Lepistes Kulübü; lepistes hakkında her şey (ülkemizin ilk ve en köklü lepistes topluluğu)
21 Nisan 2018, 12:21:37 *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: FORUMA ÜYE OLMADAN ÖNCE KURALLARIMIZI OKUYUNUZ. KURALLARIMIZI OKUMAK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ.

Sayfa: [1]   Aşağı git Konuyu Okumuş Olanlar
  Yazdır  
Gönderen Konu: Yeni başlayan hobiciye yardımlarınız bekleniyor.  (Okunma Sayısı 136 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
DeepWard

ADI-SOYADI Eray Cinoğlu
CİNSİYET Cinsiyet: Bay
KONUM Bulgaristan/Tekirdağ
KAYIT TARİHİ 14 Mart 2018, 05:45:37
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 8
Konu Sayısı: 3
Bu iletiyi değerlendir +0/-0
İLETİŞİM
« : 14 Mart 2018, 18:39:59 »

Öncelikle herkese selam ve saygılarımı iletiyorum.

Akvaryum hobisinde çok yeni olduğumdan dolayı sizlerle ufak çaplı akvaryumumu paylaşmak isterim.

Akvaryum litre: 50 Litre
Akvaryum ebatları: Henüz elimde imkan olmadığından dolayı ölçemedim fakat en yakın zamanda düzenleme yaparak ölçeceğim. Fakat belirtmem gerekirse akvaryumumu bir hayvan mağazasından aldım. Cama cam kesilmiş basit görünümlü bir akvaryum.
Akvaryum içerisindeki balık popülasyonu: 8 adet lepistes (6 dişi 2 erkek), 2 adet albino çöpçü, 3 adet kılıçkuyruk (bu balıkları arkadaşım akvaryumunu bozduğu için verecek bir yer bulamadığından bana verdi, balık için şartların yetersiz olduğunun farkındayım ve en yakın zamanda daha iyi şartları sağlayabilen bir arkadaşıma hediye etmeyi düşünüyorum ben de), 5 adet kırmızı neon tetra.
Filtreleme çeşidi: Şelale filtre kullanıyorum. İçerisinde yaptığım birkaç düzenleme ile gerçekten güzel temizlemeye başladığını fark ettim. Akvaryuma yeterli düzeyde hava verdiği için benim işimi çok iyi gördüğü kanısındayım.
Işıklandırma: Akvaryumum henüz yeni olduğu için yukarısına çalışma masalarında kullanılan lambalardan sabitledim ve bu şekilde kullanıyorum.
Bitkilendirme: İçerisinde yapay bitkiler var şimdilik. Zararlı olduğunun farkındayım fakat canlı bitki ekleyene dek idare etmesi için koydum. Biraz araştırdığımda canlı bitki ekimi için en uygun zamanın akvaryum içerisindeki bakteri popülasyonu oluştuktan sonra ekilmesi gerektiğini öğrendiğimden zaman kolluyorum diyebiliriz.  Smiley Cheesy.
Taban malzemeleri. Hagen siyah kum.
Isıtıcı: 50W'lık bir ısıtıcı kullanıyorum.

Akvaryumum hakkında ki bilgiler bunlardır. Saygı değer abi, abla ve kardeşlerimin yorum ve önerilerine her zaman açık ve ihtiyaç doluyum. Aşağıya akvaryumumun bir fotoğrafını da bırakıyorum. Olabildiğince yapıcı eleştiri ve önerilerinizi bekliyorum.

Fotoğraflar:

https://imageshack.com/a/img922/2923/atW2YV.jpg

Saygılarımla.
Yeni başlayan hobiciye yardımlarınız bekleniyor.
Robot Moderatör
Anahtar Kelime
Offline Pasif

View Profile
Re: Yeni başlayan hobiciye yardımlarınız bekleniyor.
« Posted on: 21 Nisan 2018, 12:21:37 »

uyari
Merhaba ziyaretçi, öncelikle sitemize hoş geldiniz. Ben Lepistes Kulübü Robot Moderatör olarak siteden daha fazla yararlanmanız için sitemize üye olmanızı öneririm. Sitemize üye olmadan da yazıları okuyabilirsiniz, ancak bazı bölümlerde ziyaretçiler kısıtlandığı için bazı bölümleri göremezsiniz. Sitemize üye olursanız fotoğraf ve videolar paylaşabilirsiniz, yazılar paylaşabilirsiniz, sorular sorabilirsiniz, sorulan sorulara cevaplar verebilirsiniz. LK, ülkemizin ilk ve en köklü lepistes kulübüdür. Taklitlerimizden sakının! İyi eğlenceler...

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Yeni başlayan hobiciye yardımlarınız bekleniyor. lepistes, Yeni başlayan hobiciye yardımlarınız bekleniyor. endler, Yeni başlayan hobiciye yardımlarınız bekleniyor. Poeciliidae, Yeni başlayan hobiciye yardımlarınız bekleniyor. Poecilia reticulata, Yeni başlayan hobiciye yardımlarınız bekleniyor. lepistes üretimi, Yeni başlayan hobiciye yardımlarınız bekleniyor. lepistes yavruları, Yeni başlayan hobiciye yardımlarınız bekleniyor. gambusya, Yeni başlayan hobiciye yardımlarınız bekleniyor. paludaryum, Yeni başlayan hobiciye yardımlarınız bekleniyor. akvaryum, Yeni başlayan hobiciye yardımlarınız bekleniyor. plati, Yeni başlayan hobiciye yardımlarınız bekleniyor. velifera
Onur G. HİTİT
Amatör teorik araştırmacı ve doğal alan gözlemcisi (Sn. Oğuz SAĞLAM'ın bana verdiği ünvandır)
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
KONUM SAMSUN
KAYIT TARİHİ 27 Nisan 2007, 22:18:33
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 19951
Konu Sayısı: 4595
Bu iletiyi değerlendir +845/-10
İLETİŞİM
Site Çevrimdışı
« Yanıtla #1 : 14 Mart 2018, 20:35:42 »

Canlı bitki eklemek için bakteri popülasyonunun yeterli düzeye ulaşmasını beklemeye gerek yok. Yeni kurulan bir akvaryuma bitki eklenebilir. Başlangıç için bakımı kolay olan bitkiler düşünülebilir. Akvaryumun hacmini de dikkate alırsak hem bakımı kolay, hem de devasa yaprakları olmayan orta/küçük bok bitkiler akvaryuma ayrı bir güzellik ve doğallık katacaktır. Cüce kripto (Cryptocoryne wendtii), gül (Ludwigia repens), zeytin (Hygrophila polysperma) ve yüzeyde su marulu (Pistia stratiotes) bu akvaryum için uygun bitkilerdir. Bitkiler olursa doğacak yavru balıkların da avlanma ihtimai azalacaktır. Lepistesler yavrularına dokunmazlar (gerçi belli de olmaz) ama kılıçkuyruklar ve neon tetralar biraz avcıdırlar. Bitki örtüsü sık olursa yavruların hayatta kalma olasılığı artar.

"Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız." Konfüçyus

"Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenemeyen bir şey olduğunu anlayacak." Şef Seattle

YENİ ÜYELERİMİZ, LÜTFEN TIKLAYINIZ!

DeepWard

ADI-SOYADI Eray Cinoğlu
İLETİŞİM
« Yanıtla #2 : 15 Mart 2018, 00:33:25 »

Onur Bey, gerçekten ansiklopediden farkınız yok. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. İstediğim tüm bilgileri aktarmışsınız. Smiley
Onur G. HİTİT
Amatör teorik araştırmacı ve doğal alan gözlemcisi (Sn. Oğuz SAĞLAM'ın bana verdiği ünvandır)
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
KONUM SAMSUN
İLETİŞİM
Site Çevrimdışı
« Yanıtla #3 : 15 Mart 2018, 10:26:45 »

Deneyim sadece... Smiley Neredeyse 30 yıldır bu hobiyle ilgileniyorum.

Bu arada, lepisteslerle ilgili tüm bilgileri şu başlıkta tek yazı altında topladım: http://www.lepisteskulubu.org/index.php/topic,5103.msg25809.html#msg25809

Lepisteslerle ilgili genel bilgiler, lepistes akvaryumlarında bitkilendirme, lepisteslerle bir arada bakılabilen ve bakılamayan balık türleri, akvaryum kurulumu hakkında püf noktaları, balık satın alırken dikkat edilmesi gereken noktalar hep yukarıda bahsettiğim başlığın içinde. Wink

"Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız." Konfüçyus

"Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenemeyen bir şey olduğunu anlayacak." Şef Seattle

DeepWard

ADI-SOYADI Eray Cinoğlu
İLETİŞİM
« Yanıtla #4 : 15 Mart 2018, 19:36:42 »

Onur Hocam, fark ettiyseniz hitabımı değiştirdim. Smiley Hocam çok çok çok teşekkür ederim, gerçekten sağ olun var olun. Saygılarımla.
Onur G. HİTİT
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
KONUM SAMSUN
İLETİŞİM
Site Çevrimdışı
« Yanıtla #5 : 15 Mart 2018, 20:06:05 »

Fark etmez. Adımla bile hitap edebilirsin. Yararlanmana sevindim. Wink

DeepWard

ADI-SOYADI Eray Cinoğlu
İLETİŞİM
« Yanıtla #6 : 15 Mart 2018, 22:07:47 »

Estağfirullah benden yaşça büyük olan birine asla adı ile hitap etme gibi bir saygısızlığım olamaz. Abi daha güzel durdu sanki ne dersin Onur Abi?  Smiley
Onur G. HİTİT
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
KONUM SAMSUN
İLETİŞİM
Site Çevrimdışı
« Yanıtla #7 : 15 Mart 2018, 22:46:28 »

Bana uyar kardeşim. Wink haydeee

Beykozbeyi

ADI-SOYADI Cem Altay
KONUM Bursa
KAYIT TARİHİ 05 Nisan 2018, 18:04:13
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 2
Konu Sayısı: 0
İLETİŞİM
« Yanıtla #8 : 06 Nisan 2018, 16:57:35 »

50 litrelik tanka 50 W yerine 100 W ısıtıcı daha iyi olmaz mıydı?
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

|Site Map | Arsiv | Wap | Wap2 | Wap Forum | XML | Rss
MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!
Bu Sayfa 0.343 Saniyede 37 Sorgu ile Oluşturuldu