Lepistes Kulübü; lepistes hakkında her şey (ülkemizin ilk ve en köklü lepistes topluluğu)
20 Ekim 2017, 20:48:43 *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: FORUMA ÜYE OLMADAN ÖNCE KURALLARIMIZI OKUYUNUZ. KURALLARIMIZI OKUMAK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ.

Sayfa: [1]   Aşağı git Konuyu Okumuş Olanlar
  Yazdır  
Gönderen Konu: Tatlı su deniz anası diye bir şey var mı?  (Okunma Sayısı 8222 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Onur G. HİTİT
Amatör teorik araştırmacı ve doğal alan gözlemcisi (Sn. Oğuz SAĞLAM'ın bana verdiği ünvandır)
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
CİNSİYET Cinsiyet: Bay
KONUM SAMSUN
KAYIT TARİHİ 27 Nisan 2007, 22:18:33
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 19855
Konu Sayısı: 4577
Bu iletiyi değerlendir +835/-10
İLETİŞİM
Site Çevrimdışı
« : 16 Kasım 2010, 01:24:24 »

Arkadaşlar, uzun zaman önce yaptığım bir sucul gezimi raporlaştırıp burada paylaşmıştım:

http://www.lepisteskulubu.org/index.php/topic,1663.0.html

Bu gölde, benim araştırmalarımdan sonra Isparta'dan su ürünleri konusunda uzman kişiler incelemelerde bulunmuşlar ve Aphanius danfordii türünün burada bulunmasına şaşırmışlar.

Aldığım bir bilgiye göre (belge yok) bu gölde deniz analarına benzeyen canlılar görülmüş. Ne oldukları, nereden geldikleri bilinmiyor. Madeni para büyüklüğündeki bu garip canlılara civardaki pek çok kişi rastlamış. Köyden bir motosikletçi büyüğümle kurduğum irtibat sonrasında öğrendim, emin olmak için defalarca sordum ve ayrıntı istedim. Gölde gördüğü canlılar için kesinlikle deniz anası diyor. Bahsettiği canlılar gölün derinliklerinde daha yoğunmuş, kendisi bir dalış sırasında görmüş.

Siz ne dersiniz? Böyle bir şey mümkün müdür? Ben hiç duymadım böyle bir şey. Bu yakınlarda gidebilirsem inceleyeceğim. Ancak dalış için söz veremem, anca yazın olur. Smiley

"Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız." Konfüçyus

"Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenemeyen bir şey olduğunu anlayacak." Şef Seattle

YENİ ÜYELERİMİZ, LÜTFEN TIKLAYINIZ!

Robot Moderatör
Anahtar Kelime
Offline Pasif

View Profile
Re: Tatlı su deniz anası diye bir şey var mı?
« Posted on: 20 Ekim 2017, 20:48:43 »

uyari
Merhaba ziyaretçi, öncelikle sitemize hoş geldiniz. Ben Lepistes Kulübü Robot Moderatör olarak siteden daha fazla yararlanmanız için sitemize üye olmanızı öneririm. Sitemize üye olmadan da yazıları okuyabilirsiniz, ancak bazı bölümlerde ziyaretçiler kısıtlandığı için bazı bölümleri göremezsiniz. Sitemize üye olursanız fotoğraf ve videolar paylaşabilirsiniz, yazılar paylaşabilirsiniz, sorular sorabilirsiniz, sorulan sorulara cevaplar verebilirsiniz. LK, ülkemizin ilk ve en köklü lepistes kulübüdür. Taklitlerimizden sakının! İyi eğlenceler...

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Tatlı su deniz anası diye bir şey var mı? lepistes, Tatlı su deniz anası diye bir şey var mı? endler, Tatlı su deniz anası diye bir şey var mı? Poeciliidae, Tatlı su deniz anası diye bir şey var mı? Poecilia reticulata, Tatlı su deniz anası diye bir şey var mı? lepistes üretimi, Tatlı su deniz anası diye bir şey var mı? lepistes yavruları, Tatlı su deniz anası diye bir şey var mı? gambusya, Tatlı su deniz anası diye bir şey var mı? paludaryum, Tatlı su deniz anası diye bir şey var mı? akvaryum, Tatlı su deniz anası diye bir şey var mı? plati, Tatlı su deniz anası diye bir şey var mı? velifera
ÖA
ÖA
Forumla ilişiği kesilmiş
*
ADI-SOYADI ömer atabaycan
KONUM Ankara
KAYIT TARİHİ 03 Kasım 2009, 12:46:23
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 910
Konu Sayısı: 27
Bu iletiyi değerlendir +27/-12
İLETİŞİM
« Yanıtla #1 : 16 Kasım 2010, 01:27:54 »

Ben ilk defa duydum. Olsa da beslesek. Grin

numanjii
Bitkili lepistes akvaryumu
ÖZEL ÜYE
*
ADI-SOYADI Numan İŞCAN
KONUM Tekirdağ
KAYIT TARİHİ 08 Aralık 2007, 18:51:07
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 2545
Konu Sayısı: 84
Bu iletiyi değerlendir +467/-2
İLETİŞİM
Lepistes

« Yanıtla #2 : 16 Kasım 2010, 02:10:35 »

Abi hemen bir araştırma yaptım.

Craspedacusta sowerbyi adlı bir canlı varmış. Deniz anasına çok benziyormuş. Anladığım kadarıyla tartışmalı bir tür. Ama bize göre resmen deniz anası bu baksana... Aşağıdaki linkte bu canlılardan birinin İngilizce bilgileri yer almaktadır:

http://en.wikipedia.org/wiki/Craspedacusta_sowerbyi

Bu da aynı linkin yarım yamalak Türkçe olanı:

http://translate.google.com.tr/translate?hl=tr&langpair=en|tr&u=http://en.wikipedia.org/wiki/Craspedacusta_sowerbyi

Ayrıca başka bir kaynaktan bu canlının, Güney Amerika'da, Amazon'un ulaştığı her yerde bulunabildiğini okudum. Bu adı geçen canlı, rezervuarlarda, barajlarda, ağır akan su kanallarında, akıntısız göllerde yaşarmış. Boyları ise 2mm çapındaymış. İşin garip tarafı, bu canlının balıksız bir akvaryumda bakılabileceği söyleniyor. Fakat akvaryumda sürekli su değişimi gerekli olsa da, yetişkinlerini hayatta tutmak zormuş.

http://translate.google.com.tr/translate?hl=tr&langpair=en|tr&u=http://www.aquaticcommunity.com/jellyfish/freshwater.php

Craspedacusta sowerbyi  ismi ile internette arayın, çok garip haberler çıkıyor. Mesela Kanada da birçok gölde aşırı çoğalmış bu canlılar...

Yani işin özü, sanırım tatlı su deniz anası diye bir canlı var. Ama bu durumda buna verilecek en iyi Türkçe isim "GÖL ANASI" olur herhalde. Smiley Smiley

Klavyem Sürçerse Affola... Smiley
Kamil B. YILMAZ
Forumla ilişiği kesilmiş
*
ADI-SOYADI Kamil Berke Yılmaz
KONUM Bursa / İnegöl
KAYIT TARİHİ 08 Nisan 2010, 19:32:13
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 1962
Konu Sayısı: 93
Bu iletiyi değerlendir +100/-1
İLETİŞİM
« Yanıtla #3 : 16 Kasım 2010, 02:15:00 »

Ben ilk defa duydum. Olsa da beslesek. Grin
Keşke... Grin Grin
Deniz anası ile beslenen deniz anası (ilginç  kaş göz).

IT's Over...!!!
Onur G. HİTİT
Amatör teorik araştırmacı ve doğal alan gözlemcisi (Sn. Oğuz SAĞLAM'ın bana verdiği ünvandır)
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
KONUM SAMSUN
İLETİŞİM
Site Çevrimdışı
« Yanıtla #4 : 16 Kasım 2010, 02:16:32 »

O halde bahsi geçen göle gitmek farz gibi bir şey oldu. Smiley

"Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız." Konfüçyus

"Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenemeyen bir şey olduğunu anlayacak." Şef Seattle

numanjii
ÖZEL ÜYE
*
ADI-SOYADI Numan İŞCAN
KONUM Tekirdağ
İLETİŞİM
Lepistes

« Yanıtla #5 : 16 Kasım 2010, 02:19:02 »

Yalnız, Amerika'ya özgü bu yaratıkların (eğer aynılarsa) buralara nasıl geldiği bir muamma. Senin yabani lepistesler gibilerse, hadi biri salmış diyeyim de, "GÖL ANASI"nı kim neden getirip sasın ki. Cheesy

Onur G. HİTİT
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
KONUM SAMSUN
İLETİŞİM
Site Çevrimdışı
« Yanıtla #6 : 16 Kasım 2010, 02:21:59 »

O da doğru... Emin olmak için gidip incelemek, daha da emin olmak ve netleştirmek için yazın gidip dalmak gerekiyor. İş başa düştü gene.  kaş göz kafadankontak

numanjii
ÖZEL ÜYE
*
ADI-SOYADI Numan İŞCAN
KONUM Tekirdağ
İLETİŞİM
Lepistes

« Yanıtla #7 : 16 Kasım 2010, 02:27:01 »

Bakın bakın video da buldum bu konuda:

http://vimeo.com/6330800

http://www.youtube.com/watch?v=zz09IHCDKNE

Bu arada, deniz anasının İngilizce karşılığı jellyfish, yani jöle balığı gibi bir şey. Smiley Freshwater jellyfish (tatlı su jel balığı) diye aratırsanız çok sonuç çıkıyor. Smiley

http://www.youtube.com/watch?v=etzqAOP-eGc

Onur G. HİTİT
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
KONUM SAMSUN
İLETİŞİM
Site Çevrimdışı
« Yanıtla #8 : 16 Kasım 2010, 02:31:11 »

Çok ilginç... Gerçekten çok sevdim, istihbarat doğrudur umarım. Grin

Kamil B. YILMAZ
Forumla ilişiği kesilmiş
*
ADI-SOYADI Kamil Berke Yılmaz
KONUM Bursa / İnegöl
KAYIT TARİHİ 08 Nisan 2010, 19:32:13
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 1962
Konu Sayısı: 93
Bu iletiyi değerlendir +100/-1
İLETİŞİM
« Yanıtla #9 : 16 Kasım 2010, 21:03:08 »

Aslında yazın toplanacaksın, hem piknik yapacaksın hem de dalış. Süper olur vallahi. Grin

IT's Over...!!!
Onur G. HİTİT
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
KONUM SAMSUN
İLETİŞİM
Site Çevrimdışı
« Yanıtla #10 : 16 Kasım 2010, 22:27:33 »

Bahsi geçen gölün (baraj gölüdür) eski halini (göl olmadan önceki halini) çok iyi bilirim. Çok dik bir uçurumdu. Oldukça derindir. Boğulanlar da oldu. Oldukça tehlikeli bir göl...

Onur G. HİTİT
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
KONUM SAMSUN
İLETİŞİM
Site Çevrimdışı
« Yanıtla #11 : 23 Kasım 2010, 04:16:38 »

Abdullah Bey'den (Abdullah ÜZÜMCÜ, çok tartıştığım şu moleküler biyolog arkadaş) gelen bilgiyi paylaşayım. Kendisine sordum bu akşam.

Bu yaratık Türkiye'de varmış. Aha da gerekli bilgiler:

http://www.fisheriessciences.com/tur/Journal/articlesinpress/jfscom2011005.pdf

http://www.akuademi.net/USG/USG2004/CK/ck11.pdf

Sapanca'da olan şey, benim dediğim yerde vardır. Yakında akvaryumda "göl anası" besleyeceğim. Grin

numanjii
ÖZEL ÜYE
*
ADI-SOYADI Numan İŞCAN
KONUM Tekirdağ
İLETİŞİM
Lepistes

« Yanıtla #12 : 23 Kasım 2010, 22:19:11 »

Demek doğru hayvanı bulmuşum ben de internetten. Smiley Göl anası. Smiley Smiley

m.emre

ADI-SOYADI muhammet emre katmer
KONUM Rize
KAYIT TARİHİ 14 Eylül 2017, 19:35:00
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 3
Konu Sayısı: 0
Bu iletiyi değerlendir +0/-0
İLETİŞİM
« Yanıtla #13 : 14 Eylül 2017, 19:45:48 »

Merhaba. Akvaryum içinde 1-2 mm boyutlarında tıpkı deniz anasına benzeyen canlılara rastladım. Araştırırken bu sayfada ilgili konuyla alakalı yorumlar okudum. Gerçekten deniz anası olabilir mi?
Onur G. HİTİT
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
KONUM SAMSUN
İLETİŞİM
Site Çevrimdışı
« Yanıtla #14 : 15 Eylül 2017, 10:10:39 »

Fotoğraf var mı?

m.emre

KONUM Rize
İLETİŞİM
« Yanıtla #15 : 18 Eylül 2017, 21:36:54 »

Merhaba. Fotoğraf çekmek çok istedim fakat net çıkmıyor. Çok minikler, eğer büyüyebilirseler mutlaka fotoğrafını paylaşacağım. Yüzme şekli tıpkı deniz anasına benziyor.
m.emre

KONUM Rize
İLETİŞİM
« Yanıtla #16 : 18 Eylül 2017, 21:47:41 »

Yıllardır akvaryumla uğraşırım böyle canlı ilk defa türedi. Şu an ebatları su piresinden küçük ve en az 20-30 adet varlar. İlginç olan balıklar her şeye saldırırken bu canlılara hiç yanaşmıyorlar.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

|Site Map | Arsiv | Wap | Wap2 | Wap Forum | XML | Rss
TurkeyRank.Com - Pagerank Servisi
MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!
Bu Sayfa 0.497 Saniyede 45 Sorgu ile Oluşturuldu