Lepistes Kulübü; lepistes hakkında her şey (ülkemizin ilk ve en köklü lepistes topluluğu)
23 Ekim 2014, 01:24:31 *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: FORUMUMUZA ÜYELİK SERBEST HALE GETİRİLMİŞTİR. İSTEYEN HERKES KURALLARIMIZA UYDUĞU SÜRECE FORUMUMUZA ÜYE OLABİLİR. HERHANGİ BİR BAŞKA SİTEYE ÜYE OLMANIZ FARK ETMEZ. BUNUNLA BİRLİKTE, FORUM İÇERİĞİNİ ÜYE OLMADAN DA GÖREBİLİRSİNİZ.

Sayfa: [1]   Aşağı git Konuyu Okumuş Olanlar
  Yazdır  
Gönderen Konu: Lepistes Hakkında Bilinmesi Gerekenler  (Okunma Sayısı 3835 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
RicKy41
*
ADI-SOYADI
CİNSİYET Cinsiyet:
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 1
Konu Sayısı: 1
Bu iletiyi değerlendir +0/-0
İLETİŞİM
« : 01 Eylül 2008, 13:17:17 »

1. Lepistes alırken dikkat edilmesi gerekenler:
Lepistes seçerken öncelikle hepimiz en renklisini en güzelini almaya çalışırız. Ama bu hareket kesinlikle yanlış. Sizlere en kötüsünü en hastasını alın demiyorum. Ama alacağınız balık hareketli (aşırı olmamak kaydıyla) renkleri normal(aşırı renklilerden kaçının) olmalı. Aşırı renkliler ve aşırı hareketliler hormon teklikesi taşımaktadır.

2. Lepistes yavrulama dönemleri:
Lepistes grubu yapmak istiyorsanız 1 erkek 3 dişi şeklinde gruplandırma yapınız. Bu yavrulama açısından gerekli olan minimum sayılardır. Her dişi 20 günde bir en az 1 en fazla 50-60 civarı yavru yapabilir.

Yavrularınız doğduktan sonra akvaryumunuza rafya koyabilirsiniz. Rafyalar yavruların korunması için gereklidir. Canlı bitki vs tarafımdan önerilmez. Çünkü canlı bitkilerin bakımı zordur ve zamanla salyangoz yapar.

Not: Alıntı değildir. Lepistes ile ilgili her türlü sorunuzu bu başlık altından bana iletebilirsiniz.

Kocaeli /Körfez Lepistes Dünyası
Robot Moderatör
Anahtar Kelime
Offline Pasif

View Profile
Re: Lepistes Hakkında Bilinmesi Gerekenler
« Posted on: 23 Ekim 2014, 01:24:31 »

uyari
Merhaba ziyaretçi, öncelikle sitemize hoş geldiniz. Ben Lepistes Kulübü Robot Moderatör olarak siteden daha fazla yararlanmanız için sitemize üye olmanızı öneririm. Sitemize üye olmadan da yazıları okuyabilirsiniz, ancak bazı bölümlerde ziyaretçiler kısıtlandığı için bazı bölümleri göremezsiniz. Sitemize üye olursanız fotoğraf ve videolar paylaşabilirsiniz, yazılar paylaşabilirsiniz, sorular sorabilirsiniz, sorulan sorulara cevaplar verebilirsiniz. LK, ülkemizin ilk ve en köklü lepistes kulübüdür. Taklitlerimizden sakının! İyi eğlenceler...

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Lepistes Hakkında Bilinmesi Gerekenler lepistes, Lepistes Hakkında Bilinmesi Gerekenler endler, Lepistes Hakkında Bilinmesi Gerekenler Poeciliidae, Lepistes Hakkında Bilinmesi Gerekenler Poecilia reticulata, Lepistes Hakkında Bilinmesi Gerekenler lepistes üretimi, Lepistes Hakkında Bilinmesi Gerekenler lepistes yavruları, Lepistes Hakkında Bilinmesi Gerekenler gambusya, Lepistes Hakkında Bilinmesi Gerekenler paludaryum, Lepistes Hakkında Bilinmesi Gerekenler akvaryum, Lepistes Hakkında Bilinmesi Gerekenler plati, Lepistes Hakkında Bilinmesi Gerekenler velifera
Onur G. HİTİT
Amatör teorik araştırmacı ve doğal alan gözlemcisi (Sn. Oğuz SAĞLAM'ın bana verdiği ünvandır)
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
CİNSİYET Cinsiyet: Bay
KONUM SAMSUN
KAYIT TARİHİ 27 Nisan 2007, 22:18:33
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 18215
Konu Sayısı: 4031
Bu iletiyi değerlendir +708/-5
İLETİŞİM
Site
İlkelerimden ödün vermem.

« Yanıtla #1 : 01 Eylül 2008, 13:23:02 »

Canlı bitkiler zamanla salyangoz yapmazlar. Salyangozlar bitkilerle birlikte akvaryumlarımıza girebilir ama kumla vs de akvaryumlarımıza girebilir. Ayrıca zararlı da değillerdir. Canlı bitkilerin bulunduğu bir akvaryumda lepistesler daha sağlıklı olurlar.

"Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız." Konfüçyus

‎"Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenemeyen bir şey olduğunu anlayacak." Şef Seattle

YENİ ÜYELERİMİZ, LÜTFEN TIKLAYINIZ!

DUMAN
ÖZEL ÜYE
*
ADI-SOYADI Ramazan DUMAN
KONUM Ankara
KAYIT TARİHİ 11 Haziran 2008, 19:26:11
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 961
Konu Sayısı: 33
Bu iletiyi değerlendir +310/-0
İLETİŞİM
« Yanıtla #2 : 01 Eylül 2008, 14:00:58 »

Canlı bitkilerin bakımı balık bakımından daha kolaydır. Canlı bitkiler akvaryumun doğal döngüsünün vazgeçilmez bir parçasıdır. Bu linki incelemenizi rica ederim.

http://www.lepisteskulubu.org/index.php?topic=1436.0

Rafya dediğiniz şey sadece üretimhanelerde kullanılan eski bir tekniktir. Günümüz üretimhaneleri rafya sistemini bırakmış, farklı metotlara geçmiştir.

Aşırı hareketlilik ve güzel renkler nasıl hormon belirtisi olur anlamadım. Ben demek ki bugüne kadar farkında olmadan hep hormon vermişim balıklarıma. Acaba yemlerden hormon tehlikesi geçer mi? Tavsiye edeceğiniz yemler var mı? Benim balıklarım aşırı hareketli ve canlı renklere sahip. Hormonlu olabilirler mi?  Grin

Ramazan DUMAN
ANKARA
Ahmet EKMEKCİ
**
ADI-SOYADI Ahmet EKMEKCİ
KONUM BAFRA
KAYIT TARİHİ 10 Aralık 2007, 14:38:01
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 354
Konu Sayısı: 3
Bu iletiyi değerlendir +0/-102
İLETİŞİM
« Yanıtla #3 : 01 Eylül 2008, 14:47:43 »

Tebrik ederim Ramazan Bey.
Ne tarz hormon veriyorsun balıklara bakayım? Cheesy
Harekette bereket vardır.
mutlu
Forumla ilişiği kesilmiş
*
ADI-SOYADI Cafer Mutlu
KONUM istanbul
KAYIT TARİHİ 24 Haziran 2007, 00:29:06
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 6
Konu Sayısı: 1
İLETİŞİM
« Yanıtla #4 : 06 Eylül 2008, 12:45:31 »

Lepistesin mutluluğu ve sağlıklı olduğunun göstergesi  hareketli olması ve renklerinin canlı olmasıyla anlaşılabilir.Bitkisiz lepistes akvaryumu eksik bir akvaryumdur.Ancak yeni satın aldığınız bitkiler akvaryumunuza hastalık getirebilir, buna da dikkat etmeniz gerekir.
1 erkek 3 dişi  en sağlıklı seçimdir.Katılıyorum.

Bu imzaya erişim mahkeme kararıyla engellenmiştir.

------------------------
millerr
*
ADI-SOYADI
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 12
Konu Sayısı: 0
İLETİŞİM
« Yanıtla #5 : 09 Eylül 2008, 17:57:12 »

"Lepistes grubu yapmak istiyorsanız 1 erkek 3 dişi şeklinde gruplandırma yapınız. Bu yavrulama açısından gerekli olan minimum sayılardır."

"1 erkek 3 dişi  en sağlıklı seçimdir.Katılıyorum."

Arkadaşlar yukarıda yazdığınız gibi, internette de her yerde bu oran veriliyor. Ancak pek çok akvaryumcu ve tanıdığım hobici bu oranın üretimhaneler için olduğunu söylüyorlar. Bence haklılık payları da var. Sonuçta bizim amacımız bu balığı maksimum sayıda üretip satmak değil. o yüzden 1 erkeğe 1 dişi Bence de daha makul bir oran. Zaten bir süre sonra yeni doğan yavruların yetişmesiyle birlikte bu 1'e 3 oranını sağlamaya çalışmak, zorlaşacaktır diye düşünüyorum. 

Onur G. HİTİT
Amatör teorik araştırmacı ve doğal alan gözlemcisi (Sn. Oğuz SAĞLAM'ın bana verdiği ünvandır)
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
KONUM SAMSUN
KAYIT TARİHİ 27 Nisan 2007, 22:18:33
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 18215
Konu Sayısı: 4031
Bu iletiyi değerlendir +708/-5
İLETİŞİM
Site
İlkelerimden ödün vermem.

« Yanıtla #6 : 09 Eylül 2008, 19:33:21 »

1 erkeğe en az 3 dişi önerilmesinin nedeni, erkeklerin sürekli olarak üreme isteği ile dişileri kovalamalarıdır. 1 erkeğe 1 dişi düşerse, sürekli aynı dişi kovalanabilir. Dişi sayısı çok olduğunda ise biri veya birkaçı kovalanırken diğerleri dinlenebilir. 1'e 3 önerilmesinin nedeni de budur. Bana göre doğrusu ve sağlıklı olanı da budur.

"Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız." Konfüçyus

‎"Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenemeyen bir şey olduğunu anlayacak." Şef Seattle

YENİ ÜYELERİMİZ, LÜTFEN TIKLAYINIZ!

Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

|Site Map | Arsiv | Wap | Wap2 | Wap Forum | XML | Rss
TurkeyRank.Com - Pagerank Servisi
MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!
Bu Sayfa 0.527 Saniyede 37 Sorgu ile Oluşturuldu