Lepistes Kulübü; lepistes hakkında her şey (ülkemizin ilk ve en köklü lepistes topluluğu)
11 Aralık 2017, 04:50:38 *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: FORUMUMUZA ÜYELİK SERBEST HALE GETİRİLMİŞTİR. İSTEYEN HERKES KURALLARIMIZA UYDUĞU SÜRECE FORUMUMUZA ÜYE OLABİLİR. HERHANGİ BİR BAŞKA SİTEYE ÜYE OLMANIZ FARK ETMEZ. BUNUNLA BİRLİKTE, FORUM İÇERİĞİNİ ÜYE OLMADAN DA GÖREBİLİRSİNİZ.

Sayfa: [1]   Aşağı git Konuyu Okumuş Olanlar
  Yazdır  
Gönderen Konu: Dış filtre şart mıdır? Olmasa da olur mu?  (Okunma Sayısı 285 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Asit00
*
ADI-SOYADI Fuat Türk
CİNSİYET Cinsiyet: Bay
KONUM Amasya
KAYIT TARİHİ 09 Mart 2017, 18:10:06
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 55
Konu Sayısı: 12
Bu iletiyi değerlendir +0/-0
İLETİŞİM
« : 13 Haziran 2017, 23:21:00 »

Merhaba arkadaşlar, iyi akşamlar.

Takip edenler biliyor, 85 litre bir tankım var. Şu an 1 elma salyangoz, 1 katil salyangoz, 3 çöpçü, 6 lepistes var. Bitkili bir akvaryum. Tankımı kuralı yaklaşık 10 gün oldu. Sera aquatan kullandım, ağaç kökü olmasına rağmen suyumda fazla sararma yok. Resun SP-1100 iç filtrem var. Dün filtremi ilk defa temizledim. Filtrenin çok temiz olduğunu gördüm. Suyum da çok berrak. Biyolojik ortamın ve kimyasal şartların iyi olduğunu düşünüyorum. Tankım fazla büyük sayılmaz ama birkaç yorumda dış filtre almam gerektiğini söyleyenler oldu. Bu hacimde ve bu yükte bir tanka dış filtre şart mı? Su çok iyi olduğu için almak istemiyorum. Ayrıca akvaryumun dışında bir donanım bana çok hoş gelmiyor, o yüzden almak istemiyorum. Düzenli olarak %20 kadar su değişimi yapıyorum (haftada bir kez). Dip çekimi bir defa yaptım ama zeminden pek pislik çıkmadı. Hatta geçen gün çok şaşırmama rağmen çöpçülerimin dışkı yediğine şahit oldum. Bu yüzden tankım temiz galiba. Dip çekimi yapmayacağım bundan sonra. Dışkıların da ekosisteme zararı olmadığı düşüncesindeyim. Çöpçülerim ve salyangozlarım çok aktif çalışıyor.

Sorum şu olacak; dış filtre almasam ne olur? Şart mıdır dış filtre? Kafam karışık bu konuda.

85 litre tank.
Çınar, limon, saz, gül, anubias nana bitkileri ve mangrov kökü.
Lepistes, çöpçü, vatoz, kiraz karides, elma salyangozu.
Taban 2 kg midye kırığı, 10 kg siyah hagen.
Resun Sp-1100L, 500 L/H kapasiteli iç filtre.
Sunsun Hw-603B, 400 L/H kapasiteli dış filtre.
Termostatlı ısıtıcı 25 derece su sıcaklığı.
Robot Moderatör
Anahtar Kelime
Offline Pasif

View Profile
Re: Dış filtre şart mıdır? Olmasa da olur mu?
« Posted on: 11 Aralık 2017, 04:50:38 »

uyari
Merhaba ziyaretçi, öncelikle sitemize hoş geldiniz. Ben Lepistes Kulübü Robot Moderatör olarak siteden daha fazla yararlanmanız için sitemize üye olmanızı öneririm. Sitemize üye olmadan da yazıları okuyabilirsiniz, ancak bazı bölümlerde ziyaretçiler kısıtlandığı için bazı bölümleri göremezsiniz. Sitemize üye olursanız fotoğraf ve videolar paylaşabilirsiniz, yazılar paylaşabilirsiniz, sorular sorabilirsiniz, sorulan sorulara cevaplar verebilirsiniz. LK, ülkemizin ilk ve en köklü lepistes kulübüdür. Taklitlerimizden sakının! İyi eğlenceler...

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Dış filtre şart mıdır? Olmasa da olur mu? lepistes, Dış filtre şart mıdır? Olmasa da olur mu? endler, Dış filtre şart mıdır? Olmasa da olur mu? Poeciliidae, Dış filtre şart mıdır? Olmasa da olur mu? Poecilia reticulata, Dış filtre şart mıdır? Olmasa da olur mu? lepistes üretimi, Dış filtre şart mıdır? Olmasa da olur mu? lepistes yavruları, Dış filtre şart mıdır? Olmasa da olur mu? gambusya, Dış filtre şart mıdır? Olmasa da olur mu? paludaryum, Dış filtre şart mıdır? Olmasa da olur mu? akvaryum, Dış filtre şart mıdır? Olmasa da olur mu? plati, Dış filtre şart mıdır? Olmasa da olur mu? velifera
Göksell
FORUM YÖNETİMİ
*
ADI-SOYADI Göksel Duman
KONUM Ankara
KAYIT TARİHİ 25 Kasım 2009, 18:41:56
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 783
Konu Sayısı: 23
Bu iletiyi değerlendir +334/-0
İLETİŞİM
« Yanıtla #1 : 13 Haziran 2017, 23:42:49 »

Şart değil, o litreye o canlı sayısına iç filtre gayet yeterli olur. Su berrak diyorsunuz biyolojik ortamınızda oturmuş. Anlattığınıza göre her şey yolunda gözüküyor.
Asit00
*
ADI-SOYADI Fuat Türk
KONUM Amasya
KAYIT TARİHİ 09 Mart 2017, 18:10:06
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 55
Konu Sayısı: 12
Bu iletiyi değerlendir +0/-0
İLETİŞİM
« Yanıtla #2 : 14 Haziran 2017, 00:23:32 »

Evet. İlk başta kireç sorunu yaşadım ama kireci çökertmeyi başardım. Şu an elma salyangozumun oburluğu dışında hiçbir problemim yok çok şükür. 😊 Ben bir salyangozun bu kadar etkili olacağını düşünmüyordum. Maşaallahı var şu an.

85 litre tank.
Çınar, limon, saz, gül, anubias nana bitkileri ve mangrov kökü.
Lepistes, çöpçü, vatoz, kiraz karides, elma salyangozu.
Taban 2 kg midye kırığı, 10 kg siyah hagen.
Resun Sp-1100L, 500 L/H kapasiteli iç filtre.
Sunsun Hw-603B, 400 L/H kapasiteli dış filtre.
Termostatlı ısıtıcı 25 derece su sıcaklığı.
metzelder
Forum Müdavimi
*
ADI-SOYADI AHMET OĞUZ
KONUM İSTANBUL
KAYIT TARİHİ 25 Kasım 2016, 16:42:20
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 151
Konu Sayısı: 11
Bu iletiyi değerlendir +385/-0
İLETİŞİM
« Yanıtla #3 : 14 Haziran 2017, 09:54:20 »

Merhaba,

Suyun berrak olması ve filtrenin temiz olması tankınızın biyolojik olarak temiz olduğunu göstermez. Su ilk koyduğunuzda içinde uçuşan partiküllerden dolayı bulanık gözükür. Zamanla bu partiküller çöker veya filtrede takılır. Suyun kimyasının iyi olduğunu anlamak için test kitleriyle Amonyak, Nitrit, Nitrat ve imkanınız varsa ağır metal testi yapmanız lazım. İçerisinde gayet yüksek oranda Amonyak bulunan ve berrak olan tanklar olabiliyor. 

Eğer haftada en az 1 defa dip çekimi yapmassanız Nitrat yükselmesi sorunu baş gösterir. Her ne kadar bitkili bir tankınız olsa da bitkilerin tüketeceği Nitrat miktarı sınırlıdır. Nitratın 40ppm'in üzerine çıkması balıklarda strese ve akabinde hastalıklara sebep olur. İlaveten, dip çekimi hiç yapılmayan bir tankta çeşitli tuzlar ve mineraller birikir. Aylar sonra yeni bir balık ilavesi yaptığınızda balığınız eğer hassas bir türse (ki lepistes öyle) sebepsiz yere ölür. Siz de merak eder durursunuz acaba sağlıklı balık oturmuş bir tanka konduğunda neden öldü diye. Sebebi ise gayet açıktır: akvaryumun sakinlerinin alıştığı ancak yeni gelen balığın alışamadığı yüksek mineral ve tuz oranı.

Filtre temizliğinizi eğer filtrenizi tıkayan bir şey yoksa 3-6 ayda bir yapmanızı tavsiye ederim. Filtre temizliğini akvaryum suyuyla da yapsanız, her temizlikten sonra filtredeki yararlı bakteri kolonisinin sayısı kesinlikle azalacaktır. Defalarca tecrübe ettiğim bir durumdur. Bunun sonucunda ise 1 hafta gibi bir sürede, filtre kolonileri toparlanana kadar 0.15-0.25 ppm civarı zararlı amonyak birikimi oluyor.

200 lt lepistes akvaryumu
15 lt lepistes akvaryumu
25 litre endler akvaryumu

http://www.lepistesler.com
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

|Site Map | Arsiv | Wap | Wap2 | Wap Forum | XML | Rss
TurkeyRank.Com - Pagerank Servisi
MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!
Bu Sayfa 0.514 Saniyede 33 Sorgu ile Oluşturuldu