Lepistes Kulübü; lepistes hakkında her şey (ülkemizin ilk ve en köklü lepistes topluluğu)
22 Kasım 2017, 12:15:48 *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: FORUMUMUZA ÜYELİK SERBEST HALE GETİRİLMİŞTİR. İSTEYEN HERKES KURALLARIMIZA UYDUĞU SÜRECE FORUMUMUZA ÜYE OLABİLİR. HERHANGİ BİR BAŞKA SİTEYE ÜYE OLMANIZ FARK ETMEZ. BUNUNLA BİRLİKTE, FORUM İÇERİĞİNİ ÜYE OLMADAN DA GÖREBİLİRSİNİZ.

Sayfa: [1]   Aşağı git Konuyu Okumuş Olanlar
  Yazdır  
Gönderen Konu: Birol Ustabaşıoğlu  (Okunma Sayısı 5113 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Onur G. HİTİT
Amatör teorik araştırmacı ve doğal alan gözlemcisi (Sn. Oğuz SAĞLAM'ın bana verdiği ünvandır)
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
CİNSİYET Cinsiyet: Bay
KONUM SAMSUN
KAYIT TARİHİ 27 Nisan 2007, 22:18:33
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 19879
Konu Sayısı: 4581
Bu iletiyi değerlendir +836/-10
İLETİŞİM
Site Çevrimdışı
« : 07 Şubat 2010, 21:52:11 »

Eskiden beri hobinin içinde olan pek çok Türk akvaristinin yakından tanıdığı isimlerden biridir rahmetli Birol Ustabaşıoğlu.

1980'lerde, ülkemiz akvaryumcularında pek çok balık çeşidini bulmak zordu. O yıllarda en çok bulunan ve bilinen balıklar canlı doğuranlar, Japon balıkları, melek balıkları, betalar, guramiler, tetrazon balıkları, danio balıkları ve astronot balıklarıydı. Canlı doğuran balıklar arasında veliferalar bile bilinmiyordu pek. Lepisteslerde ise 3-5 tip anca biliniyordu. "Sihlid" dendiğinde bilinen balıklar astronot ve melek balığıydı. Zebra sihlidler yeni yeni piyasaya girmeye başlamıştı ve o zamanlar para eden balıklardı. Sarı prenses, frontosa, yunus, tropheus falan pek bilinmiyordu.

O yıllarda malzeme anlamında da sıkıntı vardı. Oldukça gürültülü çalışan yeşil renkli filtrelerden elinizde varsa yine şanslıydınız. Macun gibi bir şeyle birbirine yapıştırılmış camlardan ve dağımlasın diye eklenmiş metal çerçevelerden bir akvaryumunuz varsa yine şanslıydınız. CO2 sistemleri, janjanlı aydınlatmalar, zengin taban malzemeleri yoktu.

Bitki namına da pek bir şey bulunmuyordu. Cryptocoryne aponogetifolia ve elodea bitkileri biliniyordu. Rotala falan bulunmazdı. Glossostigma gibi bitkilerin adı bile duyulmamıştı ülkemizde.

İşte o yıllarda rahmetli Birol Ustabaşıoğlu, velifera yetiştirmeye başlamış ve 1980'lerin sonlarına doğru oğlu Batur ile birlikte (www.akvaryum.com'un yönetiminden Batur Ustabaşıoğlu) diskus yetiştirmeye başlamıştı.

İşte o yıllarda Birol Ustabaşıoğlu, hatırı sayılır bir diskus üreticisi olmuştu.

Bu bölümü hazırlarken, rahmetli Birol Ustabaşıoğlu'nu anmadan edemedim.

Mekanı Uçmağ olsun.

"Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız." Konfüçyus

"Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenemeyen bir şey olduğunu anlayacak." Şef Seattle

YENİ ÜYELERİMİZ, LÜTFEN TIKLAYINIZ!

Robot Moderatör
Anahtar Kelime
Offline Pasif

View Profile
Re: Birol Ustabaşıoğlu
« Posted on: 22 Kasım 2017, 12:15:48 »

uyari
Merhaba ziyaretçi, öncelikle sitemize hoş geldiniz. Ben Lepistes Kulübü Robot Moderatör olarak siteden daha fazla yararlanmanız için sitemize üye olmanızı öneririm. Sitemize üye olmadan da yazıları okuyabilirsiniz, ancak bazı bölümlerde ziyaretçiler kısıtlandığı için bazı bölümleri göremezsiniz. Sitemize üye olursanız fotoğraf ve videolar paylaşabilirsiniz, yazılar paylaşabilirsiniz, sorular sorabilirsiniz, sorulan sorulara cevaplar verebilirsiniz. LK, ülkemizin ilk ve en köklü lepistes kulübüdür. Taklitlerimizden sakının! İyi eğlenceler...

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Birol Ustabaşıoğlu lepistes, Birol Ustabaşıoğlu endler, Birol Ustabaşıoğlu Poeciliidae, Birol Ustabaşıoğlu Poecilia reticulata, Birol Ustabaşıoğlu lepistes üretimi, Birol Ustabaşıoğlu lepistes yavruları, Birol Ustabaşıoğlu gambusya, Birol Ustabaşıoğlu paludaryum, Birol Ustabaşıoğlu akvaryum, Birol Ustabaşıoğlu plati, Birol Ustabaşıoğlu velifera
mavievren
FORUM YÖNETİMİ
*
ADI-SOYADI Evren Biçer
KONUM ANTALYA
KAYIT TARİHİ 21 Aralık 2009, 22:40:03
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 4782
Konu Sayısı: 107
Bu iletiyi değerlendir +669/-0
İLETİŞİM
Gerçek doğasever, her canlıyı ayırmadan sever.

« Yanıtla #1 : 08 Şubat 2010, 01:35:03 »

''Uçmağ'' Cennet demek tahminimce.  Grin Hangi dil Onur Bey? Azerice sanırım.  huh Wink

Sadece ihtiyacın olanı al ve toprağı bulduğun gibi bırak!
numanjii
Bitkili lepistes akvaryumu
ÖZEL ÜYE
*
ADI-SOYADI Numan İŞCAN
KONUM Tekirdağ
KAYIT TARİHİ 08 Aralık 2007, 18:51:07
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 2545
Konu Sayısı: 84
Bu iletiyi değerlendir +467/-2
İLETİŞİM
Lepistes

« Yanıtla #2 : 08 Şubat 2010, 01:37:37 »

Türkçe.

Klavyem Sürçerse Affola... Smiley
Onur G. HİTİT
Amatör teorik araştırmacı ve doğal alan gözlemcisi (Sn. Oğuz SAĞLAM'ın bana verdiği ünvandır)
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
KONUM SAMSUN
İLETİŞİM
Site Çevrimdışı
« Yanıtla #3 : 08 Şubat 2010, 01:38:20 »

Doğrudur. "Cennet" anlamına gelir. Orta Asya Türkçesidir ve bende alışkanlık olmuş, bu sözcüğü kullanıyorum. Yörük olunca, Orta Asya'yla da küçüklükten beri kafayı bozmuş biri olunca normal bir durum sanırım bendeki. Grin

"Azerice" diye bir dil yok bu arada. Hatta "Azeri, Azerice" diye bir şey de yok. Azerbaycan Türkleri, kendilerine "Azeri" denmesine ve dillerine (Azerbaycan Türkçesi) "Azerice" denmesine acayip gıcık olurlar. Wink

"Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız." Konfüçyus

"Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenemeyen bir şey olduğunu anlayacak." Şef Seattle

mavievren
FORUM YÖNETİMİ
*
ADI-SOYADI Evren Biçer
KONUM ANTALYA
KAYIT TARİHİ 21 Aralık 2009, 22:40:03
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 4782
Konu Sayısı: 107
Bu iletiyi değerlendir +669/-0
İLETİŞİM
Gerçek doğasever, her canlıyı ayırmadan sever.

« Yanıtla #4 : 08 Şubat 2010, 01:52:12 »

Smiley Azerbaycan Türklerinin bu konudaki hassasiyetlerini bilmiyordum. Bu arada 2 tane Azerbaycan Türkü, Antalya'da müzik öğretmenliği yapan arkadaşım var. Çok sık görüşmüyoruz gerçi. Beni olası bir pot kırmaktan kurtardınız. Grin Paylaşımın güzelliği bu işte. Her an yeni şeyler öğreniyorsunuz. Wink Teşekkür ederim.

Sadece ihtiyacın olanı al ve toprağı bulduğun gibi bırak!
Onur G. HİTİT
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
KONUM SAMSUN
İLETİŞİM
Site Çevrimdışı
« Yanıtla #5 : 08 Şubat 2010, 02:04:56 »

Smiley Paylaşımın güzelliği bu gerçekten. Ben de yeni şeyler öğreniyorum sürekli. Wink

Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

|Site Map | Arsiv | Wap | Wap2 | Wap Forum | XML | Rss
TurkeyRank.Com - Pagerank Servisi
MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!
Bu Sayfa 0.516 Saniyede 35 Sorgu ile Oluşturuldu