Lepistes Kulübü; lepistes hakkında her şey (ülkemizin ilk ve en köklü lepistes topluluğu)
30 Ekim 2014, 17:10:58 *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: FORUMUMUZA ÜYELİK SERBEST HALE GETİRİLMİŞTİR. İSTEYEN HERKES KURALLARIMIZA UYDUĞU SÜRECE FORUMUMUZA ÜYE OLABİLİR. HERHANGİ BİR BAŞKA SİTEYE ÜYE OLMANIZ FARK ETMEZ. BUNUNLA BİRLİKTE, FORUM İÇERİĞİNİ ÜYE OLMADAN DA GÖREBİLİRSİNİZ.

Sayfa: [1] 2 3   Aşağı git Konuyu Okumuş Olanlar
  Yazdır  
Gönderen Konu: Sivrisinek balığı (Gambusia sp)  (Okunma Sayısı 26185 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Onur G. HİTİT
Amatör teorik araştırmacı ve doğal alan gözlemcisi (Sn. Oğuz SAĞLAM'ın bana verdiği ünvandır)
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
CİNSİYET Cinsiyet: Bay
KONUM SAMSUN
KAYIT TARİHİ 27 Nisan 2007, 21:18:33
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 18258
Konu Sayısı: 4044
Bu iletiyi değerlendir +712/-6
İLETİŞİM
Site
İlkelerimden ödün vermem.

« : 28 Nisan 2007, 11:45:11 »

Sivrisinek balığı (Gambusia sp.)

Anavatanı Florida'dan Orta ve Güney Amerika'ya kadar uzanan tatlısulardır.

Doğal olarak yaşadıkları Amerika kıtasının çeşitli bölgelerinden, dünyanın farklı yerlerine sivrisineklerle mücadele amacıyla götürülmüş olan bu balıklar aslında akvaryum balığı değildirler ama akvaryumlarda bakılmaları için hiçbir sakınca yoktur.

Oldukça sağlam yapılı ve çok kolay üreyebilen gambusya, çok çeşitli su özelliklerine uyum gösterebilir. 15-30C arasındaki ısı diliminde yaşayabilirler. pH 5-8 arasında olabilir. 15-20 litrelik küçük akvaryumlarda dahi üreyebilirler.

Gambusya balığının erkeği 4 cm civarında iken dişisi 6 cm. boya ulaşabilir. Erkeklerinde gonopod bulunur ve dişilerden daha ufaktırlar. Dişileri aynı lepistes dişilerine benzer ama daha soluk renkli veya alacalı olabilir. Erkekleri de yabani lepisteslere benzer ama farklı olarak renkli değildirler, kuyrukları daha basittir. Gri-yeşil arasında renkleri vardır.

Yurdumuzda da çeşitli sulak alanlara, bataklıklara, küçük derelere ve gölcüklere sivrisineklerle mücadele etmek için bırakılmışlardır. Çeşitli iklim şartlarına uyum gösterebildiği için ülkemizdeki sulak alanlarda da üremişlerdir. (Mesela ben Samsun'da bulunduğum yerdeki tatlısularda bunlardan onbinlercesini gördüm, bazıları şu anda akvaryumumda)

Dişi gambusya, her ay 20-50 arasında yavru dünyaya getirir. Yavrular doğduklarında çok küçüktürler. Gambusyalar kendi yavrularını yiyebilirler. Bu yüzden üretim için bitkili bir tank kullanmakta fayda vardır. Yavruluklar da kullanılabilir. Yeni doğan yavrular artemia, sivrisinek larvaları ile beslenebilirler. 2-3 ayda üreyebilecek olgunluğa gelen gambusyalar diğer poeciliidae üyelerine göre daha saldırgandırlar.

Gambusyalar, et ağırlıklı beslenirler. Yosun gibi bitkisel ürünleri yeseler de asıl gıdaları böcek larvalarıdır. Özellikle sivrisinek larvalarına kesinlikle dayanamaz.

Bazı akvaryumcularda lepistes diye satılmakta olan gambusyalar, lepistese çok benzerler. Özellikle dişileri hemen hemen aynıdır. Ama çok küçük farklar vardır. dişi lepistesin burnu, dişi gambusyanın burnuna oranla daha küttür. Dişi gambusyanın burnu daha sivridir. Ayrıca gambusyaların kuyruklarında bir dizi benekler olabilir. Lepistes dişilerinde ise bu şekilde beneklere rastlanmaz. Bir diğer fark da dişi gambusya erkek lepistese karşı çok saldırgan bir tutum içindedir. Erkek lepistes de dahil, akvaryumdaki tüm lepistesleri öldürebilirler.

Gambusya, yakın akrabası olan bazı balıklarla melezleşebilir ve yavru alınabilir. Lepistes en yakın akrabasıdır. Moli ve velifera da gambusya ile akrabadırlar. Burada önemli bir konuya dikkat çekmek gerekir: Doğadan alınan erişkin gambusyalar, akvaryum ortamındaki balıklara saldırgan bir tutum içinde olacaklardır. Bunu engellemek için de doğadan yavru ve genç gambusyaları almak gerekir. Özellikle yavru gambusyalar, yavru lepisteslerle sürü oluştururlar. Melezleştirme konusunda dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. örneğin; erkek lepistesle melezleştirilmek istenen dişi gambusya, daha önce çiftleşmemiş olanlardan seçilmelidir. Daha önce çiftleşmiş gambusyalardan seçildiği taktirde erkek lepistesin spermlerini reddedecektir. Aynı durum, erkek gambusya ile melezleştirilmek istenen dişi lepistes için de geçerlidir. Poeciliidae ailesinden balıklarda bu genel bir durumdur.

Hangi balıklarla bir arada beslenebilir? Birbirlerine küçüklükten itibaren alıştırıldıkları taktirde doğadan alınan gambusyalarla akvaryumlardaki lepistesler bir arada tutulabilirler. Çok saldırgan olmayan balıklarla bir arada beslenebilirler. Ama genellikle akvaryumlarda bakılmadığı için küçük bir akvaryumda sadece gambusyalardan oluşan bir grup halinde bakılmaları önerilir.

Hangi balıklarla bir arada olmamalıdırlar? Genellikle akvaryumcularda bulunmazlar, bulunanları da doğadan alınmış olan gambusyalardır. Bu yüzden den kendilerinin bağışıklık kazandıkları birçok parazit ve zararlıların taşıyıcısı olabilecekleri için özellikle hassas balık türleriyle kesinlikle bir arada bakılmamalıdırlar. Scalare, neon tetra gibi balıklarla bir arada bakılmamalıdırlar.

Yabani sivrisinek balıkları:

http://img523.imageshack.us/img523/8011/resim0564sf.jpg

http://img512.imageshack.us/img512/9884/resim0295do.jpg

http://img467.imageshack.us/img467/756/img57906bi.jpg

http://img217.imageshack.us/img217/2117/img57232hz.jpg

Bu yazı tarafıma aittir ve orijinali, http://sanalakvaryum.sitemynet.com/ sitesindedir. Fotoğraflar da bana aittir, alıntı değildir.
Sivrisinek balığı (Gambusia sp)

"Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız." Konfüçyus

‎"Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenemeyen bir şey olduğunu anlayacak." Şef Seattle

YENİ ÜYELERİMİZ, LÜTFEN TIKLAYINIZ!

Robot Moderatör
Anahtar Kelime
Offline Pasif

View Profile
Re: Sivrisinek balığı (Gambusia sp)
« Posted on: 30 Ekim 2014, 17:10:58 »

uyari
Merhaba ziyaretçi, öncelikle sitemize hoş geldiniz. Ben Lepistes Kulübü Robot Moderatör olarak siteden daha fazla yararlanmanız için sitemize üye olmanızı öneririm. Sitemize üye olmadan da yazıları okuyabilirsiniz, ancak bazı bölümlerde ziyaretçiler kısıtlandığı için bazı bölümleri göremezsiniz. Sitemize üye olursanız fotoğraf ve videolar paylaşabilirsiniz, yazılar paylaşabilirsiniz, sorular sorabilirsiniz, sorulan sorulara cevaplar verebilirsiniz. LK, ülkemizin ilk ve en köklü lepistes kulübüdür. Taklitlerimizden sakının! İyi eğlenceler...

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Sivrisinek balığı (Gambusia sp) lepistes, Sivrisinek balığı (Gambusia sp) endler, Sivrisinek balığı (Gambusia sp) Poeciliidae, Sivrisinek balığı (Gambusia sp) Poecilia reticulata, Sivrisinek balığı (Gambusia sp) lepistes üretimi, Sivrisinek balığı (Gambusia sp) lepistes yavruları, Sivrisinek balığı (Gambusia sp) gambusya, Sivrisinek balığı (Gambusia sp) paludaryum, Sivrisinek balığı (Gambusia sp) akvaryum, Sivrisinek balığı (Gambusia sp) plati, Sivrisinek balığı (Gambusia sp) velifera
LosTSouL
*
ADI-SOYADI
KONUM Lüleburgaz/ KIRKLARELi'nde Yaşıyorum
KAYIT TARİHİ 29 Nisan 2007, 19:26:22
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 13
Konu Sayısı: 2
Bu iletiyi değerlendir +10/-0
İLETİŞİM
Site Çevrimdışı
« Yanıtla #1 : 29 Nisan 2007, 19:49:53 »

Tek söyleyeceğim çok sağlıklı bir ırk oluşturmak için lepisteslerinizin yanına bol bol dişi gambusya atın. Aldığınız yavrular inanılmaz  dayanıklı ve iri olacaktır...

"Yalnız uçuyoruz her KARTAL gibi..."
Onur G. HİTİT
Amatör teorik araştırmacı ve doğal alan gözlemcisi (Sn. Oğuz SAĞLAM'ın bana verdiği ünvandır)
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
KONUM SAMSUN
İLETİŞİM
Site

« Yanıtla #2 : 29 Nisan 2007, 19:51:32 »

Ama dikkat etmek gereken bir nokta var, gambusyalar lepisteslere saldırabiliyorlar. Erkek gambusyaların yanına dişi lepistes koymak biraz daha garantili gibi görünüyor.

"Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız." Konfüçyus

‎"Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenemeyen bir şey olduğunu anlayacak." Şef Seattle

akvaryumcumurat
ÖZEL ÜYE
*
ADI-SOYADI Murat Sağdıç
KONUM BURDUR
KAYIT TARİHİ 28 Nisan 2007, 22:00:00
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 672
Konu Sayısı: 37
Bu iletiyi değerlendir +205/-8
İLETİŞİM
« Yanıtla #3 : 29 Nisan 2007, 19:55:39 »

Erdi merhaba, gambusya lepistes kırmalarının tam bir lepistes kanı taşıyacağını düşünmek biraz yanlış olur. Fakat gambusyaların gerçekten dayanıklılıkları konusunda söylenecek söz yoktur. Onur Hocam makalesinde her ne kadar 15-30 C arasında yaşayabileceklerini yazmış olsa da, bu sanırım akvaryum ortamı için geçerlidir. Doğada buz altında yaşayabilecek kadar metabolizmaları esnektir.

Saygılar...

Murat Sağdıç - Burdur
Kötü insan yoktur, kötü niyetli insan vardır.
Onur G. HİTİT
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
KONUM SAMSUN
İLETİŞİM
Site

« Yanıtla #4 : 29 Nisan 2007, 20:01:25 »

Murat Hocam haklı. Gördüğüm en sağlam balık türü sivrisinek balıklarıdır. Geçen sene bunlardan epeyce yakalamıştık. Bizim burada bir inşaatın kalıntıları arasındaki küçük bir su birikintisine bir kısmını bıraktık. Ve araya kış girdi. O su birikintisinin üzerinde buz tabakası oluştu. Ben de fırsat bulup o su birikintisinden o balıkları kurtaramadığım için kendi kendime kızmışştım. Bahar geldiğinde ve buzlar eridiğinde bir de baktık ki o su birikintisinde, koyduğumuz sivrisinek balıklarından daha fazlası var. Şaşırıp kalmıştık. Yukarıdaki fotoğraflar da yakaladığımız sivrisinek balıklarının fotoğraflarıdır.

LosTSouL
*
ADI-SOYADI
İLETİŞİM
Site Çevrimdışı
« Yanıtla #5 : 29 Nisan 2007, 20:13:44 »

Alıntı sahibi: Admin;105
Ama dikkat etmek gereken bir nokta var, gambusyalar lepisteslere saldırabiliyorlar. Erkek gambusyaların yanına dişi lepistes koymak biraz daha garantili gibi görünüyor.

Alıntı sahibi: akvaryumcumurat;108
Erdi merhaba, gambusya lepistes kırmalarının tam bir lepistes kanı taşıyacağını düşünmek biraz yanlış olur. Fakat gambusyaların gerçekten dayanıklılıkları konusunda söylenecek söz yoktur. Onur Hocam makalesinde her ne kadar 15-30 C arasında yaşayabileceklerini yazmış olsa da, bu sanırım akvaryum ortamı için geçerlidir. Doğada buz altında yaşayabilecek kadar metabolizmaları esnektir.

Saygılar...

Valla ne bileyim, ben hastalıklarla çok boğuştum. İsmini vermeyeceğim forumlarda dile getirmiştim zaten, oralardan belki tanırsınız beni. Smiley O nednele gambusya deneme şansım oldu ve kesinlikle aldığım yavrular tamamı ile taş gibi oldular ve lepistese göre daha iri ve biraz daha renksiz oldular.

senlert
*
ADI-SOYADI
CİNSİYET Cinsiyet:
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 11
Konu Sayısı: 1
İLETİŞİM
« Yanıtla #6 : 29 Nisan 2007, 20:59:47 »

Ben bu türlerle lepisteslerimi eşleştirdim. Fakat daha sonra gelen nesil renk ve şekil olarak bozulmaya başladı.Tüm orjinalliklerini kaybeden acayip karışık ve kötü renkte balıklar ortaya çıkıyor. Hiç tavsiye etmiyorum.

Kurbağalar içinde yaşadıkları havuzu içip tüketmez
LosTSouL
*
ADI-SOYADI
İLETİŞİM
Site Çevrimdışı
« Yanıtla #7 : 29 Nisan 2007, 22:31:33 »

Smiley Biraz da şans,  genetik henüz fazla gelişmedi. Şifresi çözülmedi, bana çok güzel bir nesil denk gelmişti. İnanılmaz canlı renkli olmuştu, sonraki 3 nesil güzel olmuştu, hepsini hastalıktan kaybettim sonra.

kaanrizma
*
ADI-SOYADI
KONUM İstanbul
KAYIT TARİHİ 28 Nisan 2007, 21:19:00
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 21
İLETİŞİM
« Yanıtla #8 : 01 Mayıs 2007, 20:55:59 »

Nereden buluruz bu balığı?

Kaan Akgül
aquarist92
*
ADI-SOYADI
KONUM hatay
KAYIT TARİHİ 28 Nisan 2007, 23:28:38
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 10
İLETİŞİM
« Yanıtla #9 : 01 Mayıs 2007, 21:18:56 »

sergen tuncer
akvaryumcumurat
ÖZEL ÜYE
*
ADI-SOYADI Murat Sağdıç
KONUM BURDUR
KAYIT TARİHİ 28 Nisan 2007, 22:00:00
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 672
Konu Sayısı: 37
Bu iletiyi değerlendir +205/-8
İLETİŞİM
« Yanıtla #10 : 05 Mayıs 2007, 21:14:07 »

Ülkemiz sularında pek çok bölgede mevcut. Bulunduğunuz yeri yazarsanız genel bir fikir verilebilir.

Saygılar...

Murat Sağdıç - Burdur
Kötü insan yoktur, kötü niyetli insan vardır.
LosTSouL
*
ADI-SOYADI
İLETİŞİM
Site Çevrimdışı
« Yanıtla #11 : 13 Mayıs 2007, 08:31:02 »

Ben tamamıyla şans eseri bir akvaryumcudan buldum, bana lepistes diye kakalamaya kalkmıştı, ben de "Ben gambusya arıyorum, sağ ol abi." deyince "Tamam işte, bunlar gambusya cinsi lepistes." dedi koptum adamın yanında. Ama yine de aldım, doğal bir kaynaktan bulabileceğimi sanmıyorum. Bu civardaki su kaynaklarının 10 metre yakınına varmak için gaz maskesi lazım, şehrin ortasından geçen derede bile afedersiniz lağım boşalmış oluyor. Böyle vurdumduymaz bir toplumuz o nedenle Burgaz'da iseniz şansınız pek de yok gibi geliyor.

aquarist92
*
ADI-SOYADI
KONUM hatay
KAYIT TARİHİ 28 Nisan 2007, 23:28:38
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 10
İLETİŞİM
« Yanıtla #12 : 13 Mayıs 2007, 14:39:44 »

Alıntı
Ülkemiz sularında pek çok bölgede mevcut. Bulunduğunuz yeri yazarsanız genel bir fikir verilebilir.

Saygılar...

Hatay - İskenderun

sergen tuncer
CaN_BaKıR
Amazon-Fishery
Forumla ilişiği kesilmiş
*
ADI-SOYADI Onur Can BAKIR
KONUM İzmir
KAYIT TARİHİ 30 Nisan 2007, 00:27:50
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 27
Bu iletiyi değerlendir +29/-0
İLETİŞİM
PiranhaTURK

« Yanıtla #13 : 15 Mayıs 2007, 11:39:35 »

Saygılar...

Heryerden... Smiley

Özellikle ülkemizin batı kesimlerinde nerdeyse her su birikintisinde bulunuyorlar. Barajlarda ise %100 var. Herhangi bir baraja gidip yakalayabilirsiniz.

Hatay - İskenderun

Onur Can BAKIR
berk
*
ADI-SOYADI
CİNSİYET Cinsiyet:
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 11
Bu iletiyi değerlendir +0/-0
İLETİŞİM
« Yanıtla #14 : 19 Mayıs 2007, 01:30:39 »

Merhaba, Ege Bölgesi'nde bulunuyorum. Manisa'dayım ve civarda sadece birkaç tane baraj var. Onlarda olma olasılığı yüksek midir? (Barajın birisi yeni tamamlandı)
Tyke
*
ADI-SOYADI Halit KORKUT
KONUM Mersin
KAYIT TARİHİ 28 Nisan 2007, 21:03:00
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 38
Bu iletiyi değerlendir +12/-0
İLETİŞİM
« Yanıtla #15 : 19 Mayıs 2007, 20:49:07 »

Yeni barajlarda olma olasılığı biraz düşük fakat eski barajlarda mutlaka vardır.

Bir bardak suyun bu kadar karmaşık olacağı hiç aklıma gelmemişti.

Lütfen Özel mesajla veya MSN ile soru sormayınız. Tüm sorularınızı forum içinde sorunuz ki diğer arkadaşlar da faydalanabilsin.
mico
*
ADI-SOYADI Mustafa Kısacık
KONUM Malatya
KAYIT TARİHİ 01 Kasım 2007, 02:06:08
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 3
Konu Sayısı: 0
Bu iletiyi değerlendir +0/-0
İLETİŞİM
« Yanıtla #16 : 22 Aralık 2007, 23:36:00 »

Yeni barajlarda olma olasılığı biraz düşük fakat eski barajlarda mutlaka vardır.
Ben Ankara'da oturuyorum, acaba yakınlarda gambusya bulabileceğim bir yer var mı?
numanjii
Bitkili lepistes akvaryumu
FORUM YÖNETİMİ
*
ADI-SOYADI Numan İŞCAN
KONUM Tekirdağ
KAYIT TARİHİ 08 Aralık 2007, 17:51:07
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 2536
Konu Sayısı: 82
Bu iletiyi değerlendir +466/-2
İLETİŞİM
Lepistes, C.vatoz, Çöpçü, salyangoz, Kiraz karides

« Yanıtla #17 : 09 Şubat 2008, 23:41:48 »

Gambusia ile ilgili bir soru:

Gambusia ile lepistes eşleşmesinden elde edilen yavrular dayanıklılığının yanı sıra saldırganlığı da alıyor mu? Ayrıca dayanıklılık derken sadece hastalık mı? Su şartları ve sıcaklığı da buna dahil mi?

Klavyem Sürçerse Affola... Smiley

Onur G. HİTİT
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
KONUM SAMSUN
İLETİŞİM
Site

« Yanıtla #18 : 10 Şubat 2008, 01:42:58 »

Gambusyalar kadar saldırgan olmasa da, lepistesler kadar uysal olmuyorlar. Kuyruk kırpabiliyorlar ama genel karakterleri lepisteslere daha yakın oluyor.

MR_EREN
Forumla ilişiği kesilmiş
*
ADI-SOYADI Eren EROĞLU
KONUM İZMİR
KAYIT TARİHİ 07 Mayıs 2008, 00:50:04
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 155
Konu Sayısı: 21
Bu iletiyi değerlendir +2/-90
İLETİŞİM
Canlı Doğuranlar

« Yanıtla #19 : 07 Mayıs 2008, 02:42:14 »

İşte çocukluğumun balığı.

Bu balıkla 3 yıl boyunca çok değişik lepistesler elde etmiş birisi olarak şunları farkettim.

1-)Gambusya ile mükemmel renklerde lepistesler elde etmeniz mümkündür.Özellikle Alman-Hollanda-Fantom(Siyah Kuyruk)-Kobra  eşleştirmelerinizde aşık olacağınız güzellikte yavrular doğmaktadır.Bu türlere ait erkek ve dişileri gambusyalarla ayrı ayrı eşleştirmenizi tavsiye ederim (Erkek Hollanda-dişi Gambosya...Erkek gambosya dişi fantom gibi)

2-)Dayanıklılık hastalık konusunda rakip tanımaz bir balıktır. 4. kuşak melezlemeye dek,kuyruk dökülmesi,beyazbenek,doğum sonrası felç,kabızlık nedenli ölüm gibi birçok hastalığa %100 karşı koyar.

3-)Gambusyalar ile yapılan eşleştirmelerde en büyük sorun,melez erkek yavru normal lepistes erkeğinden bile ufak kalır.Ancak gambusya geni baskın olursa,hemen hemen tüm melez erkekler 1. sınıf damızlık olur.

4-)Gambusyalar ile yapılan eşleştirmelerdeki diğer en büyük sorun,gambusya erkeği evcil dişileri çok hırpalamasıdır.2-3 gün süren eşleşme sonrasında dişide,pul dökülmeleri kuyruk parçalanması kaçınılmazdır.Bazı dişilerde ölüm de gerçekleşmektedir.

5-)Canlı kurt ile besleme yaparsanız,3 ay içinde 2 gambusya ile akvaryumun her tarafı gambusya dolar.

6-)Gambusyaların yanına Japon balığı,melek balığı gibi geniş kuyruklu ve hassas balıkları koymak,o balığın ölümüne imza atmakla eştir.

7-)Erkek gambusyalar,hamile evcil dişi lepisteslerin karınlarını ara sıra parçalar.

Ya batacağım,
Ya da çıkacağım...

Allah yardımcım olsun.
Sayfa: [1] 2 3   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

|Site Map | Arsiv | Wap | Wap2 | Wap Forum | XML | Rss
TurkeyRank.Com - Pagerank Servisi
MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!
Bu Sayfa 0.594 Saniyede 57 Sorgu ile Oluşturuldu