Lepistes Kulübü; lepistes hakkında her şey (ülkemizin ilk ve en köklü lepistes topluluğu)
22 Kasım 2017, 12:15:18 *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: FORUMUMUZA ÜYELİK SERBEST HALE GETİRİLMİŞTİR. İSTEYEN HERKES KURALLARIMIZA UYDUĞU SÜRECE FORUMUMUZA ÜYE OLABİLİR. HERHANGİ BİR BAŞKA SİTEYE ÜYE OLMANIZ FARK ETMEZ. BUNUNLA BİRLİKTE, FORUM İÇERİĞİNİ ÜYE OLMADAN DA GÖREBİLİRSİNİZ.

Sayfa: [1]   Aşağı git Konuyu Okumuş Olanlar
  Yazdır  
Gönderen Konu: Oğuz Sağlam  (Okunma Sayısı 8839 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Onur G. HİTİT
Amatör teorik araştırmacı ve doğal alan gözlemcisi (Sn. Oğuz SAĞLAM'ın bana verdiği ünvandır)
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
CİNSİYET Cinsiyet: Bay
KONUM SAMSUN
KAYIT TARİHİ 27 Nisan 2007, 22:18:33
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 19879
Konu Sayısı: 4581
Bu iletiyi değerlendir +836/-10
İLETİŞİM
Site Çevrimdışı
« : 07 Şubat 2010, 20:44:33 »

Türk akvaristlerinin pek çoğunun yakından tanıdığı isimlerdendir. En azından İstanbul Akvaryum Kulübü müdavimlerinin tanıdığı ve sevdiği kişilerdendir. Oğuz Sağlam'ın Türk akvaristliğine kattığı şeyler çok fazladır. Bir anlamda paludaryum tipi akvaryumların tanınmasını sağlamış, "sucul mecnun" olarak tanımlanabilecek biridir.

Oğuz Sağlam; İstanbul Akvaryum Kulübü Forumlarında çevreci kişiliğiyle, çok güzel üslubuyla, yer yer esprili yazılarıyla öne çıkmış bir akvaristtir.

Mesleği, inşaat mühendisliğidir ve bu alanda çalışmaktadır. Hatta "Adarium" adını verdiği ve yapımı bir hayli uzun sürmüş olan paludaryumunu kurarken, inşaat mühendisliği hüneriyle akvaryum hobisindeki bilgi ve deneyimini birleştirerek pek çok kişinin beğenisini ve hayranlığını kazanmıştır.

Özellikle paludaryumlar, gökkuşağı balıkları, pufferlar ve sucul omurgasızlar konusunda tam bir duayendir.

Aynı zamanda salon bitkileri konusuna da oldukça meraklı olan Oğuz Sağlam, agaclar.net sitesinde de yazmaktadır.

"Adarium"dan bazı görüntüleri (İSAK Forumları'ndan alınmıştır) paylaşmakta fayda var, bilenler hatırlasın ve duymayanlar da duysun ve ufukları genişlesin.

Yapım aşamasından görüntüler (Oğuz Sağlam, duvarları yıkıyor ve Adarium'un profilini hazırlıyor):

Adarium'un içinin hazırlığı:

http://img221.imageshack.us/img221/5388/ada12lo.jpg

Adarium'un bitmiş hali:

http://img241.imageshack.us/img241/811/ada1nv4.jpg

Ayrıntı:

http://img241.imageshack.us/img241/351/ada3jn6.jpg

Su altı kısmından görünüm:

http://img381.imageshack.us/img381/4941/02oh9.jpg

http://img381.imageshack.us/img381/7250/03yf4.jpg
Oğuz Sağlam
Oğuz Sağlam
Oğuz Sağlam
Oğuz Sağlam
Oğuz Sağlam
Oğuz Sağlam
Oğuz Sağlam

"Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız." Konfüçyus

"Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenemeyen bir şey olduğunu anlayacak." Şef Seattle

YENİ ÜYELERİMİZ, LÜTFEN TIKLAYINIZ!

Robot Moderatör
Anahtar Kelime
Offline Pasif

View Profile
Re: Oğuz Sağlam
« Posted on: 22 Kasım 2017, 12:15:18 »

uyari
Merhaba ziyaretçi, öncelikle sitemize hoş geldiniz. Ben Lepistes Kulübü Robot Moderatör olarak siteden daha fazla yararlanmanız için sitemize üye olmanızı öneririm. Sitemize üye olmadan da yazıları okuyabilirsiniz, ancak bazı bölümlerde ziyaretçiler kısıtlandığı için bazı bölümleri göremezsiniz. Sitemize üye olursanız fotoğraf ve videolar paylaşabilirsiniz, yazılar paylaşabilirsiniz, sorular sorabilirsiniz, sorulan sorulara cevaplar verebilirsiniz. LK, ülkemizin ilk ve en köklü lepistes kulübüdür. Taklitlerimizden sakının! İyi eğlenceler...

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Oğuz Sağlam lepistes, Oğuz Sağlam endler, Oğuz Sağlam Poeciliidae, Oğuz Sağlam Poecilia reticulata, Oğuz Sağlam lepistes üretimi, Oğuz Sağlam lepistes yavruları, Oğuz Sağlam gambusya, Oğuz Sağlam paludaryum, Oğuz Sağlam akvaryum, Oğuz Sağlam plati, Oğuz Sağlam velifera
mavievren
FORUM YÖNETİMİ
*
ADI-SOYADI Evren Biçer
KONUM ANTALYA
KAYIT TARİHİ 21 Aralık 2009, 22:40:03
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 4782
Konu Sayısı: 107
Bu iletiyi değerlendir +669/-0
İLETİŞİM
Gerçek doğasever, her canlıyı ayırmadan sever.

« Yanıtla #1 : 08 Şubat 2010, 01:44:01 »

Oğuz Sağlam'a ve yaptığı işlere hayran kaldım. Bundan gayrı takipçisi olacağım.

Sadece ihtiyacın olanı al ve toprağı bulduğun gibi bırak!
Onur G. HİTİT
Amatör teorik araştırmacı ve doğal alan gözlemcisi (Sn. Oğuz SAĞLAM'ın bana verdiği ünvandır)
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
KONUM SAMSUN
İLETİŞİM
Site Çevrimdışı
« Yanıtla #2 : 08 Şubat 2010, 01:49:19 »

LK'ya da üyedir: http://www.lepisteskulubu.org/index.php?action=profile;u=2066

Ama forumlarda çok yoğun olarak yazıp çizmez. İSAK Forumları'nda ve www.agaclar.net'te yazıp çiziyor arada bir. Wink

İlham aldığım, çok sevip saydığım, örnek aldığım 3-5 kişiden biridir Oğuz Sağlam.

"Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız." Konfüçyus

"Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenemeyen bir şey olduğunu anlayacak." Şef Seattle

Onur G. HİTİT
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
KONUM SAMSUN
İLETİŞİM
Site Çevrimdışı
« Yanıtla #3 : 09 Şubat 2010, 00:40:21 »

Oğuz abimden özel ileti geldi Facebook'ta. İlk önce ona sormuştum böyle bir başlık açsam kızar mısın falan diye. Sonra, onun cevabını bekleyemeden başlığı açıvermiştim. İletisinde çok duygulandığını yazmış ve teşekkür etmiş. Smiley

Her ne kadar forumda yazmamış olsa da sorun değil. Oğuz abim birtanedir benim. Wink Ortalıkta kendi kendini "profesör, üstad, alim, bilgin" ilan eden o kadar acayip tip var ki... Hepsi bir araya gelse, Oğuz abinin onda biri kadar bile olamazlar.

Bunu da bu vesileyle sizlerle paylaşmak istedim.

atesh
@t£$h
*
ADI-SOYADI Ateş EVRENGÖL
KONUM Ankara
KAYIT TARİHİ 26 Mayıs 2010, 00:04:28
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 10
Konu Sayısı: 0
Bu iletiyi değerlendir +18/-0
İLETİŞİM
« Yanıtla #4 : 26 Mayıs 2010, 02:08:21 »

Gerçekten çok yaratıcı ve harika bir olay gerçekleştirmiş tebrik ediyorum. Acaba bu palaudaryumun ebatları nedir? Baya boylu ve harika bir görüntüsü var, uzun zamandır böyle güzel bir yaratıcılık eseri görmemiştim. Türkiye'de de böyle güzel olayların var olması hakikaten onur verici bir durum. Her zaman bu tarz güzellikleri yurtdışında görürüz ama ülkemizde de böylesi taktire şayan bir durum gerçekten.

ATEŞ EVRENGÖL
Onur G. HİTİT
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
KONUM SAMSUN
İLETİŞİM
Site Çevrimdışı
« Yanıtla #5 : 26 Mayıs 2010, 02:14:43 »

Ebatlarını bilemiyorum, ama epeyce büyük bir şey olduğunu biliyorum. Kötü haber (duyum) ise şu; sanırım Oğuz abi  bu çalışmasını bozdu.

atesh
@t£$h
*
ADI-SOYADI Ateş EVRENGÖL
KONUM Ankara
KAYIT TARİHİ 26 Mayıs 2010, 00:04:28
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 10
Konu Sayısı: 0
Bu iletiyi değerlendir +18/-0
İLETİŞİM
« Yanıtla #6 : 26 Mayıs 2010, 02:35:59 »

Neden ki acaba? Çok güzel emekler vermiş, bozmaması açıkcası tercihim olurdu. Ama yaratıcı olduğundan daha güzel bir şey yapacağından eminim umarım istediği gibi olur. Tabi eğer bozduysa...

ATEŞ EVRENGÖL
matrak26
*
ADI-SOYADI Hasan TURAN
KONUM Eskişehir
KAYIT TARİHİ 23 Mayıs 2010, 21:11:21
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 31
Konu Sayısı: 3
Bu iletiyi değerlendir +0/-0
İLETİŞİM
« Yanıtla #7 : 26 Mayıs 2010, 09:19:33 »

3 ya da 5 sene sonra bahçeye bir paludaryum yapmayı düşünüyorum ben de Onur abi. Eğer öyle bir şey yapmaya kalkarsam yardım edersin ona göre. Smiley Bu arada Oğuz abinin paludaryum da mükemmel olmuş doğrusu.
Oguz SAGLAM
ÖZEL ÜYE
*
ADI-SOYADI Oğuz SAĞLAM
KONUM Ankara
KAYIT TARİHİ 21 Mayıs 2009, 10:51:51
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 11
Konu Sayısı: 1
Bu iletiyi değerlendir +30/-0
İLETİŞİM
« Yanıtla #8 : 26 Mayıs 2010, 13:44:01 »

Değerli Sucul Dostlar,
Sn. Hitit'e bir kez de buradan teşekkür ederim. Beni böyle bir köşede konu olarak ele aldığı için. Ancak şunu açıkça ifade etmek gerekir ki, kendi aktifliği, enerjisi, sucul tutkulara katkısı benden çok daha fazladır. Asıl kendi emekgeçmişini paylaşmalıdır.
Adarium tarih olmuş olsa da farklı bir kimlikle yaşamakta. Biraz daha az paludaryum, biraz daha çok akvaryum. Ölçüleri merak edilmiş; tabanı 2metrex1metre, yükseklik ise değişken. Ancak şu an içinde 60 cm yüksekliginde su var. Şu an, dekorasyonda yaptığım değişiklikler dinlenmekte. Muhtemelen bu güze doğru fotoğraflanacak duruma gelecektir. Pekmez zamanı Smiley . Şimdilik üzümlerin olmasını bekliyoruz.

Herkese saygı ve sevgilerimle,

Oğuz SAĞLAM
Onur G. HİTİT
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
KONUM SAMSUN
İLETİŞİM
Site Çevrimdışı
« Yanıtla #9 : 26 Mayıs 2010, 15:56:18 »

Sağ olasın abi. Benim kendime örnek aldığım (daha doğrusu örnek almaya çalıştığım) üç büyük isim var Türkiye'de:

1- Yalçın İÇLİ: Yalçın abinin doğa gezilerini internetten izlemiştim uzun yıllar önce. Sucul alanlarımızı aklıma ilk düşüren Yalçın abidir.

2- Kemal SAKA: Forumlarda çok uzun zamandır yazıp çizmediğini biliyorum. Ancak akvaryum tarzına hayran olduğum kişilerden biridir. Yurtdışında yapılan pek çok çalışmadan (Takashi'ninkiler de dahil) daha çarpıcı çalışmalar yapmıştır.

3- Oğuz SAĞLAM: Soyadın gibi sağlam birisin, forumlardaki üslubuna hayranım, paludaryum konusundaki çalışmalarımda ilham aldığım ve sucul omurgasızlara olan tutkusundan kendime pay çıkardığım bir isimsin.

İyi ki varsın. Smiley

3 ya da 5 sene sonra bahçeye bir paludaryum yapmayı düşünüyorum ben de Onur abi. Eğer öyle bir şey yapmaya kalkarsam yardım edersin ona göre. Smiley Bu arada Oğuz abinin paludaryum da mükemmel olmuş doğrusu.

Elbette yaparız Hasan. Smiley

Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

|Site Map | Arsiv | Wap | Wap2 | Wap Forum | XML | Rss
TurkeyRank.Com - Pagerank Servisi
MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!
Bu Sayfa 0.551 Saniyede 39 Sorgu ile Oluşturuldu