Lepistes Kulübü; lepistes hakkında her şey (ülkemizin ilk ve en köklü lepistes topluluğu)
26 Ekim 2014, 10:02:34 *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: FORUMUMUZA ÜYELİK SERBEST HALE GETİRİLMİŞTİR. İSTEYEN HERKES KURALLARIMIZA UYDUĞU SÜRECE FORUMUMUZA ÜYE OLABİLİR. HERHANGİ BİR BAŞKA SİTEYE ÜYE OLMANIZ FARK ETMEZ. BUNUNLA BİRLİKTE, FORUM İÇERİĞİNİ ÜYE OLMADAN DA GÖREBİLİRSİNİZ.

Sayfa: [1] 2   Aşağı git Konuyu Okumuş Olanlar
  Yazdır  
Gönderen Konu: Aphanius Yakaladım  (Okunma Sayısı 7943 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
mavievren
FORUM YÖNETİMİ
*
ADI-SOYADI Evren Biçer
CİNSİYET Cinsiyet: Bay
KONUM ANTALYA
KAYIT TARİHİ 21 Aralık 2009, 22:40:03
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 4586
Konu Sayısı: 107
Bu iletiyi değerlendir +653/-0
İLETİŞİM
Gerçek doğasever, her canlıyı ayırmadan sever.

« : 25 Nisan 2010, 22:09:32 »

Arkadaşlar bugün müthiş bir deneyim yaşadım. Hala heyecanım geçmedi.  Grin Ağabeyimin evi, Kırkgöz Han'a yakın sayılır (daha önce fotoğraflarını paylaşmıştım). Bugün ağabeyimi ziyarete gittim, ve aklımda balık falan yakalamak yoktu. Evin hemen yakınında sulama kanalları var. Şöyle bir bakayım dedim ve bir sürü balık gördüm. Aklıma o saniye Onur'un ''Bu bölgede aphanius türleri var'' bilgilendirmesi geldi. Açıkçası sulama kanalında bu kadar çok balık göreceğimi tahmin etmemiştim. Çünkü bu kanallara sürekli insan müdahalesi var. Büyük bir heyecana kapıldım.  Smiley Yanımda herhangi bir malzeme yoktu. Bir şeyler bulmalıydım. O gazla hemen ağabeyimin evine gittim. Etrafı kolaçan ettim, balık yakalamak için ne uydurabilirim diye ve sonunda buldum. Yeğenimin oyuncak filesini ve bahçede bulunan kargılardan (kurumuş saz bitkisi, fasülye bitkisinin sardırılması için kullanılır buralarda) hemen bir balık yakalama düzeneğini hazırladım. Kaç saat uğraştım bilmiyorum ama bir sürü balık yakaladım. Saatler bana saniyeler kadar kısa geldi.  Grin Bir çoğunu tekrar kanala bıraktım ''yaşatamayabilirim, boşuna ölmesinler'' diye.  10 kadarını eve getirdim. Biraz bitki, 3-5 salyangoz, 2 adet yosunlaşmış taş topladım ve pet şişelere kanaldan su doldurdum. Malum, şehir suyuna adapte olamayabilirler. Ha bu arada 2 tane karides ve türünü hiç bilmediğim 5-6 kadar balık yakaladım ama ne yazık ki bunlardan 2 tanesi yaşıyor şu anda. Eve gelince hızla yavru akvaryumumdaki sihlidleri çıkardım. İçindeki suyun yarısını başka kaba boşaltım tekrar kullanmak için. Tabana midye kırığı ekledim. Kanaldan topladığım malzemeleri akvaryuma yerleştirdim ve sakladığım suyu ve kanaldan getirdiğim suyu akvaryuma ekleyip Aphaniusları saldım gitti.  Grin Şimdi ne yapmalıyım? Bu balıklar kuru yeme alışabilecekler mi? Ne ile besleyebilirim ben bu balıkları? Bilgilendirmelerinizi bekliyorum.  Ha bu arada bunlar Aphaniusun hangi türü? Siteyi baya bir kolaçan ettim ama oradaki fotoğraflardan ben karar veremedim. Grin Wink Buyurun, bunlar da fotoğrafları.  Wink

Yeğenimin oyuncak filesinden ve kargılardan yaptığım balık yakalama kepçem:  Grin
http://i40.tinypic.com/adnsdd.jpg
http://i43.tinypic.com/716a1c.jpg

Balıkları yakaladığım sulama kanalları:
http://i41.tinypic.com/sd314g.jpg
http://i44.tinypic.com/15qu8si.jpg

Bunlar da Aphaniuslar:
http://i42.tinypic.com/sfih3m.jpg
http://i44.tinypic.com/vzddt2.jpg
http://i39.tinypic.com/2nap35w.jpg
http://i39.tinypic.com/v2z87k.jpg
http://i44.tinypic.com/168g308.jpg
http://i39.tinypic.com/feqtc5.jpg
http://i44.tinypic.com/2ug1njb.jpg
Aphanius Yakaladım
Aphanius Yakaladım
Aphanius Yakaladım
Aphanius Yakaladım
Aphanius Yakaladım
Aphanius Yakaladım
Aphanius Yakaladım
Aphanius Yakaladım
Aphanius Yakaladım
Aphanius Yakaladım
Aphanius Yakaladım

Sadece ihtiyacın olanı al ve toprağı bulduğun gibi bırak!
Robot Moderatör
Anahtar Kelime
Offline Pasif

View Profile
Re: Aphanius Yakaladım
« Posted on: 26 Ekim 2014, 10:02:34 »

uyari
Merhaba ziyaretçi, öncelikle sitemize hoş geldiniz. Ben Lepistes Kulübü Robot Moderatör olarak siteden daha fazla yararlanmanız için sitemize üye olmanızı öneririm. Sitemize üye olmadan da yazıları okuyabilirsiniz, ancak bazı bölümlerde ziyaretçiler kısıtlandığı için bazı bölümleri göremezsiniz. Sitemize üye olursanız fotoğraf ve videolar paylaşabilirsiniz, yazılar paylaşabilirsiniz, sorular sorabilirsiniz, sorulan sorulara cevaplar verebilirsiniz. LK, ülkemizin ilk ve en köklü lepistes kulübüdür. Taklitlerimizden sakının! İyi eğlenceler...

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Aphanius Yakaladım lepistes, Aphanius Yakaladım endler, Aphanius Yakaladım Poeciliidae, Aphanius Yakaladım Poecilia reticulata, Aphanius Yakaladım lepistes üretimi, Aphanius Yakaladım lepistes yavruları, Aphanius Yakaladım gambusya, Aphanius Yakaladım paludaryum, Aphanius Yakaladım akvaryum, Aphanius Yakaladım plati, Aphanius Yakaladım velifera
Onur G. HİTİT
Amatör teorik araştırmacı ve doğal alan gözlemcisi (Sn. Oğuz SAĞLAM'ın bana verdiği ünvandır)
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
KONUM SAMSUN
KAYIT TARİHİ 27 Nisan 2007, 22:18:33
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 18231
Konu Sayısı: 4034
Bu iletiyi değerlendir +708/-5
İLETİŞİM
Site
İlkelerimden ödün vermem.

« Yanıtla #1 : 25 Nisan 2010, 22:56:59 »

Bunlar Aphanius mento türüdür. Bunların renkleri mavi de olabiliyor. Mavi olanları sadece ülkemizde, Antalya-Mersin arasında bulunabiliyor. Yüzgeçlerindeki desenlerden anladığım kadarıyla bunlar mentodur. Renkleri parlak olanlar ve yaldızlı desenleri olanlar erkek, daha az renkli veya boza yakın olanlar dişidir.

http://images.google.com.tr/images?um=1&hl=tr&tbs=isch%3A1&sa=1&q=aphanius+mento&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=&start=0

Epey heyecanlanmışsın. Heyecanlanılmayacak gibi değil. Smiley

"Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız." Konfüçyus

‎"Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenemeyen bir şey olduğunu anlayacak." Şef Seattle

YENİ ÜYELERİMİZ, LÜTFEN TIKLAYINIZ!

mavievren
FORUM YÖNETİMİ
*
ADI-SOYADI Evren Biçer
KONUM ANTALYA
İLETİŞİM

« Yanıtla #2 : 26 Nisan 2010, 00:36:09 »

Vallahi Onur, bir görmeliydin halimi, resmen delirdim bugün heyecandan.  deli Doğa beni her zaman böyle yapıyor, hele ki bir şeyler keşfetmişsem.  Wink Bangi jumping (yanlış yazdım ama, doğrusunu bilmiyorum  Grin) yapsam bugünkü aldığım hazzı alamazdım. Annem çok korktu kanalda başıma bir şey gelecek diye, sanki boğulacağım diz kapağıma kadar gelen suda Grin babamı saat başı kontrole yolladı.  Grin Onlara da farklı bir heyecan yaşattım böylece. Bu arada komple mavi olanları da vardı hem de baya büyüktüler ama onları yakalayamadım, çok hızlı hareket ediyorlar. Onur, şimdi bunlar akvaryum ortamına uyum sağlayabilecekler mi? Akvaryum da pek büyük değil. Beslenme durumları nasıl olacak dostum?

Onur G. HİTİT
Amatör teorik araştırmacı ve doğal alan gözlemcisi (Sn. Oğuz SAĞLAM'ın bana verdiği ünvandır)
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
KONUM SAMSUN
İLETİŞİM
Site

« Yanıtla #3 : 26 Nisan 2010, 00:48:28 »

Bunlar akvaryuma kolayca uyum sağlıyorlar. Ben bu türü beslemedim, ama Aphanius türlerinin bakımları aşağı yukarı aynıdır. Kuru yemlere rahatlıkla alıştırabilirsin. Bol bitkili bir akvaryum iyi olur. Yosun tutmasından korkma, bu keratalar yosunların arasında dolaşmaya bayılırlar. Bir süre sonra, elindeki kolonide alfa erkek kendini belli etmeye başlayacaktır.

Heyecanını çok iyi tahmin ediyorum. Hiç aklımda yokken, hiç hesapta yokken doğada Aphanius villwocki ve Aphanius dispar türlerine rastladığımda benim de dizlerimin bağı çözülmüştü. Wink

"Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız." Konfüçyus

‎"Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenemeyen bir şey olduğunu anlayacak." Şef Seattle

Onur G. HİTİT
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
KONUM SAMSUN
İLETİŞİM
Site

« Yanıtla #4 : 26 Nisan 2010, 00:52:09 »

Şurada bazı bilgiler var:

http://www.lepisteskulubu.org/index.php/topic,1345.0.html

http://www.lepisteskulubu.org/index.php/topic,3805.0.html

http://www.lepisteskulubu.org/index.php/topic,914.0.html

mavievren
FORUM YÖNETİMİ
*
ADI-SOYADI Evren Biçer
KONUM ANTALYA
İLETİŞİM

« Yanıtla #5 : 26 Nisan 2010, 00:58:21 »

Sağ olasın. İçim rahatladı. Farklı bir deneyim olacak benim için Aphaniuslar. Linkleri de inceleyeceğim.

Onur G. HİTİT
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
KONUM SAMSUN
İLETİŞİM
Site

« Yanıtla #6 : 26 Nisan 2010, 01:03:08 »

Şimdi aklıma geldi, bir bağlantı daha sunayım sana:

http://www.resimgalerisi.net/turkishkillifish

Bu, Yalçın abinin (Yalçın İÇLİ) yaptığı araştırmalarını paylaştığı eski bir sitedir. Aphanius mento denince akla Yalçın İÇLİ gelir, Yalçın İÇLİ denince de akla Aphanius mento gelir. Wink

Gerçi Yalçın abi akvaryum hobisine veda edeli yıllar oldu, ama yine de bilgileri kaldı. Smiley

mavievren
FORUM YÖNETİMİ
*
ADI-SOYADI Evren Biçer
KONUM ANTALYA
İLETİŞİM

« Yanıtla #7 : 26 Nisan 2010, 01:16:04 »

Eyvallah Onur, inceleyeceğim.

numanjii
Bitkili lepistes akvaryumu
FORUM YÖNETİMİ
*
ADI-SOYADI Numan İŞCAN
KONUM Tekirdağ
KAYIT TARİHİ 08 Aralık 2007, 18:51:07
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 2536
Konu Sayısı: 82
Bu iletiyi değerlendir +466/-2
İLETİŞİM
Lepistes, C.vatoz, Çöpçü, salyangoz, Kiraz karides

« Yanıtla #8 : 26 Nisan 2010, 03:04:53 »

Okurken ben bile heyecanlandım. Gerçekten çok güzel balıklar.

Klavyem Sürçerse Affola... Smiley

Saygun
**
ADI-SOYADI Saygun TÜRE
KONUM Ningbo/Çin
KAYIT TARİHİ 31 Ocak 2010, 22:37:52
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 313
Konu Sayısı: 8
Bu iletiyi değerlendir +115/-0
İLETİŞİM
« Yanıtla #9 : 26 Nisan 2010, 04:13:56 »

Olay budur Evren. Cok guzel bir is cikarmissin, ellerine saglik. Bu turlerden beslemek ben de cok istiyorum. Gelismeleri ilgiyle takip edecegiz.

Dert çekme boşuna, hep gül de yaşa;
Zulüm yolunda hakkı bul da yaşa;
Sonu yokluk madem bu dünyamızın
Yok bil kendini, özgür ol da yaşa.
OMER HAYYAM
ÖA
ÖA
Forumla ilişiği kesilmiş
*
ADI-SOYADI ömer atabaycan
KONUM Ankara
KAYIT TARİHİ 03 Kasım 2009, 12:46:23
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 914
Konu Sayısı: 27
Bu iletiyi değerlendir +26/-12
İLETİŞİM
« Yanıtla #10 : 26 Nisan 2010, 09:15:04 »

Çok güzel balıklar gerçekten. Valla Evren abi balıkları görmesem Amazon'da timsah yakaladın sanardım. Smiley Smiley Smiley

Vallahi Onur, bir görmeliydin halimi, resmen delirdim bugün heyecandan.  deli Doğa beni her zaman böyle yapıyor, hele ki bir şeyler keşfetmişsem.  Wink Bangi jumping (yanlış yazdım ama, doğrusunu bilmiyorum  Grin) yapsam bugünkü aldığım hazzı alamazdım. Annem çok korktu kanalda başıma bir şey gelecek diye, sanki boğulacağım diz kapağıma kadar gelen suda Grin babamı saat başı kontrole yolladı.

Grin Grin Grin Grin Grin

mavievren
FORUM YÖNETİMİ
*
ADI-SOYADI Evren Biçer
KONUM ANTALYA
İLETİŞİM

« Yanıtla #11 : 26 Nisan 2010, 09:43:37 »

Okurken ben bile heyecanlandım. Gerçekten çok güzel balıklar.

Heyecanımı size de yaşatabildiysem ne mutlu bana Numan.  Grin Grin

Olay budur Evren. Cok guzel bir is cikarmissin, ellerine saglik. Bu turlerden beslemek ben de cok istiyorum. Gelismeleri ilgiyle takip edecegiz.

Sağ olasın Saygun. Zaman zaman gelişmelerden haberdar ederim mutlaka. Benim için de çok yeni bir deneyim mentolar.

Çok güzel balıklar gerçekten. Valla Evren abi balıkları görmesem Amazon'da timsah yakaladın sanardım. Smiley Smiley Smiley

Grin Grin Grin Grin Grin

Grin Grin Amazonlara da gitsem, başka bir bölgeye de gitsem, fark etmez Ömer. Doğanın her köşesi heyecan alanlarıdır benim için.  laylaylom

Onur G. HİTİT
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
KONUM SAMSUN
İLETİŞİM
Site

« Yanıtla #12 : 28 Nisan 2010, 20:17:43 »

Akdeniz güzellerinin son durumları nasıl dostum?

numanjii
Bitkili lepistes akvaryumu
FORUM YÖNETİMİ
*
ADI-SOYADI Numan İŞCAN
KONUM Tekirdağ
KAYIT TARİHİ 08 Aralık 2007, 18:51:07
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 2536
Konu Sayısı: 82
Bu iletiyi değerlendir +466/-2
İLETİŞİM
Lepistes, C.vatoz, Çöpçü, salyangoz, Kiraz karides

« Yanıtla #13 : 28 Nisan 2010, 20:28:51 »

Onur abi, Trakya bölgesinde Aphanius olma olasılığı nedir?

Klavyem Sürçerse Affola... Smiley

mavievren
FORUM YÖNETİMİ
*
ADI-SOYADI Evren Biçer
KONUM ANTALYA
İLETİŞİM

« Yanıtla #14 : 28 Nisan 2010, 20:32:58 »

Arkadaşlar son gelişmeleri aktarayım. İlk başlarda pek ortalığa çıkmıyorlardı. Hep bitkilerin arasına ve taşların arkasına saklanıyorlardı. Şu an az da olsa açık alana çıkıyorlar ama akvaryuma en ufak bir yaklaşmamda tekrar saklanıyorlar. Işığa karşı çok duyarlılar, floresan ışığından çok rahatsız olduklarını gözlemledim.  Akvaryumun ışığını yakmamla beraber hemen saklanıyorlar ve uzun bir süre ortaya çıkmıyorlar. Bu yüzden ışığı hiç açmıyorum diyebilirim. Kuru yeme de alıştılar. İlk günlerde yem yerken hiç görmemiştim. Şimdi yemi atıyorum ve akvaryumdan uzaklaşıyorum, yemi yemeye başlıyorlar. Ölüm hiç olmadı şu ana kadar. Hayvanları yerlerinden yurtlarından ettim yahu. Yaşadıkları akvaryum epeyce küçük. Bugünlerde biraz vicdan azabı çekiyorum. Diyorum ki, büyük bir akvaryum alana kadar balıkları tekrar doğal ortamlarına geri mi bıraksam, ne dersiniz? Nasıl olsa istediğim an tekrar yakalayabilirim. Bu konuda fikirlerinizi merak ediyorum.

Onur G. HİTİT
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
KONUM SAMSUN
İLETİŞİM
Site

« Yanıtla #15 : 28 Nisan 2010, 20:52:43 »

Bence olabilir. Büyükçe bir akvaryum alana kadar doğalarına geri bırakabilirsin. Nasıl olsa elinin altındalar. Wink

Onur G. HİTİT
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
KONUM SAMSUN
İLETİŞİM
Site

« Yanıtla #16 : 28 Nisan 2010, 20:56:55 »

Numan, Trakya'da Aphanius olup olmadığını bilmiyorum.

KraL11
Yaşar Celep
BÖLÜM YÖNETİMİ
*
ADI-SOYADI Yaşar CELEP
KONUM Bozüyük/Bilecik
KAYIT TARİHİ 07 Kasım 2009, 01:09:56
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 1559
Konu Sayısı: 180
Bu iletiyi değerlendir +171/-3
İLETİŞİM
Biz Türkler, gerektiğinde vatanımız için ölürüz!

« Yanıtla #17 : 28 Nisan 2010, 21:02:30 »

Öğretmenim ben yazın Evren öğretmenimin yolunu izlemeye karar verdim. 2 köyümüzde de kanallar var. İnşallah ben de bir balık bulabilirim. Ya da doğa gezisine gittiğimizde inşallah bulurum.

Yalnızlık yakınken insana, mutluluk uzak bir hayli uzak.

Blog yazmıyorum aslında kendimi yazıyorum!
mavievren
FORUM YÖNETİMİ
*
ADI-SOYADI Evren Biçer
KONUM ANTALYA
İLETİŞİM

« Yanıtla #18 : 28 Nisan 2010, 21:12:29 »

Öğretmenim ben yazın Evren öğretmenimin yolunu izlemeye karar verdim. 2 köyümüzde de kanallar var. İnşallah ben de bir balık bulabilirim. Ya da doğa gezisine gittiğimizde inşallah bulurum.

Yaşar, kanalların hangi kaynaktan geldiği önemli. Benim balıkları yakaladığım kanallar, Kırkgöz Han'dan geliyor. Orada da zaten mentolar var. Sizin oradaki kanallar hangi kaynaktan geliyor acaba? Mutlaka orada da yaşayan balıklar vardır. Araştırmak lazım.

KraL11
Yaşar Celep
BÖLÜM YÖNETİMİ
*
ADI-SOYADI Yaşar CELEP
KONUM Bozüyük/Bilecik
KAYIT TARİHİ 07 Kasım 2009, 01:09:56
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 1559
Konu Sayısı: 180
Bu iletiyi değerlendir +171/-3
İLETİŞİM
Biz Türkler, gerektiğinde vatanımız için ölürüz!

« Yanıtla #19 : 28 Nisan 2010, 21:49:20 »

Vallahi Uludağ'dan gelen var, kaynak kenarında olan var. Var babam var. Annemin köyüne Uludağ'dan geliyor. Çingene adlı balık gördüm orada. Annem söyledi ismini. Bilmiyorum tam olarak. Ama bizim dedemin evine (küçük bir çiftlik) yakın yerde balık tutarken bir sürü balık görüyoruz. Fare gibi olan balıklarda var. Yazın balıkçı gördüm. Serpmeyle gelmişler. Suyun içindeydiler. Yengeç beslerim olmadı. Orada yengeç bol. Tongue Yılan falan... Tongue Cheesy

Yalnızlık yakınken insana, mutluluk uzak bir hayli uzak.

Blog yazmıyorum aslında kendimi yazıyorum!
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

|Site Map | Arsiv | Wap | Wap2 | Wap Forum | XML | Rss
TurkeyRank.Com - Pagerank Servisi
MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!
Bu Sayfa 0.638 Saniyede 49 Sorgu ile Oluşturuldu