Lepistes Kulübü; lepistes hakkında her şey (ülkemizin ilk ve en köklü lepistes topluluğu)
31 Temmuz 2014, 04:17:35 *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: YENİ ÜYELİK SİSTEMİMİZ HAKKINDA (FORUMA ÜYE OLMAK İSTEYENLER LÜTFEN BURAYA TIKLASINLAR).

Sayfa: [1]   Aşağı git Konuyu Okumuş Olanlar
  Yazdır  
Gönderen Konu: Salyangozlar ne işe yarar?  (Okunma Sayısı 7040 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
serdal
*
ADI-SOYADI
CİNSİYET Cinsiyet: Bay
KONUM Mersin
KAYIT TARİHİ 23 Haziran 2007, 14:31:42
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 25
Konu Sayısı: 6
Bu iletiyi değerlendir +0/-0
İLETİŞİM
Site Çevrimdışı
« : 15 Eylül 2007, 12:04:10 »

Arkadaşlar merhabalar. Öncelikle herkeze hayırlı Ramazanlar dilerim.

Merak ettiğim şu: Akvaryumlarımızda bulunan ve büyük bir süratle üreyen salyangozların akvaryumdaki görevi nedir?

Bu konuda bilgi veririseniz sevinirim. Teşekkürler.
Robot Moderatör
Anahtar Kelime
Offline Pasif

View Profile
Re: Salyangozlar ne işe yarar?
« Posted on: 31 Temmuz 2014, 04:17:35 »

uyari
Merhaba ziyaretçi, öncelikle sitemize hoş geldiniz. Ben Lepistes Kulübü Robot Moderatör olarak siteden daha fazla yararlanmanız için sitemize üye olmanızı öneririm. Sitemize üye olmadan da yazıları okuyabilirsiniz, ancak bazı bölümlerde ziyaretçiler kısıtlandığı için bazı bölümleri göremezsiniz. Sitemize üye olursanız fotoğraf ve videolar paylaşabilirsiniz, yazılar paylaşabilirsiniz, sorular sorabilirsiniz, sorulan sorulara cevaplar verebilirsiniz. LK, ülkemizin ilk ve en köklü lepistes kulübüdür. Taklitlerimizden sakının! İyi eğlenceler...

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Salyangozlar ne işe yarar? lepistes, Salyangozlar ne işe yarar? endler, Salyangozlar ne işe yarar? Poeciliidae, Salyangozlar ne işe yarar? Poecilia reticulata, Salyangozlar ne işe yarar? lepistes üretimi, Salyangozlar ne işe yarar? lepistes yavruları, Salyangozlar ne işe yarar? gambusya, Salyangozlar ne işe yarar? paludaryum, Salyangozlar ne işe yarar? akvaryum, Salyangozlar ne işe yarar? plati, Salyangozlar ne işe yarar? velifera
numce
*
ADI-SOYADI Ercan Gül
KONUM BURSA
KAYIT TARİHİ 06 Haziran 2007, 14:52:51
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 123
Konu Sayısı: 10
Bu iletiyi değerlendir +0/-2
İLETİŞİM
Site Çevrimdışı
« Yanıtla #1 : 15 Eylül 2007, 23:02:31 »

Serdal Bey size de hayırlı Ramazanlar. Akvaryumlardaki salyangozlar birkaç türden oluşmaktadır. Bizim bildiğimiz göllerde ve derelerdeki boz kırçıllı renkteki salyangozlar çok çabuk ürerler. Aslında tercih edilen hobiciler için 1. planda elma salyangozudur.

Tabii ki bunun akvaryumdaki atık yemler gibi vesaireleri temizlemektedir. Yavru balıkların daha çabuk üremesi için akvaryuma katkıda bulunduğunu formlardan okumuştum. Ama benim akvaryumdaki iki sarı prenses yavrusunu gece yemişler.

Bundan dolayı yavruların yanına koyulmaması taraftarıyım.

Bu hayat dünyadan hızlı bir geçiştir. Önemli olan sonsuzluğa hazırlanmak. Selamlar.
numanjii
Bitkili lepistes akvaryumu
FORUM YÖNETİMİ
*
ADI-SOYADI Numan İŞCAN
KONUM Tekirdağ
KAYIT TARİHİ 08 Aralık 2007, 18:51:07
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 2537
Konu Sayısı: 82
Bu iletiyi değerlendir +466/-2
İLETİŞİM
Lepistes, C.vatoz, Çöpçü, salyangoz, Kiraz karides

« Yanıtla #2 : 19 Aralık 2007, 19:57:18 »

Ayrıca çok fazla ürerlerse, irilerini kırıp canlı yem olarak akvaryuma atabilirsiniz. Biraz canice oldu ama çok pratik bir yöntem. Hem aşırı çoğalmayı önlüyor, hem de canlı yem gereksinimini karşılıyor.

Klavyem Sürçerse Affola... Smiley

barikan
Forumla ilişiği kesilmiş
*
ADI-SOYADI
CİNSİYET Cinsiyet:
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 22
Konu Sayısı: 2
İLETİŞİM
« Yanıtla #3 : 08 Ocak 2008, 04:57:41 »

Elma salyangozları bitkilerimizi de temizliyorlar bildiğim kadarıyla, yanılıyor muyum Numan Bey? Smiley
numanjii
FORUM YÖNETİMİ
*
ADI-SOYADI Numan İŞCAN
KONUM Tekirdağ
İLETİŞİM

« Yanıtla #4 : 08 Ocak 2008, 18:00:23 »

Evet, zaten birçok şeyi temizliyorlar. Elma salyangozunun bol olduğu bir akvaryumda meydana gelen faaliyetleri bir görseniz... Benim burada Tufan Abi'nin akvaryumunda (ki kendisini Onur Hoca çok iyi tanır. Tufan TUNA, Tuna Akvaryum) belki 100 civarında salyangoz var. Ölen bir balık, sabaha kadar adeta yok oluyor. Sadece kemikler kalıyor. Smiley Gerisini siz düşünün işte. Ama biraz vahşi balıkların da saldırısına uğruyorlar. Bende bir tane aldım denemek için, bakalım sayısını arttırmayı düşünüyorum.

Onur G. HİTİT
Amatör teorik araştırmacı ve doğal alan gözlemcisi (Sn. Oğuz SAĞLAM'ın bana verdiği ünvandır)
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
KONUM SAMSUN
KAYIT TARİHİ 27 Nisan 2007, 22:18:33
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 17960
Konu Sayısı: 3820
Bu iletiyi değerlendir +690/-3
İLETİŞİM
Site
İlkelerimden ödün vermem.

« Yanıtla #5 : 08 Ocak 2008, 22:23:18 »

Tufan Bey'i yüzyüze olmasak da forumlardan tanırım, hobimize çok büyük katkıları olan biridir.

Elma salyangozu konusunda katılıyorum. Ölen veya ölmek üzere olan balıkları kısa sürede yok ediyorlar.

"Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız." Konfüçyus

‎"Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenemeyen bir şey olduğunu anlayacak." Şef Seattle

YENİ ÜYELERİMİZ, LÜTFEN TIKLAYINIZ!

barikan
Forumla ilişiği kesilmiş
*
ADI-SOYADI
CİNSİYET Cinsiyet:
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 22
Konu Sayısı: 2
İLETİŞİM
« Yanıtla #6 : 09 Ocak 2008, 01:45:31 »

Lepistese başlamadan önce akvaryumumda 2 adet mavi kerevit, bolca salyangoz ve bir adet pufferım vardı. Puffer salyangoz popülasyonunu ciddi ölçüde kontrol altına alıyordu. Smiley Kücük olduğu için kerevitlere dokunamıyordu. Yanlız, benim bildiğim, hatta gözlerimle şahit olduğum elma salyangozlarının bitkileri afiyetle yemesi durumu. Ben bundan söz etmek istemiştim bir önceki mesajda. Smiley Birçok salyangoz türü var, bunların en hızlı büyüyeni sanırım kahverengi kabuklu olanlar.
numanjii
FORUM YÖNETİMİ
*
ADI-SOYADI Numan İŞCAN
KONUM Tekirdağ
İLETİŞİM

« Yanıtla #7 : 10 Ocak 2008, 17:52:56 »

Evet katılıyorum. Üstelik bitkilere de zarar vermiyorlar. Ayrıca ben onları kırıp balıklarıma yedirmeyi tercih ediyorum.

Ömer F. ADAK
Forumla ilişiği kesilmiş
*
ADI-SOYADI Ömer F. ADAK
KONUM İstanbul
KAYIT TARİHİ 16 Ekim 2009, 20:56:13
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 85
Konu Sayısı: 13
Bu iletiyi değerlendir +6/-20
İLETİŞİM
« Yanıtla #8 : 11 Kasım 2009, 18:50:48 »

Evet katılıyorum. Üstelik bitkilere de zarar vermiyorlar. Ayrıca ben onları kırıp balıklarıma yedirmeyi tercih ediyorum.

Evet aynen öyle yapıyorum.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

|Site Map | Arsiv | Wap | Wap2 | Wap Forum | XML | Rss
Fish Topsites TurkeyRank.Com - Pagerank Servisi
MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!
Bu Sayfa 0.823 Saniyede 40 Sorgu ile Oluşturuldu