Lepistes Kulübü; lepistes hakkında her şey (ülkemizin ilk ve en köklü lepistes topluluğu)
29 Kasım 2014, 02:59:49 *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: FORUMUMUZA ÜYELİK SERBEST HALE GETİRİLMİŞTİR. İSTEYEN HERKES KURALLARIMIZA UYDUĞU SÜRECE FORUMUMUZA ÜYE OLABİLİR. HERHANGİ BİR BAŞKA SİTEYE ÜYE OLMANIZ FARK ETMEZ. BUNUNLA BİRLİKTE, FORUM İÇERİĞİNİ ÜYE OLMADAN DA GÖREBİLİRSİNİZ.

Sayfa: [1] 2   Aşağı git Konuyu Okumuş Olanlar
  Yazdır  
Gönderen Konu: Damızlık Seçimi ve Irk Islahı  (Okunma Sayısı 14617 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
hakanserin
*
ADI-SOYADI Hakan SERİN
CİNSİYET Cinsiyet: Bay
KONUM Çerkezköy
KAYIT TARİHİ 30 Nisan 2007, 11:25:22
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 14
Konu Sayısı: 2
Bu iletiyi değerlendir +12/-0
İLETİŞİM
Site
Gezmek Lazım Dünyayı

« : 30 Nisan 2007, 13:43:39 »

Damızlık seçiminde ve kendi türlerinde nasıl çaprazlama yapacağınız hakkında bildiklerimi anlatayım:

Renk ve form kalitesinin düşmemesi için bunlar önemli bilgilerdir. Uygulaması sabır ve emek ister ama söyleyeceklerim tamamen bilimsel çalışma yöntemidir. (Gazi.Ünv.Biyoloji mezunuyum) Okulda gördüklerimi, lepisteslere uyarlamıştım ki araştırdığım zaman profesyonel üreticilerin de bu yolu izlediklerini öğrendim.

Bu konu ''Irk Islahı'' diye geçiyor.

Bildiğimiz gibi (Bütün cins besi hayvanları için geçerlidir ama konumuz lepistes olduğu için lepistes (Lp) diye bahsedeceğim) Lp'lerden uygun şartlar sağlandığı zaman çok güzel sayılarda yavru alınması vede büyümeleri (nispeten) kolaydır. Genellikle amatör olan bizler birkaç nesil sonra yavruların ebeveynlerine benzemediklerini görürüz. Aslında ilk nesilden itibaren ırk bozulmaktadır. Bunun sebebi; dişi bireyin görünürde renkli olamasına rağmen genetik olarak çekinik genleri taşıyor olması ve yine erkek bireylerinde bu genleri taşıyor olmasıdır. Üreme sonucunda bu çekinik genlerin özellikleri, fenotipe (dış görünüş) yansır ki bu birkaç nesil sonra hem adet olarak hem de form olarak iyice belirginleşir. Bunu engellemek veya minimize etmek için doğal yöntemler kullanılır ki en genelini şimdi anlatacağımdır.

Aynı Ebeveyn Yavrularından Seçerek Çiftleştirme;

Bu yöntemde sabır ve dikkat en önemli anahtardır. Şöyle ki, vücut formu ve renkleri en düzgün olan dişi ve erkek damızlık olarak seçilir. Dişinin daha önce döl almamış olması ve erkekle aynı batım kardeş olmamaları genetik açıdan önemlidir.

İlk yavrulara ''F1a'' diyoruz. (Doğal ortamdan gelen F0 ve onun yavruları F1 anlamında değil, bu anlatımıma göre düşünmeliyiz. Buna göre ilk çiftleştirdiklerimiz F0 anlamına geliyor) F1a'dan elde ettiğimiz yavruları dişi ve erkek olarak ayırırız ve boylanması için besiye çekeriz. Şimdi, F1a'lar üreme yaşına gelene kadar F0'larımızın ikinci parti yavrularını da bu şekilde dişi ve erkek olarak ayırıp boylanmaları için besleriz. Bunlara da ''F1b'' diyoruz. Bunların hepsininde cinsel olgunluğa geldiğini düşünelim. (Fakat burada F1a ile F1b'lerin hepsi ayrı ortamda olmalı. Erkekler bir yere dişiler bir yere değil. Her batımın dişi ve erkeği ayrı yerlere)

Şimdi ırk ıslahı aşamaları yavaş yavaş başlıyor.

F1a dişi X F1b erkek çiftleştirilir. Burada damızlıklar türünün en iyi örneğinden seçilmelidir. Yani en güzel renklere sahip, en büyük, en düzgün vb. çıkan yavrular F2x diyelim.

Yukardaki çiftleştirme yapılırken F1a erkek X F1b dişi olarak işlemde buna paralel yapılır. Çıkan yavrulara F2y diyelim.

Şimdi çalışmamız sonlanıyor;

F1a X F2x

F1a X F2y

F1b X F2x

F1b X F2y

Bu çaprazlamalarda dişi erkek seçimi vermedim. Önemli değil çünkü. En düzgün bireyler kullanıldığında ırk ıslah edilmiş olur. Elde edilen yavruların büyük bir yüzdesi F0 yani ebeveynlerin forumuna sahip olur.

Aynı batım kardeşlerin çiftleşmesinden genetik olarak uygun değildir. Başta da anlattığım gibi çekinik genlerin fenotipe yansıma oranını artırır. Buda iyi bir şey değildir. Görüldüğü gibi anlattığım bu yolda aynı batım kardeşler hiç kullanılmamıştır.

Değişik ırklardan çaprazlamalarda yine bu yöntem uygulanır;

Tek fark dişi ve erkekler aynı yaşta olabilir. Yani A ırkı bir Lp ile B ırkı bir Lp çiftinin yarularını ele alalım. Aynı gün doğrumuş olsunlar. Bu yavruları 4 tanka yine aynı şekilde ayırıp, en düzgün görünüşteki dişilerle erkekler çiftleştirilir. Ortaya yeni görünüşte yavrular çıkabilir. Bu da deneyimlerle yeni ırklar oluşmasına sebep olur. Hangi ırkların çaprazlanmasıyla neler üretilir, araştırmadığım için bu konu hakkında bilgim yok maalesef.

Denemek isteyenler için umarım faydalı olmuştur. Uzun ve zahmetli belki ama profesyonel üreticilerin başarısının sırrı budur. Beslenme ve uygun ortam biraz daha ikincil derecede önemli. Olay genetikte yatıyor. Bu uygulama yapılmazsa beslenme ve su şartları inanın hiç etkili değil.

Kolay gelsin...

Canlıları severim. Suda yaşayanları daha çok severim Smiley

www.trakvaryum.com
Robot Moderatör
Anahtar Kelime
Offline Pasif

View Profile
Re: Damızlık Seçimi ve Irk Islahı
« Posted on: 29 Kasım 2014, 02:59:49 »

uyari
Merhaba ziyaretçi, öncelikle sitemize hoş geldiniz. Ben Lepistes Kulübü Robot Moderatör olarak siteden daha fazla yararlanmanız için sitemize üye olmanızı öneririm. Sitemize üye olmadan da yazıları okuyabilirsiniz, ancak bazı bölümlerde ziyaretçiler kısıtlandığı için bazı bölümleri göremezsiniz. Sitemize üye olursanız fotoğraf ve videolar paylaşabilirsiniz, yazılar paylaşabilirsiniz, sorular sorabilirsiniz, sorulan sorulara cevaplar verebilirsiniz. LK, ülkemizin ilk ve en köklü lepistes kulübüdür. Taklitlerimizden sakının! İyi eğlenceler...

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Damızlık Seçimi ve Irk Islahı lepistes, Damızlık Seçimi ve Irk Islahı endler, Damızlık Seçimi ve Irk Islahı Poeciliidae, Damızlık Seçimi ve Irk Islahı Poecilia reticulata, Damızlık Seçimi ve Irk Islahı lepistes üretimi, Damızlık Seçimi ve Irk Islahı lepistes yavruları, Damızlık Seçimi ve Irk Islahı gambusya, Damızlık Seçimi ve Irk Islahı paludaryum, Damızlık Seçimi ve Irk Islahı akvaryum, Damızlık Seçimi ve Irk Islahı plati, Damızlık Seçimi ve Irk Islahı velifera
AzizCesur
Forumla ilişiği kesilmiş
*
ADI-SOYADI
KONUM İstanbul
KAYIT TARİHİ 28 Nisan 2007, 23:00:00
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 12
Konu Sayısı: 3
Bu iletiyi değerlendir +10/-0
İLETİŞİM
« Yanıtla #1 : 30 Nisan 2007, 14:16:23 »

Harika ve çok değerli bilgilere sahip bir yazı bu.

Bu yazı üyelerimizin ileride farklı varyeteler üzerinde çalışması için gerçekten değerli bir kaynak. Lepistes ırkı ve yerli türlerin ıslahı ve ileride farklı varyeteler üretmek için gerçek bir yol gösterici. Bravo Hakan serin arkadaşım.

Saygılar...

İstanbul / Şişli / 1970
Onur G. HİTİT
Amatör teorik araştırmacı ve doğal alan gözlemcisi (Sn. Oğuz SAĞLAM'ın bana verdiği ünvandır)
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
KONUM SAMSUN
KAYIT TARİHİ 27 Nisan 2007, 21:18:33
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 18340
Konu Sayısı: 4069
Bu iletiyi değerlendir +719/-7
İLETİŞİM
Site
İlkelerimden ödün vermem.

« Yanıtla #2 : 30 Nisan 2007, 14:27:14 »

Çok güzel bir bilgi sunmuşsun Hakan. Denemekte fayda var. Smiley

"Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız." Konfüçyus

‎"Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenemeyen bir şey olduğunu anlayacak." Şef Seattle

YENİ ÜYELERİMİZ, LÜTFEN TIKLAYINIZ!

hakanserin
*
ADI-SOYADI Hakan SERİN
KONUM Çerkezköy
İLETİŞİM
Site
Gezmek Lazım Dünyayı

« Yanıtla #3 : 30 Nisan 2007, 15:02:53 »

Rica ederim. Smiley

Yukarıda da belirtmiştim genel hayvan ıslahında kullanılan yöntemi, lepisteslere uyarladım. Biraz daha açacak olursak, besi hayvanlarında et, süt, vb. ticari verimliliği ırkın özelliğine göre maksimumda tutmak için bu yöntem kullanılır. Çünkü her sonraki nesilde bu özellikler azalır ve kaybolur.

Deneyip gözle görülür iyileşmeleri not almak lazım aslında. Özellikle de farklı ırkların çaprazlanmasıyla yeni ırklar elde etmek mümkün olduğunu biliyoruz. Şimdiye kadar bunların çoğu denenmiş ve sonuçları biliniyor. Araştırmak lazım. Türkçe kaynaklarda var mıdır bilemiyorum ama yabancı kaynaklarda kesin vardır. Aslında İngilizcesi iyi olan arkadaşlar bu konuya el atabilir. Çok daha verimli olacağını düşünüyorum.

www.trakvaryum.com
saitsamil
*
ADI-SOYADI
CİNSİYET Cinsiyet:
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 1
Konu Sayısı: 0
İLETİŞİM
« Yanıtla #4 : 30 Nisan 2007, 19:57:59 »

Arkadaşım benim de üzerinde durduğum konu buydu. Yani ne zamandır araştırdığım konu... Fakat bilmediğim bir konu var o da şu:

Yavrular doğdu diyelim, doğduğu anda mı başka bir yere alıyoruz? Veya en fazla ne kadar sonra başka yere almamız lazım?
katalaves
Muhammed
Forumla ilişiği kesilmiş
*
ADI-SOYADI
KONUM İstanbul
KAYIT TARİHİ 29 Nisan 2007, 10:55:31
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 4
Konu Sayısı: 1
İLETİŞİM
« Yanıtla #5 : 30 Nisan 2007, 20:09:23 »

Çok güzel bir yazı, elinize sağlık.

Muhammed Kolip
http://www.paraortak.blogspot.com
İstanbul
AzizCesur
Forumla ilişiği kesilmiş
*
ADI-SOYADI
KONUM İstanbul
KAYIT TARİHİ 28 Nisan 2007, 23:00:00
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 12
Konu Sayısı: 3
İLETİŞİM
« Yanıtla #6 : 30 Nisan 2007, 20:33:11 »

Katalaves / Anladın mı Smiley
Hoş geldiniz.

İstanbul / Şişli / 1970
MoCHoR
*
ADI-SOYADI
KONUM Çorlu
KAYIT TARİHİ 29 Nisan 2007, 13:47:08
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 13
İLETİŞİM
« Yanıtla #7 : 30 Nisan 2007, 20:36:25 »

Alıntı sahibi: saitsamil;216
Arkadaşım benim de üzerinde durduğum konu buydu. Yani ne zamandır araştırdığım konu... Fakat bilmediğim bir konu var o da şu:

Yavrular doğdu diyelim, doğduğu anda mı başka bir yere alıyoruz? Veya en fazla ne kadar sonra başka yere almamız lazım?

Yanlış bilmiyorsam, 1 ay kadar yavrular beraber kalabiliyor. Daha sonra ayırmak lazım.
hakanserin
*
ADI-SOYADI Hakan SERİN
KONUM Çerkezköy
İLETİŞİM
Site
Gezmek Lazım Dünyayı

« Yanıtla #8 : 01 Mayıs 2007, 08:55:02 »

Alıntı sahibi: saitsamil;216

Tam olarak süresini bilmiyorum.Fakat 3 önemli kriteri/riski incelersek ne zaman ayırmamız gerektiğini bulabiliriz diye düşünüyorum.

1.Yavruların,ilk doğdukları ortamda sağlıklı bir şekilde yaşaması.
      Erken ayırmak sağlıklarını bozabildiği gibi ölümlere sebebiyet verebilir.

2.Ayrıldıkları ortama adapte olabilecek kadar büyümüş olması.
      Yeni ortamları ister istemez farklı olacaktır.Bu ya minimize edilmeli,  ya da bu farktan etkilenmeyecek büyüklüğe gelmiş olmaları gereklidir.

3.Cinsel olgunluğa ulaşmadan ayrılmaları gerektiği.
       Kesinlikle çiftleşme olmamalıdır.Biliyoruz ki dişiler spermleri depolayabiliyorlar.Ayrıca erken çiftleşen canlılar boy olarak küçük kalırlar. Çiftleşmeden ayırmanın en garanti yolu,cinsel olgunluk zamanlarını iyi bilmek ve bu zamanı doğru takip etmektir.

Bence yukardaki kriterleri iyi analiz etmek gerekir.Böylece damızlık yetiştirmekte önemli bir adım atmış oluruz.Daha sonrası beslenme,su şartları ve düzenli su değişimleri gibi konular etkendir ki,bunlar da ayrı başlıklarda incelenmelidir.

www.trakvaryum.com
MoCHoR
*
ADI-SOYADI
KONUM Çorlu
KAYIT TARİHİ 29 Nisan 2007, 13:47:08
İLETİŞİM
« Yanıtla #9 : 01 Mayıs 2007, 09:16:27 »

Merhabalar Hakan Bey. Irk ıslahı konusunda verdiğiniz bilgiler gerçekten faydalı. Her ne kadar temel bilgiler olsa da, olayın başlangıç noktası bu sanırım. Bir şey sormak istiyorum:

Bende yaklaşık 100 adet, 5 farklı dişiden gelme yavru var. Dişilerinde hiçbiri kardeş değil. Bundan eminim. Hepsi farklı özelliklere sahip. Yavrular hepsi birarada ve erkek - dişi olarak ayırmıyacağım. İleri doğru bir takım çalışmalar yapmak niyetindeyim ama şimdilik yavru büyütme konusunda biraz daha tecrübe kazanmak istiyorum.

Birkaç nesil sonra ırk bozuluyor demişsiniz. Bu olay bu yavruların ileriki nesilleri için geçerli olur mu? Ya da kaç nesil sonra bozulmalar başlar?
hakanserin
*
ADI-SOYADI Hakan SERİN
KONUM Çerkezköy
İLETİŞİM
Site
Gezmek Lazım Dünyayı

« Yanıtla #10 : 01 Mayıs 2007, 13:50:29 »

Öncelikle beğeniniz ve ilginiz için teşekkür ederim.Ayrıca çok önemli bir soru sorarak,konunun iyice aydınlamasına katkıda bulunduğunuz için çok sevindiğimi belirtmek isterim.Genel olarak cevaplamaya çalışayım:

Elbette başlangıç için bu bilgiler az gelebilir.Bu işin temel mantığı.Genetik,matematik gibidir.Kesin ve net sonuçlar elde edilmesi beklenir ama tabi genetik bilimi henüz tam anlamıyla çözülmüş olmadığı için sapmalar gözlenir.Fakat benim yazdığım bilgileri,bu işin alfabesi gibi düşünebilirsiniz.Zamanla birikim yaparak,araştırıp paylaşarak daha iyiye gideriz diye düşünüyorum.
Öncelikle belirtmek istiyorum ki yukarıdaki çalışmayı yapabilmek için lepisteslerin kesinlikle çiftleşmemiş olması gerekmekte.Çünkü dişi Lp'ler spermleri depolayabilirler.Çiftleşen bir dişiyi ayırsanız bile depolanan bu spermlerle,birkaç batım yavru verebilir.Bu önemli bir ayrıntı.Atlamamak gerek.

Fakat anladığım kadarıyla siz şu anda yavru bakımı ve büyütmek konusunda tecrübe kazanmak istiyorsunuz.Bu konu farklı bir başlıkta da incelenebilir.

Örneğin toneri azalmış bir fotokopi makinasından çıkan kopyadan tekrar fotokopi çekersek nasıl renklerde eksilme oluyorsa,(ki bunu birkaç kez yaptığımızı düşünelim) Lp'lerde de bunu görürüz.Bu da demek oluyor ki 3-4 nesil sonra renkler ebeveynlerin rengiyle alakası olmayacak.Değişik renklerde güzel Lp'lerimiz olur ama hani şu ırktan diyebileceğimiz bir Lp'miz olmaz.Bu kardeş çiftleşmelerinden çıkan yavrularda daha yoğun yaşanır.Sebebi,yukarda bahsettiğim gibi genotipte bulunan ve çekinik olan genlerin,birkaç nesil sonra fenotipe yansımasıdır.

Buna göre sorunuzun cevabına gelecek olursak,evet bu gelecek nesillerde daha çok belirgin bir şekilde ortaya çıkar.3 nesil (ebeveynlerin 3.batım yavrusu değil,torunlarının yavruları anlamında) sonra yavruların sayı olarak çoğunluğu,ebeveyn renklerine sahip olmaz.Haa hepsi değil tabi,yine özelliğini kaybetmemiş yavrularda olacaktır ama bunların sayısı oldukça az olacaktır.

www.trakvaryum.com
aravitas
*
ADI-SOYADI
KONUM İZMİR\KARŞIYAKA
KAYIT TARİHİ 12 Mayıs 2007, 23:22:54
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 20
Bu iletiyi değerlendir +0/-0
İLETİŞİM
Site Çevrimdışı
« Yanıtla #11 : 29 Mayıs 2007, 16:24:46 »

Ellerinize sağlık. Bana göre tek sorun üretimde almış olduğumuz ve büyütebildiğimiz balık yüzdesi. Bunları uygulayabilmek için üretim boyutuna kadar yaşatabilmemiz lazım.

4X100 lt malavi akvaryumu
1x30 lt   lepistes akvaryumu
11 yıl boyunca lepistes besledim
2 yıldır da çikletlerle de ilgileniyorum
OZaN
*
ADI-SOYADI
KONUM İzmir
KAYIT TARİHİ 08 Haziran 2007, 22:53:17
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 16
Bu iletiyi değerlendir +1/-0
İLETİŞİM
"Söz konusu vatansa, gerisi teferruattır"

« Yanıtla #12 : 10 Haziran 2007, 23:16:37 »

Verdiğiniz aydınlatıcı bilgiler için teşekkürler. Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.
kalender78
Forumla ilişiği kesilmiş
*
ADI-SOYADI
CİNSİYET Cinsiyet:
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 9
Konu Sayısı: 1
Bu iletiyi değerlendir +0/-1
İLETİŞİM
« Yanıtla #13 : 18 Aralık 2007, 18:21:23 »

İki ay önce arkadaştan moli aldım, hem de doğar doğmaz lepistes akvaryumuma koydum. Dişi olduğunu umut ediyodum, o da zaten dişiymiş ama çok yavaş büyüyor daha önce hiç moli beslemedim. Bunlar kaç aylık olunca ürerler? Ürerlerse çok güzel lepisteslerim olacak, herkes beni kıskanacak.
numanjii
Bitkili lepistes akvaryumu
FORUM YÖNETİMİ
*
ADI-SOYADI Numan İŞCAN
KONUM Tekirdağ
KAYIT TARİHİ 08 Aralık 2007, 17:51:07
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 2535
Konu Sayısı: 82
Bu iletiyi değerlendir +466/-2
İLETİŞİM
Lepistes, C.vatoz, Çöpçü, salyangoz, Kiraz karides

« Yanıtla #14 : 19 Aralık 2007, 18:04:28 »

Çok güzel bir yazı paylaşımı... Teşekkür ederim. Fakat uygulamada biraz uğraş gerektiriyor ve sanırım biraz yorar bizi. En azından 7-8 tane tank gerekiyor. Smiley . Ayrıca o kadar küçük yavruların cinsiyet ayrımını yapmak da kolay değil. Açıkçası ben beceremiyorum. Smiley Bu arada hemşehrim yazmış. Tanışmak isterdim doğrusu.

Klavyem Sürçerse Affola... Smiley

Arda
*
ADI-SOYADI Arda Zorluoğlu
KONUM Aydın
KAYIT TARİHİ 26 Ocak 2008, 19:05:47
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 65
Konu Sayısı: 4
Bu iletiyi değerlendir +1/-1
İLETİŞİM
« Yanıtla #15 : 30 Ocak 2008, 19:48:05 »

Alıntı yapılan bilgilerde, bilginin kaynağını verme zorunluluğu vardır. Emeğe saygı...
oruc_reis
*
ADI-SOYADI Turgut GÜRAN
KONUM İSTANBUL
KAYIT TARİHİ 29 Mart 2008, 20:43:14
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 1
İLETİŞİM
« Yanıtla #16 : 11 Haziran 2008, 01:13:09 »

Buradaki bilgiler gerçekten çok değerli. Paylaşımınız için teşekkür ederim.
furk4n3535
*
ADI-SOYADI Furkan YAVUZ
KONUM İzmir/Torbalı
KAYIT TARİHİ 09 Haziran 2008, 22:28:27
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 113
Konu Sayısı: 9
İLETİŞİM
0 Rh +

« Yanıtla #17 : 14 Haziran 2008, 21:39:45 »

Hocam sağ olun, çok yararlı bilgiler. Teşekkür ederim.
Saygılar.

İzmir/Torbalı
Arayan Mevlasını da Bulur, Belasınıda.
sonfatih
*
ADI-SOYADI
KONUM bursa
KAYIT TARİHİ 24 Mayıs 2008, 13:29:47
İLETİŞİM
« Yanıtla #18 : 18 Haziran 2008, 14:14:05 »

Ben de teşekkür ederim. Benim gibi kendini geliştirmek isteyen arkadaşlara çok faydası olacaktır.
ytu_hakansahin
*
ADI-SOYADI
KONUM İstanbul
KAYIT TARİHİ 15 Temmuz 2008, 15:17:10
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 7
Konu Sayısı: 4
İLETİŞİM
Bilgi sahibi olmadan , fikir sahibi olunmaz.

« Yanıtla #19 : 19 Temmuz 2008, 20:57:38 »

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz.
Bu değerli paylaşımdan dolayı adaşıma teşekkürlerimi sunuyorum.

Bilgi sahibi olmadan , fikir sahibi olunmaz.
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

|Site Map | Arsiv | Wap | Wap2 | Wap Forum | XML | Rss
TurkeyRank.Com - Pagerank Servisi
MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!
Bu Sayfa 0.536 Saniyede 57 Sorgu ile Oluşturuldu