Lepistes Kulübü; lepistes hakkında her şey (ülkemizin ilk ve en köklü lepistes topluluğu)
23 Ekim 2017, 09:20:35 *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: FORUMA ÜYE OLMADAN ÖNCE KURALLARIMIZI OKUYUNUZ. KURALLARIMIZI OKUMAK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ.

Sayfa: 1 [2]   Aşağı git Konuyu Okumuş Olanlar
  Yazdır  
Gönderen Konu: İyi bir lepistes akvaryumu nasıl olmalıdır? Bu konuda her şey bu başlıkta!  (Okunma Sayısı 134112 defa)
0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Onur G. HİTİT
Amatör teorik araştırmacı ve doğal alan gözlemcisi (Sn. Oğuz SAĞLAM'ın bana verdiği ünvandır)
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
CİNSİYET Cinsiyet: Bay
KONUM SAMSUN
KAYIT TARİHİ 27 Nisan 2007, 22:18:33
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 19857
Konu Sayısı: 4577
Bu iletiyi değerlendir +835/-10
İLETİŞİM
Site Çevrimdışı
« Yanıtla #20 : 26 Mart 2012, 23:03:06 »

Bende görünüyor dostum. Tinypic denen siteye yüklemiştim zamanında. Olmazsa eve gidince fotoğrafları Faceook'a aktarıp buraya yönlendireyim.

"Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız." Konfüçyus

"Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenemeyen bir şey olduğunu anlayacak." Şef Seattle

YENİ ÜYELERİMİZ, LÜTFEN TIKLAYINIZ!

Robot Moderatör
Anahtar Kelime
Offline Pasif

View Profile
Re: İyi bir lepistes akvaryumu nasıl olmalıdır? Bu konuda her şey bu başlıkta!
« Posted on: 23 Ekim 2017, 09:20:35 »

uyari
Merhaba ziyaretçi, öncelikle sitemize hoş geldiniz. Ben Lepistes Kulübü Robot Moderatör olarak siteden daha fazla yararlanmanız için sitemize üye olmanızı öneririm. Sitemize üye olmadan da yazıları okuyabilirsiniz, ancak bazı bölümlerde ziyaretçiler kısıtlandığı için bazı bölümleri göremezsiniz. Sitemize üye olursanız fotoğraf ve videolar paylaşabilirsiniz, yazılar paylaşabilirsiniz, sorular sorabilirsiniz, sorulan sorulara cevaplar verebilirsiniz. LK, ülkemizin ilk ve en köklü lepistes kulübüdür. Taklitlerimizden sakının! İyi eğlenceler...

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: İyi bir lepistes akvaryumu nasıl olmalıdır? Bu konuda her şey bu başlıkta! lepistes, İyi bir lepistes akvaryumu nasıl olmalıdır? Bu konuda her şey bu başlıkta! endler, İyi bir lepistes akvaryumu nasıl olmalıdır? Bu konuda her şey bu başlıkta! Poeciliidae, İyi bir lepistes akvaryumu nasıl olmalıdır? Bu konuda her şey bu başlıkta! Poecilia reticulata, İyi bir lepistes akvaryumu nasıl olmalıdır? Bu konuda her şey bu başlıkta! lepistes üretimi, İyi bir lepistes akvaryumu nasıl olmalıdır? Bu konuda her şey bu başlıkta! lepistes yavruları, İyi bir lepistes akvaryumu nasıl olmalıdır? Bu konuda her şey bu başlıkta! gambusya, İyi bir lepistes akvaryumu nasıl olmalıdır? Bu konuda her şey bu başlıkta! paludaryum, İyi bir lepistes akvaryumu nasıl olmalıdır? Bu konuda her şey bu başlıkta! akvaryum, İyi bir lepistes akvaryumu nasıl olmalıdır? Bu konuda her şey bu başlıkta! plati, İyi bir lepistes akvaryumu nasıl olmalıdır? Bu konuda her şey bu başlıkta! velifera
mavievren
FORUM YÖNETİMİ
*
ADI-SOYADI Evren Biçer
KONUM ANTALYA
KAYIT TARİHİ 21 Aralık 2009, 22:40:03
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 4782
Konu Sayısı: 107
Bu iletiyi değerlendir +669/-0
İLETİŞİM
Gerçek doğasever, her canlıyı ayırmadan sever.

« Yanıtla #21 : 26 Mart 2012, 23:08:00 »

Tamam dostum şu an da görünüyor. Wink İlk açtığımda görünmemişti. Anlık bir sıkıntı oldu sanırım. Wink

Sadece ihtiyacın olanı al ve toprağı bulduğun gibi bırak!
Onur G. HİTİT
Amatör teorik araştırmacı ve doğal alan gözlemcisi (Sn. Oğuz SAĞLAM'ın bana verdiği ünvandır)
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
KONUM SAMSUN
İLETİŞİM
Site Çevrimdışı
« Yanıtla #22 : 26 Mart 2012, 23:13:11 »

Tamamdır. O zaman Facebook'a gerek kalmadı. Wink

"Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız." Konfüçyus

"Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenemeyen bir şey olduğunu anlayacak." Şef Seattle

grafipapatya
*
ADI-SOYADI sema çelik
CİNSİYET Cinsiyet: Bayan
KONUM ‹STANBUL
KAYIT TARİHİ 19 Nisan 2012, 11:38:22
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 22
Konu Sayısı: 4
Bu iletiyi değerlendir +56/-0
İLETİŞİM
« Yanıtla #23 : 23 Nisan 2012, 14:57:15 »

Emeğinize sağlık...
AkvaristGenç

ADI-SOYADI Ali SARGIN
KONUM Afyonkarahisar-Emirdağ
KAYIT TARİHİ 27 Nisan 2012, 21:29:38
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 2
Konu Sayısı: 1
Bu iletiyi değerlendir +0/-0
İLETİŞİM
« Yanıtla #24 : 27 Nisan 2012, 21:48:44 »

Teşekkürler güzel bir paylaşım olmuş.
H.KAYA Gemlik
Forumla ilişiği kesilmiş
*
ADI-SOYADI Hüseyin KAYA
KONUM Gemlik-Bursa
KAYIT TARİHİ 25 Mayıs 2012, 09:08:43
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 2074
Konu Sayısı: 35
Bu iletiyi değerlendir +102/-1000
İLETİŞİM
« Yanıtla #25 : 29 Mayıs 2012, 09:43:39 »

Konu başlığı yıllanmış ama ben site de yeniyim. Çok güzel bilgilendirme, teşekkürler Onur Bey.

Hüseyin KAYA. Gemlik- BURSA
11 Akvaryumluk Bitkili Canlı Doğuran, Cüce Vatoz ve Karides Dünyası.
Onur G. HİTİT
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
KONUM SAMSUN
İLETİŞİM
Site Çevrimdışı
« Yanıtla #26 : 29 Mayıs 2012, 10:07:37 »

Rica ederim. Faydam olduysa ne mutlu bana.

caesar
Forumla ilişiği kesilmiş
*
ADI-SOYADI sezer sezikli
KONUM istanbul
KAYIT TARİHİ 15 Ağustos 2012, 12:59:36
Konu Sayısı: 0
İLETİŞİM
« Yanıtla #27 : 15 Ağustos 2012, 14:27:12 »

Her şeyden önce verdiğiniz bilgiler oldukça faydalı. Bunun için çok teşekkür ederim. Ben 100 litrelik bir akvaryumla başladım ve yaklaşık 1 yıldır lepistes besliyorum. Şu an tankı 200 litreye çıkardım. Ancak sizin belirttiğiniz gibi sayıları artmadığı gibi her geçen gün azalıyor. Soluğu balıkçıda almak zorunda kalıyorum zaman zaman.Smiley Aldığım yavrular balıkçıdan aldığım hamile balıkların yavruları. Yeni çiftleşme sağlayamıyorum. Sebebi ne olabilir yardımcı olursanız çok memnun olurum. Şimdiden teşekkür ederim.
Onur G. HİTİT
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
KONUM SAMSUN
İLETİŞİM
Site Çevrimdışı
« Yanıtla #28 : 15 Ağustos 2012, 14:35:46 »

Her şeyden önce verdiğiniz bilgiler oldukça faydalı. Bunun için çok teşekkür ederim. Ben 100 litrelik bir akvaryumla başladım ve yaklaşık 1 yıldır lepistes besliyorum. Şu an tankı 200 litreye çıkardım. Ancak sizin belirttiğiniz gibi sayıları artmadığı gibi her geçen gün azalıyor. Soluğu balıkçıda almak zorunda kalıyorum zaman zaman.Smiley Aldığım yavrular balıkçıdan aldığım hamile balıkların yavruları. Yeni çiftleşme sağlayamıyorum. Sebebi ne olabilir yardımcı olursanız çok memnun olurum. Şimdiden teşekkür ederim.

Yardimci olmasina oluruz, ama forumumuza uye olurken karsiniza cikan sozlesmeyi hic okumamissiniz.

Ozelden ileti gondermistim. Daha sonra ise genelden uyardim: http://www.lepisteskulubu.org/index.php/topic,23.msg55432.html#msg55432

Iki kez uyarmistim. Simdi ise ucuncu kez uyariyorum. Hic kimseyi dort kez uyarmam. Kendinizi tanisma bolumunde yeni bir baslik acarak bizim istedigimiz sekilde foruma tanitmazsaniz uyeliginiz suresiz olarak kapatilacaktir.

Onur G. HİTİT
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
KONUM SAMSUN
İLETİŞİM
Site Çevrimdışı
« Yanıtla #29 : 25 Ekim 2012, 22:40:49 »

Aramıza yeni katılan arkadaşlarımızın görmeleri için başlığı güncelliyorum. Lepistes akvaryumu nasıl kurulur,  iyi bir lepistes akvaryumu nasıl olmalıdır, lepistes akvaryumu kurarken nelere dikkat edilmelidir, hepsi bu başlıkta...

Onur G. HİTİT
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
KONUM SAMSUN
İLETİŞİM
Site Çevrimdışı
« Yanıtla #30 : 08 Ekim 2014, 13:32:01 »

İyi bir lepistes akvaryumu nasıl olmalıdır?

Genellikle bu konuda sorular geliyor. "Akvaryumum uygun mu, nasıl bir akvaryum almalıyım, akvaryumum yeterli mi?" şeklinde sorularla sık sık karşılaşmaktayız. Bu konuda rehber olması için, her soruya ayrı ayrı (ve aynı) açıklamalar yapmamak için bu konuda bir şeyler karalamaya karar verdim.

• Lepistes (Poecilia reticulata) denen doğa harikası hakkında şurada bilgiler sunmuştuk:

http://www.lepisteskulubu.org/index.php/board,10.0.html

• Şurada da bu güzel ve minik canavarların akvaryumlarında bitkilendirme işlerine kısa kısa değinmiştik:

http://www.lepisteskulubu.org/index.php/topic,117.0.html

• Şu başlıkta da lepisteslerle iyi akvaryum arkadaşı olabilecek balıklara değinmiştik:

http://www.lepisteskulubu.org/index.php/topic,287.0.html

• Bu da genel akvaryum bilgileri, akvaryum kurulumu hakkındaki makalemiz:

http://www.lepisteskulubu.org/index.php/topic,904.0.html

• Balık alırken dikkat edilmesi gereken noktalara burada değinmiştik:

http://www.lepisteskulubu.org/index.php/topic,2858.0.html

Şimdi, akvaryum kurulumu, genel akvaryum bilgileri konularından ayrı tutarak, "İyi bir lepistes akvaryumu nasıl olmalıdır?" sorusuna ayrıntılı bir cevap verelim.

Bildiğiniz gibi, lepistesler grup halinde yaşayan, çok hızlı bir şekilde üreyen balıklardır. Küçük yapılı olmalarından dolayı genellikle 30-40 litrelik akvaryumcuklara hapsedilmektedirler. Kısa bir süre sonra ise 30-40 litrelik akvaryum genellikle yetersiz gelmektedir. Benim önerim, büyükçe bir akvaryumla işe başlamaktır. En az 100-150 litrelik bir akvaryum en iyisi olur. Tamam, bu balıklarda 100-150 litrelik bir akvaryum şart değildir ve bu balıklar 30-40 litrelik akvaryumlarda da bakılabilirler, ama daha büyük bir akvaryum daha iyi olacaktır.

Büyük bir akvaryum, her zaman için en sağlıklısı olacaktır:

http://i54.tinypic.com/nqut4.jpg

Peki, neden büyük akvaryum daha iyidir?

1- Lepistesler çok hızlı ve kolay ürerler. İki erkek ve 5 dişi aldınız diyelim. Çok kısa bir zaman içinde (birkaç hafta veya birkaç ay içinde) sayılar ellileri, altmışları, hatta yüz küsürleri bile bulabilir. Bundan dolayı, ilk günlerde veya ilk haftalarda yeterli gibi görünen 30-40 litrelik bir akvaryum kısa süre sonra yetersiz hale gelecektir. Kalabalıktan dolayı balıklar yeterli şekilde beslenmeyebilir, suyun çabucak kirlenmesi sonucunda yavrular çok yavaş büyüyeceklerdir.

2- Büyük akvaryumların bakımları, küçük akvaryumlara göre her zaman daha kolay olur. Büyük akvaryumlar, küçük akvaryumlara göre çeşitli etkenlerde o kadar kolay etkilenmezler. Yani sıcaklık değişiklikleri, suyun kirlenmesi vesaire gibi durumlar büyük akvaryumları küçük akvaryumlardan daha kolay etkilerler.

İyi bir lepistes akvaryumunda en önemli unsurlardan biri canlı bitkilerdir.

Bu şart mıdır? Elbette değildir. Ancak, lepistesler bol bitkili akvaryumlardan hoşlanırlar. Bakımı kolay, yavruların saklanmalarına elverişli bitkiler tercih edilebilir. Yazımıza başlarken, lepisteslerle uyumlu bitkilerle ilgili bir yazımızın bağlantısını vermiştik. Ayrıntılar için o başlığı inceleyebilirsiniz.

Canlı bitkiler, akvaryumda bir çeşit filtre görevi görürler. Bundan dolayı akvaryum daha sağlıklı olur. Dolayısıyla, balıklar da daha sağlıklı olacaktır. Canlı bitkiler ayrıca yavru balıkların saklanmaları ve beslenmeleri için gerekli ortamı meydana getirirler.

Ben yavrulayacak balıkları veya yavru balıkları erişkinlerden hiç ayırmam. Akvaryumlarımda her zaman bol miktarda canlı bitki bulunduğu için erişkinler yavrulara zarar verememekte, bir süre sonra erişkinler ve yavrular birbirlerine alışmakta ve akvaryuma son derece huzur verici bir barış havası hakim olmaktadır. Zaten akvaryum hobisinin esprisi de budur bana göre.

Lepistes akvaryumlarında canlı bitkilerin varlığı akvaryuma son derece husur verici bir barış ortamı yaratmaktadır:

http://i55.tinypic.com/a23pz4.jpg

Lepistesler, bitkilerin aralarında dolaşmaktan hoşlanan balıklardır:

http://i53.tinypic.com/k4zayf.jpg

http://i55.tinypic.com/dxiyvb.jpg

Diğerleri, lepisteslerin arkadaşları kimler olmalıdır?

Lepisteslerle uyumlu balık türlerinden bahsettiğimiz başlığı yazımızın başında sunmuştum. Ayrıntılar için oraya bakabilirsiniz. Yine de bazı şeylerden bahsetmeliyim. Lepistesler pek çok balık türüyle uyumlu olsalar da, tecrübelerim bana türe özgü akvaryumların en iyisi olduğunu söylüyor. Yani büyük bir akvaryum, bol bitki ve içinde sadece lepistesler... En güzeli, en iyisi bu olacaktır. Ancak akvaryum yeterince büyükse lepisteslerin yanına bazı lepistesgilleri (moli, plati gibi) ekleyebilirsiniz, birkaç çöpçü balığı da uygun olur.

Platiler ve benzeri balıklar, iyi bir lepistes akvaryumunda lepisteslerle yakın arkadaş olarak eklenebilirler:

http://i56.tinypic.com/e88ja0.jpg

Bazı diğer noktalar:

Filtrasyon, aydınlatma, su değerleri, su sıcaklığı da önemlidir. Su değerleri konusunda lepistesler pek seçici olmasalar da pH 7-7,5 arasında olmalıdır. Su sıcaklığı ortalama 26 C olsa da, kışın 24 C'de ve yazın 28 C'de birkaç ay idare edeceklerdir. Filtre de akvaryuma uygun olmalıdır. Büyük akvaryumlar için benim önerim uygun bir dış filtredir.

Sonuç olarak:

Sonuç olarak iyi bir lepistes akvaryumu büyükçe bir akvaryum olmalıdır, bol canlı bitkiye evsahipliği yapmalıdır, akvaryumda lepistesler ve bazı barışçıl balıklar dışında balık beslenmemelidir.

Onları yapay ve plastik malzemelerle dolu, küçücük akvaryumlara hapsetmeyelim!

http://i54.tinypic.com/20tez2h.jpg

Yeni gelen, lepistes beslemeye yeni başlayan arkadaşlar için başlığı hatırlatıyorum.
İyi bir lepistes akvaryumu nasıl olmalıdır? Bu konuda her şey bu başlıkta!

umut1945
umutcan ucar

ADI-SOYADI umutcan ucar
KONUM manisa
KAYIT TARİHİ 01 Kasım 2014, 01:41:45
İLETİŞİM
« Yanıtla #31 : 01 Kasım 2014, 02:08:21 »

Gerçekten emeğine sağlık kardeşim. Benim 40 litrelik bir akvaryumum var. Ancak 3 hamile lepistesim var. Biri şu an doğumu bitirdi ve diğerleri de başlıyor. Bir de 4 adet çöpçü balığı var. Bunlar için 150-200 litrelik bir akvaryum yeterli olur mu?

Yönetim Notu: İletiniz düzeltilmiştir. Önceki iletiniz aşağıdaki gibidir...

Gerçekten emeğine sağlık kardeşim. Benim 40litrelik bi akvaryumum var. Ancak 3hamile lepistesim var. Biri şu an doğumu bitirdi ve digerleride başlıyor. Bir de 4adet çöpçü balığı var. Bunlar için 150-200litrelik bir akvaryum yeterli olur mu?

Umut Can UCAR
BozKurt
Yunus Emre BOSTANCI
ÖZEL ÜYE
*
ADI-SOYADI Yunus Emre Bostancı
KONUM Van
KAYIT TARİHİ 12 Aralık 2014, 15:24:10
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 356
Konu Sayısı: 13
Bu iletiyi değerlendir +79/-1
İLETİŞİM
CAN VERDİĞİN BAYRAĞIN TABUTUNA SARILMIŞ

« Yanıtla #32 : 12 Aralık 2014, 16:30:24 »

Ellerinize sağlık. Harika bir konu olmuş. Faydalı bilgiler içeriyor. Wink

Alıntı
ellerinize sağlık harika bir konu olmuş faydalı bilgiler içeriyor Wink

24.11.2015 Umut TUNÇAY  & 10.01.2016 Önder ERTAŞ & 02.04.2016 Mustafa SEZGİN & İsrafil KARGI
UNUTULMAYACAKSINIZ!
Onur G. HİTİT
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
KONUM SAMSUN
İLETİŞİM
Site Çevrimdışı
« Yanıtla #33 : 22 Aralık 2014, 14:36:02 »

Eyvallah. Beğenmene sevindim. Smiley

Onur G. HİTİT
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
KONUM SAMSUN
İLETİŞİM
Site Çevrimdışı
« Yanıtla #34 : 04 Mayıs 2015, 13:06:36 »

Yeni gelen arkadaşlar için başlığı güncelliyorum. Lepistes akvaryumu kurulumuyla ilgili olarak yönelttiğiniz soruların tamamı bu başlıkta mevcuttur.

ssozdemirr

ADI-SOYADI serkan özdemir
KONUM istanbul
KAYIT TARİHİ 02 Eylül 2015, 17:34:35
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 4
Konu Sayısı: 2
İLETİŞİM
« Yanıtla #35 : 04 Eylül 2015, 13:07:18 »

Çok güzel bir yazı, emeklerinize sağlık.

Alıntı
çok güzel bir yazı emeklerinize sağlık.

Onur G. HİTİT
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
KONUM SAMSUN
İLETİŞİM
Site Çevrimdışı
« Yanıtla #36 : 17 Kasım 2015, 13:58:49 »

Teşekkür ederim.

Lepistes beslemeye yeni başlayan veya foruma yeni katılan lepistesçiler için başlığı güncelledim. Lepistes ile ilgili aradığınız cevapların hemen hemen tamamı bu başlıkta mevcuttur.

Onur G. HİTİT
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
KONUM SAMSUN
İLETİŞİM
Site Çevrimdışı
« Yanıtla #37 : 14 Mart 2016, 15:45:51 »

Bu başlık istatistiki verilere göre son zamanlarda en çok okunan, lepisteslerle ilgili olarak Google'da en çok görüntülenen konu başlıklarından biri olmuş.

Bu vesileyle, lepistes beslemeye yeni başlayan arkadaşlar için konuyu hatırlatmak istiyorum.

Lepisteslerle ilgili aradığınız hemen hemen her şey sadece bu başlıkta mevcut.

lepistes43

ADI-SOYADI kadir sen
KONUM kütahya
KAYIT TARİHİ 26 Şubat 2017, 22:19:48
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 1
İLETİŞİM
« Yanıtla #38 : 26 Şubat 2017, 23:42:37 »

Sayfaya lepistesler hakkında araştırma yapmak için internette dolaşırken tesadüfen girdim. Çok beğendim. Yapıcı, faydalı buldum. Her hafta en az birkaç defa gireceğim. Çok önceden akvaryum deneyimim vardı. Tekrar başlamayı düşündüm. Lepistesleri çok sevdiğimden o cinste karar kıldım. Daha bilimsel başlayayım dedim. Önceden baya bir cahil olduğumu anladım. Güzelim balıklarımı boşu boşuna telef etmişim. Herkese, başta siteyi kuranlara teşekkür ederim. Saygılar... Bence iyi bir lepistes akvaryumu iyi bir arkadaş grubuna bağlı, iyi bir lepistes bakıcısı ile başlar. Sevgiler.
Senveralp

ADI-SOYADI Sencer alp
KONUM Istanbul
KAYIT TARİHİ 03 Mayıs 2017, 22:05:56
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 1
İLETİŞİM
« Yanıtla #39 : 03 Mayıs 2017, 22:26:25 »

Merhaba arkadaşlar. Benim 150 litrelik bir akvaryumum var. İçerisinde 10 disi, 5 erkek lepistes mevcut. Ayrıca 1 cüce vatoz, 1 çöpçü...  Su sıcaklığı 25-26 seviyesinde sabit. Dış filtre mevcut. Hava motoru da.  Suyun pH de geri 7.5  ortalamada. Tds 150. 180 arası.  2 haftada bir dip cekimi yapip 3'te 1 dinlendirilmiş su takviyesi yapıyorum. Ancak 2-3 haftada 1 mutlaka bir tane balığım ölüyor. Sebebini bulamıyorum, yardımınıza ihtiyacım var. Bir ara iç parazit gözlemledim, ilaçla çözdüm. Kabıza karşı ıspanak ile haftada bir çözüm buldum. Beyazbenek denk gelince nadir de olsa metilen mavisi kullanıyorum ama hala  2 haftada bir kayıp yaşıyorum. Bir yerde bir sorun var bulamıyorum.  24 saatte bir yemleme yapıyorum.  3 tür lepistes yemim var. 3'er gün aralıklarla ya da haftada bir değişik veriyorum. Fikirlerinizi alabilir miyim? haydeee.
Sayfa: 1 [2]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

|Site Map | Arsiv | Wap | Wap2 | Wap Forum | XML | Rss
TurkeyRank.Com - Pagerank Servisi
MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!
Bu Sayfa 0.548 Saniyede 48 Sorgu ile Oluşturuldu