Lepistes Kulübü; lepistes hakkında her şey (ülkemizin ilk ve en köklü lepistes topluluğu)
31 Ekim 2014, 22:38:17 *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: FORUMUMUZA ÜYELİK SERBEST HALE GETİRİLMİŞTİR. İSTEYEN HERKES KURALLARIMIZA UYDUĞU SÜRECE FORUMUMUZA ÜYE OLABİLİR. HERHANGİ BİR BAŞKA SİTEYE ÜYE OLMANIZ FARK ETMEZ. BUNUNLA BİRLİKTE, FORUM İÇERİĞİNİ ÜYE OLMADAN DA GÖREBİLİRSİNİZ.

Sayfa: [1]   Aşağı git Konuyu Okumuş Olanlar
  Yazdır  
Gönderen Konu: Akvaryumda Köpük Sorunu...  (Okunma Sayısı 4503 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ALONSO_06
*
ADI-SOYADI Oğuz Emre
CİNSİYET Cinsiyet: Bay
KONUM Ankara
KAYIT TARİHİ 26 Ağustos 2010, 23:06:44
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 50
Konu Sayısı: 12
Bu iletiyi değerlendir +23/-0
İLETİŞİM
« : 06 Ocak 2011, 21:52:29 »

Arkadaşlar su yüzeyinde neden köpük olur? Akvaryum yeni kurulmadı. Son zamanlarda içine bir şeyler de eklemedim (1 hafta önce aldığım uzun hava taşı hariç). 2 gün öncesine kadar gayet normaldi. 2 gün önce köpüklenmeye başladı ve 2 lepistesimin öldüğünü fark ettim. Bugün yine balıklar hasta gibiydi. %50 su değişimi yaptım ve balıklar kendine geldi biraz. Suyu 5-6 saat önce değiştirdim. Ama az önce baktım, bir lepistes daha ölmüş. Suyun yüzeyi eskisinden de köpüklü... Küçük hava kabarcıkları var her yerde. Acaba hava taşından mı oldu? Bugün hiç açmadım gerçi hava taşını. Önceden de köpüklenme olurdu ama böyle aşırı şekilde değildi. Kenar kısmı az biraz köpürürdü, %5-10 su değişimi yapardım düzelirdi.
Robot Moderatör
Anahtar Kelime
Offline Pasif

View Profile
Re: Akvaryumda Köpük Sorunu...
« Posted on: 31 Ekim 2014, 22:38:17 »

uyari
Merhaba ziyaretçi, öncelikle sitemize hoş geldiniz. Ben Lepistes Kulübü Robot Moderatör olarak siteden daha fazla yararlanmanız için sitemize üye olmanızı öneririm. Sitemize üye olmadan da yazıları okuyabilirsiniz, ancak bazı bölümlerde ziyaretçiler kısıtlandığı için bazı bölümleri göremezsiniz. Sitemize üye olursanız fotoğraf ve videolar paylaşabilirsiniz, yazılar paylaşabilirsiniz, sorular sorabilirsiniz, sorulan sorulara cevaplar verebilirsiniz. LK, ülkemizin ilk ve en köklü lepistes kulübüdür. Taklitlerimizden sakının! İyi eğlenceler...

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Akvaryumda Köpük Sorunu... lepistes, Akvaryumda Köpük Sorunu... endler, Akvaryumda Köpük Sorunu... Poeciliidae, Akvaryumda Köpük Sorunu... Poecilia reticulata, Akvaryumda Köpük Sorunu... lepistes üretimi, Akvaryumda Köpük Sorunu... lepistes yavruları, Akvaryumda Köpük Sorunu... gambusya, Akvaryumda Köpük Sorunu... paludaryum, Akvaryumda Köpük Sorunu... akvaryum, Akvaryumda Köpük Sorunu... plati, Akvaryumda Köpük Sorunu... velifera
Onur G. HİTİT
Amatör teorik araştırmacı ve doğal alan gözlemcisi (Sn. Oğuz SAĞLAM'ın bana verdiği ünvandır)
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
KONUM SAMSUN
KAYIT TARİHİ 27 Nisan 2007, 21:18:33
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 18263
Konu Sayısı: 4046
Bu iletiyi değerlendir +712/-6
İLETİŞİM
Site
İlkelerimden ödün vermem.

« Yanıtla #1 : 06 Ocak 2011, 22:54:52 »

Köpüklenme varsa sorun büyük ihtimalle suyla ilgilidir. Filtrasyon öğelerinde herhangi bir değişiklik yapıldığında, taban malzemesiyle aşırı oynandığında veya suya her zamankinden farklı bir madde salındığında köpüklenme olur. Bende bir defasında filtre değişikliğinden sonra sağlam bir köpürme olmuştu ve birkaç gün devam etmişti.

Hava taşını çıkar bence. Hava vermeye gerek yok, filtrenin sağladığı su yüzeyindeki dalgalanma zaten akvaryuma yeterli oksijen girişini halleder.

"Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız." Konfüçyus

‎"Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenemeyen bir şey olduğunu anlayacak." Şef Seattle

YENİ ÜYELERİMİZ, LÜTFEN TIKLAYINIZ!

numanjii
Bitkili lepistes akvaryumu
FORUM YÖNETİMİ
*
ADI-SOYADI Numan İŞCAN
KONUM Tekirdağ
KAYIT TARİHİ 08 Aralık 2007, 17:51:07
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 2536
Konu Sayısı: 82
Bu iletiyi değerlendir +466/-2
İLETİŞİM
Lepistes, C.vatoz, Çöpçü, salyangoz, Kiraz karides

« Yanıtla #2 : 07 Ocak 2011, 00:05:27 »

Bu sorunun havayla direkt olarak ilişkisi yok. Sanırım suyun kimyası aşırı yükleniyor, su biraz yoğunlaşıyor. Daha doğrusu suyun yüzey gerilimi artıyor. Ve normalde hemen havaya karışan hava kabarcıkları patlayamayıp, su üzerinde birikiyor.
Buna sebep olarak protein yükü olabilir. Temel abi bu konuyu okursa daha iyi bilgilendirecektir.
Su değişimi yaparak sorunu çözersin.

Klavyem Sürçerse Affola... Smiley

ALONSO_06
*
ADI-SOYADI Oğuz Emre
KONUM Ankara
KAYIT TARİHİ 26 Ağustos 2010, 23:06:44
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 50
Konu Sayısı: 12
Bu iletiyi değerlendir +23/-0
İLETİŞİM
« Yanıtla #3 : 07 Ocak 2011, 02:18:14 »

Teşekkürler Onur Bey ve Numan Bey. Smiley Şu an problem görünmüyor. Köpüklenme arttığı için hava motorunu çalıştırdım biraz. Yüzeyde daha fazla dalgalanma yaratır ve köpükleri biraz olsun giderir diye. 1 saat önce de kapattım ve şu an köpük yok denecek kadar az. Balıklar da hareketli. Sorun yok gibi. Ama %50 gibi büyük bir oranda su değişimi yapmışken 5 saat içinde nasıl köpüklendi çözemedim. Dikkat ettim de, yüzeye çıkan hava kabarcıkları hemen patlamıyor. Akvaryum yüzeyini turladıktan sonra patlıyorlar. Ama şimdilik balıklarda sorun yok. Smiley
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

|Site Map | Arsiv | Wap | Wap2 | Wap Forum | XML | Rss
TurkeyRank.Com - Pagerank Servisi
MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!
Bu Sayfa 0.686 Saniyede 32 Sorgu ile Oluşturuldu