Lepistes Kulübü; lepistes hakkında her şey (ülkemizin ilk ve en köklü lepistes topluluğu)
20 Aralık 2014, 07:06:50 *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: FORUMUMUZA ÜYELİK SERBEST HALE GETİRİLMİŞTİR. İSTEYEN HERKES KURALLARIMIZA UYDUĞU SÜRECE FORUMUMUZA ÜYE OLABİLİR. HERHANGİ BİR BAŞKA SİTEYE ÜYE OLMANIZ FARK ETMEZ. BUNUNLA BİRLİKTE, FORUM İÇERİĞİNİ ÜYE OLMADAN DA GÖREBİLİRSİNİZ.

Sayfa: [1]   Aşağı git Konuyu Okumuş Olanlar
  Yazdır  
Gönderen Konu: Yavru balıklarda ölüm, acil yardım!  (Okunma Sayısı 5197 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
flatline
flatline
*
ADI-SOYADI Atilla ŞEYBEN
CİNSİYET Cinsiyet: Bay
KONUM istanbul
KAYIT TARİHİ 14 Temmuz 2007, 14:43:11
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 6
Konu Sayısı: 4
Bu iletiyi değerlendir +0/-0
İLETİŞİM
« : 28 Aralık 2009, 11:53:18 »

Merhaba arkadaşlar, hepinize şimdiden ilginiz için teşekkür ederim. Problem şu: Buradaki ve diğer forumlardaki konulara baktım, fakat bir sonuç göremedim ve bulamadım. Yavrular 2-3 haftalık olunca kuyruk sivrileşme ve yalpayarak salınarak yüzme, zayıflama ve sonuç ölüm... Kullandığım tüm ilaç ve vitaminlerde çare bulamadım. Eğer bu hastalık ya da parazit ya da bakteri ile bilginiz varsa yazarsanız, çözüm yolunun ne olduğunu yazarsanız sevinirim arkadaşlar.

Su sıcaklığı 26-27 derece, pH 7.8, gh 9,  kh 7, hafta bir %20-30 su değişimi, su değişimlerinde yeteri kadar bakteri ilavesi yapılmakta, bitki mevcut, amonyak 025 mg/l, nitrat ve nitrit 0, ayrıca günde 2 saat çalışan UV filtre mevcut. Bir de su değişimlerinde 1 çay kaşığı kaya tuzu ilavesi yapılmakta, bitki olduğundan dolayı fazla kullanamıyorum. Akvaryum 60 lt, bilgilerinizi bekliyorum.

YÖNETİM NOTU:

1- Profilinize girilmesi zorunlu olan bilgileri (ad, soyad, cinsiyet, doğum yılı, yaşadığınız il) giriniz. Aksi halde üyeliğiniz iptal edilir.
2- Türkçe yazım kurallarına uyun, kırmızı renkteki düzeltmeleri dikkate alın.

Atilla ŞEYBEN
İstanbul
atilla_seyben@hotmail.com
Robot Moderatör
Anahtar Kelime
Offline Pasif

View Profile
Re: Yavru balıklarda ölüm, acil yardım!
« Posted on: 20 Aralık 2014, 07:06:50 »

uyari
Merhaba ziyaretçi, öncelikle sitemize hoş geldiniz. Ben Lepistes Kulübü Robot Moderatör olarak siteden daha fazla yararlanmanız için sitemize üye olmanızı öneririm. Sitemize üye olmadan da yazıları okuyabilirsiniz, ancak bazı bölümlerde ziyaretçiler kısıtlandığı için bazı bölümleri göremezsiniz. Sitemize üye olursanız fotoğraf ve videolar paylaşabilirsiniz, yazılar paylaşabilirsiniz, sorular sorabilirsiniz, sorulan sorulara cevaplar verebilirsiniz. LK, ülkemizin ilk ve en köklü lepistes kulübüdür. Taklitlerimizden sakının! İyi eğlenceler...

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Yavru balıklarda ölüm, acil yardım! lepistes, Yavru balıklarda ölüm, acil yardım! endler, Yavru balıklarda ölüm, acil yardım! Poeciliidae, Yavru balıklarda ölüm, acil yardım! Poecilia reticulata, Yavru balıklarda ölüm, acil yardım! lepistes üretimi, Yavru balıklarda ölüm, acil yardım! lepistes yavruları, Yavru balıklarda ölüm, acil yardım! gambusya, Yavru balıklarda ölüm, acil yardım! paludaryum, Yavru balıklarda ölüm, acil yardım! akvaryum, Yavru balıklarda ölüm, acil yardım! plati, Yavru balıklarda ölüm, acil yardım! velifera
Onur G. HİTİT
Amatör teorik araştırmacı ve doğal alan gözlemcisi (Sn. Oğuz SAĞLAM'ın bana verdiği ünvandır)
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
KONUM SAMSUN
KAYIT TARİHİ 27 Nisan 2007, 21:18:33
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 18437
Konu Sayısı: 4106
Bu iletiyi değerlendir +729/-8
İLETİŞİM
Site
İlkelerimden ödün vermem.

« Yanıtla #1 : 28 Aralık 2009, 16:21:59 »

Bu hastalığın adını bilemiyorum, ama yavru balıklarda kuyruk kısılması konusunda Kemicetine ilacının kullanıldığına ve olumlu sonuçlar alındığına dair yazılar okumuştum.

"Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız." Konfüçyus

‎"Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenemeyen bir şey olduğunu anlayacak." Şef Seattle

YENİ ÜYELERİMİZ, LÜTFEN TIKLAYINIZ!

flatline
flatline
*
ADI-SOYADI Atilla ŞEYBEN
KONUM istanbul
KAYIT TARİHİ 14 Temmuz 2007, 14:43:11
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 6
Konu Sayısı: 4
Bu iletiyi değerlendir +0/-0
İLETİŞİM
« Yanıtla #2 : 28 Aralık 2009, 17:45:01 »

İlginiz için teşekkür ederim. Ama maalesef bu ilaç da tesir etmedi. En azından ne olduğu bilir ya da kavrayabilirsem ona göre tedavi uygulayabilirim. Saygılarımla.

Atilla ŞEYBEN
İstanbul
atilla_seyben@hotmail.com
DALGIÇ
*
ADI-SOYADI koray akpınar
KONUM istanbul
KAYIT TARİHİ 30 Temmuz 2009, 21:35:37
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 95
Konu Sayısı: 5
Bu iletiyi değerlendir +6/-2
İLETİŞİM
« Yanıtla #3 : 10 Şubat 2010, 23:35:10 »

Aynı sorunu çok kez yaşadım. Sera, Tetra, Azoo vb gibi çok kaliteli olarak bilinen ilaçların hepsini denedim sonuç nafile. Gözlemlediğim kadarı ile iç parazitli olan yavrular zayıflayarak halsiz düşüyorlar ve bakteriyel rahatsızlıklarda boy göstermeye başlıyor. Kuyruk kısılması, sivrilmesi gibi. Öcelikle yavrularınızı doğdukları sudan ayırmamanız gerekir. Akıntıyı balıkları yormayacak fakat onları hareket etmeyede zorlayacak şekilde ayarladıktan sonra, sıcaklığı 28 dereceye sabitleyin. Teramisin deri pomadı olarak eczanelerde satılan ilaçtan temin edin. İlacı temin ettikten sonra 60 litre için ortalama olarak tüpü sıktığınızda tüpten 2 cm kadar cıkacak olan pomadı sıcak suda çözün. Çözeceğiniz kaptaki suyun iyice sarı olmasına ve üstündeki çözünmeyen ilaç kalıntılarının kaybolmasına özen gösterin. Akvaryuma dökün ve aynı işlemi 2 gün de bir 10 litre su değiştirerek 3 kez uygulayın. Ben aynı işlemleri uygularken artemia ve haşlanmış bezelye, havuç, brokoli ve salatalık veriyorum. Vitamin desteği ve sindirilebilirlik açısından... İlk defa bu hastalığın üstesinden geldim ve kayıpsız olarak yavru büyütmeye devam ediyorum. Su değişiminde kullanacağınız suyun sıcaklığınıda 28 dereceye mutlaka getirin. 
Emre25
*
ADI-SOYADI Emre Yıldız
KONUM Mersin
KAYIT TARİHİ 12 Aralık 2009, 21:50:00
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 29
Konu Sayısı: 3
Bu iletiyi değerlendir +2/-0
İLETİŞİM
« Yanıtla #4 : 07 Mart 2010, 12:37:06 »

Aynı problem iki gündür benim akvaryumumda da çıktı 2-3 günde 8-10 kadar yavru balığımı kaybettim. Ölenlerin kuyruklarında sivrileşme ve çürüme vardı. Şu an sadece birkaç tanesinde var ama her gün başka yavrulara da bulaşıyor.  Teramisinden var şu an ve uygulamak istiyorum ama başka bir hastalık varsa da bu ilacın bir zararı olmaz değil mi? Akvaryumum 50 litrelik ve içinde 100 kadar yavru ve 15 kadar yetişkin lepistesim var.
DALGIÇ
*
ADI-SOYADI koray akpınar
KONUM istanbul
İLETİŞİM
« Yanıtla #5 : 07 Mart 2010, 13:16:23 »

Herhangi bir yan etkisini gözlemlemedim. Hastalık ilerlediyse ve yayılma devam ediyorsa tüpün yarısından biraz azını kullanabilirsin. Kesin dozaj hakkında emin değilim göz kararı olarak kullanıyorum fakat 150 litreye tüpün tamamınıda boşalttığım oldu herhangi bir yan etki gözlemlemedim. İlacın iyice eriyip topaklanmamasına dikkat et, balıklar yiyorlar yoksa, geçmiş olsun.
Emre25
*
ADI-SOYADI Emre Yıldız
KONUM Mersin
İLETİŞİM
« Yanıtla #6 : 07 Mart 2010, 13:44:39 »

Tamam dikkat ederim umarım işe yarar, teşekkür ederim bilgi için.
Emre25
*
ADI-SOYADI Emre Yıldız
KONUM Mersin
İLETİŞİM
« Yanıtla #7 : 07 Mart 2010, 15:49:48 »

Sağlıklı olan yetişkin balıkları ayırmalı mıyım akvaryumdan sizce? Yoksa çoktan onlara da bulaşmış mıdır?
Onur G. HİTİT
Amatör teorik araştırmacı ve doğal alan gözlemcisi (Sn. Oğuz SAĞLAM'ın bana verdiği ünvandır)
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
KONUM SAMSUN
KAYIT TARİHİ 27 Nisan 2007, 21:18:33
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 18437
Konu Sayısı: 4106
Bu iletiyi değerlendir +729/-8
İLETİŞİM
Site
İlkelerimden ödün vermem.

« Yanıtla #8 : 07 Mart 2010, 16:14:56 »

Bu sanırım bulaşıcı bir hastalık. Bence ayırma. Tedaviye devam et bu şekilde.

"Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız." Konfüçyus

‎"Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenemeyen bir şey olduğunu anlayacak." Şef Seattle

YENİ ÜYELERİMİZ, LÜTFEN TIKLAYINIZ!

DALGIÇ
*
ADI-SOYADI koray akpınar
KONUM istanbul
İLETİŞİM
« Yanıtla #9 : 07 Mart 2010, 16:35:18 »

Onur Hocamızın da dediği gibi ayırma. Boş yere strese sokmuş olursun. Şu anda hasta oldukları için balıkları sürekli takip ediyorsundur. Üstlerini bir bezle örterek karanlık olmasını sağla. Hem tedaviyi hızlandırır. Hem de balıkları sürekli takip etmek için bakmazsın bu da onları stresten uzak tutar. Üst mesajda yazdıklarımı dikkatlice uygularsan oldukça kolay bir hastalık olduğunu göreceksin. Kuyruk kısılması, sivrilmesi, çürümesi genelde bakteriyel hastalıktır ve Teramisin kesinlikle mucize ilaç.
Emre25
*
ADI-SOYADI Emre Yıldız
KONUM Mersin
İLETİŞİM
« Yanıtla #10 : 07 Mart 2010, 17:07:40 »

Tamam, teşekkür ederim tekrar.
Emre25
*
ADI-SOYADI Emre Yıldız
KONUM Mersin
İLETİŞİM
« Yanıtla #11 : 11 Mart 2010, 20:18:56 »

İlaç etki etti, balıklarda kuyruk çürümesi azaldı ama ölümlere pek engel olamadı. 80 e yakın yavru balığımı (60'a yakını 10 günlük) ve 5 tane yetişkin balığımı kaybettim.  angry 2 gün önce Bemiks vitamin de kullandım, ölümler azaldı. Dünden beri sadece 2 balığımı kaybettim ama akvaryumumda balık kalmadı. Angry
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

|Site Map | Arsiv | Wap | Wap2 | Wap Forum | XML | Rss
TurkeyRank.Com - Pagerank Servisi
MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!
Bu Sayfa 0.503 Saniyede 40 Sorgu ile Oluşturuldu