Lepistes Kulübü; lepistes hakkında her şey (ülkemizin ilk ve en köklü lepistes topluluğu)
24 Ekim 2014, 15:02:31 *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: FORUMUMUZA ÜYELİK SERBEST HALE GETİRİLMİŞTİR. İSTEYEN HERKES KURALLARIMIZA UYDUĞU SÜRECE FORUMUMUZA ÜYE OLABİLİR. HERHANGİ BİR BAŞKA SİTEYE ÜYE OLMANIZ FARK ETMEZ. BUNUNLA BİRLİKTE, FORUM İÇERİĞİNİ ÜYE OLMADAN DA GÖREBİLİRSİNİZ.

Sayfa: [1]   Aşağı git Konuyu Okumuş Olanlar
  Yazdır  
Gönderen Konu: Damızlık lepistes için gereken zaman  (Okunma Sayısı 5116 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Endergoran
*
ADI-SOYADI
CİNSİYET Cinsiyet: Bay
KONUM İstanbul
KAYIT TARİHİ 22 Temmuz 2007, 13:35:41
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 67
Konu Sayısı: 10
Bu iletiyi değerlendir +0/-0
İLETİŞİM
« : 28 Ağustos 2007, 14:45:03 »

Arkadaşlar yavruların içinden damızlık seçerken en iri ve hızlı büyüyen dişileri ayırıyoruz. Dişinin vücut büyüklüğü ile verdiği yavru sayısı arasında bir doğru orantı var. Genel bir fikir olması açısından doğduğu andan itibaren damızlık dişiyi ne kadar süre çiftleşmekten alıkoymalıyız ki en çok verimi alabileceğimiz büyüklüğe ulaşmış olsun.

Yaşaması güzel olan şeyleri, hoşça geçen günleri anlatması kısa sürer ve dinleyecek pek de fazla bir şey yoktur.
Fakat rahatsız edici, kalbi çarpıtan hatta tüyler ürpertici şeylerden iyi birer öykü çıkabilir  ve bunları anlatması epey uzun sürer. (J.R.R Tolkien) 

M. Murat Bilge
Kartal/İstanbul
Robot Moderatör
Anahtar Kelime
Offline Pasif

View Profile
Re: Damızlık lepistes için gereken zaman
« Posted on: 24 Ekim 2014, 15:02:31 »

uyari
Merhaba ziyaretçi, öncelikle sitemize hoş geldiniz. Ben Lepistes Kulübü Robot Moderatör olarak siteden daha fazla yararlanmanız için sitemize üye olmanızı öneririm. Sitemize üye olmadan da yazıları okuyabilirsiniz, ancak bazı bölümlerde ziyaretçiler kısıtlandığı için bazı bölümleri göremezsiniz. Sitemize üye olursanız fotoğraf ve videolar paylaşabilirsiniz, yazılar paylaşabilirsiniz, sorular sorabilirsiniz, sorulan sorulara cevaplar verebilirsiniz. LK, ülkemizin ilk ve en köklü lepistes kulübüdür. Taklitlerimizden sakının! İyi eğlenceler...

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Damızlık lepistes için gereken zaman lepistes, Damızlık lepistes için gereken zaman endler, Damızlık lepistes için gereken zaman Poeciliidae, Damızlık lepistes için gereken zaman Poecilia reticulata, Damızlık lepistes için gereken zaman lepistes üretimi, Damızlık lepistes için gereken zaman lepistes yavruları, Damızlık lepistes için gereken zaman gambusya, Damızlık lepistes için gereken zaman paludaryum, Damızlık lepistes için gereken zaman akvaryum, Damızlık lepistes için gereken zaman plati, Damızlık lepistes için gereken zaman velifera
Endergoran
*
ADI-SOYADI
KONUM İstanbul
KAYIT TARİHİ 22 Temmuz 2007, 13:35:41
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 67
Konu Sayısı: 10
İLETİŞİM
« Yanıtla #1 : 28 Ağustos 2007, 14:51:53 »

Belirtmeyi unuttuğum bir nokta var. Gelişime akvaryum şartları, besin türü ve hastalıkların doğrudan etkisi var. Sorumu akvaryumda hastalık olmadığını, akvaryum şartlarının asgari müşterekler seviyesinde ve dengede olduğunu düşünerek yanıtlayınız.
Kullanılması gereken yemler, yemleme miktarı ve periyotları konusunda deneyimlerinizi belirtiniz.
Saygılarımla

Yaşaması güzel olan şeyleri, hoşça geçen günleri anlatması kısa sürer ve dinleyecek pek de fazla bir şey yoktur.
Fakat rahatsız edici, kalbi çarpıtan hatta tüyler ürpertici şeylerden iyi birer öykü çıkabilir  ve bunları anlatması epey uzun sürer. (J.R.R Tolkien) 

M. Murat Bilge
Kartal/İstanbul
torin_x
*
ADI-SOYADI Kaan Tekin
KONUM eskişehir
KAYIT TARİHİ 22 Aralık 2010, 00:50:20
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 42
Konu Sayısı: 1
İLETİŞİM
« Yanıtla #2 : 13 Ocak 2011, 23:33:25 »

Evdeki akvaryumda 1 dişi lepistes ve o dişiden olma, yaklaşık 70-80 yavru var (sayamadım). 01.01.2011 tarihinde doğdular bugün 13. günleri doğarken 30'a yakın yumurtadan çıkamadı öldü ve 9-10 tane de anneleri yedi. Doğumdan sonra annelerini tül yavruluğa aldım, onları da akvaryuma saldım. 13 günde şimdiki boyları 1 cm'den 1-2 milim fazla, tam ölçmedim ama 1 cm'den uzundurlar. Yem sera bitkisel yem onun dışında bir şey vermedim. Artemia falan filan yok. Sabah ve akşam 2 yemleme yaptım. Onu da çok az attım, tüketebilecekleri kadar. Cama cam akvaryum sadece 9-10 parça küçük ebatta taş var dipte. Bir de 13 gün boyunca 1 kere su değişimi yaptım. Fotoğraf çektim, isterseniz atarım ama ışık sualtı olduğundan iyi resim çekemedim. Bir de şunu söylemeyi unuttum 13 günde de hiç kayıp olmadı.

YÖNETİM NOTU: Kırmızı yerler düzeltilen yerlerdir. Biraz daha dikkat...

Evdeki Akvaryumlar
85x40x50 Yunus-Sarı prenses
65x25x28 Lepistes
Ticari Akvaryumlar
120x35x40 Lepistes
85x40x50 Lepistes
habip79
Forumla ilişiği kesilmiş
*
ADI-SOYADI Habip YILDIRIM
KONUM TOKAT
KAYIT TARİHİ 11 Kasım 2010, 22:46:28
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 81
Konu Sayısı: 7
Bu iletiyi değerlendir +12/-5
İLETİŞİM
« Yanıtla #3 : 14 Ocak 2011, 00:57:56 »

İyi günler.

Ben bu konuda yeniyim fakat epey araştırdım. Forumlarda tecrübeli arkadaşlara sordum. Öğrendiklerimi aktarayım. Faydalı olur umarım.

Yavruların gelişimi artemia ile birlikte kuru yem verildiğinde daha hızlı ve daha sağlıklı olmaktadır.

Yavrulara az ve sık yem vermek daha çabuk büyümelerini sağlar. Bunun için günde 6 ve 8 defa yem vermenizi tavsiye ederim. Ben yavrularıma günde 6 defa yem vermeye çalışıyordum.

Yem verirken de tek çeşit yem kullanmayın. Protein ağırlıklı ve bitkisel ağırlıklı yemleri ayrı öğünlerde verin. Günün ilk öğünlerinde protein ağırlıklı yemleri daha sonraki öğünlerde ise bitkisel ağırlıklı yemleri verin. Yemleri birbirine karıştırmayın.

Sık su değişimi yapmanızı tavsiye ederim. Haftada en az %20 oranında su değişimi yapılması balıkların daha çabuk boy atmalarını sağlar. Yapabiliyorsanız su değişimlerini günlük yapmanız yavruların daha çabuk gelişmesini sağlar.

Yavruların 4 ile 6 hafta arasında cinsiyetleri belli oluyor. Bu süreden sonra dişi ve erkekleri ayırmalısınız. Ayırdıklarınız içerisinden diğerlerine göre daha büyük olan yavruları damızlık olarak seçersiniz. Bu damızlıkları ise yaklaşık 5 ay boyunca yukarıda anlatmaya çalıştığım şekilde yemlemeye devam edin. İçlerinden gelişimi yavaş olanları ayırırsınız.

Yukarıda anlatmaya çalıştığım sistemi ben yaklaşık 6 hafta uyguladım. Artemia vermedim. Bunun yerine kurutulmuş tubifex ve karides verdim. Yem olarakta elimde bulunan yemleri verdim. Bunlar; Sera Granugreen, Sera Granumeet, Sera Vipan, Tetramin, Gemma Granugreen, Gemma Tropical, spirulina tablet.

Ben bu yemleri almış bulunduğum için kullandım. Yavrular için size tavsiyem şu yemleri almanızdır. Pınar marka bir yem var. Protein ağırlıklı bir yem ve bunu kullanıp çok memmun kalan hobici arkadaşlar var. Sera Vipan, Tetra Pro vegetables, Gemma Tropical Granugreen. İlk iki yem protein diğer iki yem ise bitkisel ağırlıklıdır. Artemia verme imkanınız varsa tavsiye ederim. Yoksa kurutulmuş canlı yemlerden istifade edebilirsiniz. Spirulina tabletleri de toz haline getirerek verirseniz uygun olur.

Yavruların bulunduğu akvaryumun boyutlarını yavrular geliştikçe büyütmekte fayda var. Ayrıca su içerisindeki akıntıyı ayarlamanız lazım. Fazla akıntı yavruları hasta ediyor. Bugüne kadar yavrularımda hiçbir problem yoktu. Akvaryuma dış filtre taktım ve suyun akıntısı arttı. Bu da balıklarımın bir kısmının hastalanmasına sebep oldu.

Umarım faydalı olmuştur. Kolay gelsin.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

|Site Map | Arsiv | Wap | Wap2 | Wap Forum | XML | Rss
TurkeyRank.Com - Pagerank Servisi
MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!
Bu Sayfa 0.591 Saniyede 34 Sorgu ile Oluşturuldu