Lepistes Kulübü; lepistes hakkında her şey (ülkemizin ilk ve en köklü lepistes topluluğu)
18 Kasım 2018, 06:18:39 *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: FORUMA ÜYE OLMADAN ÖNCE KURALLARIMIZI OKUYUNUZ. KURALLARIMIZI OKUMAK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ.

Sayfa: [1]   Aşağı git Konuyu Okumuş Olanlar
  Yazdır  
Gönderen Konu: Anubias türleri  (Okunma Sayısı 10000 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Onur G. HİTİT
Amatör teorik araştırmacı ve doğal alan gözlemcisi (Sn. Oğuz SAĞLAM'ın bana verdiği ünvandır)
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
CİNSİYET Cinsiyet: Bay
KONUM SAMSUN
KAYIT TARİHİ 27 Nisan 2007, 22:18:33
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 20010
Konu Sayısı: 4613
Bu iletiyi değerlendir +850/-10
İLETİŞİM
Site Çevrimdışı
« : 08 Kasım 2009, 17:15:21 »

Anubias bitkilerinin anavatanı Afrika'dır. Bu bitkiler, aslında su bitkileri sayılmazlar. Doğada yazı sulak, bataklık alanlarda yetişirler. Rizomlarının birkaç parçaya ayrılması ile veya tohum yolu ile çoğalırlar. Çok yavaş büyüdükleri için kolayca yosunlanabilirler. Akvaryumda bakımları kolay olmakla birlikte, rizomları kuma tamamen gömmemek gerekmektedir.

Anubias barteri:

Bir kültür bitkisi olan bu türün anavatanı, Anubias bitkilerin tamamında olduğu gibi Afrika'dır. Oldukça yavaş büyürler. pH'ın 5-9 arasında olması uygundur. 10 cm genişliğe ve 20-25 cm yüksekliğe ulaşabilen bu bitkiler, yaprakların üzerine yumurta dizen balıklar için (melek balıkları gibi) oldukça idealdir.

Fotoğraf, www.acquaportal.it sitesinden alınmıştır.

Anubias nana:

Küçük yapılı bir bitkidir. Bakımı kolaydır, oldukça yavaş büyürler. 8-10 cm boya ulaşabilirler. Kamerun, bu bitkinin anavatanıdır.

Fotoğraf, www.myfishtank.net sitesinden alınmıştır.
Anubias türleri
Anubias türleri

"Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız." Konfüçyus

"Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenemeyen bir şey olduğunu anlayacak." Şef Seattle

YENİ ÜYELERİMİZ, LÜTFEN TIKLAYINIZ!

Robot Moderatör
Anahtar Kelime
Offline Pasif

View Profile
Re: Anubias türleri
« Posted on: 18 Kasım 2018, 06:18:39 »

uyari
Merhaba ziyaretçi, öncelikle sitemize hoş geldiniz. Ben Lepistes Kulübü Robot Moderatör olarak siteden daha fazla yararlanmanız için sitemize üye olmanızı öneririm. Sitemize üye olmadan da yazıları okuyabilirsiniz, ancak bazı bölümlerde ziyaretçiler kısıtlandığı için bazı bölümleri göremezsiniz. Sitemize üye olursanız fotoğraf ve videolar paylaşabilirsiniz, yazılar paylaşabilirsiniz, sorular sorabilirsiniz, sorulan sorulara cevaplar verebilirsiniz. LK, ülkemizin ilk ve en köklü lepistes kulübüdür. Taklitlerimizden sakının! İyi eğlenceler...

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Anubias türleri lepistes, Anubias türleri endler, Anubias türleri Poeciliidae, Anubias türleri Poecilia reticulata, Anubias türleri lepistes üretimi, Anubias türleri lepistes yavruları, Anubias türleri gambusya, Anubias türleri paludaryum, Anubias türleri akvaryum, Anubias türleri plati, Anubias türleri velifera
CemD96
Cem Değirmenci
ADI-SOYADI Cem Değirmenci
KONUM Bursa
KAYIT TARİHİ 06 Kasım 2011, 09:43:33
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 612
Konu Sayısı: 13
Bu iletiyi değerlendir +109/-1
İLETİŞİM
« Yanıtla #1 : 03 Mart 2012, 23:11:02 »

Bendeki Anubias nanaydı. Gerçekten ne yaptıysam da büyütemedim. Boyu şekli hep sabit kaldı. Kuma gömmek bitkiyi çürütüyor. Bir kayaya, kütüğe misine yardımı ile bağlanabilir. Görsellik açısından hoştur. Sevmiştim... Cheesy

45 litrede bitkili canlı doğuran...
Onur G. HİTİT
Amatör teorik araştırmacı ve doğal alan gözlemcisi (Sn. Oğuz SAĞLAM'ın bana verdiği ünvandır)
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
KONUM SAMSUN
İLETİŞİM
Site Çevrimdışı
« Yanıtla #2 : 03 Mart 2012, 23:28:43 »

Anubiaslar zaten yavaş büyürler.

"Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız." Konfüçyus

"Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenemeyen bir şey olduğunu anlayacak." Şef Seattle

H.KAYA Gemlik
Forumla ilişiği kesilmiş
*
ADI-SOYADI Hüseyin KAYA
KONUM Gemlik-Bursa
KAYIT TARİHİ 25 Mayıs 2012, 09:08:43
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 2074
Konu Sayısı: 35
Bu iletiyi değerlendir +102/-1000
İLETİŞİM
« Yanıtla #3 : 26 Ekim 2012, 13:13:12 »

İki tane erkek cüce vatoz karşılığında, 5 ile 12 yapraklı 10 tane Anubias nana aldım. 4 tanesini tekrar ikiye bölerek 14 tane bitkiye sahip oldum. Fazla bakım istememesi, ışık ihtiyacının az olması, gelişiminin çok ağır olması tercih nedenlerim oldu. iki tane daha fakat, büyük boylarından almayı düşünüyorum.

Hüseyin KAYA. Gemlik- BURSA
11 Akvaryumluk Bitkili Canlı Doğuran, Cüce Vatoz ve Karides Dünyası.
Fatih Ankara

ADI-SOYADI FATİH ÖKSÜZ
KONUM ANKARA
KAYIT TARİHİ 19 Ocak 2018, 11:58:34
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 4
Konu Sayısı: 1
Bu iletiyi değerlendir +0/-0
İLETİŞİM
« Yanıtla #4 : 29 Ocak 2018, 18:45:40 »

Paylaşım için teşekkürler. Sorum olacak: CO2 ihtiyacı oluyor mu bu bitkinin?

Mümkün oldukça doğal ortama yakın akvaryum 👍
Onur G. HİTİT
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
KONUM SAMSUN
İLETİŞİM
Site Çevrimdışı
« Yanıtla #5 : 05 Şubat 2018, 10:03:11 »

CO2 ve gübrelemeye çok ihtiyaç duymaz bu türler.

Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

|Site Map | Arsiv | Wap | Wap2 | Wap Forum | XML | Rss
MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!
Bu Sayfa 0.331 Saniyede 34 Sorgu ile Oluşturuldu