Lepistes Kulübü; lepistes hakkında her şey (ülkemizin ilk ve en köklü lepistes topluluğu)
16 Temmuz 2018, 19:46:44 *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: FORUMUMUZA ÜYELİK SERBEST HALE GETİRİLMİŞTİR. İSTEYEN HERKES KURALLARIMIZA UYDUĞU SÜRECE FORUMUMUZA ÜYE OLABİLİR. HERHANGİ BİR BAŞKA SİTEYE ÜYE OLMANIZ FARK ETMEZ. BUNUNLA BİRLİKTE, FORUM İÇERİĞİNİ ÜYE OLMADAN DA GÖREBİLİRSİNİZ.
 


Sayfa: [1]   Aşağı git Konuyu Okumuş Olanlar
  Yazdır  
Gönderen Konu: Lepistes Kulübü hakkında sorular ve cevaplar  (Okunma Sayısı 3714 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Onur G. HİTİT
Amatör teorik araştırmacı ve doğal alan gözlemcisi (Sn. Oğuz SAĞLAM'ın bana verdiği ünvandır)
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
CİNSİYET Cinsiyet: Bay
YAŞ: 39
KONUM SAMSUN
KAYIT TARİHİ 27 Nisan 2007, 22:18:33
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 19964
Konu Sayısı: 4601
Bu iletiyi değerlendir +847/-10
İLETİŞİM
Site Çevrimdışı
« : 20 Kasım 2008, 13:22:12 »

S: Lepistes Kulübü nedir?
C: Lepistes Kulübü (LK) başta lepistesler olmak üzere canlı doğuran balıklara ilgi duyan akvaryum hobicilerinin bulunduğu, akvaryum hobisi ile ilgili diğer konularla birlikte bazı konu dışı paylaşımlarda da bulunabildikleri sosyal bir ortamdır.

S: Lepistes Kulübü'nün amaçları nelerdir?
C: LK'nın amaçları; ülkemizde pek fazla önem verilmeyen canlı doğuran balık türlerine gereken önemin verilmesini sağlamaktır. Lepistesler ve diğer canlı doğuran balık türleri genelde hobiye başlangıç balıkları olmuştur. Bu genelde bu barışçıl, bakımı görece kolay, üretimi görece zahmetsiz, küçük yapılı türlerle hobiye başlayan insanlar ilerleyen zamanlarda genelde sihlid ve benzeri türlere yönelmekte ve canlı doğuran balık türlerini küçümseyebilmekteler. Diğer ülkelerde "değerli, aranan" balıklar olan canlı doğuran balıkların hak ettikleri değeri ülkemizde de görmek istedik. Bunu da büyük ölçüde başarabildik. LK'nın kurulmasından sonra, özellikle son 2 yıl içerisinde lepistesler başta olmak üzere canlı doğuran balıklara, bu ailenin ülkemizde bulunmayan veya zor bulunan türlerine ilginin daha da arttığını gözlemliyoruz.

S: LK Forumları gereken ilgiyi görüyor mu?
C: Ülkemizde türe özgü forumlar, genel forumlara oranla az ilgi görmektedir. Bu doğal bir şeydir. Aynı durum LK Forumları için de geçerli. Aslında daha çok ilgi görebilirdi. Daha çok ilgi görememesinin sebebi insanların çekinmeleri. İnsanların çekinmelerine sebep olan etkenlerin başında ise forumun düzeni için ortaya konmuş olan kuralların %100 uygulanmasıdır. Kurallarla ilgili olarak genelde tolerans gösterilmemesinden dolayı insanlar yazıp çizmekte çoğu zaman çekinmektedir. Bununla birlikte LK Forumlarının felsefesi "Kurallar herkes içindir, herkes eşittir!" cümlesinde gizlidir. Kurallarımız ve ilkelerimiz teorik ve göstermelik değil, pratik ve uygulanabilirdir. İnsanlar internetin yaygınlaşması sonucunda bazı durumlardan dolayı (chat dili unsuru) genellikle Türkçe yazım kurallarına gereken özeni göstermemekte. Biz LK olarak Türkçemize karşı yapılan bu çok büyük haksızlığa "az ilgi görme, kıyıda köşede kalmış bir forum olma" pahasına karşı koymaktayız. Bu bağlamda LK'nın gördüğü ilginin gayet yeterli olduğu söylenebilir. Türkçe yazım kuralları konusuna özellikle özen gösteriyoruz. Türkçemize bu kadar çok özen göstermeseydik üye sayımız daha fazla olurdu. En azından aktif üye sayısı çok daha fazla olurdu. Ve forumumuzdaki ileti sayısı şimdikinin en az 3-4 katı olurdu. Ama biz bu şekilde olmasının, yani "az, öz, temiz" olmasının daha uygun olduğunu düşünüyoruz. Türkçemize verdiğimiz önem ile akvaryum hobisi harici oluşumların da dikkatini çektik ve beğeni aldık. Bunların tümü bir arada düşünüldüğünde beklentilerin üzerinde ilgi gördüğü de söylenebilir.

S: Kulüp üyeliği ve forum üyeliği arasında ne gibi farklar var?
C: Teknik olarak hiçbir fark yok. Burada herkes yöneticisiyle, forum üyesiyle, kulüp üyesiyle eşittir. Tek fark şudur ki kulüp üyeliği uygulaması ile bu oluşuma "kulüp" adıyla biraz da olsa resmi bir özellik kazandırmak istedik. LK Forumlarına üye olan herkes kulüp üyeliğine başvurabilir.

S: Başka forum ortamları ile LK'nın ilişkileri nasıl?
C: LK zaten ilk olarak başka forum ortamlarında dile getirildi. Temelleri başka forum ortamlarında, aynı zamanda atıldı. Lepisteslerle ilgili bir kulüp kurma düşüncesi ilk olarak İSAK (www.akvaryumkulubu.org), Ak-Fo (www.akvaryumforum.com) ve www.akvaryum.com'da ortaya çıktı. Bu konuda görüşüldü, tartışıldı, en sonunda forum sitesi kuruldu. Dolayısıyla LK'nın diğer ortamlarla arasının iyi olduğu ifade edilebilir. LK'ya en büyük desteği veren oluşumlar İSAK ve Ak-Fo'dur. Bununla birlikte LK'dan çeşitli nedenlerle uzaklaştırılmış bir takım kişilerin zaman zaman saldırılarına da uğradık ama tüm kararlığımızla yolumuza devam ediyoruz. Kimseyi rakip olarak görmedik, görmüyoruz da. Hobi adına adam gibi bir şeyler yapmaya çalışanları destekliyoruz.

S: LK olarak planlanan etkinlikler var mı?
C: Geçtiğimiz yaz deneme amacı ile küçük ve mütevazi bir fotoğraf yarışması düzenledik. Bu yarışmada konu sadece canlı doğuran balıklar idi. Konu geniş tutulmadığı için onlarca katılım olmadı. Ama yine de yarışma ilgi gördü. Bunu ilk etkinliğimiz olduğu için sponsorsuz hallettik ve deneme amacı ile yapılan bir etkinlik olduğu için büyük ödüller vaat etmedik. Ödüllerimiz yem paketleri idi. Ama yarışma ilgi görmüştü ve bu bizi cesaretlendirdi. Daha ayrıntılı bir etkinlik planlıyoruz ama biraz zamana ihtiyacımız var.

S: LK Forumlarının diğer forumlardan farkları nedir?
C: Önemli bir fark yok. Kural ve ilkelerin tavizsiz uygulanması açısından bakılırsa pek çok forum ortamına göre daha sert karakterli bir forumdur. Ayrıca pek çok forum ortamından farklı olarak siyaset (particilik vs) katmadan ülkemizi ve dünyayı ilgilendiren güncel olayları (terör, vatan sevgisi, Atatürkçülük vs) da tartışabiliyoruz. Bünyesinde "Atatürk Köşesi" de bulunan birkaç akvaryum forumundan biri de LK Forumlarıdır. Hatta bunu ilk olarak uygulayanlardan forumlardan biri de LK Forumlarıdır. Bunun dışında diğer akvaryum forumlarından önemli bir farkı yoktur.
Kayıtlı

"Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız." Konfüçyus

"Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenemeyen bir şey olduğunu anlayacak." Şef Seattle

YENİ ÜYELERİMİZ, LÜTFEN TIKLAYINIZ!

Robot Moderatör
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 9187


View Profile
Re: Lepistes Kulübü hakkında sorular ve cevaplar
« Posted on: 16 Temmuz 2018, 19:46:44 »

 
      uyari
Merhaba ziyaretçi, öncelikle sitemize hoş geldiniz. Ben Lepistes Kulübü Robot Moderatör olarak siteden daha fazla yararlanmanız için sitemize üye olmanızı öneririm. Sitemize üye olmadan da yazıları okuyabilirsiniz, ancak bazı bölümlerde ziyaretçiler kısıtlandığı için bazı bölümleri göremezsiniz. Sitemize üye olursanız fotoğraf ve videolar paylaşabilirsiniz, yazılar paylaşabilirsiniz, sorular sorabilirsiniz, sorulan sorulara cevaplar verebilirsiniz. LK, ülkemizin ilk ve en köklü lepistes kulübüdür. Taklitlerimizden sakının! İyi eğlenceler...

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Lepistes Kulübü hakkında sorular ve cevaplar lepistes, Lepistes Kulübü hakkında sorular ve cevaplar endler, Lepistes Kulübü hakkında sorular ve cevaplar Poeciliidae, Lepistes Kulübü hakkında sorular ve cevaplar Poecilia reticulata, Lepistes Kulübü hakkında sorular ve cevaplar lepistes üretimi, Lepistes Kulübü hakkında sorular ve cevaplar lepistes yavruları, Lepistes Kulübü hakkında sorular ve cevaplar gambusya, Lepistes Kulübü hakkında sorular ve cevaplar paludaryum, Lepistes Kulübü hakkında sorular ve cevaplar akvaryum, Lepistes Kulübü hakkında sorular ve cevaplar plati, Lepistes Kulübü hakkında sorular ve cevaplar velifera
Logged
Kırk4imha
Umut Altuntaş
Forumla ilişiği kesilmiş
*
ADI-SOYADI Umut Altuntaş
CİNSİYET Cinsiyet: Bay
YAŞ: 26
KONUM Malatya
KAYIT TARİHİ 07 Haziran 2011, 11:58:53
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 67
Konu Sayısı: 1
Bu iletiyi değerlendir +0/-0
İLETİŞİM
Zamanla İnsanları Tanıdıkça Herkesten Nefret Ettim

Çevrimdışı
« Yanıtla #1 : 12 Temmuz 2011, 11:12:29 »

Nasıl başlık açılıyor peki ?
Kayıtlı

Kendi isteğiyle forumdan ayrıldı. İstediği zaman geri dönebilir.
Onur G. HİTİT
Amatör teorik araştırmacı ve doğal alan gözlemcisi (Sn. Oğuz SAĞLAM'ın bana verdiği ünvandır)
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
CİNSİYET Cinsiyet: Bay
YAŞ: 39
KONUM SAMSUN
KAYIT TARİHİ 27 Nisan 2007, 22:18:33
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 19964
Konu Sayısı: 4601
Bu iletiyi değerlendir +847/-10
İLETİŞİM
Site Çevrimdışı
« Yanıtla #2 : 12 Temmuz 2011, 11:15:41 »

Herhangi bir bölüm içine girdiğinde yukarıda sağda (ilk iletinin sağında üstte olur) "YENİ KONU" yazar. Oraya tıklayıp yeni konu açabilirsin.
Kayıtlı

"Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız." Konfüçyus

"Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenemeyen bir şey olduğunu anlayacak." Şef Seattle

YENİ ÜYELERİMİZ, LÜTFEN TIKLAYINIZ!

Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Site Map | Arsiv | Wap | Wap2 | Wap Forum | XML | Rss
MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!
Bu Sayfa 0.39 Saniyede 32 Sorgu ile Oluşturuldu