Lepistes Kulübü; lepistes hakkında her şey (ülkemizin ilk ve en köklü lepistes topluluğu)
20 Ekim 2017, 15:24:38 *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: FORUMUMUZA ÜYELİK SERBEST HALE GETİRİLMİŞTİR. İSTEYEN HERKES KURALLARIMIZA UYDUĞU SÜRECE FORUMUMUZA ÜYE OLABİLİR. HERHANGİ BİR BAŞKA SİTEYE ÜYE OLMANIZ FARK ETMEZ. BUNUNLA BİRLİKTE, FORUM İÇERİĞİNİ ÜYE OLMADAN DA GÖREBİLİRSİNİZ.

Sayfa: [1]   Aşağı git Konuyu Okumuş Olanlar
  Yazdır  
Gönderen Konu: Tül perde arkasından döl alma?  (Okunma Sayısı 192 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
biyolog

ADI-SOYADI ADEM ASLAN
CİNSİYET Cinsiyet: Bay
KONUM İSTANBUL
KAYIT TARİHİ 27 Haziran 2017, 23:56:13
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 2
Konu Sayısı: 1
Bu iletiyi değerlendir +0/-0
İLETİŞİM
« : 28 Haziran 2017, 00:24:33 »

Öncellikle herkese iyi akşamlar dilerim. Maalesef foruma yıllar önce üye olup ara vermiştim. O zamanlar onur hocama birkaç konuşmamız olmuştu. O sıralarda TÜBİTAK'ın düzenlediği bir yarışmaya katılmıştım. Şimdi ise foruma maalesef eski ismimle giriş yapamadım. Şifreyi bir türlü hatırlatmayadım. Şimdi ise başka bir projeyle geri döndüm. Saygıdeğer üyeler, yabancı kaynaklardan edindiğim bilgiler lepisteslerin sudan döl aldığını veya etkileşime geçmeden yavru aldıklarını okudum. Bunun için 3 farklı düzenek alıp 3 nesil dişi lepistesi tül yavrulukta büyüttüm ve şunu söylemem gerekirse hiçbiri yavru alamadı. Bunun sebebinin gonopodium olduğunu fark ettim. Gonopodiumlar sperm taşımasi için, dişiciğin tepesine sperm atması ve döllenmenin olması için gerekli. Aynı akvaryumda bu dişi lepisteslerin yanına kendi kardeşleri ve başka aileden gelen farklı erkekler ekledim. Bunun sonucunda dişilerin hepsi diğer aileden gelen erkeklerle çiftleşip yavru verdi. Bu konuyu da araştırıyorum. Sanırım bitkilerdeki gibi kendi kendine üremeye karşı direnç gösteriyorlar ve ortamda başka erkek yoksa sadece bu yolu seçiyorlar. Yaptığım çalışmayı en yakın zamanda fotoğraflayıp yayınlayacağım. Bu konuda görüşleri olan varsa bildirirse sevinirim. haydeee
Onur Hocama tekrar saygilar.

Alıntı
Öncellikle herkese iyi akşamlar dilerim maalesef foruma yıllar önce üye olup ara vermiştim.O zamanlar onur hocama birkaç konuşmamız olmuştu o sıralarda TÜBİTAK bir yarışmaya katilmiştim. Şimdi ise foruma maalesef eski ismimle giriş yapamadım şifreyi bir türlü hatırlatmayadım. Şimdi ise başka bir projeyle geri döndüm saygıdeğer üyeler yabancı kaynaklardan edindiğim bilgiler lepisteslerin sudan döl aldığını veya etkileşime geçmeden yavru aldıklarını okudum.Bunun için 3 farkli düzenek alip 3 nesil dişi lepistesi tül yavrulukta büyüttüm ve sunu söylemem gerekirse hiç biri yavru alamadı bunun sebebinin gonopodium olduğunu fark ettim. Gonopodiumlar sperm taşimasi için dişiciğin tepesine sperm atması döllenmenin olması için gerekli ayni akvaryumda bu dişi lepisteslerin yanina kendi kardeşleri ve başka aileden gelen farklı erkekler ekledim.Bunun sonucunda dişilerin hepsi diğer aileden gelen erkeklerle çiftleşip yavru verdi.Bu konuyu da araştırıyorum sanırım bitkilerdeki gibi kendi kendine üremeye karşi direnç gösteriyorlar ve ortamda başka erkek yoksa sadece bu yolu seçiyorlar. Yaptığım çalışmayı en yakın zamanda fotoğraflayıp yayınlayacağım bu konuda görüşleri olan varsa bildirirse sevinirim. haydeee
Onur hocama tekrar saygilar.
Robot Moderatör
Anahtar Kelime
Offline Pasif

View Profile
Re: Tül perde arkasından döl alma?
« Posted on: 20 Ekim 2017, 15:24:38 »

uyari
Merhaba ziyaretçi, öncelikle sitemize hoş geldiniz. Ben Lepistes Kulübü Robot Moderatör olarak siteden daha fazla yararlanmanız için sitemize üye olmanızı öneririm. Sitemize üye olmadan da yazıları okuyabilirsiniz, ancak bazı bölümlerde ziyaretçiler kısıtlandığı için bazı bölümleri göremezsiniz. Sitemize üye olursanız fotoğraf ve videolar paylaşabilirsiniz, yazılar paylaşabilirsiniz, sorular sorabilirsiniz, sorulan sorulara cevaplar verebilirsiniz. LK, ülkemizin ilk ve en köklü lepistes kulübüdür. Taklitlerimizden sakının! İyi eğlenceler...

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Tül perde arkasından döl alma? lepistes, Tül perde arkasından döl alma? endler, Tül perde arkasından döl alma? Poeciliidae, Tül perde arkasından döl alma? Poecilia reticulata, Tül perde arkasından döl alma? lepistes üretimi, Tül perde arkasından döl alma? lepistes yavruları, Tül perde arkasından döl alma? gambusya, Tül perde arkasından döl alma? paludaryum, Tül perde arkasından döl alma? akvaryum, Tül perde arkasından döl alma? plati, Tül perde arkasından döl alma? velifera
Onur G. HİTİT
Amatör teorik araştırmacı ve doğal alan gözlemcisi (Sn. Oğuz SAĞLAM'ın bana verdiği ünvandır)
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
KONUM SAMSUN
KAYIT TARİHİ 27 Nisan 2007, 22:18:33
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 19855
Konu Sayısı: 4577
Bu iletiyi değerlendir +835/-10
İLETİŞİM
Site Çevrimdışı
« Yanıtla #1 : 28 Haziran 2017, 19:17:27 »

Eski kullanıcı adın neydi?

Erkek lepisteslerin dişiye dokunmadan uzaktan sallaması bana çok mantıklı gelmiyor aslında. Nadiren olabilir, ama bilemiyorum.

Kırmızıyla işaretli yerlere dikkat. Wink

"Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız." Konfüçyus

"Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenemeyen bir şey olduğunu anlayacak." Şef Seattle

YENİ ÜYELERİMİZ, LÜTFEN TIKLAYINIZ!

biyolog

ADI-SOYADI ADEM ASLAN
KONUM İSTANBUL
KAYIT TARİHİ 27 Haziran 2017, 23:56:13
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 2
Konu Sayısı: 1
Bu iletiyi değerlendir +0/-0
İLETİŞİM
« Yanıtla #2 : 28 Haziran 2017, 20:34:19 »

Onur Hocam eski kullanıcı adımı da hatırlayamıyorum. O zamanlar özel mesajla konuşmuştuk. O günlerden bu günlere epey bir vakit geçti. Bu arada siz o zamanlar Bilecik'te yaşıyordunuz. Ben ise Samsun'da öğrenciydim. Sizinle tanışıp muhabbet etmek isterdim ama kısmet olmadı. Okul bitti, İstanbul'a geldik, üniversitede lepisteslerle ilgili çalışma yapmıştım. Bu çalışmalara öğretmenlik yaptığım için ara verdim. Şimdi ise çalışmalara devam... Proje bazında akvaryum balıkları ve genetikleri üzerine çalışıyorum. Tül perde veya ayırıp sudan döl alma konusu da kesinlikle olmuyor. Yaptığım çalişmalar bunu gösteriyor. boks

YÖNETİM NOTU: İLETİNİZ DÜZELTİLMİŞ, DÜZELTİLEN YERLER KIRMIZIYLA İŞARETLENMİŞTİR. İLETİNİZİN ASLI AŞAĞIDADIR. BUNDAN SONRA DÜZELTME YAPILMAYACAK, YAZIM AYNI HATALARINI YİNE YAPMANIZ HALİNDE İLETİNİZİN ÖNEMİNE VE İŞERİĞİNE BAKILMAKSIZIN İÇERİK SİLİNECEKTİR.

Alıntı
Onur hocam eski kullanıcı adımı da hatırlayamıyorum. O zamanlar özel mesajla konuşmuştuk o günlerden bu günlere epey bir vakit geçti bu ara da siz o zamanlar bilecik'de yaşıyordunuz ben ise samsunda öğrenciydim sizinle tanışıp muhabbet etmek isterdim ama kısmet olmadı okul bitti İstanbul'a geldik üniversitede lepisteslerle ilgili çalışma yapmıştım bu çalışmalara öğretmenlik yaptığım için ara verdim şimdi ise çalışmalara devam proje bazında akvaryum balıkları ve genetikleri üzerine çalışıyorum.tül perde ya da ayırıp sudan döl alma konusu da kesinlikle olmuyor.Yaptığım çalişmalar bunu gösteriyor. boks
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

|Site Map | Arsiv | Wap | Wap2 | Wap Forum | XML | Rss
TurkeyRank.Com - Pagerank Servisi
MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!
Bu Sayfa 0.469 Saniyede 31 Sorgu ile Oluşturuldu