Lepistes Kulübü; lepistes hakkında her şey (ülkemizin ilk ve en köklü lepistes topluluğu)
24 Ekim 2014, 10:45:44 *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: FORUMUMUZA ÜYELİK SERBEST HALE GETİRİLMİŞTİR. İSTEYEN HERKES KURALLARIMIZA UYDUĞU SÜRECE FORUMUMUZA ÜYE OLABİLİR. HERHANGİ BİR BAŞKA SİTEYE ÜYE OLMANIZ FARK ETMEZ. BUNUNLA BİRLİKTE, FORUM İÇERİĞİNİ ÜYE OLMADAN DA GÖREBİLİRSİNİZ.

Sayfa: [1] 2   Aşağı git Konuyu Okumuş Olanlar
  Yazdır  
Gönderen Konu: İyi bir lepistes akvaryumu nasıl olmalıdır? Bu konuda her şey bu başlıkta!  (Okunma Sayısı 62223 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Onur G. HİTİT
Amatör teorik araştırmacı ve doğal alan gözlemcisi (Sn. Oğuz SAĞLAM'ın bana verdiği ünvandır)
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
CİNSİYET Cinsiyet: Bay
KONUM SAMSUN
KAYIT TARİHİ 27 Nisan 2007, 22:18:33
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 18222
Konu Sayısı: 4033
Bu iletiyi değerlendir +708/-5
İLETİŞİM
Site
İlkelerimden ödün vermem.

« : 08 Eylül 2010, 23:00:34 »

İyi bir lepistes akvaryumu nasıl olmalıdır?

Genellikle bu konuda sorular geliyor. "Akvaryumum uygun mu, nasıl bir akvaryum almalıyım, akvaryumum yeterli mi?" şeklinde sorularla sık sık karşılaşmaktayız. Bu konuda rehber olması için, her soruya ayrı ayrı (ve aynı) açıklamalar yapmamak için bu konuda bir şeyler karalamaya karar verdim.

• Lepistes (Poecilia reticulata) denen doğa harikası hakkında şurada bilgiler sunmuştuk:

http://www.lepisteskulubu.org/index.php/board,10.0.html

• Şurada da bu güzel ve minik canavarların akvaryumlarında bitkilendirme işlerine kısa kısa değinmiştik:

http://www.lepisteskulubu.org/index.php/topic,117.0.html

• Şu başlıkta da lepisteslerle iyi akvaryum arkadaşı olabilecek balıklara değinmiştik:

http://www.lepisteskulubu.org/index.php/topic,287.0.html

• Bu da genel akvaryum bilgileri, akvaryum kurulumu hakkındaki makalemiz:

http://www.lepisteskulubu.org/index.php/topic,904.0.html

• Balık alırken dikkat edilmesi gereken noktalara burada değinmiştik:

http://www.lepisteskulubu.org/index.php/topic,2858.0.html

Şimdi, akvaryum kurulumu, genel akvaryum bilgileri konularından ayrı tutarak, "İyi bir lepistes akvaryumu nasıl olmalıdır?" sorusuna ayrıntılı bir cevap verelim.

Bildiğiniz gibi, lepistesler grup halinde yaşayan, çok hızlı bir şekilde üreyen balıklardır. Küçük yapılı olmalarından dolayı genellikle 30-40 litrelik akvaryumcuklara hapsedilmektedirler. Kısa bir süre sonra ise 30-40 litrelik akvaryum genellikle yetersiz gelmektedir. Benim önerim, büyükçe bir akvaryumla işe başlamaktır. En az 100-150 litrelik bir akvaryum en iyisi olur. Tamam, bu balıklarda 100-150 litrelik bir akvaryum şart değildir ve bu balıklar 30-40 litrelik akvaryumlarda da bakılabilirler, ama daha büyük bir akvaryum daha iyi olacaktır.

Büyük bir akvaryum, her zaman için en sağlıklısı olacaktır:

http://i54.tinypic.com/nqut4.jpg

Peki, neden büyük akvaryum daha iyidir?

1- Lepistesler çok hızlı ve kolay ürerler. İki erkek ve 5 dişi aldınız diyelim. Çok kısa bir zaman içinde (birkaç hafta veya birkaç ay içinde) sayılar ellileri, altmışları, hatta yüz küsürleri bile bulabilir. Bundan dolayı, ilk günlerde veya ilk haftalarda yeterli gibi görünen 30-40 litrelik bir akvaryum kısa süre sonra yetersiz hale gelecektir. Kalabalıktan dolayı balıklar yeterli şekilde beslenmeyebilir, suyun çabucak kirlenmesi sonucunda yavrular çok yavaş büyüyeceklerdir.

2- Büyük akvaryumların bakımları, küçük akvaryumlara göre her zaman daha kolay olur. Büyük akvaryumlar, küçük akvaryumlara göre çeşitli etkenlerde o kadar kolay etkilenmezler. Yani sıcaklık değişiklikleri, suyun kirlenmesi vesaire gibi durumlar büyük akvaryumları küçük akvaryumlardan daha kolay etkilerler.

İyi bir lepistes akvaryumunda en önemli unsurlardan biri canlı bitkilerdir.

Bu şart mıdır? Elbette değildir. Ancak, lepistesler bol bitkili akvaryumlardan hoşlanırlar. Bakımı kolay, yavruların saklanmalarına elverişli bitkiler tercih edilebilir. Yazımıza başlarken, lepisteslerle uyumlu bitkilerle ilgili bir yazımızın bağlantısını vermiştik. Ayrıntılar için o başlığı inceleyebilirsiniz.

Canlı bitkiler, akvaryumda bir çeşit filtre görevi görürler. Bundan dolayı akvaryum daha sağlıklı olur. Dolayısıyla, balıklar da daha sağlıklı olacaktır. Canlı bitkiler ayrıca yavru balıkların saklanmaları ve beslenmeleri için gerekli ortamı meydana getirirler.

Ben yavrulayacak balıkları veya yavru balıkları erişkinlerden hiç ayırmam. Akvaryumlarımda her zaman bol miktarda canlı bitki bulunduğu için erişkinler yavrulara zarar verememekte, bir süre sonra erişkinler ve yavrular birbirlerine alışmakta ve akvaryuma son derece huzur verici bir barış havası hakim olmaktadır. Zaten akvaryum hobisinin esprisi de budur bana göre.

Lepistes akvaryumlarında canlı bitkilerin varlığı akvaryuma son derece husur verici bir barış ortamı yaratmaktadır:

http://i55.tinypic.com/a23pz4.jpg

Lepistesler, bitkilerin aralarında dolaşmaktan hoşlanan balıklardır:

http://i53.tinypic.com/k4zayf.jpg

http://i55.tinypic.com/dxiyvb.jpg

Diğerleri, lepisteslerin arkadaşları kimler olmalıdır?

Lepisteslerle uyumlu balık türlerinden bahsettiğimiz başlığı yazımızın başında sunmuştum. Ayrıntılar için oraya bakabilirsiniz. Yine de bazı şeylerden bahsetmeliyim. Lepistesler pek çok balık türüyle uyumlu olsalar da, tecrübelerim bana türe özgü akvaryumların en iyisi olduğunu söylüyor. Yani büyük bir akvaryum, bol bitki ve içinde sadece lepistesler... En güzeli, en iyisi bu olacaktır. Ancak akvaryum yeterince büyükse lepisteslerin yanına bazı lepistesgilleri (moli, plati gibi) ekleyebilirsiniz, birkaç çöpçü balığı da uygun olur.

Platiler ve benzeri balıklar, iyi bir lepistes akvaryumunda lepisteslerle yakın arkadaş olarak eklenebilirler:

http://i56.tinypic.com/e88ja0.jpg

Bazı diğer noktalar:

Filtrasyon, aydınlatma, su değerleri, su sıcaklığı da önemlidir. Su değerleri konusunda lepistesler pek seçici olmasalar da pH 7-7,5 arasında olmalıdır. Su sıcaklığı ortalama 26 C olsa da, kışın 24 C'de ve yazın 28 C'de birkaç ay idare edeceklerdir. Filtre de akvaryuma uygun olmalıdır. Büyük akvaryumlar için benim önerim uygun bir dış filtredir.

Sonuç olarak:

Sonuç olarak iyi bir lepistes akvaryumu büyükçe bir akvaryum olmalıdır, bol canlı bitkiye evsahipliği yapmalıdır, akvaryumda lepistesler ve bazı barışçıl balıklar dışında balık beslenmemelidir.

Onları yapay ve plastik malzemelerle dolu, küçücük akvaryumlara hapsetmeyelim!

http://i54.tinypic.com/20tez2h.jpg
İyi bir lepistes akvaryumu nasıl olmalıdır? Bu konuda her şey bu başlıkta!

"Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız." Konfüçyus

‎"Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenemeyen bir şey olduğunu anlayacak." Şef Seattle

YENİ ÜYELERİMİZ, LÜTFEN TIKLAYINIZ!

Robot Moderatör
Anahtar Kelime
Offline Pasif

View Profile
Re: İyi bir lepistes akvaryumu nasıl olmalıdır? Bu konuda her şey bu başlıkta!
« Posted on: 24 Ekim 2014, 10:45:44 »

uyari
Merhaba ziyaretçi, öncelikle sitemize hoş geldiniz. Ben Lepistes Kulübü Robot Moderatör olarak siteden daha fazla yararlanmanız için sitemize üye olmanızı öneririm. Sitemize üye olmadan da yazıları okuyabilirsiniz, ancak bazı bölümlerde ziyaretçiler kısıtlandığı için bazı bölümleri göremezsiniz. Sitemize üye olursanız fotoğraf ve videolar paylaşabilirsiniz, yazılar paylaşabilirsiniz, sorular sorabilirsiniz, sorulan sorulara cevaplar verebilirsiniz. LK, ülkemizin ilk ve en köklü lepistes kulübüdür. Taklitlerimizden sakının! İyi eğlenceler...

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: İyi bir lepistes akvaryumu nasıl olmalıdır? Bu konuda her şey bu başlıkta! lepistes, İyi bir lepistes akvaryumu nasıl olmalıdır? Bu konuda her şey bu başlıkta! endler, İyi bir lepistes akvaryumu nasıl olmalıdır? Bu konuda her şey bu başlıkta! Poeciliidae, İyi bir lepistes akvaryumu nasıl olmalıdır? Bu konuda her şey bu başlıkta! Poecilia reticulata, İyi bir lepistes akvaryumu nasıl olmalıdır? Bu konuda her şey bu başlıkta! lepistes üretimi, İyi bir lepistes akvaryumu nasıl olmalıdır? Bu konuda her şey bu başlıkta! lepistes yavruları, İyi bir lepistes akvaryumu nasıl olmalıdır? Bu konuda her şey bu başlıkta! gambusya, İyi bir lepistes akvaryumu nasıl olmalıdır? Bu konuda her şey bu başlıkta! paludaryum, İyi bir lepistes akvaryumu nasıl olmalıdır? Bu konuda her şey bu başlıkta! akvaryum, İyi bir lepistes akvaryumu nasıl olmalıdır? Bu konuda her şey bu başlıkta! plati, İyi bir lepistes akvaryumu nasıl olmalıdır? Bu konuda her şey bu başlıkta! velifera
mavievren
FORUM YÖNETİMİ
*
ADI-SOYADI Evren Biçer
KONUM ANTALYA
KAYIT TARİHİ 21 Aralık 2009, 22:40:03
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 4586
Konu Sayısı: 107
Bu iletiyi değerlendir +653/-0
İLETİŞİM
Gerçek doğasever, her canlıyı ayırmadan sever.

« Yanıtla #1 : 08 Eylül 2010, 23:11:56 »

Hiçbir sitede bu kadar bilginin bir arada bulunduğu bir yazının olduğunu sanmıyorum. Eline sağlık dostum. Bence birçok kullanıcı bu sayfayı bilgisayarlarında ''Sık kullanılanlar'' bölümüne eklesinler. Kafaların takılan bir durum olduğunda tek tıkla sorularına cevap bulacaklardır.

Sadece ihtiyacın olanı al ve toprağı bulduğun gibi bırak!
Onur G. HİTİT
Amatör teorik araştırmacı ve doğal alan gözlemcisi (Sn. Oğuz SAĞLAM'ın bana verdiği ünvandır)
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
KONUM SAMSUN
İLETİŞİM
Site

« Yanıtla #2 : 08 Eylül 2010, 23:13:40 »

Sağ olasın dostum. Beğenmene çok sevindim. Smiley

"Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız." Konfüçyus

‎"Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenemeyen bir şey olduğunu anlayacak." Şef Seattle

Toprak Akalın
ÖZEL ÜYE
*
ADI-SOYADI Toprak Akalın
KONUM Mersin
KAYIT TARİHİ 25 Nisan 2010, 17:32:56
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 1696
Konu Sayısı: 105
Bu iletiyi değerlendir +158/-6
İLETİŞİM
« Yanıtla #3 : 08 Eylül 2010, 23:45:31 »

Gerçekten güzel bir konu. Ben de inşallah bir sonraki evimizde, düzgün bir yerimiz varsa kendimi aşıp 400-500 litre bir akvaryum kurmak istiyorum. Paludaryum da olabilir. Fakat önce akvaryumu deniyeceğim. Paludaryum yaparsam bol ada yapacağım. Bu yüzden o kadar kolay olmayacak. Smiley

Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!
Onur G. HİTİT
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
KONUM SAMSUN
İLETİŞİM
Site

« Yanıtla #4 : 08 Eylül 2010, 23:57:30 »

İyi yaparsın Toprak. Aslında kurulum aşaması en zevkli olan akvaryum tipi paludaryumlardır.

Ben, en küçük paludaryumuma (birkaç litrecik) söğüt dalı koparıp koymuştum. Şu anda o paludaryumda minik bir söğüt ağacı var. 240'lık paludaryumakalınca bir söğüt dalı eklemeyi düşünüyorum (biliyorum, normal değilim Grin).

Toprak Akalın
ÖZEL ÜYE
*
ADI-SOYADI Toprak Akalın
KONUM Mersin
KAYIT TARİHİ 25 Nisan 2010, 17:32:56
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 1696
Konu Sayısı: 105
Bu iletiyi değerlendir +158/-6
İLETİŞİM
« Yanıtla #5 : 09 Eylül 2010, 00:20:36 »

İçinde limon bitkisi, dışında limon ağacı. Grin

Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!
By BiLaL
Bilal Özbek
Forumla ilişiği kesilmiş
*
ADI-SOYADI Bilal Özbek
KONUM Fethiye
KAYIT TARİHİ 08 Mayıs 2010, 20:30:00
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 335
Konu Sayısı: 29
Bu iletiyi değerlendir +22/-1
İLETİŞİM
Markanın olduğu yerde etiketi ben koyarım..

« Yanıtla #6 : 09 Eylül 2010, 22:38:41 »

Biz ne çatlak bir forummuşuz da haberim yokmuş.Cheesy

kedi
*
ADI-SOYADI Tümay Umuroğlu
CİNSİYET Cinsiyet: Bayan
KONUM İstanbul
KAYIT TARİHİ 17 Ekim 2010, 23:24:28
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 12
Konu Sayısı: 0
Bu iletiyi değerlendir +11/-0
İLETİŞİM
« Yanıtla #7 : 18 Ekim 2010, 18:18:35 »

İyi akşamlar. Lepistes beslenen akvaryumların haftada bir defa dip temizliğinin yapılması ve suyunun % 30'unun değiştirilmesi önerilmekte. Yavru lepistesleri ayırmazsak dip temizliği sırasında zarar görmezler mi? Bol miktarda canlı bitki, dip temizliğine engel olmaz mı?
Onur G. HİTİT
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
KONUM SAMSUN
İLETİŞİM
Site

« Yanıtla #8 : 18 Ekim 2010, 18:43:39 »

Öncelikle forumumuza hoş geldiniz. Sanırım doktorsunuz. Üyelik başvurularını kabul veya reddetmeden önce minik bir araştırma yaparım genelde. Türkçemiz konusundaki titizliğiniz için de ayrıca teşekkür ederim. Smiley

Yavru lepistesler, dip temizliği sırasında sıkıntı yaratabiliyorlar. Hortumun akıntısına kapılabiliyorlar. Bundan dolayı çok dikkat etmek gerekiyor. Dip çektikten sonra, akvaryumdan çektiğiniz suyun bulunduğu kabın içine bakmakta her zaman fayda var (ben arada bir yavru lepistesleri ve yavru endler balıklarını yannlışlıkla çekiyorum).

Bitkiler aslında dip çekiminde zorluğa neden olmazlar. Çünkü kökleriyle taban malzemesini sıkıca kavradıkları için dip temizliği genelde daha rahat olur bitkili akvaryumlarda.

kedi
*
KONUM İstanbul
İLETİŞİM
« Yanıtla #9 : 18 Ekim 2010, 22:17:11 »

Teşekkür ederim. Yanlış Türkçe kullanımı neredeyse her dakika karşılaştığım ve katlanamadığım olayların başında gelir; bu nedenle bu konuda böylesine hassasiyet gösteren bir forum bulmak beni gerçekten çok mutlu etti.
Evet, doktorum, ancak insanları yaşatma konusundaki gücümü lepistes yavruları üzerinde kullanamıyorum. Şimdiye kadar doğan tüm yavrularım teker teker öldüler. Şu anda 2 adet hamile lepistesim var, onları yavruluğa koydum. Ancak endişeliyim çünkü neyi yanlış yaptığımı bilmiyorum ve bu yavruları da kaybedebileceğimi düşünüyorum.
Onur G. HİTİT
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
KONUM SAMSUN
İLETİŞİM
Site

« Yanıtla #10 : 18 Ekim 2010, 22:27:51 »

Sağ olun Tümay Hanım.

Bu durum, yani yavruları sağlıklı bir şekilde yetiştirmeyle ilgili olan konu çok kapsamlı bir konudur. Akvaryumun hacminden filtrasyona, sıcaklıktan su değerlerine, beslenmeden su değişimlerine kadar pek çok unsur bu durumu etkiler.

Şu bölüm, akvaryum sağlığı bölümümüzdür:

http://www.lepisteskulubu.org/index.php/board,13.0.html

Gerçi ben balık hastalıkları konusunda pek iyi değilimdir. Belki de sizin balıklarınızın durumu herhangi bir hastalık unsurundan ziyade, akvaryumun özellikleriyle ilgili bir durumdur (hacim, su değerleri, sıcaklık, filtrasyon, beslenme vesaire).

kedi
*
KONUM İstanbul
İLETİŞİM
« Yanıtla #11 : 18 Ekim 2010, 22:37:06 »

Verdiğiniz linki ezberledim bile. Her şeyi doğru yapıyorum gibi görünüyor; yine de bir sorun var elbet...
İlginize çok teşekkür ederim. Sanırım yarın, en geç öbür gün lepistes anneannesi olduğumda takıldığım noktalarda yardımcı olacağınızı hissediyorum.
Saygılar.
Onur G. HİTİT
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
KONUM SAMSUN
İLETİŞİM
Site

« Yanıtla #12 : 18 Ekim 2010, 22:38:11 »

Elbette yardımcı olmaya çalışırım. Smiley

cintwiz
Muratcan Öztürk
*
ADI-SOYADI Muratcan Öztürk
KONUM çanakkale
KAYIT TARİHİ 18 Nisan 2011, 21:46:30
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 42
Konu Sayısı: 3
Bu iletiyi değerlendir +0/-0
İLETİŞİM
« Yanıtla #13 : 21 Nisan 2011, 20:52:12 »

Çok güzel bir yazı teşekkürler.
çotanak
*
ADI-SOYADI serkan aydeniz
KONUM istanbul
KAYIT TARİHİ 27 Eylül 2011, 22:23:11
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 3
Konu Sayısı: 1
İLETİŞİM
« Yanıtla #14 : 02 Ekim 2011, 00:11:46 »

Çok faydalı hepsi altın değerinde bilgiler ellerine sağlık.
Onur G. HİTİT
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
KONUM SAMSUN
İLETİŞİM
Site

« Yanıtla #15 : 02 Ekim 2011, 09:50:24 »

Sağ olun, faydalı olmasını dilerim.

Onur G. HİTİT
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
KONUM SAMSUN
İLETİŞİM
Site

« Yanıtla #16 : 02 Şubat 2012, 01:34:00 »

Bilgilere ek olarak, "İyi bir lepistes akvaryumu nasıl olmalıdır?" videolu cevaplar:

http://www.youtube.com/watch?v=Clj9l09zDWE

http://www.youtube.com/watch?v=V5zJaATwI9A&feature=related

eses
*
ADI-SOYADI engin koç
KONUM ankara
KAYIT TARİHİ 13 Mart 2012, 15:03:02
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 4
Konu Sayısı: 1
İLETİŞİM
« Yanıtla #17 : 15 Mart 2012, 15:29:58 »

Konuyu baştan sona okuyan biri için yeterli. Başka kaynağa gerek yok bana kalırsa. Gayet doyurucu bilgiler. Hazırlayan arkadaş için emeğine sağlık.

Saf mantıksal düşünce, dünyayı anlamamız için yeterli değildir.Gerçeğe ilişkin tüm bilgiler deneyimle başlar, deneyimle biter. Saf mantıksal bir çerçeve içinde sunulan görüşler boş bir gerçektir.

Shirley Mc Lyne
Onur G. HİTİT
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
KONUM SAMSUN
İLETİŞİM
Site

« Yanıtla #18 : 15 Mart 2012, 16:12:42 »

Beğenmenize sevindim. Faydalı bir şeyler karaladımsa ne mutlu bana...

mavievren
FORUM YÖNETİMİ
*
ADI-SOYADI Evren Biçer
KONUM ANTALYA
KAYIT TARİHİ 21 Aralık 2009, 22:40:03
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 4586
Konu Sayısı: 107
Bu iletiyi değerlendir +653/-0
İLETİŞİM
Gerçek doğasever, her canlıyı ayırmadan sever.

« Yanıtla #19 : 26 Mart 2012, 21:43:10 »

Fotoğraflar silinmiş dostum. Wink

Sadece ihtiyacın olanı al ve toprağı bulduğun gibi bırak!
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

|Site Map | Arsiv | Wap | Wap2 | Wap Forum | XML | Rss
TurkeyRank.Com - Pagerank Servisi
MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!
Bu Sayfa 1.012 Saniyede 48 Sorgu ile Oluşturuldu