Lepistes Kulb; lepistes hakknda her ey (lkemizin ilk ve en kkl lepistes topluluu)
31 Temmuz 2014, 20:35:36 *
Hogeldiniz, Ziyareti.Ltfen giri yapn veya kayt olun.

Kullanc adnz, parolanz ve aktif kalma sresini giriniz
Duyurular: YEN YELK SSTEMMZ HAKKINDA (FORUMA YE OLMAK STEYENLER LTFEN BURAYA TIKLASINLAR).

Sayfa: [1] 2   Aa git Konuyu Okumu Olanlar
  Yazdr  
Gnderen Konu: Full Black - Siyah Lepistes?  (Okunma Says 8766 defa)
0 ye ve 1 Ziyareti konuyu incelemekte.
Silahor
*
ADI-SOYADI Hakan GRSES
CNSYET Cinsiyet: Bay
YA: 21
KONUM Ankara
KAYIT TARH 04 Mays 2010, 20:27:02
MESAJ SAYISI Mesaj Says: 26
Konu Says: 4
Bu iletiyi deerlendir +0/-0
LETM
evrimd
« : 12 Mays 2010, 14:34:43 »

Bugn bir akvaryumcuya gidip "Full Black var m?" diye sordum.

Akvaryumcu "O ne oluyor?" dedi.

Ben de "Lepistes..." dedim.

"Tamam da onun ad siyah lepistes." dedi.

imdi Trkesi siyah tamam, ama siyah lepistesle full black ayn m oluyor orada kafam kart.

Neyse, imdi yok ama "Bugn yeni balklar gelecek, onlarn iinde vardr." dedi.

Fiyatn sordum 2,5 TL dedi.

Benim kafam bir kez daha karncaland.

Benim bildiim bu trler daha pahal oluyor (rnein ben Maltepe Pet'e sordum onlar 15 TL dedi).

Ucuz olmasnn sebebi geninde bozulma olduundan m yoksa full black ile siyah lepistesin farkl olmasndan m kaynaklanyor?
Kaytl
Robot Moderatr
Anahtar Kelime
Offline Pasif

View Profile
Re: Full Black - Siyah Lepistes?
Posted on: 31 Temmuz 2014, 20:35:36

uyari
Merhaba ziyareti, ncelikle sitemize ho geldiniz. Ben Lepistes Kulb Robot Moderatr olarak siteden daha fazla yararlanmanz iin sitemize ye olmanz neririm. Sitemize ye olmadan da yazlar okuyabilirsiniz, ancak baz blmlerde ziyaretiler kstland iin baz blmleri gremezsiniz. Sitemize ye olursanz fotoraf ve videolar paylaabilirsiniz, yazlar paylaabilirsiniz, sorular sorabilirsiniz, sorulan sorulara cevaplar verebilirsiniz. LK, lkemizin ilk ve en kkl lepistes kulbdr. Taklitlerimizden saknn! yi elenceler...

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Full Black - Siyah Lepistes? lepistes, Full Black - Siyah Lepistes? endler, Full Black - Siyah Lepistes? Poeciliidae, Full Black - Siyah Lepistes? Poecilia reticulata, Full Black - Siyah Lepistes? lepistes retimi, Full Black - Siyah Lepistes? lepistes yavrular, Full Black - Siyah Lepistes? gambusya, Full Black - Siyah Lepistes? paludaryum, Full Black - Siyah Lepistes? akvaryum, Full Black - Siyah Lepistes? plati, Full Black - Siyah Lepistes? velifera
Saygun
Forum Mdavimi
*
ADI-SOYADI Saygun TRE
YA: 33
KONUM Ningbo/in
KAYIT TARH 31 Ocak 2010, 22:37:52
MESAJ SAYISI Mesaj Says: 313
Konu Says: 8
Bu iletiyi deerlendir +115/-0
LETM
evrimd
« Yantla #1 : 12 Mays 2010, 15:34:48 »

Lepistes varyetelerinin safkan olarak korunmalari zor ve masrafli. Bunun icin ureticiler safkan varyetleri daha yuksek fiyattan satabiliyorlar. Akvaryumcunun soyledigi fiyattaki lepistesler muhtemelen full black degillerdir.
Kaytl

Dert ekme bouna, hep gl de yaa;
Zulm yolunda hakk bul da yaa;
Sonu yokluk madem bu dnyamzn
Yok bil kendini, zgr ol da yaa.
OMER HAYYAM
Onur G. HTT
Amatr teorik aratrmac ve doal alan gzlemcisi (Sn. Ouz SALAM'n bana verdii nvandr)
YNETC
*
ADI-SOYADI Onur G. HTT
YA: 35
KONUM SAMSUN
KAYIT TARH 27 Nisan 2007, 22:18:33
MESAJ SAYISI Mesaj Says: 17961
Konu Says: 3821
Bu iletiyi deerlendir +690/-3
LETM
Site
lkelerimden dn vermem.

evrimii
« Yantla #2 : 12 Mays 2010, 15:57:18 »

Siyah lepistes, ya da full black; ayn kapya kar. Ama yurdum insannn zelliidir, bir eyin ad yabancysa o daha cazip gelir. Mesela bazlar vardr, "lepistes" yerine "guppy" derler. Bir de ne anlama geldiini bile bilmeyen sfatlara sahip lepisteslere "srf bende bundan var" demek iin merak salan kiiler de var. Smiley "Bende metalic ribbon bilmem ne var, bende WREA bilmem kim guppy var" falan diye ortalkta dolaan bir sr insan var.

Ben siyah lepistes diyorum. Smiley

Bu tr balklar gerekten ok pahallar. te yandan, safln koruyamama durumu da sz konusu... Yani sen srf saf ve az bulunuyor diye 50 Lira verip alacaksn 2 tane, sonra bunlarn safln da koruyamayacaksn.

Bizim milletin bu zelliini ok iyi bilen tccarlar, bundan da faydalanmaktadr.

Bizim burada u "Moskova mavisi" dedikleri pahalca lepisteslerden vard. Direkt ithal... Hem de 3-4 Lira idi. Wink

Direkt bu konuyla ilgili iki konu:

http://www.lepisteskulubu.org/index.php/topic,2764.0.html

http://www.lepisteskulubu.org/index.php/topic,4253.0.html
Kaytl

"Bildiini bilenin arkasndan gidiniz, bildiini bilmeyeni uyarnz, bilmediini bilene retiniz, bilmediini bilmeyenden kanz." Konfyus

‎"Son rmak kuruduunda, son aa yok olduunda, son balk ldnde; beyaz adam parann yenemeyen bir ey olduunu anlayacak." ef Seattle

YEN YELERMZ, LTFEN TIKLAYINIZ!

Silahor
*
ADI-SOYADI Hakan GRSES
KONUM Ankara
LETM
evrimd
« Yantla #3 : 12 Mays 2010, 17:06:01 »

Anladm, peki o zaman sizce Maltepe Pet'ten mi almalym yoksa buradaki akvaryumcudan m?

Hi grmememe ve alveri etmememe ramen Maltepe Pet'in balklarna daha ok gveniyorum nedense. E-posta ile iletiime getim onlarla, onlar direkt "biz balklarn fotorafn ekip gnderelim size, siz olur derseniz yle gnderelim balklar" dediler. Yani balklarna gveniyorlar.

Ayrca yerli reticidenmi, e-posta'da yle dediler...

Buradakiyle Maltepe Pet'ten alacam arasndaki fark ne olur (Maltepe Pet'inkini safkan sayarsak)?
Kaytl
Onur G. HTT
Amatr teorik aratrmac ve doal alan gzlemcisi (Sn. Ouz SALAM'n bana verdii nvandr)
YNETC
*
ADI-SOYADI Onur G. HTT
KONUM SAMSUN
LETM
Site
lkelerimden dn vermem.

evrimii
« Yantla #4 : 12 Mays 2010, 17:11:14 »

Maltepe Pet'den ok uzun zaman nce birka endler almtm. Paketlemeleri harikayd ve balklar sapasalam gelmiti. Ama bu sonuta "canl" olduu iin her eye kar hazr olmak gerekir. Genel anlamda ahsi dncem, Maltepe Pet gvenilir bir firmadr.

Balk farkna gelince; lepistes lepistestir. Full black, yabani lepistes, bilmem ne ribbon, albino, lutino, u, bu; "AKVARST" iin hepsi ayn kapya kar. Koleksiyoncular iin ise bazlar dierlerinden daha deerlidir.
Kaytl

"Bildiini bilenin arkasndan gidiniz, bildiini bilmeyeni uyarnz, bilmediini bilene retiniz, bilmediini bilmeyenden kanz." Konfyus

‎"Son rmak kuruduunda, son aa yok olduunda, son balk ldnde; beyaz adam parann yenemeyen bir ey olduunu anlayacak." ef Seattle

Silahor
*
ADI-SOYADI Hakan GRSES
KONUM Ankara
LETM
evrimd
« Yantla #5 : 12 Mays 2010, 17:21:55 »

O bakmdan farkn sormamtm.
Yani grnt asndan bir fark olur mu?
Doacak yavrularnda, birka dorum sonrasndaki yavrularda bir bozulma, renk bozulmas vb olur mu?
Kaytl
Silahor
*
ADI-SOYADI Hakan GRSES
KONUM Ankara
LETM
evrimd
« Yantla #6 : 12 Mays 2010, 17:27:00 »

Bir de, sorduum akvaryumcu balklarn ithal olduunu syledi, yani ithal getireceklermi.
Maltepe Pet ise yerli reticiden.
Kaytl
Toprak Akaln
ZEL YE
*
ADI-SOYADI Toprak Akaln
YA: 18
KONUM Mersin
KAYIT TARH 25 Nisan 2010, 17:32:56
MESAJ SAYISI Mesaj Says: 1678
Konu Says: 104
Bu iletiyi deerlendir +158/-6
LETM
evrimd
« Yantla #7 : 12 Mays 2010, 17:33:23 »

ki siyah lepistesden doan yavrularn hepsi siyah doar. Anlataym (fen dersinde bu konular ilemitik Grin) .

S= Siyah olmayan
s= Siyah

ss    ss

4 yavru aldmz dnrsek hibirinden baskn gen almayacak (S).

Ve doanlar da analar ve babalar gibi ss olacaktr. Onlarn yavrular da ss olacaktr. Bu yzden endielenme bir tane S olursa zaten full black olmaz. Wink
Kaytl

Muhta olduun kudret, damarlarndaki asil kanda mevcuttur!
Onur G. HTT
YNETC
*
ADI-SOYADI Onur G. HTT
KONUM SAMSUN
LETM
Site
lkelerimden dn vermem.

evrimii
« Yantla #8 : 12 Mays 2010, 17:36:20 »

ahsi dncemdir, yerliyi her zaman tercih ederim. Yerliler yeni akvaryuma daha kolay uyum salyorlar.

Grnt farkna gelince; nesil ilerledike illa ki ilk aldn balklardan farkllaacaklardr. Lepisteslerde -hangi tip olursa olsun- seici retim yollaryla belli bir renk kombinasyonu ve form kazandrlm olan tip, nesil ilerledike -koloniye dardan baka bir kan girmezse- aslna dnme eilimi gsterir.

Yani ilk aldn balklarn renk ve formlarn korumak istiyorsa, o tipteki balklardan alp koloniye kartrman gerekir ylda bir ya da birka kez. leride ayn tipte  balk bulamazsan baka tipte lepistesler eklediinde safkanl kalmayacaktr (kendi dncem; bu hibir zaman sorun deildir).
Kaytl

Silahor
*
ADI-SOYADI Hakan GRSES
KONUM Ankara
LETM
evrimd
« Yantla #9 : 12 Mays 2010, 17:41:03 »

Aslnda ben de yerliyi tercih ederim ithaldense. thale gre daha gvenilir.
Ama madem ikisinde de bozulma olmuyor, buradakinden almak daha cazip olacak benim iin sanki...
Kaytl
Silahor
*
ADI-SOYADI Hakan GRSES
KONUM Ankara
LETM
evrimd
« Yantla #10 : 12 Mays 2010, 18:43:47 »

Ayrca bir sorum daha var. Bende yaklak 30 tane yavru var. Kimisi daha renklenmeye balamad bile. Yaklak 1 aylklar.

Ben alacam siyah lepistesin yanna bu yavrulardan m koyaym (dii olanlardan tabi)? Yoksa yeni dii lepistes mi alaym?

Benim yavrular yavrulukta, erkek-dii karklar. Bir sorun olur mu acaba?
Kaytl
byte_r
ZEL YE
*
ADI-SOYADI C.Erkin DERL
YA: 28
KONUM Bursa Samsun
KAYIT TARH 18 Mart 2008, 03:39:51
MESAJ SAYISI Mesaj Says: 326
Konu Says: 18
Bu iletiyi deerlendir +32/-0
LETM
evrimd
« Yantla #11 : 12 Mays 2010, 20:16:16 »

Toprak sen hocan bence iyi dinlememisin. Her zaman iki siyah baln yavrusu siyah olmaz. Eer bu bireyler heterezigotsa yavrularn baka renk olma olasl da ortaya kar. Homozigotlarsa sadece siyah yavrular doar.

rnek:
    Homozigot X Homozigot                         Heterezigot X Heterezigot
        SS       X       SS                                  Ss        X     Ss
        yavrular SS                          yavrular      SS Ss   Ss ss    

Bu biraz da basknla baldr. Siyah gen eer basknsa siyah yavrular krll ya da baka renklerden daha fazla sayda kar. Ama eminim ki yerli reticiden gelen balklarda baka genlerin olma olas yksektir.

Sonular byle ama ben yine de yerli retimden amamanz tavsiye ederim.
Kaytl

insanlar tandka hayvanlar daha ok seviyorum
Silahor
*
ADI-SOYADI Hakan GRSES
KONUM Ankara
LETM
evrimd
« Yantla #12 : 12 Mays 2010, 21:39:39 »

Yerli reticiden gelen balklarda baka genlerin olma olasl yksektir diyorsunuz, ama yerli retimden amamanz neririm diyorsunuz... Smiley

Madem yerli retimde gen bozulma olasl yksek neden yerliden alalm ki o zaman?

thalden geni bozulmamdan alrz, ylesi daha iyi deil mi o halde?
Kaytl
byte_r
ZEL YE
*
ADI-SOYADI C.Erkin DERL
YA: 28
KONUM Bursa Samsun
KAYIT TARH 18 Mart 2008, 03:39:51
MESAJ SAYISI Mesaj Says: 326
Konu Says: 18
Bu iletiyi deerlendir +32/-0
LETM
evrimd
« Yantla #13 : 12 Mays 2010, 21:49:27 »

Siz eer iin ticari boyutuna geip rettiklerinizi satmay planlyorsanz, yani "ben full black yetitireceim onlar da 15-20 Lira gibi fiyatlarla satacam" diyorsanz gidip ithal full black aln, suyunuza adapte olmasn salayn, len lsn kalan salar sizindir, sonra retip satn. Eer ki "ben iin zevkindeyim alacam balklar yerli sulara adapte olmu olsun yaama olasl daha yksek olsun, yavrular arasndan birka tane full black karsa da artk ansma" diyorsanz yerli balk aln. Bana gre yerli balk her zaman daha iyidir. Samsun'daym ve burada satlan ithal balklar (zel rklardan deil) 2 Lira fakat yerli retimler 3 Lira. Ben alacak olduumda yerliyi tercih ediyorum nk onlarn yaama ans daha yksek oluyor.
Umarm anlatabilmiimdir demek istediimi.
Kaytl

insanlar tandka hayvanlar daha ok seviyorum
numanjii
Bitkili lepistes akvaryumu
FORUM YNETM
*
ADI-SOYADI Numan CAN
YA: 33
KONUM Tekirda
KAYIT TARH 08 Aralk 2007, 18:51:07
MESAJ SAYISI Mesaj Says: 2537
Konu Says: 82
Bu iletiyi deerlendir +466/-2
LETM
Lepistes, C.vatoz, p, salyangoz, Kiraz karides

evrimd
« Yantla #14 : 12 Mays 2010, 21:59:25 »

Balk eer homozigotsa, yeri veya ithal farketmez. imdi biz ithal baln homozigot olacan, yerli baln olamayacan varsayyoruz. Ama bildiim kadaryla, bu rklar ticari anlamda yetitirenler z<ten bu konuya dikkat ediyolar. Yani muhtemelen buradaki yerli retim tam siyah lepistesler de homozigot olacaktr. Ayrca ithal balk alrken, ithal eden adama ne kadar gvenebiliriz?

Hal byle olunca soy bozulma konusunda ikisi arasnda bir fark, garanti ya da risk yok. Burada sadece, yerli balklarn, ithallere gre bizizm sularmza daha kolay adapte olacan dnrsek, yerli balk almak daha mantkl olacaktr.
Onur abi, koloniye taze kan girmesinden bahsediyorsun ama, bu durum, normal de aldmz balklar iin geerli oluyor. nk rkn korumak iin zel bir aba sarfedilmemei balklarda bu alm illaki gzleniyor. Kald ki neredeyse hibir zaman sadece tek rk balk almyoruz ki. Smiley Btn bunlara ilave olarak, satcda bekleyen balk ne yazk ki byk oranda dier rklarla bir arada oluyor, hatta ve hatta dkkandan eve gelene kadar poette bile dl vermi olabiliyor.
Kanmca, gerekten homozigot, safkan balklar sadece kendi aralarnda beslersek, sorun kmayacaktr diye dnyorum.

Unutmamak lazm, homozigot ya da aprazlamayla elde edilmi safkan rk demek, dier genlerden tamamen arnm anlamna gelir. Bu durumda baka gen de karmazsa, sanrp hep ayn nitelikte yavrular elde edilecektir.
Kaytl

Klavyem Srerse Affola... Smiley

Sayfa: [1] 2   Yukar git
  Yazdr  

Gitmek istediiniz yer:  

|Site Map | Arsiv | Wap | Wap2 | Wap Forum | XML | Rss
Fish Topsites TurkeyRank.Com - Pagerank Servisi
MySQL Kullanyor PHP Kullanyor Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!
Bu Sayfa 0.419 Saniyede 43 Sorgu ile Oluturuldu