Lepistes Kulb; lepistes hakknda her ey (lkemizin ilk ve en kkl lepistes topluluu)
12 Aralk 2018, 03:24:16 *
Hogeldiniz, Ziyareti.Ltfen giri yapn veya kayt olun.

Kullanc adnz, parolanz ve aktif kalma sresini giriniz
Duyurular: FORUMA YE OLMADAN NCE KURALLARIMIZI OKUYUNUZ. KURALLARIMIZI OKUMAK N BURAYA TIKLAYINIZ.

Sayfa: 1 [2]   Aa git Konuyu Okumu Olanlar
  Yazdr  
Gnderen Konu: Lepistes (Poecilia reticulata)  (Okunma Says 24355 defa)
0 ye ve 2 Ziyareti konuyu incelemekte.
eyp

ADI-SOYADI Eyp Yaln
CNSYET Cinsiyet: Bay
YA: 26
KONUM stanbul
KAYIT TARH 30 Eyll 2010, 17:51:00
MESAJ SAYISI Mesaj Says: 3
Konu Says: 0
Bu iletiyi deerlendir +0/-0
LETM
evrimd
« Yantla #20 : 01 Ekim 2010, 14:07:17 »

Merhaba saygdeer arkadalar. Sizlere sormak istediklerim var. Ortalama 80 litre su alan bir akvaryum yaptryorum. Camlar basn olarak da iyi grnyor. Balang olarak lepistes dnyorum. Seversem de srekli hale getirebilirim tabii ki. ncelikle herkesin nerisi en az 20 litrelik bir akvaryum... Benim akvaryumumun 80 litre olmas bana ne gibi avantajlar getirir bunu merak ediyorum. Yavrulama ileminden sonra yavrularla yetikinleri mecburen ayn su tanknda tutacam. nlem olarak neler diyebilirsiniz? Akvaryumda herhangi bir balm l bulmak benim iin ok zor bir sahne olacandan elimden geleni fazlasyla yapmak istiyorum. Bir stc bir de i filtre kullanmay dnyorum akvaryumda. kisini 40 Lira'ya filan iyi bir ekilde yapmam mmkn mdr? Ayrca yazda pH derecesinden bahsedilmi bir lm m gerekiyor? Tecrbelerinizi sabrla paylarsanz eer ok makbule geer. Teekkr ederim...  sor3
Kaytl
Robot Moderatr
Anahtar Kelime
Offline Pasif

View Profile
Re: Lepistes (Poecilia reticulata)
Posted on: 12 Aralk 2018, 03:24:16

uyari
Merhaba ziyareti, ncelikle sitemize ho geldiniz. Ben Lepistes Kulb Robot Moderatr olarak siteden daha fazla yararlanmanz iin sitemize ye olmanz neririm. Sitemize ye olmadan da yazlar okuyabilirsiniz, ancak baz blmlerde ziyaretiler kstland iin baz blmleri gremezsiniz. Sitemize ye olursanz fotoraf ve videolar paylaabilirsiniz, yazlar paylaabilirsiniz, sorular sorabilirsiniz, sorulan sorulara cevaplar verebilirsiniz. LK, lkemizin ilk ve en kkl lepistes kulbdr. Taklitlerimizden saknn! yi elenceler...

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Lepistes (Poecilia reticulata) lepistes, Lepistes (Poecilia reticulata) endler, Lepistes (Poecilia reticulata) Poeciliidae, Lepistes (Poecilia reticulata) Poecilia reticulata, Lepistes (Poecilia reticulata) lepistes retimi, Lepistes (Poecilia reticulata) lepistes yavrular, Lepistes (Poecilia reticulata) gambusya, Lepistes (Poecilia reticulata) paludaryum, Lepistes (Poecilia reticulata) akvaryum, Lepistes (Poecilia reticulata) plati, Lepistes (Poecilia reticulata) velifera
caner_071907
*
ADI-SOYADI Caner TUNCER
YA: 21
KONUM Antalya
KAYIT TARH 28 Ekim 2010, 18:58:18
MESAJ SAYISI Mesaj Says: 30
Konu Says: 1
Bu iletiyi deerlendir +0/-0
LETM
evrimd
« Yantla #21 : 02 Kasm 2010, 15:46:39 »

Onur Bey, erkekleriniz muhteem... Elinize salk. sahan1
Kaytl

Kerim Caner Tuncer/ANTALYA

1-55 litre tank
2-6 dii,3 erkek lepistes
3-2 adet 8'lik vatoz ve 3 bronz p
numanjii
Bitkili lepistes akvaryumu
ZEL YE
*
ADI-SOYADI Numan CAN
YA: 37
KONUM Tekirda
KAYIT TARH 08 Aralk 2007, 18:51:07
MESAJ SAYISI Mesaj Says: 2545
Konu Says: 84
Bu iletiyi deerlendir +468/-2
LETM
Lepistes

evrimd
« Yantla #22 : 03 Kasm 2010, 01:44:19 »

Merhaba saygdeer arkadalar. Sizlere sormak istediklerim var. Ortalama 80 litre su alan bir akvaryum yaptryorum. Camlar basn olarak da iyi grnyor. Balang olarak lepistes dnyorum. Seversem de srekli hale getirebilirim tabii ki. ncelikle herkesin nerisi en az 20 litrelik bir akvaryum... Benim akvaryumumun 80 litre olmas bana ne gibi avantajlar getirir bunu merak ediyorum. Yavrulama ileminden sonra yavrularla yetikinleri mecburen ayn su tanknda tutacam. nlem olarak neler diyebilirsiniz? Akvaryumda herhangi bir balm l bulmak benim iin ok zor bir sahne olacandan elimden geleni fazlasyla yapmak istiyorum. Bir stc bir de i filtre kullanmay dnyorum akvaryumda. kisini 40 Lira'ya filan iyi bir ekilde yapmam mmkn mdr? Ayrca yazda pH derecesinden bahsedilmi bir lm m gerekiyor? Tecrbelerinizi sabrla paylarsanz eer ok makbule geer. Teekkr ederim...  sor3
80 litre yeni balayanlar iin ideal bir hacim. Her ne kadar balklar iin u kadar, bu kadar yeter dense de, mmkn olduunca geni akvaryumlar kullanmakta fayda var. lk olarak, kk akvaryumlarda, akvaryum iin olmazsa olmaz olan biyolojik dng (gzle grlmeyen faydal bakteriler, bu bakteriler sayesinde oluan azot dngs) salamak imkansz. Akvaryum byk olunca bu dngy oturtmak daha kolay olur. Sanldnn aksine, byk akvaryumlarn temizlik ve bakm, kklere gre ok daha kolaydr. rnein, byk akvaruma mecburen byk filtre takarsnz, ve bunu da temizlenmesi uzun bir zaman alr. Ayrca az nce belirttiim dn salandnda, byk akvaryumun kirlilii bile daha az olacaktr.
letiyi yazal bir ay olmu, ben ancak grdm. Akvaryumunuz u an ne halde?
Zamannda grseydim, bitkiyi iddetle tavsiye edecektim. Ayrca 2 hafta kadar akvaryumunuzu altrn diyecektim. Son durumu bildirirseniz, eklemeler yaparak yardmc olmaya alalm.
Kaytl

Klavyem Srerse Affola... Smiley
Onur G. HTT
Amatr teorik aratrmac ve doal alan gzlemcisi (Sn. Ouz SALAM'n bana verdii nvandr)
YNETC
*
ADI-SOYADI Onur G. HTT
YA: 40
KONUM SAMSUN
KAYIT TARH 27 Nisan 2007, 22:18:33
MESAJ SAYISI Mesaj Says: 20016
Konu Says: 4613
Bu iletiyi deerlendir +851/-10
LETM
Site evrimd
« Yantla #23 : 25 Ekim 2012, 22:42:17 »

Aramza yeni katlan arkadalarmzn grmeleri iin bal gncelliyorum.
Kaytl

"Bildiini bilenin arkasndan gidiniz, bildiini bilmeyeni uyarnz, bilmediini bilene retiniz, bilmediini bilmeyenden kanz." Konfyus

"Son rmak kuruduunda, son aa yok olduunda, son balk ldnde; beyaz adam parann yenemeyen bir ey olduunu anlayacak." ef Seattle

YEN YELERMZ, LTFEN TIKLAYINIZ!

Onur G. HTT
Amatr teorik aratrmac ve doal alan gzlemcisi (Sn. Ouz SALAM'n bana verdii nvandr)
YNETC
*
ADI-SOYADI Onur G. HTT
KONUM SAMSUN
LETM
Site evrimd
« Yantla #24 : 05 Mays 2014, 14:22:06 »

Fotoraflar gncellenmitir.
Kaytl

"Bildiini bilenin arkasndan gidiniz, bildiini bilmeyeni uyarnz, bilmediini bilene retiniz, bilmediini bilmeyenden kanz." Konfyus

"Son rmak kuruduunda, son aa yok olduunda, son balk ldnde; beyaz adam parann yenemeyen bir ey olduunu anlayacak." ef Seattle

Onur G. HTT
YNETC
*
ADI-SOYADI Onur G. HTT
KONUM SAMSUN
LETM
Site evrimd
« Yantla #25 : 22 Aralk 2014, 14:39:18 »

Lepistes (Poecilia reticulata)

Ailenin en popler yesidir. lkemizde lepistes ismi ile bilinse de yurt dnda genellikle guppy olarak bilinir.

Anavatan; Barbados ve Trinidad dahil, Orta Amerika'dan Brezilya'ya kadar tatl ve s sulardr. Buradan eitli lkelere gtrlm ve akvaryumlarda retilmitir.

En az 34-40 litrelik bir akvaryumda baklmas gereken lepistesler, 24-28C scaklktan holanrlar. Bulunduklar akvaryumun suyu berrak olmaldr. pH 5,5-8 arasnda olmaldr. Bol bitkili akvaryumlardan holanrlar. Bulunduklar akvaryumun su sirklasyonunun ok iddetli olmamas daha iyidir. Tankta dzenli su deiimleri yapmak ok faydaldr. Haftada 1-2 kez %20-30 civarnda su deiimi yapmak gerekir. Akvaryum suyuna 10 litreye 1 ay ka tuz koymak, hastalklarla mcadelede bir n tedbirdir. Ama sofra tuzu yerine kaya tuzu kullanlmas tavsiye edilmektedir.

Lepistes, bir grup baldr. Bir tanka en az 4 birey konmaldr. 1 erkee 3 dii orannda dnlmelidir.

Erkekleri 3, diileri 4 cm. kadardr. Erkekleri ok renkli ve ince yaplyken diileri gri/yeil renkli ya da renksiz ve daha dolgundur. Tm poeciliidae yeleri gibi erkeklerin ans yzgeci gonopod ekline gelmi ve bir reme organna dnmtr.

Beslenme konusunda sorun yaatmazlar. Su piresi (daphnia) tubifex, sivrisinek larvalar gibi canl yemler ile birlikte su yosunlar ve eitli bitkisel besinleri de severek yerler. Arlkl olarak bitkisel beslenmeleri daha uygun olur. Yiyebilecekleri su yosunlarndan bulamazsanz bir spanak yapran 10-15 dakika kaynatp damarlarn ve sapn aldktan sonra ince bir ekilde kyarak lepisteslerinize verebilirsiniz. tahla yiyeceklerdir. Ispanak, onlarn sindirim sistemlerini de rahatlatr ve kabzl nler. Her gn deil, 15-20 gnde bir spanak verilmesi faydal olur.

retimi en kolay akvaryum baldr. remek iin zel artlar gerektirmezler. Erkekler 2, diiler 3 aylkken remeye hazr hale gelirse de baln sal asndan 4-5 aylk olmadan nce erkek ve dii balklar ayr tanklarda tutulmas faydaldr. nk kk yata remeye baladklarnda baln (dii balk) vcudunda kalc deformasyonlar oluabilir.

reme olgunluuna gelmi erkek balk srekli diileri kovalar. Bu yzden de diilerin says erkeklerden fazla olmaldr. 1 erkee en az 3 dii dmelidir. Eer erkeklerin says diilerden fazlaysa erkekler tarafndan srekli kovalanan diiler abuk yorulacak, bitkin dp hastalklara daha kolay yakalanacaktr. Erkek saysnn diilerden az olmas, srekli kovalanan diilere ara sra dinlenme ans verir.

Erkek balk diiyi dlledikten sonra dii balk bu 6-8 doum boyunca erkee ihtiya duymadan doum yapabilir. Bu yzden de bir kez iftleen diinin, erkek balklarn olmad bir akvaryumda 6-8 ay boyunca doum yapmas ilgin bir gzlem olmaktadr.

Dii lepistesler ortalama olarak her ay 10-30 arasnda yavru verir. lk kez doum yapan bir diinin yavru says 10-15 kadar iken sonraki doumlarda bu say artar. Buna karlk ilk doan yavrular ileride iri yapl bireyler olurlar, sonradan doanlar ise ilk doanlara gre daha minik yapl olurlar.

Doum yapmak zere olan dii balk, filtrasyonu iyi olan kk ve bitkili bir tanka alnabilir. 15 litrelik bir tank bu i iin uygundur. Akvaryumun bol bitkili olmas bu durumda ok faydaldr. nk lepistesler genellikle kendi yavrularn yeme eilimindedirler. Yeni doan yavrular igdsel olarak hemen saklanma yerleri ararlar. zellikle ince yaprakl su bitkileri ya da yzey bitkileri bu i iin ok uygundur. Yavru lepistesler bol bitkili akvaryumlarda daha iyi ve hzl geliirler.

Bitki bulamazsanz bunun yerine rafya kullanabilirsiniz. Krtasiyecilerden alacanz rafyay 1 m. Kesin ve makas yardmyla bukleler oluturup suya koyun. Doacak yavrular bunun iine saklanacaklardr. Rafyann yeil renkli olmas daha doal bir grnm verecei iin baln kendisini daha rahat hissetmesini salayacaktr.

Doum yapmak zere olan diiyi baka bir tanka ayrma imkan yoksa piyasada ucuza bulunabilen ve ok eitli olan yavruluklar kullanlabilir.

Yeni doum yapm bir diiyi doumdan hemen sonra erkek balklarn arasna salmamalsnz. Diiler doum srasnda erkekleri kendilerine eken bir madde salglarlar. Doum srasnda zaten bitkin den dii balk, azgn erkekler tarafndan hemen kovalanmaya balarsa dii bal kaybedebilirsiniz. Bu yzden hi olmazsa 2-3 gn zel vitamin takviyesi ile anne bal ayr bir yerde beslemeniz faydal olur. Akvaryum yeterinde byk (100 litre ve zeri) ve bol bitkili ise, erkek balk says dii balk saysnn1/4' ise bu ilemi daha ksa tutabilirsiniz ya da gerek duymayabilirsiniz.

Yavrular, erikinlerden ayr tutulmaldr yoksa onlara yem olabilirler. 1-1,5 aylk olunca erikin lepisteslerin yanna konabilirler. 1-2 cm. boyuna ulaan gen lepistes, byk lepistesler tarafndan avlanamayacak kadar byktrler. Yavrular yeni km artemia larvalar ile beslenmelidirler. Artemia konusundan ve bu yemin nasl hazrlandndan daha nceki konularda bahsedilmiti. lk 1 aydan sonra her trl kuru yemi ve yiyebilecekleri dier yemleri gen lepisteslere verebilirsiniz.

Lepistesler, yakn akrabas olan baz balk trleri ile iftleebilir ve bu iftlemelerden yavru alnabilir. Yakn akrabalar; gambusya, moli, velifera gibi balklardr.

Hangi balklarla bir arada beslenebilir? Moli, velifera, plati, klkuyruk gibi poeciliidae yeleri lepistesler iin uygun arkadalardr. Neon tetra, zebra bal, corydoras trleri, otocinclus, ancistrus, scalare ve labirent balklarnn sakin trleriyle bir arada baklabilirler. Tank ok bykse (250 litre ve zeri) kk ve sakin iklit trleri ile beraber de baklabilirler.

Hangi balklarla bir arada olmamaldrlar? Clown loach, tetrazon gibi kuyruk kemirici balklar zellikle erkek lepisteslerin kuyruklarn yerler. Bu yzden bunlarla ayn akvaryumda bulunmamaldrlar. Ayn ekilde istisnalar olsa da Japon balklaryla da ayn akvaryumda bulunmalar sakncaldr. Japon balklarnn csseleri lepisteslerden ok daha byk olmasna ramen, gsterili yzge ve kuyruklar lepistesler tarafndan didiklenebilir. Bunlarn dnda kk balklarla beslenen saldrgan balklarla -akvaryum ne kadar byk olursa olsun- bir arada kesinlikle bulundurulmamaldr.

Lepistes, dayankl bir balk saylr. ounlukla, akvaryum hobisine yeni balayanlarca tercih edilir. Bakm kolay olsa da burada nemli bir konuya deinmekte fayda var: Yurdumuzdaki yerli retim lepisteslerde zellikle son yllarda sklkla salk problemleri kmaktadr. Bu sorunlarn balca sebebi gen bozulmas olabilir. Bu sebeple akvaryumdaki lepisteslerin arasna ara sra akvaryumdakilerle kan ba olmayan lepisteslerin salnmas, gen eitliliini artrmak anlamnda faydal sonular verebilir. Srekli kendi aralarnda iftleen lepistes kolonisinde, sonraki jenerasyonlarda gen bozulmalar, renk kayb, baklk sisteminin zayflamasna bal olarak hastalanma riski gibi durumla grlebilir.

Seici retim yntemleri ile birbirinden gzel lepistes rklar retilmitir. Doal rneklerinin soluk gri/yeil renklerine karlk, rengarenk ve eitli kuyruk-yzge formlarna sahip ok gsterili rklar retilmitir. Bunlardan balcalar; tuxedo, lirkuyruk, king, im, mozaik rklardr. Bu rklarn birbirleri ile melezlemesinde de saysz varyete oluturulmutur. Sizler de kendi akvaryumunuzda deiik rklardan lepistesleri melezletirip deiik lepistes rnekleri elde edebilirsiniz. Albino lepistesler, dier albino canllar gibi bembeyaz deildir; pembe ve sarnn ak tonlar halindedir.

http://www.fotografturk.com/upload/fotograf/2012/7/16/7182-lepisteskulubu-alman-lepistes-695-950px.jpg

http://www.fotografturk.com/upload/fotograf/2011/4/30/7182-lepisteskulubu-lepistes-1069-950px.jpg

Bu yaz ve fotoraflar tamamen bana aittir. zin almadan ve kaynak gstermeden kullanlamaz.

Lepistes Kulb - www.lepisteskulubu.org

Yeni balayan arkadalarn grmeleri iin lepistes konusunu hatrlatyorum.
Kaytl

Onur G. HTT
YNETC
*
ADI-SOYADI Onur G. HTT
KONUM SAMSUN
LETM
Site evrimd
« Yantla #26 : 04 Mays 2015, 13:06:17 »

Yeni gelen arkadalar iin bal gncelliyorum. Lepisteslerle ilgili olarak ynelttiiniz sorularn tamam bu balkta mevcuttur.
Kaytl

Sayfa: 1 [2]   Yukar git
  Yazdr  

Gitmek istediiniz yer:  

|Site Map | Arsiv | Wap | Wap2 | Wap Forum | XML | Rss
MySQL Kullanyor PHP Kullanyor Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!
Bu Sayfa 0.384 Saniyede 36 Sorgu ile Oluturuldu