Lepistes Kulübü; lepistes hakkında her şey (ülkemizin ilk ve en köklü lepistes topluluğu)
01 Kasım 2014, 10:04:08 *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: FORUMUMUZA ÜYELİK SERBEST HALE GETİRİLMİŞTİR. İSTEYEN HERKES KURALLARIMIZA UYDUĞU SÜRECE FORUMUMUZA ÜYE OLABİLİR. HERHANGİ BİR BAŞKA SİTEYE ÜYE OLMANIZ FARK ETMEZ. BUNUNLA BİRLİKTE, FORUM İÇERİĞİNİ ÜYE OLMADAN DA GÖREBİLİRSİNİZ.

Sayfa: [1] 2 3   Aşağı git Konuyu Okumuş Olanlar
  Yazdır  
Gönderen Konu: En bilinen ve en yaygın hastalıklar  (Okunma Sayısı 22009 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Onur G. HİTİT
Amatör teorik araştırmacı ve doğal alan gözlemcisi (Sn. Oğuz SAĞLAM'ın bana verdiği ünvandır)
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
CİNSİYET Cinsiyet: Bay
KONUM SAMSUN
KAYIT TARİHİ 27 Nisan 2007, 21:18:33
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 18263
Konu Sayısı: 4046
Bu iletiyi değerlendir +712/-6
İLETİŞİM
Site
İlkelerimden ödün vermem.

« : 06 Ekim 2007, 13:48:14 »

Beyazbenek

Hastalığa neden olan etken, bir tür parazittir. Bilimsel adı "Ichthyophthirius multifiliis"tir. Bu parazit, balıkların olduğu her ortamda vardır. Ama sağlıklı bir balığa kolay kolay saldıramaz. Çünkü sağlıklı bir balığın derisindeki salgılar kusursuzdur. Tabii ki normal koşullarda...

Koşullar zorlaştığında balık strese girer. Akvaryumdaki aşırı kalabalıklık, tank hacminin yetersizliği, suyun bozulması, uyumsuz türlerin bir arada bulunması, akvaryumun dengesini bozacaktır. Ve bu koşullarda balıklar da strese girecektir. Strese giren balığın derisindeki salgı (mukoza) zayıflar ve balık, bu parazitlerin saldırılarına karşı korunmasız hale gelir.

Bu hastalığa neden olan en önemli etkenlerden biri de ani ısı değişimleridir. Günlük 3-5 C ani ısı değişimleri, balığın derisindeki salgılara zarar verir. Bu durumda da balık, bu parazitin saldırılarına maruz kalacaktır. Ani ısı değişimleri, balıklarda başka rahatsızlıklara da neden olabilir.

Hastalığın belirtilerini aşama aşama anlatalım:

İlk aşamada herhangi bir belirti gözlenmez. Balıklar, akvaryumdaki çeşitli nesnelere sertçe sürtünürler. Derilerindeki kaşıntıdan rahatsız olduklarından bunu yaparlar. Ama her sağa-sola sürtünme hareketi de beyazbenek hastalığı anlamına gelmemeli. Sudaki nitrat fazlalığı da balıkların bu haeketleri yapmalarına neden olur.

İkinci aşamada balıklar saklanmaya başlarlar. Bitkilerin arasına saklanırlar sürekli. Bu aşamanın sonlarına doğru yüzgeç ve kuyruklarını kısarlar. Bunu da hemen iştahsızlık takip edebilir.

Son aşamada ise ince, şeker kristali görünümünde beyaz-gri renkli benekler görülür. İlk önce birkaç tane olan benekler hızla balığı kaplar. Kısa sürede bütün vücuda (yüzgeçler ve kuyruk da dahil) yayılır. Burada şunu belirtmekte yarar vardır; bazı balık türlerinde (örneğin Mbuna grubu Malawi cichlidlerinde) pullar çok sık olduğundan beyaz renkli benekler gözlemlenemeyebilir.

Tedavi nasıl olmalıdır?

Bu paraziti yok etmek, balığın vücudundayken mümkün değildir. Parazit, bir zür zırhla kaplıdır ve suya katılan herhangi bir kimyasal, bu durumda hiçbir işe yaramayacaktır. Bu durumda, bu parazitlerin bir şekilde balığın vücudundan ayrılmalarını sağlamak gerekir. Bunun da tek yolu ısı yükseltilmesidir. Isı yükselince bu parazitler üreme amacıyla balığın vücudundan ayrılırlar ve akvaryumun taban kısmında kistler oluştururlar.

Tedavi sırasında ısı yükseltme işlemi dikkatli yapılmalıdır. Ani bir şekilde yükseltmemek gerekir. Günde 2 C kadar ısı yükseltilmelidir. Birkaç gün sonra 29-30 C ısıya getirilir. Bu aşamada, birkaç gün içinde balıklarda benek kalmayacak veya fark edilir şekilde azalacaktır. Bu aşamada bir hortumla dipten su çekmek (%50 civarında) faydalı olur. Çekilen suyun yerine yenisini eklerken, eklenen suyun akvaryumdaki suyla aynı ısıda olmasına dikkat etmek gerekir. Ve bu işlemden sonra 100 lt.ye 1 ampul hesabı Bemiks vitamin kompleksi uygulamak faydalı olacaktır. Bu ilacı eczanelerde 3-5 YTL.ye bulabilirsiniz, B vitamini kompleksidir ve deriye iyi gelmektedir. Aslında normal koşullarda da ayda 1 kez 100 lt. suya 1 ampul Bemiks uygulamakta fayda vardır.

Isı 29-30 C'de 1-2 gün kaldıktan sonra, yine aynı şekilde günde 2 C kadar düşürerek birkaç gün içinde 24 C civarına getirilir. Bu aşamada da dipten su çekmek ve dinlenmiş su (akvaryumdaki suyla aynı ısıda tabi) eklemek yeterli olacaktır.

Bu işlemi 1-2 hafta uyguladığınızda hastalık büyük ölçüde ortadan kalkacaktır.

Bu tedavide dikkat edilmesi gereken bazı ayrıntılar ise şunlar:

1- Isı yükseldikte sudaki çözünmüş oksijen oranı düşer. Bundan dolayı bir hava pompası ve havataşı ile akvaryuma fazladan bir oksijen takviyesi yapmak gerekecektir.

2- Bu hastalıkta tuz kullanmanızı önermem. Çünkü balıkların derilerindeki mukoza zaten hastalıktan dolayı zarar görmüştür ve tuz da bu zararı artıracaktır.

3- Filtreyi kesinlikle kapatmamak gerekir (sadece hastalıkta değil, normal koşullarda da filtre sürekli çalışır halde olmalıdır).

Beyazbenek hastalığına yakalanmış bir lepistes:

http://www.akvarij.net/forum/uploads/lula/F7A4_1.JPG

Beyazbenek hastalığına yakalanmış platiler:

http://www.aquabase.org/member/album/pictures/42FE14A002BC4431B31E40684784AC8B_full.jpg

Fotoğraflar, www.akvarij.net ve www.aquabase.org sitelerinden alınmıştır.

Oodinium

Oodinium hastalığına yol açan canlı bir protozoan mı yoksa algae mi bilemiyorum; okuduğum ve göz attığım birçok kaynakta her ikisi de yazmış.

Bu canlının yapısında uzantılar olduğu için protozoandırlar, ancak yeşil klorofil pigmentlerine sahip olduğu için de daha çok algae olarak sınıflandırılırlar.

Balığın en yumuşak dokusuna (çoğu zaman da solungaçların iç kısımları) uzantılarını yerleştirir ve içinde bulunan renk pigmentleri ile ışığı kullanarak dokuyu yiyeceğe çevirir. Bu durumda oodinium hastalığında bence ışıklandırmaya dikkat etmek gerekiyor. İlk 6-8 saat içinde balık hızlı hızlı nefes alıp vermeye başlıyor çünkü canlı solungaçlara saldırıyor.

Bu canlı, aracı bir canlı olmadan yaşamını sürdüremiyor. Ama bazı durumlarda aracı canlı olmadan kendi başına 1 ay kadar yaşayabiliyormuş. Bu durumda akvaryumumuza yeni bir balık eklemeden önce bu riski göze almalı ve bence en az 1 ay karantina süresi koymalıyız. Beyazbenek hastalığına sebep olan protozoa ise balıksız bir ortamda en fazla 3 gün yaşayabiliyor.

Oodinium hastalığına yakalanmış bir balık:

http://www.superkoi.dk/cms.ashx/tips-og-r%C3%A5d/tips-og-r%C3%A5d/fiskesygdomme/~indhold/imagepart_7176f0a5-35eb-40be-b36a-61d5a9906b6b.jpg

Fotoğraf www.superkoni.dk sitesinden alınmıştır.

Columnaris

Columnaris hastalığına neden olan bakteri, Kuzey Amerika kökenli bir bakteridir ve çoğunlukla bu bölgede yaşayan veya anavatanı Kuzey Amerika olan balıklarda görülür.

Çoğunlukla canlı doğuran türlerinde ve soğuk su balıklarında görülür.

En çok görüldüğü canlı doğuran türünün moliler ve platiler olduğu ve başka kıtalara özgü balıkları ise pek etkilemediği bildirilmekte.

Kuyrukta sararmalar ve vücudun bazı yerlerinde pamuğumsu oluşumlar şeklinde görülür. Bu mantarla da karıştırılabilir ama mantarın da birçok türü var. Bu bulguların yanında renk solmaları ise başka bir belirti. Küçük yapılı balık türlerinde ise (lepistes gibi mesela) daha çok deri üzerindeki ülserler halinde kendini gösterir.

Tedavi olarak; balığın ayrı bir akvaryuma alınıp pH düşürme ve antibiyotik takviyesi önerilmekte.

Columnaris hastalığına yakalanmış bir plati:

http://www.jbl.de/onlinehospitaluk/perpicture/hospital_pictures/041_b.jpg

Fotoğraf, www.jbl.de sitesinden alınmıştır.

Dropsy

Dropsy hastalığında ilk dikkat etmeniz gereken şey balığın pullarıdır. Balık şişmeye başladığından pulları da kabarmaya başlar.

Dropsy hastalığına neden olan etkenler; kötü su şartları, stres, ani pH değişiklikleridir. Bu 3 etken balıkta suyun sindirim sisteminde birikip bu bölgede zehirli gazlar oluşmasına neden olur. Bu da beraberinde sindirim sisteminde bakteriyel hastalıklara neden olabilir. Balık vücudundan çıkardığından daha hızlı su yuttuğu için karın bölgesi şişer.

Antibiyotik içeren yemler ve C vitamininin etkili olduğunu okumuştum. Bu hastalıkta balığın beslenmesine azami özen göstermek ve mümkünse ayrı bir tedavi tankı kullanmak gerekiyor.

Dropsy hastalığına yakalanmış bir balık:

http://aquahealth.sitemynet.com/mynet_resimlerim/img25495hi.jpg

Fotoğraf maalesef benim balıklarımdan birine aittir (geçen yıl).
En bilinen ve en yaygın hastalıklar

"Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız." Konfüçyus

‎"Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenemeyen bir şey olduğunu anlayacak." Şef Seattle

YENİ ÜYELERİMİZ, LÜTFEN TIKLAYINIZ!

Robot Moderatör
Anahtar Kelime
Offline Pasif

View Profile
Re: En bilinen ve en yaygın hastalıklar
« Posted on: 01 Kasım 2014, 10:04:08 »

uyari
Merhaba ziyaretçi, öncelikle sitemize hoş geldiniz. Ben Lepistes Kulübü Robot Moderatör olarak siteden daha fazla yararlanmanız için sitemize üye olmanızı öneririm. Sitemize üye olmadan da yazıları okuyabilirsiniz, ancak bazı bölümlerde ziyaretçiler kısıtlandığı için bazı bölümleri göremezsiniz. Sitemize üye olursanız fotoğraf ve videolar paylaşabilirsiniz, yazılar paylaşabilirsiniz, sorular sorabilirsiniz, sorulan sorulara cevaplar verebilirsiniz. LK, ülkemizin ilk ve en köklü lepistes kulübüdür. Taklitlerimizden sakının! İyi eğlenceler...

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: En bilinen ve en yaygın hastalıklar lepistes, En bilinen ve en yaygın hastalıklar endler, En bilinen ve en yaygın hastalıklar Poeciliidae, En bilinen ve en yaygın hastalıklar Poecilia reticulata, En bilinen ve en yaygın hastalıklar lepistes üretimi, En bilinen ve en yaygın hastalıklar lepistes yavruları, En bilinen ve en yaygın hastalıklar gambusya, En bilinen ve en yaygın hastalıklar paludaryum, En bilinen ve en yaygın hastalıklar akvaryum, En bilinen ve en yaygın hastalıklar plati, En bilinen ve en yaygın hastalıklar velifera
DARKNESS
*
ADI-SOYADI
CİNSİYET Cinsiyet:
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 3
Konu Sayısı: 0
Bu iletiyi değerlendir +0/-0
İLETİŞİM
« Yanıtla #1 : 21 Aralık 2007, 15:10:30 »

Lepistesimde kuyruğun başladığı vücut bögelerinde veya pullarda kabarıklık, pul kalkması oldu. Acaba hastalık etkeni columnaris mi, yoksa mantar mı?
Onur G. HİTİT
Amatör teorik araştırmacı ve doğal alan gözlemcisi (Sn. Oğuz SAĞLAM'ın bana verdiği ünvandır)
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
KONUM SAMSUN
İLETİŞİM
Site

« Yanıtla #2 : 21 Aralık 2007, 22:43:16 »

Balıklarınızda şişkinlik var mı?

"Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız." Konfüçyus

‎"Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenemeyen bir şey olduğunu anlayacak." Şef Seattle

kalender78
Forumla ilişiği kesilmiş
*
ADI-SOYADI
CİNSİYET Cinsiyet:
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 10
Konu Sayısı: 1
Bu iletiyi değerlendir +0/-1
İLETİŞİM
« Yanıtla #3 : 12 Ocak 2008, 19:56:50 »

Aynı hastalık zannedersem benim balıklarımda da var. Hastalığın görüldüğü yerler kabarık ve beyaz. Birçok balığımı kaybettim ve kaybetmeye devam ediyorum, bana yardım edin, altı ayımı verdim ben onlara.
Torreto
*
ADI-SOYADI
CİNSİYET Cinsiyet:
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 3
Konu Sayısı: 1
İLETİŞİM
« Yanıtla #4 : 20 Mart 2008, 14:08:13 »

Lepistesimde kuyruğun başladığı vücut bögelerinde veya pullarda kabarıklık, pul kalkması oldu. Acaba hastalık etkeni columnaris mi, yoksa mantar mı?

Bahsettiğiniz hastalık son zamanların en sık görülen hastalığı. Onur Bey, zamanınız olduğunda bu hastalığı araştırmalısınız. Birçok kişi, hala hastalığa bir anlam verebilmiş değil.

orcunaras
*
ADI-SOYADI
CİNSİYET Cinsiyet:
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 76
Konu Sayısı: 16
İLETİŞİM
« Yanıtla #5 : 21 Temmuz 2008, 22:23:30 »

Beyazbenek çıktı bendeki sorun da, yüzde 20 su değişimi yapıp, Tetra Contra Spot kullanmaya başladım, ürünün üzerinde filtreyi kapatın yazıyordu da ne kadar kapalı kalacağı konusunda kararsız kaldım.

Hava motorum çalışıyor devamlı, ısıtıcım da açık 32 dereceye sabitledim ısıyı, filtre meselesinde nasıl davranmalıyım?
orcunaras
*
ADI-SOYADI
CİNSİYET Cinsiyet:
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 76
İLETİŞİM
« Yanıtla #6 : 22 Temmuz 2008, 08:08:34 »

Arkadaşlar, lütfen yardım edin. Filtre 24 saate yakın süredir kapalı. Su iyice bulandı artık. İlacı dökeli de 24 saate yakın... Her hangi bir gelişme yok ama durumu kötüye giden balık da yok.Benekler durmakta.
TANGALOĞLU
M. Ali TANGALOĞLU
Forumla ilişiği kesilmiş
*
ADI-SOYADI M. Ali TANGALOĞLU
KONUM Ankara
KAYIT TARİHİ 31 Ocak 2008, 15:23:46
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 250
Konu Sayısı: 4
Bu iletiyi değerlendir +30/-0
İLETİŞİM
« Yanıtla #7 : 22 Temmuz 2008, 08:25:25 »

Merhaba,
Yanlış yönlendirmeyeyim ama ben mantar tedavisinde bulunmuştum, ilacı aldığım yer 48 saat filtreyi açmamamı söylemişti.
cLL-cNN
*
ADI-SOYADI
CİNSİYET Cinsiyet:
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 12
Konu Sayısı: 2
İLETİŞİM
« Yanıtla #8 : 11 Kasım 2008, 21:21:23 »

Orçun Bey umarım balıklarınız iyileşmiştir. Bende de aynı hastalık oldu ve 10 balığım gitti. Sad Yavrular sağlıklı ama anneler gitti. Umarım iyi bir çözüm bulmuşsunuzdur. Paylaşımınızı bekliyorum. Smiley
Noxchi
*
ADI-SOYADI
CİNSİYET Cinsiyet:
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 9
Konu Sayısı: 0
İLETİŞİM
« Yanıtla #9 : 05 Haziran 2009, 19:38:29 »

Benim tetranın bir tanesi de dropsy olmuş sanırım. Tankı yeni kurduğum için hastaydı sanırım, kaybettim. Pulları kalmıştı ve gözleri fırlamıştı. Bu iki hastalık da suyun kötü olduğunu gösteriyor.
yavuz1992
*
ADI-SOYADI Yavuz YAZIRDAĞI
KONUM Adana
KAYIT TARİHİ 26 Kasım 2009, 23:10:49
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 62
Konu Sayısı: 14
Bu iletiyi değerlendir +35/-0
İLETİŞİM
« Yanıtla #10 : 09 Aralık 2009, 00:03:49 »

Beyazbenek hastalığı öldürücü müdür?

Ne Mutlu "TÜRK"üm Diyene...
Onur G. HİTİT
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
KONUM SAMSUN
İLETİŞİM
Site

« Yanıtla #11 : 09 Aralık 2009, 01:44:14 »

Önlemini almazsan, erken teşhis koyup tedaviye başlamazsan öldürücüdür.

DALGIÇ
*
ADI-SOYADI koray akpınar
KONUM istanbul
KAYIT TARİHİ 30 Temmuz 2009, 21:35:37
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 96
Konu Sayısı: 5
Bu iletiyi değerlendir +6/-2
İLETİŞİM
« Yanıtla #12 : 09 Aralık 2009, 04:10:28 »

Balıklarımda kuyruk kısılması, sallantılı yüzme, kuyruk ve yüzgeçlerde çürüme, deride beyazlaşma gibi hastalıklar vardı. Ticari amaçla satılan ilaçların hepsini prosedüre uygun olarak kullandım ve sonuç alamadım. En sonunda akvaryumdan 20 litre su alarak bütün akvaryumu boşalttım. Kumları ve akvaryumu kaynak suda yıkadım. Filtre ve bitkileri dezenfekte etmekle uğraşmadım (balıklar kapacağı hastalığı zaten kapmışlardı). Daha sonra akvaryuma 20 litre ayırdığım eski suyu doldurdum ve ısıtıcıyı takıp bekledikten sonra (bu arada kovadaki balıklarda aynı dereceye ayarlanmış ısıtıcı ile bekliyorlardı) balıkları saldım. Ardından 30 litre dinlenmiş suyu alıştıra alıştıra ekledim. Bitkilerimi diktikten sonra geri kalan suyu aynı şekilde doldurdum. 150 litre toplam hacmi olan akvaryuma ilk gün Terramycin 14.2 gr tüpün yarısını sıcak suda iyice eriterek akvaryuma döktüm. 4 yemek kaşığı tuzu da ihmal etmedim. 24 saat sonra ilacın geri kalanını sıcak suda eriterek tekrar ekledim. İlacın tamamını kaynama noktasına yakın bir sıcaklıkta ancak eritebildim. Akvaryumun tamamını ışık geçirmeyecek bir bezle örterek balıklarımı kaderine terk ettim. 2 gün boyunca sadece yem verdim ve hiç birisini görmek istemedim. 2. günün sonunda örtüyü kaldırdığımda gördüğüm manzara beni çok mutlu etti. Hasta bireyler kısmen iyileşmiş ve yeni yavrular dünyaya gelmişti. %50 su değişimi yaparak yarım tüp terramycin eriterek tekrar akvaryuma döktüm. Bu gün tam 7. gün ve allaha şükür hastalıktan eser kalmadı. Okuduğum bir kitapta bakteriyel bir hastalık (hastalığı hatırlamıyorum) için 10 litre suya 750 mg Terramiycin karıştırın yazıyordu. Tedavilere yanıt alamadığım için de balıklardan ümidi kesmiştim. Dozajı biraz düşürerek denemekten ne çıkar, kaybedecek bir eyim yok zaten hepsi ölüyor diyerek Allah'a emanet bir şekilde uyguladım. Bu arada yem olarak tedaviye başladığım günden beri balkonda beklettiğim gübreli suda oluşan yosunlardan veriyorum. Daha sonra araştırdığım birkaç kaynakta bu ilacın kullanımının bakteriyel hastalıklarda etkili olduğunu, ancak ileriki zamanlarda hastalığın çok daha şiddetli olarak geri dönebileceğini yazıyordu. çeriğindeki oksitetraskilin maddesinin bazı iç hastalıklarada etkisi varmış. Olumlu sonuç aldığım ve ölmek üzere olan balıklarımı kurtarabildiğim için sizlerle paylaşmak istedim. Lepisteslermin bir kısmı şu anda kuyruksuz.  Grin
yavuz1992
*
KONUM Adana
İLETİŞİM
« Yanıtla #13 : 12 Aralık 2009, 23:05:28 »

Terramycin tam olarak nedir?

Göksell
BÖLÜM YÖNETİCİSİ
*
ADI-SOYADI Göksel DUMAN
KONUM İZMİR
KAYIT TARİHİ 25 Kasım 2009, 17:41:56
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 686
Bu iletiyi değerlendir +96/-0
İLETİŞİM
Site Çevrimdışı
« Yanıtla #14 : 12 Aralık 2009, 23:30:17 »

Terramycin bir ilaç çeşitidir. Balıklarda görülen kuyruk erimesi, pamukçuk gibi hastalıklarda kullanılır.

gd
yavuz1992
*
KONUM Adana
İLETİŞİM
« Yanıtla #15 : 14 Aralık 2009, 05:47:16 »

Peki nerelerde satılır ve nasıl kullanmak gerekir?

Göksell
BÖLÜM YÖNETİCİSİ
*
ADI-SOYADI Göksel DUMAN
KONUM İZMİR
KAYIT TARİHİ 25 Kasım 2009, 17:41:56
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 686
Bu iletiyi değerlendir +96/-0
İLETİŞİM
Site Çevrimdışı
« Yanıtla #16 : 14 Aralık 2009, 17:03:43 »

Eczaneden alabilirsiniz. Kullanma talimatını ise aşağıdaki linkin ''Antibiyotikler'' bölümünde bulabilirsiniz.

http://www.akvaryum.com/Ilac/

gd
yavuz1992
*
KONUM Adana
İLETİŞİM
« Yanıtla #17 : 15 Aralık 2009, 22:30:18 »

Teşekkürler. Smiley

yavuz1992
*
KONUM Adana
İLETİŞİM
« Yanıtla #18 : 15 Aralık 2009, 22:45:31 »

Aslında benim lepisteslerimde kuyruk kısması, kendini kuma vurma ve pasif hareket etme var. Derilerinde herhangi bir beyazlık yok. Mantar ya da beyazbenek değillerdir diye düşünüyorum bu yüzden. Isıtıcım yok. Adana'da yaşadığım için gereksinim duymadım. Soğuk sudan kaynaklanabilir mi? Ayrıca akvaryumda birkaç ölüm gerçekleşti. Sad
Akvaryumum yaklaşık 20-30 lt arası. İçinde 7 tane erişkin yani büyük lepistes var. Geriye kalan 20'ye yakın lepistes ise serçe parmağınızın tırnak ucundan ilk eklemine kadar. Yani oldukça küçükler. Onlar oldukça küçük kaldılar fakat çoğu tam renkli...
Teşhis koyamadığım için ne yapacağımı şaşırdım. Birkaç gündür internette birçok site dolaştım. Okuduğum bilgilere bakarak az miktarda tuz ekledim akvaryuma. Pek bir faydası olmadı. Sad

numanjii
Bitkili lepistes akvaryumu
FORUM YÖNETİMİ
*
ADI-SOYADI Numan İŞCAN
KONUM Tekirdağ
KAYIT TARİHİ 08 Aralık 2007, 17:51:07
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 2536
Konu Sayısı: 82
Bu iletiyi değerlendir +466/-2
İLETİŞİM
Lepistes, C.vatoz, Çöpçü, salyangoz, Kiraz karides

« Yanıtla #19 : 15 Aralık 2009, 23:23:34 »

Belirttiğiniz semptomlar suyun sıcaklığı düşük olduğunda gözlemlenir. Unutmayalım, sadece ısı düşmesi değil, ısı oynaması da balıklar için sakıncalıdır. Siz en iyisi ısıtıcınızı takın.
Ayrıca benzer semptomlar iç parazitde de gözlemlenebilir.
Sanırım sorununuz ısı ile alakalı. Ama yine de bir iç parazit ilacı alıp önlem amacıyla kullanırsanız daha garanti olur.
Saygılar.

Klavyem Sürçerse Affola... Smiley

Sayfa: [1] 2 3   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

|Site Map | Arsiv | Wap | Wap2 | Wap Forum | XML | Rss
TurkeyRank.Com - Pagerank Servisi
MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!
Bu Sayfa 1.21 Saniyede 53 Sorgu ile Oluşturuldu