Lepistes Kulübü; lepistes hakkında her şey (ülkemizin ilk ve en köklü lepistes topluluğu)
12 Aralık 2018, 04:21:44 *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: FORUMA ÜYE OLMADAN ÖNCE KURALLARIMIZI OKUYUNUZ. KURALLARIMIZI OKUMAK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ.
 


Sayfa: [1]   Aşağı git Konuyu Okumuş Olanlar
  Yazdır  
Gönderen Konu: BALIKLARDA AĞRI OLGUSU - LEPİSTESLERLE İLGİLİ İNCELEMELER  (Okunma Sayısı 6526 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Onur G. HİTİT
Amatör teorik araştırmacı ve doğal alan gözlemcisi (Sn. Oğuz SAĞLAM'ın bana verdiği ünvandır)
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
CİNSİYET Cinsiyet: Bay
YAŞ: 40
KONUM SAMSUN
KAYIT TARİHİ 27 Nisan 2007, 22:18:33
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 20016
Konu Sayısı: 4613
Bu iletiyi değerlendir +851/-10
İLETİŞİM
Site Çevrimdışı
« : 09 Nisan 2010, 22:20:38 »

http://www.fisheriessciences.com/ sitesinden alınmıştır.

BALIKLARDA AĞRI OLGUSU - LEPİSTESLERLE İLGİLİ İNCELEMELER
BALIKLARDA AĞRI OLGUSU - LEPİSTESLERLE İLGİLİ İNCELEMELER
BALIKLARDA AĞRI OLGUSU - LEPİSTESLERLE İLGİLİ İNCELEMELER
Kayıtlı

"Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız." Konfüçyus

"Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenemeyen bir şey olduğunu anlayacak." Şef Seattle

YENİ ÜYELERİMİZ, LÜTFEN TIKLAYINIZ!

Robot Moderatör
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 9211


View Profile
Re: BALIKLARDA AĞRI OLGUSU - LEPİSTESLERLE İLGİLİ İNCELEMELER
« Posted on: 12 Aralık 2018, 04:21:44 »

 
      uyari
Merhaba ziyaretçi, öncelikle sitemize hoş geldiniz. Ben Lepistes Kulübü Robot Moderatör olarak siteden daha fazla yararlanmanız için sitemize üye olmanızı öneririm. Sitemize üye olmadan da yazıları okuyabilirsiniz, ancak bazı bölümlerde ziyaretçiler kısıtlandığı için bazı bölümleri göremezsiniz. Sitemize üye olursanız fotoğraf ve videolar paylaşabilirsiniz, yazılar paylaşabilirsiniz, sorular sorabilirsiniz, sorulan sorulara cevaplar verebilirsiniz. LK, ülkemizin ilk ve en köklü lepistes kulübüdür. Taklitlerimizden sakının! İyi eğlenceler...

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: BALIKLARDA AĞRI OLGUSU - LEPİSTESLERLE İLGİLİ İNCELEMELER lepistes, BALIKLARDA AĞRI OLGUSU - LEPİSTESLERLE İLGİLİ İNCELEMELER endler, BALIKLARDA AĞRI OLGUSU - LEPİSTESLERLE İLGİLİ İNCELEMELER Poeciliidae, BALIKLARDA AĞRI OLGUSU - LEPİSTESLERLE İLGİLİ İNCELEMELER Poecilia reticulata, BALIKLARDA AĞRI OLGUSU - LEPİSTESLERLE İLGİLİ İNCELEMELER lepistes üretimi, BALIKLARDA AĞRI OLGUSU - LEPİSTESLERLE İLGİLİ İNCELEMELER lepistes yavruları, BALIKLARDA AĞRI OLGUSU - LEPİSTESLERLE İLGİLİ İNCELEMELER gambusya, BALIKLARDA AĞRI OLGUSU - LEPİSTESLERLE İLGİLİ İNCELEMELER paludaryum, BALIKLARDA AĞRI OLGUSU - LEPİSTESLERLE İLGİLİ İNCELEMELER akvaryum, BALIKLARDA AĞRI OLGUSU - LEPİSTESLERLE İLGİLİ İNCELEMELER plati, BALIKLARDA AĞRI OLGUSU - LEPİSTESLERLE İLGİLİ İNCELEMELER velifera
Logged
numanjii
Bitkili lepistes akvaryumu
ÖZEL ÜYE
*
ADI-SOYADI Numan İŞCAN
CİNSİYET Cinsiyet: Bay
YAŞ: 37
KONUM Tekirdağ
KAYIT TARİHİ 08 Aralık 2007, 18:51:07
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 2545
Konu Sayısı: 84
Bu iletiyi değerlendir +468/-2
İLETİŞİM
Lepistes

Çevrimdışı
« Yanıtla #1 : 09 Nisan 2010, 23:17:38 »

Abi alınan ne?
Kayıtlı

Klavyem Sürçerse Affola... Smiley
Onur G. HİTİT
Amatör teorik araştırmacı ve doğal alan gözlemcisi (Sn. Oğuz SAĞLAM'ın bana verdiği ünvandır)
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
CİNSİYET Cinsiyet: Bay
YAŞ: 40
KONUM SAMSUN
KAYIT TARİHİ 27 Nisan 2007, 22:18:33
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 20016
Konu Sayısı: 4613
Bu iletiyi değerlendir +851/-10
İLETİŞİM
Site Çevrimdışı
« Yanıtla #2 : 10 Nisan 2010, 00:20:32 »

Hakikaten yahu, alınan ne? Grin Demin buradaydı, yok olmuş. Yeniden ekliyorum.

Hijran Yavuzcan Yıldız, Erdinç Veske

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Su Ürünleri Bölümü, Ankara


Özet: Balıkta ağrı olgusunu irdeleyen bu çalışmada, lepistes balıklarının (Poecilia reticulata) analzejik (novalgin metamizol sodyum) bulunan ortamda elektrik akımına verdiği davranışsal yanıt değerlendirilmiştir. Denemede üç farklı analjezik konsantrasyonu seçilmiştir. Birinci deneme grubunda %4, 2. deneme grubunda %8 analzejik bulunan ortamda balıklar, 5 saniye süre ile 12V doğru akıma 3. deneme grubunda ise %16 analjezik içeren ortamda 5 saniye süreyle 12V doğru akım ile 220V alternatif akıma maruz bırakılmıştır. Balıkların elektrik akımına verdikleri tepkiler, 1.,15.ve 30. dakikalarda kaydedilmiştir. Davranışsal tepki, solunum frekansında artış ve titreme dikkate alınarak değerlendirilmiştir. Tüm deneme gruplarında elektrik akımının uygulanmasını takiben ilk dakikada balıkların verdiği tepki kontrolden farklı bulunmamıştır.

Analjezik konsantrasyonunun artışına ve zamana bağlı olarak balığın verdiği tepkinin azaldığı saptanmıştır.

Anahtar Kelimeler: Lepistes, analzejik, ağrı, elektrik akımı

Giriş

Özellikle son yıllarda etik ve hayvan refahı konusunun önem ve güncellik kazanmasına bağlı olarak hayvanlardaki ağrı olgusu yoğun olarak irdelenmeye başlanmıştır. İnsanlar ağrıyı kendileri tanımlayabildikleri halde hayvanlarda ağrının tanımı yoktur ve belirlemek oldukça zordur. Hayvanlarda, ağrı olup olmadığını gösterecek üniversal bir davranış indikatörü yoktur. Hayvanlardaki ağrı olgusunu değerlendirmede, bilim adamları, davranış ve fizyolojideki dolaylı ölçümlerden yararlanmaktadırlar ve potansiyel olarak ağrı verici bir olguda ‘eğer insan ağrı hissediyorsa muhtemelen hayvan da ağrı hissedecektir’ şeklinde yaklaşımda bulunmaktadırlar (Sneddon, 2006).

Balık için de diğer hayvanlarda olduğu gibi ağrı, acı ve stres yaratacak durumlar söz konusudur. Özellikle deneysel işlemlerde ve ticari balık yetiştiriciliğinde ağrı oluşturabilecek işlemler bulunmaktadır. Markalama, etiketleme, injeksiyon, kimyasal maddeye maruz bırakma gibi birçok işlemin balıkta ağrı oluşturması olasıdır. Ancak bazı yetiştiricilik uygulamaları da (aşılama, boylama, profilaktik dezenfaktan uygulama gibi) ekonomik bir yetiştiricilik programında kaçınılmaz uygulamalardır. Konu ile ilgili az sayıda yapılan araştırmalarda da balıkta ağrının algılanması ile ilgili gerçek bir potansiyel olduğu bildirilmektedir (Sneddon et al., 2003).

Balık yetiştiriciliğinde etik ve refah konusunun analizinde ağrı olgusu mutlaka aydınlatılması gerekli bir konu olarak ele alınmaktadır (Sorum and Damsgard, 2004).

İnsanoğlu, hayvanlardan yararlanma hakkına sahiptir ancak bunun insani boyutu asla göz ardı edilmemelidir (Sneddon, 2006).

Konu ile ilgili olarak Türkiye’de yapılmış herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Balıkta ağrı olgusunu ilk kez irdeleyen bu çalışmada, lepistes balıklarının analzejik (novalgin metamizol sodyum) bulunan ortamda elektrik akımına verdiği davranışsal yanıtın değerlendirilmesi amaçlanmıştır.

Materyal ve Metod

Çalışma, Ankara Üniversitesi, Ziraat Fakültesi Su Ürünleri Bölümü Balık Hastalıkları Deney Ünitesi’nde gerçekleştirilmiştir. Balık materyali olarak, ortalama ağırlığı 3 ±0.3 g olan 96 adet lepistes balığı (Poecilia reticulata) kullanılmıştır. Deney süresince su sıcaklığı 28 ±1°C olarak ölçülmüştür. Deneyde elektrik iletkenliğini sağlamak üzere su ortamına tuz ilave edilmiştir (20 gtuz/4 L su). Deneme ortamında elektrik iletkenliği 562-568 mmos/cm olarak ölçülmüştür. Daha sonra stok çözeltiden steril bir pipet yardımıyla Petri kutularına 50 ml çözelti aktarılmıştır. Daha sonra bu Petri kutularına deney gruplarına göre farklı oranlarda analjezik (Novalgin metamizol sodyum) ilave edilmiştir. Denemede 3 farklı analjezik konsantrasyonu uygulanmıştır: 1.grup: %4 analjezikli ortam; 2. grup: %8 analjezikli ortam; 3. grup: %16 analjezikli ortam. Birinci ve 2. deneme grubunda, 5 saniye süreyle 12 V elektrik akımı uygulanması takiben 1., 15.ve 30. dakikalarda balıkların gösterdiği tepkiler kaydedilmiştir. Üçüncü deneme grubunda ise 5 saniye süreyle 12 V DC ve 220 V AC elektrik akımı uygulandıktan sonra yine 1., 15. ve 30. dakikalardaki balıkların tepkileri izlenmiştir. Her bir deneme grubu iki paralelli olarak çalışılmıştır. Kontrol grubundaki balıkların bulunduğu çözeltiye analjezik ilave edilmemiştir. Çalışmada ‘tepki’ olarak belirtilen davranış biçimi, balıkların solunum frekansındaki artış (operkulum hareketi) ve titremedir. Tepki verme; +, tepkisizlik; – ile ifade edilmiştir. Bulgular ve Tartışma Analjezikli ortamda verilen elektrik akımına lepistes balıklarının gösterdiği davranışsal tepki, derecelendirilerek Tablo1'de sunulmuştur. Her üç deneme grubunda da 1. dk'da izlenen tepkinin kontrol grubundan farklı olmadığı, 2. deneme grubunda (%8 analzejikli ortam) 15.dk.da tepkinin oldukça azaldığı (+++) belirlenmiştir. En yüksek konsantrayonda analzejik bulunan 3. grupta (%16 analjezik) hem 12 V hem de 220 V elektrik akımında tepki gözlemlenmemiştir. Bu grupta 15. dakikada da tepki azalması saptanmıştır. Alternatif akımın uygulandığı 3. grupta kontrol grubu balıklarda 30. dakikada ölüm gözlenmiştir. Lepistes balıklarının farklı gerilimdeki elektrik akımına verdiği davranışsal tepki, analzejik olarak farklı konsantrasyonlarda Novalgin bulunan ortamda izlenmiştir. Analzejik konsantrasyonu yükseldikçe tepkinin azalması daha kısa bir zaman diliminde gerçekleşebilmektedir. Ayrıca hem alternatif akımın hem de doğru akımın uygulandığı 3. deneme grubunda 30. dakikada herhangi bir tepki gözlenmemiştir.
Sneddon (2003), ağrı kesici olarak morfin uygulanan balıklarda ağrı ile ilgili olabilecek olumsuz davranışsal ve fizyolojik yanıtta bir iyileşme olduğunu bildirmiştir.

Tablo 1. Lepistes balıklarının farklı konsantrasyonda analjezik içeren ortamda elektrik akımına verdiği davranışsal
tepki. Maksimum tepki +++++ şeklinde ifade edilmiştir.

Sonuç

Bu çalışmadaki gözlemler ışığında, analzejiklerin konsantrasyona bağlı olarak ağrı yaratabilecek bir durumda olumsuz
davranışsal tepkiyi azaltabildikleri sonucuna ulaşılabilir. Ancak, balığın ağrıyı ne şekilde algıladığını bilmek olası değildir.

Bunun yanısıra, balıkların ağrılı bir duruma karşı verdikleri yanıtın basit bir refleks olmadığı açıktır (Sneddon, 2006). Sonuç olarak, etik ve refah perspektifinde balıklarda ağrı olgusu daha fazla irdelenmesi gerekli bir konudur. Bu olgu tam olarak aydınlatılmadan etik ve refah konusunun netleşmesi beklenemez.

http://img265.imageshack.us/img265/3464/tablo1.png

Kaynaklar

Sneddon, L.U., (2003). The evidence for pain in fish: Use of morphine as an analgesic, Applied Animal Behaviour Science, 83:153-162.

Sneddon, L.U., (2006). Ethics and welfare: Pain perception in fish, Bulletin of European Association of Fish Pathologists, 26 (1): 6-10.

Sneddon, L.U, Braithwaite, V.A., ve Gentle, M.J., (2003). Novel object test: Examining nociception and fear in the rainbow trout, Journal of pain, 4: 431-440.

Sorum, U, ve Damsgard, B., (2004). Effects of anaesthetisation and vaccination on feed intake and growth in Atlantic salmon (Salmo salar L.), Aquaculture, 232: 333-341.
BALIKLARDA AĞRI OLGUSU - LEPİSTESLERLE İLGİLİ İNCELEMELER
Kayıtlı

"Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız." Konfüçyus

"Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenemeyen bir şey olduğunu anlayacak." Şef Seattle

YENİ ÜYELERİMİZ, LÜTFEN TIKLAYINIZ!

Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Site Map | Arsiv | Wap | Wap2 | Wap Forum | XML | Rss
MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!
Bu Sayfa 0.381 Saniyede 31 Sorgu ile Oluşturuldu