Lepistes Kulübü; lepistes hakkında her şey (ülkemizin ilk ve en köklü lepistes topluluğu)
24 Haziran 2018, 00:12:06 *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: FORUMUMUZA ÜYELİK SERBEST HALE GETİRİLMİŞTİR. İSTEYEN HERKES KURALLARIMIZA UYDUĞU SÜRECE FORUMUMUZA ÜYE OLABİLİR. HERHANGİ BİR BAŞKA SİTEYE ÜYE OLMANIZ FARK ETMEZ. BUNUNLA BİRLİKTE, FORUM İÇERİĞİNİ ÜYE OLMADAN DA GÖREBİLİRSİNİZ.

Sayfa: [1]   Aşağı git Konuyu Okumuş Olanlar
  Yazdır  
Gönderen Konu: "İyi bir lepistes yetiştiricisi nasıl olunur?" Mike Khalid'ten çeviri...  (Okunma Sayısı 35524 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ozsgr
Forumla ilişiği kesilmiş
*
ADI-SOYADI Özlem Sağıroğlu
CİNSİYET Cinsiyet: Bayan
KONUM Ankara
KAYIT TARİHİ 01 Haziran 2008, 21:58:01
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 376
Konu Sayısı: 24
Bu iletiyi değerlendir +3/-7
İLETİŞİM
« : 10 Ağustos 2008, 00:45:31 »

Aşağıda görüntülenen makale http://www.ifga.org/articles/breeding3.htm adresinden alınmış ve Türkçeye çevirisi tarafımdan birebir yapılmıştır.

İyi bir lepistes yetiştiricisi nasıl olunur? (Yazar: Mike Khalid)

Demek geniş şov kalitesinde lepistesler üretmek istiyorsunuz. Bu her üreticinin hayalidir. Hayalinizin; sabır , disiplin ve iyi üretimi saptanmış bir stokla başlayarak üstesinden gelebilirsiniz.Tecrübeli üreticiler ve yeni başlayanlar için üretimi saptanmış mükemmel stoklar elde edilebilir.

İlk önce üretmek istediğiniz renge karar verin. 6-8 küçük tankla ( 2 adet 2.5 gallon, 2 adet 5 gallon ve 4 adet 10 gallon) birlikte güzel şov kalitesinde lepistesler üretebilirsiniz.

İlk batın yavrularla başlayalım. Onları 2.5 gallonluk tanka alın. Onları olabildiğince sık yeni açılmış artemia ve büyütme yemi ile –günde 6 kereye kadar– sık su değişimleri ile besleyin. 20 günün sonunda tüm batını 5 gallonluk tanka alın. Besleme rutinine devam edin. Her 2 günde bir yenmeyen yemi tanktan atın ve yavaş büyüyen balıkları itlaf edin. Acımasız olun! 40 günün sonunda artık erkeklerle dişileri ayırıp onları 10 galonluk tanka alırken, tüm bu süre zarfında itlaf ederek tanklardaki sayıyı azaltın. 2 ayın sonunda 10 gallonluk tankınızda 12-15 lepistesten fazla balık olmamalı. Su değişimi rutini, yemleme programı gibi özen gösterilerek takip edilmelidir. 3. ayın sonunda üreme ve şov stoğunuza sahip olmalısınız.

Eğer fazla balık tutabilmek için ekstra tanklar gibi lükslere sahipseniz itlaf edilen tüm erkekleri ileride satış için 40-50 gallonluk tanklarda tutabilirsiniz. Kuralları hatırlayın: İyi stok, iyi kuru yem ve yeni açılmış artemia, sık su değişimleri, acımasız itlaflar  ve sonunda mükemmel şov kalitesinde lepisteslerle ödüllendirileceksiniz. Deneyin!

Çeviren Notu: 1 (US)Gallon = 3.78 litredir.

Özlem Sağıroğlu
Robot Moderatör
Anahtar Kelime
Offline Pasif

View Profile
Re: "İyi bir lepistes yetiştiricisi nasıl olunur?" Mike Khalid'ten çeviri...
« Posted on: 24 Haziran 2018, 00:12:06 »

uyari
Merhaba ziyaretçi, öncelikle sitemize hoş geldiniz. Ben Lepistes Kulübü Robot Moderatör olarak siteden daha fazla yararlanmanız için sitemize üye olmanızı öneririm. Sitemize üye olmadan da yazıları okuyabilirsiniz, ancak bazı bölümlerde ziyaretçiler kısıtlandığı için bazı bölümleri göremezsiniz. Sitemize üye olursanız fotoğraf ve videolar paylaşabilirsiniz, yazılar paylaşabilirsiniz, sorular sorabilirsiniz, sorulan sorulara cevaplar verebilirsiniz. LK, ülkemizin ilk ve en köklü lepistes kulübüdür. Taklitlerimizden sakının! İyi eğlenceler...

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: "İyi bir lepistes yetiştiricisi nasıl olunur?" Mike Khalid'ten çeviri... lepistes, "İyi bir lepistes yetiştiricisi nasıl olunur?" Mike Khalid'ten çeviri... endler, "İyi bir lepistes yetiştiricisi nasıl olunur?" Mike Khalid'ten çeviri... Poeciliidae, "İyi bir lepistes yetiştiricisi nasıl olunur?" Mike Khalid'ten çeviri... Poecilia reticulata, "İyi bir lepistes yetiştiricisi nasıl olunur?" Mike Khalid'ten çeviri... lepistes üretimi, "İyi bir lepistes yetiştiricisi nasıl olunur?" Mike Khalid'ten çeviri... lepistes yavruları, "İyi bir lepistes yetiştiricisi nasıl olunur?" Mike Khalid'ten çeviri... gambusya, "İyi bir lepistes yetiştiricisi nasıl olunur?" Mike Khalid'ten çeviri... paludaryum, "İyi bir lepistes yetiştiricisi nasıl olunur?" Mike Khalid'ten çeviri... akvaryum, "İyi bir lepistes yetiştiricisi nasıl olunur?" Mike Khalid'ten çeviri... plati, "İyi bir lepistes yetiştiricisi nasıl olunur?" Mike Khalid'ten çeviri... velifera
tolgacetin72
Tolga Çetin
Forumla ilişiği kesilmiş
*
ADI-SOYADI
CİNSİYET Cinsiyet: Bay
KONUM İzmir
KAYIT TARİHİ 28 Nisan 2008, 02:39:18
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 378
Konu Sayısı: 10
Bu iletiyi değerlendir +1/-49
İLETİŞİM
« Yanıtla #1 : 10 Ağustos 2008, 00:55:19 »

"Her 2 günde bir yenmeyen yemi tanktan atın ve yavaş büyüyen balıkları itlaf edin. Acımasız olun!"

Ne gerek varmış buna? Ruh sağlığı bozuk biriymiş bu Mike Khalid! Büyümeyenleri birisine hediye etseymiş ya!

Derinin rengi insanları farklı kılmaz. İyi iyidir, kötü kötüdür. Büyük ruh hepimizi kardeş olarak yaratmıştır.
ozsgr
Forumla ilişiği kesilmiş
*
KONUM Ankara
İLETİŞİM
« Yanıtla #2 : 10 Ağustos 2008, 01:05:22 »

Kesinlikle size katılıyorum. Bana da barbarlık gibi geliyor. Fakat bir sonraki paragrafta eğer başka tank kuracak lüksünüz varsa erkekleri itlaf etmeyin demiş... (Dişiler yine itlaf edilecek yani   Lips Sealed)

Özlem Sağıroğlu
tolgacetin72
Tolga Çetin
Forumla ilişiği kesilmiş
*
ADI-SOYADI
KONUM İzmir
KAYIT TARİHİ 28 Nisan 2008, 02:39:18
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 378
Konu Sayısı: 10
Bu iletiyi değerlendir +1/-49
İLETİŞİM
« Yanıtla #3 : 10 Ağustos 2008, 01:15:44 »

Undecided Nedir amaçladığı anlamadım, öldürünce diğerleri ders alıp daha mı hızlı büyüycekmiş acaba? Nazi Almanyasında mı yaşamış bu adam? Şaştım doğrusu!

Derinin rengi insanları farklı kılmaz. İyi iyidir, kötü kötüdür. Büyük ruh hepimizi kardeş olarak yaratmıştır.
astralboy
**
ADI-SOYADI Mehmet Aslan
KONUM Bursa
KAYIT TARİHİ 30 Mayıs 2008, 13:12:00
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 120
Konu Sayısı: 12
Bu iletiyi değerlendir +0/-0
İLETİŞİM
« Yanıtla #4 : 10 Ağustos 2008, 13:23:25 »

Hitler'in akvarist versiyonu, biri insanlardan kaliteli (!) ırk yetiştirmeye çalışıyordu, diğeri de balıklardan... Yöntemler ise aynı, bol katliam.
moonstars
*
ADI-SOYADI
KONUM istanbul
KAYIT TARİHİ 04 Temmuz 2008, 08:10:30
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 47
Konu Sayısı: 1
İLETİŞİM
« Yanıtla #5 : 12 Ağustos 2008, 22:04:18 »

Katılıyorum, Hitler'i fazla izlemiş yazan arkadaş.

90x45:30  anaç tankı  canlı bitkili
90x45X40 anaç tankı   yapay bitkili
50x30x25  yavru tankı

OSMANLI TORUNLARIYIZ BUNUNLADA MUTLUYUZ
Onur G. HİTİT
Amatör teorik araştırmacı ve doğal alan gözlemcisi (Sn. Oğuz SAĞLAM'ın bana verdiği ünvandır)
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
KONUM SAMSUN
KAYIT TARİHİ 27 Nisan 2007, 22:18:33
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 19962
Konu Sayısı: 4601
Bu iletiyi değerlendir +847/-10
İLETİŞİM
Site Çevrimdışı
« Yanıtla #6 : 12 Ağustos 2008, 22:09:33 »

Hitler film mi de izlensin? Smiley

Her neyse, çeviri için sağ olun Özlem Hanım. Gerçekten ilginç bir çalışmadan bahsediliyor.

İşin "bilim, koleksiyonculuk, ticaret" yönleri olabilir, orasını bilemem. Ama duruma "hobi" açısından bakarsak bir ev hayvanını bile bile yok etmek pek de akıllıca değil gibi. Smiley

"Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız." Konfüçyus

"Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenemeyen bir şey olduğunu anlayacak." Şef Seattle

YENİ ÜYELERİMİZ, LÜTFEN TIKLAYINIZ!

molly_oscar
"Türkiye'nin İlk ve Tek Lepistes Kulübü"
*
ADI-SOYADI Uğur BUTAV
KONUM Mersin/Merkez
KAYIT TARİHİ 21 Ağustos 2008, 10:04:07
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 71
Konu Sayısı: 4
İLETİŞİM
Site Çevrimdışı
« Yanıtla #7 : 21 Ağustos 2008, 18:18:33 »

Güzel lepistesler uğruna küçüklere elveda! Çok saçma resmen ticari amaçlı bir katliam.Hiçbir akvarist ve hayvansever buna göz yumamaz.Koleksiyoncuların amacı daha güzel balıklar üretmektir ve bunlardan yeni ırklar üretip sahip olmaktır.Bunu yapanlara cani tüccar diyorum başka da bir şey demiyorum. Saygılar...
ytu_hakansahin

ADI-SOYADI
KONUM İstanbul
KAYIT TARİHİ 15 Temmuz 2008, 16:17:10
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 7
Konu Sayısı: 4
İLETİŞİM
Bilgi sahibi olmadan , fikir sahibi olunmaz.

« Yanıtla #8 : 16 Kasım 2008, 23:28:19 »

Özlem Hocam çeviri için teşekkürler.Ellerinize sağlık.

Yalnız yazıda şunlara takıldım ;
Yavaş büyüyen balığa sanki ıskarta gözüyle bakılmış.Bunun mertebesi nedir?Doğrudan hasta veya sorunlu gibi düşünmek ne kadar doğru?Bunlardan da verimli döller elde etmek mümkün değil mi?
Lakin amaç sadece sayıyı azaltmaksa  bu işlem ayırma sureti ilede yapılabilir.
Bu yüzden burada bilimsellikten ziyade ticaret zekası kullanılmış bence.
Ayrıca sözü edilen miktarlarda akvaryumlara sahip olabiliyorsak bir tanesini daha eklemek pek de sorun olmasa gerek.
Zaten yazarda ayırın kelimesi kullanmamış , doğrudan itlaf edin demiş.

Saygılarımla.

Bilgi sahibi olmadan , fikir sahibi olunmaz.
ozsgr
Forumla ilişiği kesilmiş
*
KONUM Ankara
İLETİŞİM
« Yanıtla #9 : 17 Kasım 2008, 00:31:48 »

Hakancığım,
Diğer tüm balık yavrularında olduğu gibi canlı doğuranlarda da ilk serpilen balık genellikle en güçlü bireydir o batında doğanlar arasında.. Daha güçlü, yem kavgasında kazanan, diğerlerini ekarte etmeyi beceren yavru doğal olarak daha çabuk büyür. Bu da o yavrudan ilerde döl veya yumurta açısından daha yüksek kalitede verim alınacağı anlamına gelir. Bu adamcağız da aynen bu mantıkla bakıyor duruma.  Fakat beta, canlıdoğuran türleri ve melek balıklarında yaşadığım tecrübeler bunu kanıtlar nitelikte olsa da, geç büyüyen yavrulardan da yeterince verim almak mümkün. Hatta özellikle beta ve lepisteslerde kendime ayırdığım damızlıklar için seçimi, ilk büyüyen yavrulardan olmasının yanı sıra, renk ve vücut formlarına göre de yapıyorum ben. Seçim kriterleri ulaşmak istediğin noktaya göre değişiyor bana kalırsa.
Fakat söylediğin gibi itlaf etmekten çok dağıtmak veya satmak yoluna gidilmesi gerektiğine inanıyorum ben de. Her şeyden öte insan olmak, hiçbir canlıya bilinçli zarar vermemeyi de beraberinde getirmeli bence...
Saygılarımla.

Özlem Sağıroğlu
LepistesMan
Forumla ilişiği kesilmiş
*
ADI-SOYADI
KONUM İZMİR
KAYIT TARİHİ 29 Eylül 2007, 12:29:51
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 34
Konu Sayısı: 5
İLETİŞİM
Site
Evet oda bir balık ama öncelikle bir canlı!

« Yanıtla #10 : 27 Aralık 2008, 03:22:09 »

Nazi gibi görünse de amacına uygun davranıyor. En "ari"  grubu elde etmek için eliyor balıkları. Tabi aramızda bu  kadar saplantılı şovanistler olmadığından hepimize biraz uzak bu sistem. Ben yapmam. Gördüğüm kadarıyla arkadaşlarımızdan kimse de gönüllü değil. Sorun da yok. Smiley Yaşasın lepistesler!

S.Ozan SARI
İzmir 1977
yavuz
yavuz

ADI-SOYADI yavuz özbek
KONUM Bandırma(balıkkesir(doğdum doğalı nasıl yazılcağını bilmedim))
KAYIT TARİHİ 26 Nisan 2009, 13:32:29
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 5
Konu Sayısı: 0
Bu iletiyi değerlendir +0/-1
İLETİŞİM
« Yanıtla #11 : 26 Nisan 2009, 13:57:16 »

Bence zayıf balıkları ortadan kaldırmak güzel bir yöntem. Zaten dikkatini çektiyse ''şov balık''larından bahsediyor, yapamaya çalıştığı şey genin seviyesini yükseltmek. Ama araştırılsa belki balıkları yok etmeye gerek olmayabilir de.
Jiabeas Junkie
*
ADI-SOYADI Uğur Recep Akgül
KONUM Bursa
KAYIT TARİHİ 07 Şubat 2010, 05:54:28
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 98
Konu Sayısı: 7
Bu iletiyi değerlendir +6/-1
İLETİŞİM
« Yanıtla #12 : 21 Şubat 2010, 20:15:06 »

Adam orada itlaf edin derken altta da dikkatinizi çektiyse eğer diyor ki; "İtlaf edilen tüm erkekleri ileride satış için 40-50 gallonluk tanklarda tutabilirsiniz." Yani itlafı etmeyi öldürün olarak kullansaydı daha sonra satış yapamazdık öyle değil mi? Öldürdüğümüz balığı nasıl satış yapacağız? Çeviren ya da dildeki bazı farklılıklardan yanlış anlaşılma vardır diye düşünüyorum. Ayırmak olarak kullanmış bana göre çünkü bi seviye sonra 10 galon akvaryumda 13 kadar balık bırakın diyor elemeli sistem yani diğerlerinide ister satın ister birine verin , elinizden çıkarmıyorsanız şu an için ileride çıkarmak üzere büyük bir tankta stoklayın der gibi.

Bir düşünün cani bir insan olsa öldürecek olsa amacı öldürmek olsaydı 50 galon bir tank yerine bir sürü balığı 10 galonluk bir tanka istiflemeyi seçerdi.

Amacı öldürmek olan bir kişi balıkları için 50 galon bir tank önermez bu da 200 litreye takavul eder aşağı yukarı. Kesinlikle bir daha düşünün diyorum ben.

Yabancı dilden çevrilmiş tek bir kelimeyede bu kadar takılmamanızı öneririm. Çünkü Türkçeye yabancı dilden çevrilen birçok kelime anlamını farklı yönde kazanabiliyor.

110*50h*30 Malawi Gölü Canlıları
70*30h*22  Bitkili Lepistes - Kiraz karides
60*40h*35  Java Moss kaplı Kiraz karides - Lepistes
Onur G. HİTİT
Amatör teorik araştırmacı ve doğal alan gözlemcisi (Sn. Oğuz SAĞLAM'ın bana verdiği ünvandır)
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
KONUM SAMSUN
KAYIT TARİHİ 27 Nisan 2007, 22:18:33
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 19962
Konu Sayısı: 4601
Bu iletiyi değerlendir +847/-10
İLETİŞİM
Site Çevrimdışı
« Yanıtla #13 : 21 Şubat 2010, 20:25:16 »

Bilim bazen acımasızdır. Bu yazı da bilimsel olarak hazırlandığı için biraz acımasız tarafları olabilir. Öte yandan, çeviri sırasında Türkçeye tam olarak çevirilemeyen sözcükler de olabilir, bilemiyorum.

"Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız." Konfüçyus

"Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenemeyen bir şey olduğunu anlayacak." Şef Seattle

YENİ ÜYELERİMİZ, LÜTFEN TIKLAYINIZ!

Jiabeas Junkie
*
ADI-SOYADI Uğur Recep Akgül
KONUM Bursa
KAYIT TARİHİ 07 Şubat 2010, 05:54:28
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 98
Konu Sayısı: 7
Bu iletiyi değerlendir +6/-1
İLETİŞİM
« Yanıtla #14 : 21 Şubat 2010, 22:23:24 »

Herkes adama yüklenmiş o yüzden. Tam kesin belirten bir şey yok, çelişkili açıklamalar var içerisinde bir önceki mesajdada belirttiğim gibi.

Bilim acımasızdır demişsiniz. Genel olarak insanların sağlığı için yapılan araştırmalarda diğer canlılar feda edilirler. Bu öncelikle deneme amaçlı olup zarar vermeye yönelik değildir deneylerde yan etkiler olur ve canlı kaybedilir. Bilimde olsa canlılara bilerek zarar verme yoktur diye biliyorum.

Burada da insanlara bağlı bir araştırma olmadığından canlıya kıyma olmaz diye düşünüorum. Canlıya karşı acımasızlık bilimden değil insandan insana değişir bana göre.

Her insan her yöne çekebilir çelişkiler fazla gerçekten ama bu kadar yüklenilmesi tek kelime üzerine bu kadar gidilmesi dikkatimi çekti sadece. O yüzden farklı anlamlarıda incelemekte yarar var diyerek yazmak istedim.

Yinede o sırada adamın aklından ne geçtiğini veya gerçekten neler yaptığını kesin olarak bilemeyiz. Sadece varsayımlar üzerine...

110*50h*30 Malawi Gölü Canlıları
70*30h*22  Bitkili Lepistes - Kiraz karides
60*40h*35  Java Moss kaplı Kiraz karides - Lepistes
shrimp

ADI-SOYADI Burak SARIOĞLU
KONUM iSTANBUL
KAYIT TARİHİ 15 Haziran 2010, 14:42:03
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 1
İLETİŞİM
« Yanıtla #15 : 15 Haziran 2010, 20:06:57 »

Amatör olmakla profesyonel olmak arasındaki fark işte budur.
radenko
raif arda
ÖZEL ÜYE
*
ADI-SOYADI raif arda
KONUM istanbul
KAYIT TARİHİ 22 Nisan 2009, 11:47:31
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 550
Konu Sayısı: 11
Bu iletiyi değerlendir +103/-8
İLETİŞİM
« Yanıtla #16 : 15 Haziran 2010, 22:29:22 »

"Her 2 günde bir yenmeyen yemi tanktan atın ve yavaş büyüyen balıkları itlaf edin. Acımasız olun!"

Ne gerek varmış buna? Ruh sağlığı bozuk biriymiş bu Mike Khalid! Büyümeyenleri birisine hediye etseymiş ya!
Çeviride bir yalnışlık olmuş, "itlaf edin" demek orada "öldürün" anlamında değil... Yani ileri seviye yetiştiricilikte seçim yapılır ve seçilen balıklar çiftleştirilir. Yani tüm balıklar çiftleşmeye alınmaz. Orada itlaf "ayırın ve çiftleştirmeye almayın ve o balıkları satın veya hediye edin" anlamında kullanılmıştır. Çeviri hatası var sanırım.

Raif Arda
Maltepe / İstanbul
Bayrağı bayrak yapan üzerinde ki kandır, toprak uğrunda ölen varsa vatandır.
radenko
raif arda
ÖZEL ÜYE
*
ADI-SOYADI raif arda
KONUM istanbul
KAYIT TARİHİ 22 Nisan 2009, 11:47:31
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 550
Konu Sayısı: 11
Bu iletiyi değerlendir +103/-8
İLETİŞİM
« Yanıtla #17 : 15 Haziran 2010, 22:34:53 »

Bilim bazen acımasızdır. Bu yazı da bilimsel olarak hazırlandığı için biraz acımasız tarafları olabilir. Öte yandan, çeviri sırasında Türkçeye tam olarak çevirilemeyen sözcükler de olabilir, bilemiyorum.

Onur Bey burada biraz tecrübe olması gerekir, yoksa böyle yorum yapılmadan çeviride bazı sıkıntılı sözçükler olabilir. İtlaf orada tam anlamıyla çiftleşmeye almayın yani "küçük kalanları ayırın ve genlerini diğer balıklara taşımasın" anlamında kullanılmıştır, yani "balığı öldürün" anlamında değildir. Bazen çeviride anlam cümle içinde değişir, bu nedenle bir anlam sapması olmuş. Aslında bu yazı seçici yetiştiricilik üzerine çok güzel bir yazıdır.

Raif Arda
Maltepe / İstanbul
Bayrağı bayrak yapan üzerinde ki kandır, toprak uğrunda ölen varsa vatandır.
şatafatlı06

ADI-SOYADI Oğuz Öztürk
KONUM samsun
KAYIT TARİHİ 01 Ocak 2016, 19:00:15
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 4
İLETİŞİM
« Yanıtla #18 : 01 Ocak 2016, 19:04:40 »

Abiler doğacak lepisteslerin renklerini değiştirebilir miyiz? Anne babadan mı?
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

|Site Map | Arsiv | Wap | Wap2 | Wap Forum | XML | Rss
MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!
Bu Sayfa 0.345 Saniyede 50 Sorgu ile Oluşturuldu