MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!
Bu Sayfa 0.362 Saniyede 30 Sorgu ile Oluşturuldu