Lepistes Kulübü; lepistes hakkında her şey (ülkemizin ilk ve en köklü lepistes topluluğu)
20 Şubat 2019, 19:14:38 *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: FORUMUMUZA ÜYELİK SERBEST HALE GETİRİLMİŞTİR. İSTEYEN HERKES KURALLARIMIZA UYDUĞU SÜRECE FORUMUMUZA ÜYE OLABİLİR. HERHANGİ BİR BAŞKA SİTEYE ÜYE OLMANIZ FARK ETMEZ. BUNUNLA BİRLİKTE, FORUM İÇERİĞİNİ ÜYE OLMADAN DA GÖREBİLİRSİNİZ.
 


Sayfa: [1]   Aşağı git Konuyu Okumuş Olanlar
  Yazdır  
Gönderen Konu: 10 adımda fantastik lepistes elde etme (ÇEVİRİ: Serdar ARSLAN @asa03005)  (Okunma Sayısı 8914 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Onur G. HİTİT
Amatör teorik araştırmacı ve doğal alan gözlemcisi (Sn. Oğuz SAĞLAM'ın bana verdiği ünvandır)
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
CİNSİYET Cinsiyet: Bay
YAŞ: 40
KONUM SAMSUN
KAYIT TARİHİ 27 Nisan 2007, 22:18:33
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 20041
Konu Sayısı: 4616
Bu iletiyi değerlendir +855/-10
İLETİŞİM
Site Çevrimdışı
« : 10 Eylül 2010, 17:46:27 »

10 adımda fantastik lepistes elde etme (ÇEVİRİ: Serdar ARSLAN @asa03005)

1. Başlarken aynı türden yalnızca üç veya altı tane alın. Tek bir türü devam ettirmek ve onu saf tutmak için, yaklaşık 8 veya 10 tanka ihtiyacınız olacak. Üretici ve yavrular için 25 lt'ye kadar olan tankları kullanmak iyidir. Lepisteslerin yaşadığı su değerleri esneklik gösterebilmektedir. İdeal pH seviyesi 7.2 ve yumuşak sudur, fakat uygun biçimde alıştırıldıkları taktirde 6.4 ile 8.6 pH arasında yaşarlar. Yapılacak ilk şey yeni alınan üretilecek canlıları üç tanesine yetecek genişlikteki sabun kullanmaksızın temizlenmiş kaba koymak. Kabın tamamını doldurmayıp, kaptaki su kadar yeni tanklarından su ekleyin. Balıkları poşette suyun üzerinde yüzdürmeyin! Balıklarınızı koyduktan sonra kısa bir süreliğine onların yerleşmelerine izin verin.

Yaklaşık 15 dk sonra kaba yavaşça su eklemeye başlayın. Su seviyesini iki katına getirene kadar ekleme işini bir saate yayın. Bu önemli alıştırma sürecinde sakın acele etmeyin. Balıkların kaptan dışarı atlayamayacaklarına emin olun. Balıklar iyice yerleştikten sonra onları dikkatlice yeni tanklarına boşaltın. Hemen yem vermeyin! Onları gözlemleyin ve sabırlı olun. Bir saat sonra çok az yem verebilirsiniz. Küçük bir karides veya bir tutam kurutulmuş yem yeterlidir. Sonraki güne kadar tekrar beslemeyin. Bir ay içerisinde yavru almaya başlamalısınız. Her yavru almada uygun boş tank hazırlayın. 3-4 hafta sonra bakire dişileri  gelecek üremeler için yavrulardan ayırmalısınız.

2. Yavruları daha küçük tanklarda tutmak çok fazla enerji harcamaksızın daha kolay yem bulmalarını sağlar. Yavrularınız 60 ın üzerindeyse onları 10 tanka ayırmak iyi olacaktır.

3. 4 aylık oluncaya kadar yavrularınızı karides yumurtasıyla veya yumurtadan yeni çıkmış karidesle beslemek sağlıklı büyümeleri için gereklidir.

4. İç filtreler üreticilerin çoğunun seçimidir ve gereklidir. Biraz mermer veya çakılla birlikte polyester pamuk filtreniz için ihtiyaç duyacağınız malzemelerin tamamıdır. Suyu korumaya ya da yumuşatmaya yardım etmesi için beyaz mermer(dolomite) kullanıyorum. Beyaz mermer tuzlu su balıkları satan pet shopların çoğunda bulunmaktadır. Diğer bir yol istiridye kabuğudur. Sünger filtreler doğru kullanıldığında eş değerde verim alınan diğer filtrelerdir. Sünger filtreler ara sıra canlı bakteriyi öldürmeksizin durulanmalıdır.

5. Su değişimi: Haftada veya iki haftada bir 30-50% su değişimi zorunludur. Daima dipten çekim yapın. Buharlaşma yoluyla kaybolan suyu eklemekten kaçının. Tank koşullarınızı öğrenmek için güvenilir bir su testi takımı almak önemlidir. Ph , katılık ve amonyak için olan testlerin kullanımı kolaydır. İlk önce hobici suyun kimyasal değerlerini ve onun tropikal balıklar üzerindeki etkisini anlamalıdır.

6. Süslü lepistesleri beslemek  için en iyi yol düzenli beslenmedir. Aşırı besleme tropikal balıkların ölümüne yol açan başlıca sebeplerdendir. Her öğün iyice ezilmiş, parçalanmış yüksek kaliteli yemden küçük bir tutam en iyisidir. Lepisteslere zor sindirdikleri için kurutulmuş dondurulmuş yem vermekten kaçının. Balıklar yeme karşı agresif değillerse onları beslemeyin.

7. 4-5 hafta sonra yavrular cinsiyetine göre ayrılmalıdır. Sonraki üretimlerinizde ihtiyacınız olacak dişilerden yalnızca yeterli sayıyı ayırın. Dişiler erkeklerden kolayca ayırt edilirler. Anüslerinin altında, döllenmenin meydana geldiği yerde karanlık, siyah bir bölge sergilerler. Bu bölge gebelik lekesine aittir veya onunla ilgilidir. Zayıf olan balıkları ayırın (çevirinin aslında "işe yaramayan hayvanları öldürün" anlamına yakın kullanılmış). Yüksek kalitede soy elde edebilmek için küçük bir eleme gereklidir. Eğer yavrulardan yarısından fazlasını ayırmışsanız, muhtemelen saf olmayan bir türle çalışmışsınızdır.

8. Tanklarınızı boş tutmak kontrolleri kolaylaştırır ve çakıl ve bitkilerden kaynaklanan sorunları önler. Lepistes kitaplarının çoğu lepisteslerin hayat döngüsünü anlatır. Eğer daha önce canlı yetiştirmemişseniz lepisteslere özel veya tropical balıklar üzerine temel bir kitap almanızı tavsiye ederim. Dişiler gebe olunca şişmanlar ve daha yuvarlağımsı bir görünüm alırlar. Doğumdan önce kareye benzeyen bir görünüm edinirler. Ayrıca gebelik lekesi daha da koyulaşır.

9. Balıklarınızın ve yavrularının sıcaklığın 24-26 C derece arasında tutun. Yaşlı olanlar 22 ile 24 C arasında daha düşük sıcaklıkta tutulabilirler.

10. Çok fazla balıkla başlayarak kendinize aşırı yüklenmeyin. Sağlıklı lepisteslerin her 28-35 günde bir yavru verdiklerini hatırlayın. Üç aylık oluncaya kadar aynı türden olsalar bile çok fazla yavruyu karıştırmamak iyi bir fikirdir. Beklediğinizden daha fazla harcama yapabilirsiniz ama saygın bir lepistes üreticisinden alınmış yavrularla başlamak ve son derece kaliteli üretilen hayvanlar önemli miktarda paranızı koruyabilir.

Orijinal metin www.showguppies.com sitesindedir ve Serdar ARSLAN (@asa03005) arkadaşımız tarafından www.lepisteskulubu.org için tercüme edilmiştir.
Kayıtlı

"Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız." Konfüçyus

"Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenemeyen bir şey olduğunu anlayacak." Şef Seattle

YENİ ÜYELERİMİZ, LÜTFEN TIKLAYINIZ!

Robot Moderatör
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 9226


View Profile
Re: 10 adımda fantastik lepistes elde etme (ÇEVİRİ: Serdar ARSLAN @asa03005)
« Posted on: 20 Şubat 2019, 19:14:38 »

 
      uyari
Merhaba ziyaretçi, öncelikle sitemize hoş geldiniz. Ben Lepistes Kulübü Robot Moderatör olarak siteden daha fazla yararlanmanız için sitemize üye olmanızı öneririm. Sitemize üye olmadan da yazıları okuyabilirsiniz, ancak bazı bölümlerde ziyaretçiler kısıtlandığı için bazı bölümleri göremezsiniz. Sitemize üye olursanız fotoğraf ve videolar paylaşabilirsiniz, yazılar paylaşabilirsiniz, sorular sorabilirsiniz, sorulan sorulara cevaplar verebilirsiniz. LK, ülkemizin ilk ve en köklü lepistes kulübüdür. Taklitlerimizden sakının! İyi eğlenceler...

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: 10 adımda fantastik lepistes elde etme (ÇEVİRİ: Serdar ARSLAN @asa03005) lepistes, 10 adımda fantastik lepistes elde etme (ÇEVİRİ: Serdar ARSLAN @asa03005) endler, 10 adımda fantastik lepistes elde etme (ÇEVİRİ: Serdar ARSLAN @asa03005) Poeciliidae, 10 adımda fantastik lepistes elde etme (ÇEVİRİ: Serdar ARSLAN @asa03005) Poecilia reticulata, 10 adımda fantastik lepistes elde etme (ÇEVİRİ: Serdar ARSLAN @asa03005) lepistes üretimi, 10 adımda fantastik lepistes elde etme (ÇEVİRİ: Serdar ARSLAN @asa03005) lepistes yavruları, 10 adımda fantastik lepistes elde etme (ÇEVİRİ: Serdar ARSLAN @asa03005) gambusya, 10 adımda fantastik lepistes elde etme (ÇEVİRİ: Serdar ARSLAN @asa03005) paludaryum, 10 adımda fantastik lepistes elde etme (ÇEVİRİ: Serdar ARSLAN @asa03005) akvaryum, 10 adımda fantastik lepistes elde etme (ÇEVİRİ: Serdar ARSLAN @asa03005) plati, 10 adımda fantastik lepistes elde etme (ÇEVİRİ: Serdar ARSLAN @asa03005) velifera
Logged
cintwiz
Muratcan Öztürk
*
ADI-SOYADI Muratcan Öztürk
CİNSİYET Cinsiyet: Bay
YAŞ: 29
KONUM çanakkale
KAYIT TARİHİ 18 Nisan 2011, 21:46:30
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 42
Konu Sayısı: 3
Bu iletiyi değerlendir +0/-0
İLETİŞİM
Çevrimdışı
« Yanıtla #1 : 21 Nisan 2011, 21:01:04 »

Sağ ol dostum.
Kayıtlı
Onur G. HİTİT
Amatör teorik araştırmacı ve doğal alan gözlemcisi (Sn. Oğuz SAĞLAM'ın bana verdiği ünvandır)
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
CİNSİYET Cinsiyet: Bay
YAŞ: 40
KONUM SAMSUN
KAYIT TARİHİ 27 Nisan 2007, 22:18:33
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 20041
Konu Sayısı: 4616
Bu iletiyi değerlendir +855/-10
İLETİŞİM
Site Çevrimdışı
« Yanıtla #2 : 21 Nisan 2011, 23:01:57 »

Muratcan Bey, burada kalıcı olmak istiyorsanız şu açıklamayı sonuna kadar okuyun ve açıklamada istenileni yerine getirin:

http://www.lepisteskulubu.org/index.php/topic,5768.msg31702.html#msg31702

Şuraya da bakarsanız anlarsınız:

http://www.lepisteskulubu.org/index.php/topic,1000.msg36328.html#msg36328
Kayıtlı

"Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız." Konfüçyus

"Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenemeyen bir şey olduğunu anlayacak." Şef Seattle

YENİ ÜYELERİMİZ, LÜTFEN TIKLAYINIZ!

Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Site Map | Arsiv | Wap | Wap2 | Wap Forum | XML | Rss
MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!
Bu Sayfa 0.472 Saniyede 31 Sorgu ile Oluşturuldu