İyi bir lepistes akvaryumu nasıl olmalıdır? Bu konuda her şey bu başlıkta!

(1/8) > >>

Onur G. HİTİT:
İyi bir lepistes akvaryumu nasıl olmalıdır?

Genellikle bu konuda sorular geliyor. "Akvaryumum uygun mu, nasıl bir akvaryum almalıyım, akvaryumum yeterli mi?" şeklinde sorularla sık sık karşılaşmaktayız. Bu konuda rehber olması için, her soruya ayrı ayrı (ve aynı) açıklamalar yapmamak için bu konuda bir şeyler karalamaya karar verdim.

Lepistes (Poecilia reticulata) denen doğa harikası hakkında şurada bilgiler sunmuştuk:
http://www.lepisteskulubu.org/index.php/board,10.0.html

Şurada da bu güzel ve minik canavarların akvaryumlarında bitkilendirme işlerine kısa kısa değinmiştik:
http://www.lepisteskulubu.org/index.php/topic,117.0.html

Şu başlıkta da lepisteslerle iyi akvaryum arkadaşı olabilecek balıklara değinmiştik:
http://www.lepisteskulubu.org/index.php/topic,287.0.html

Bu da genel akvaryum bilgileri, akvaryum kurulumu hakkındaki makalemiz:
http://www.lepisteskulubu.org/index.php/topic,904.0.html

Balık alırken dikkat edilmesi gereken noktalara burada değinmiştik:
http://www.lepisteskulubu.org/index.php/topic,2858.0.html

Şimdi, akvaryum kurulumu, genel akvaryum bilgileri konularından ayrı tutarak, "İyi bir lepistes akvaryumu nasıl olmalıdır?" sorusuna ayrıntılı bir cevap verelim.

Bildiğiniz gibi, lepistesler grup halinde yaşayan, çok hızlı bir şekilde üreyen balıklardır. Küçük yapılı olmalarından dolayı genellikle 30-40 litrelik akvaryumcuklara hapsedilmektedirler. Kısa bir süre sonra ise 30-40 litrelik akvaryum genellikle yetersiz gelmektedir. Benim önerim, büyükçe bir akvaryumla işe başlamaktır. En az 100-150 litrelik bir akvaryum en iyisi olur. Tamam, bu balıklarda 100-150 litrelik bir akvaryum şart değildir ve bu balıklar 30-40 litrelik akvaryumlarda da bakılabilirler, ama daha büyük bir akvaryum daha iyi olacaktır.

Büyük bir akvaryum, her zaman için en sağlıklısı olacaktır:Peki, neden büyük akvaryum daha iyidir?

1- Lepistesler çok hızlı ve kolay ürerler. İki erkek ve 5 dişi aldınız diyelim. Çok kısa bir zaman içinde (birkaç hafta veya birkaç ay içinde) sayılar ellileri, altmışları, hatta yüz küsürleri bile bulabilir. Bundan dolayı, ilk günlerde veya ilk haftalarda yeterli gibi görünen 30-40 litrelik bir akvaryum kısa süre sonra yetersiz hale gelecektir. Kalabalıktan dolayı balıklar yeterli şekilde beslenmeyebilir, suyun çabucak kirlenmesi sonucunda yavrular çok yavaş büyüyeceklerdir.

2- Büyük akvaryumların bakımları, küçük akvaryumlara göre her zaman daha kolay olur. Büyük akvaryumlar, küçük akvaryumlara göre çeşitli etkenlerde o kadar kolay etkilenmezler. Yani sıcaklık değişiklikleri, suyun kirlenmesi vesaire gibi durumlar büyük akvaryumları küçük akvaryumlardan daha kolay etkilerler.

İyi bir lepistes akvaryumunda en önemli unsurlardan biri canlı bitkilerdir.

Bu şart mıdır? Elbette değildir. Ancak, lepistesler bol bitkili akvaryumlardan hoşlanırlar. Bakımı kolay, yavruların saklanmalarına elverişli bitkiler tercih edilebilir. Yazımıza başlarken, lepisteslerle uyumlu bitkilerle ilgili bir yazımızın bağlantısını vermiştik. Ayrıntılar için o başlığı inceleyebilirsiniz.

Canlı bitkiler, akvaryumda bir çeşit filtre görevi görürler. Bundan dolayı akvaryum daha sağlıklı olur. Dolayısıyla, balıklar da daha sağlıklı olacaktır. Canlı bitkiler ayrıca yavru balıkların saklanmaları ve beslenmeleri için gerekli ortamı meydana getirirler.

Ben yavrulayacak balıkları veya yavru balıkları erişkinlerden hiç ayırmam. Akvaryumlarımda her zaman bol miktarda canlı bitki bulunduğu için erişkinler yavrulara zarar verememekte, bir süre sonra erişkinler ve yavrular birbirlerine alışmakta ve akvaryuma son derece huzur verici bir barış havası hakim olmaktadır. Zaten akvaryum hobisinin esprisi de budur bana göre.

Lepistes akvaryumlarında canlı bitkilerin varlığı akvaryuma son derece husur verici bir barış ortamı yaratmaktadır:Lepistesler, bitkilerin aralarında dolaşmaktan hoşlanan balıklardır:

Diğerleri, lepisteslerin arkadaşları kimler olmalıdır?

Lepisteslerle uyumlu balık türlerinden bahsettiğimiz başlığı yazımızın başında sunmuştum. Ayrıntılar için oraya bakabilirsiniz. Yine de bazı şeylerden bahsetmeliyim. Lepistesler pek çok balık türüyle uyumlu olsalar da, tecrübelerim bana türe özgü akvaryumların en iyisi olduğunu söylüyor. Yani büyük bir akvaryum, bol bitki ve içinde sadece lepistesler... En güzeli, en iyisi bu olacaktır. Ancak akvaryum yeterince büyükse lepisteslerin yanına bazı lepistesgilleri (moli, plati gibi) ekleyebilirsiniz, birkaç çöpçü balığı da uygun olur.

Platiler ve benzeri balıklar, iyi bir lepistes akvaryumunda lepisteslerle yakın arkadaş olarak eklenebilirler:Bazı diğer noktalar:

Filtrasyon, aydınlatma, su değerleri, su sıcaklığı da önemlidir. Su değerleri konusunda lepistesler pek seçici olmasalar da pH 7-7,5 arasında olmalıdır. Su sıcaklığı ortalama 26 C olsa da, kışın 24 C'de ve yazın 28 C'de birkaç ay idare edeceklerdir. Filtre de akvaryuma uygun olmalıdır. Büyük akvaryumlar için benim önerim uygun bir dış filtredir.

Sonuç olarak:

Sonuç olarak iyi bir lepistes akvaryumu büyükçe bir akvaryum olmalıdır, bol canlı bitkiye evsahipliği yapmalıdır, akvaryumda lepistesler ve bazı barışçıl balıklar dışında balık beslenmemelidir.

Onları yapay ve plastik malzemelerle dolu, küçücük akvaryumlara hapsetmeyelim!

İyi bir lepistes akvaryumu nasıl olmalıdır? Bu konuda her şey bu başlıkta!
İyi bir lepistes akvaryumu nasıl olmalıdır? Bu konuda her şey bu başlıkta!
İyi bir lepistes akvaryumu nasıl olmalıdır? Bu konuda her şey bu başlıkta!
İyi bir lepistes akvaryumu nasıl olmalıdır? Bu konuda her şey bu başlıkta!
İyi bir lepistes akvaryumu nasıl olmalıdır? Bu konuda her şey bu başlıkta!
İyi bir lepistes akvaryumu nasıl olmalıdır? Bu konuda her şey bu başlıkta!

mavievren:
Hiçbir sitede bu kadar bilginin bir arada bulunduğu bir yazının olduğunu sanmıyorum. Eline sağlık dostum. Bence birçok kullanıcı bu sayfayı bilgisayarlarında ''Sık kullanılanlar'' bölümüne eklesinler. Kafaların takılan bir durum olduğunda tek tıkla sorularına cevap bulacaklardır.

Onur G. HİTİT:
Sağ olasın dostum. Beğenmene çok sevindim. :)

Toprak Akalın:
Gerçekten güzel bir konu. Ben de inşallah bir sonraki evimizde, düzgün bir yerimiz varsa kendimi aşıp 400-500 litre bir akvaryum kurmak istiyorum. Paludaryum da olabilir. Fakat önce akvaryumu deniyeceğim. Paludaryum yaparsam bol ada yapacağım. Bu yüzden o kadar kolay olmayacak. :)

Onur G. HİTİT:
İyi yaparsın Toprak. Aslında kurulum aşaması en zevkli olan akvaryum tipi paludaryumlardır.

Ben, en küçük paludaryumuma (birkaç litrecik) söğüt dalı koparıp koymuştum. Şu anda o paludaryumda minik bir söğüt ağacı var. 240'lık paludaryumakalınca bir söğüt dalı eklemeyi düşünüyorum (biliyorum, normal değilim ;D).

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa