Lepistes Kulübü; lepistes hakkında her şey (ülkemizin ilk ve en köklü lepistes topluluğu)
23 Haziran 2017, 16:49:46 *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: FORUMA ÜYE OLMADAN ÖNCE KURALLARIMIZI OKUYUNUZ. KURALLARIMIZI OKUMAK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ.

Sayfa: [1]   Aşağı git Konuyu Okumuş Olanlar
  Yazdır  
Gönderen Konu: Akvaryumu yosun kaplamaya başladı! Çözüm nedir?  (Okunma Sayısı 113 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Asit00
*
ADI-SOYADI Fuat Türk
CİNSİYET Cinsiyet: Bay
KONUM Amasya
KAYIT TARİHİ 09 Mart 2017, 18:10:06
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 44
Konu Sayısı: 8
Bu iletiyi değerlendir +0/-0
İLETİŞİM
« : 08 Haziran 2017, 01:07:59 »

İyi akşamlar arkadaşlar.

Geçtiğimiz hafta içerisinde 15 litre olan tankımı değiştirerek 85 litrelik akvaryuma geçiş yaptım. 15 litre olan tankımda 4 dişi 2 erkek lepistes ve 1 tane de çöpçü balığım vardı. Son zamanlarda 2 tane cüce vatoz almıştım ama 3 günde ikisi de ölmüştü. Tabanda 2 cm midye kırığı vardı. Bitki olarak 2 kök çınar, 2 kök saz, 1 kök limon ve 1 tane de anubias bitkisi vardı. Aydınlatma olarak day light led ışık vardı ve 12 saat açık duruyordu. Akvaryum güneş ışığı almıyor. İç filtre ve 26 derece de sabit ısıtıcı vardı.

Yeni tanka geçtiğimde eski tanktaki tüm malzemeleri yeni tanka taşıdım. Midye kırığının üzerine 10 kg siyah hagen kum ekledim. Bitkiler ve balıklar, filtre ile birlikte aynen taşındı. Yeni tanka da led aydınlatma yaptım. Aydınlatma yine 12 saat açık (09-15 saatleri ve 18-24 saatleri arasında açık). İlk birkaç gün su bulanıktı, sonradan su oturdu. Fakat bu kez de akvaryum yosunlanmaya başladı. Bitkilerin üzeri, akvaryum camı, ısıtıcı da dahil olmak üzere yosun problemi başladı.

Fotoğraflarda bitkilerin üzerinin nasıl yosunlandığı mevcut. Yosunu yok etmek için ne yapmalıyım? İlaç kullanmak istemiyorum. Yeni tankta 2 kez %30 su değişimi yaptım ve filtreyi temizledim. Dip çekimi yapmıyorum, yapmayı da düşünmüyorum. Hangi canlı türü bu yosunlardan kurtulmama yardım edebilir? Cüce vatozu eski tankımda yaşatamamıştım. Bu arada akvaryuma tuz atmıyorum. Akvaryumun camında bile beyaz bir tabaka oluşmaya başladı.

85 litre bitkili, canlı doğran ve salyangozlar.
Robot Moderatör
Anahtar Kelime
Offline Pasif

View Profile
Re: Akvaryumu yosun kaplamaya başladı! Çözüm nedir?
« Posted on: 23 Haziran 2017, 16:49:46 »

uyari
Merhaba ziyaretçi, öncelikle sitemize hoş geldiniz. Ben Lepistes Kulübü Robot Moderatör olarak siteden daha fazla yararlanmanız için sitemize üye olmanızı öneririm. Sitemize üye olmadan da yazıları okuyabilirsiniz, ancak bazı bölümlerde ziyaretçiler kısıtlandığı için bazı bölümleri göremezsiniz. Sitemize üye olursanız fotoğraf ve videolar paylaşabilirsiniz, yazılar paylaşabilirsiniz, sorular sorabilirsiniz, sorulan sorulara cevaplar verebilirsiniz. LK, ülkemizin ilk ve en köklü lepistes kulübüdür. Taklitlerimizden sakının! İyi eğlenceler...

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Akvaryumu yosun kaplamaya başladı! Çözüm nedir? lepistes, Akvaryumu yosun kaplamaya başladı! Çözüm nedir? endler, Akvaryumu yosun kaplamaya başladı! Çözüm nedir? Poeciliidae, Akvaryumu yosun kaplamaya başladı! Çözüm nedir? Poecilia reticulata, Akvaryumu yosun kaplamaya başladı! Çözüm nedir? lepistes üretimi, Akvaryumu yosun kaplamaya başladı! Çözüm nedir? lepistes yavruları, Akvaryumu yosun kaplamaya başladı! Çözüm nedir? gambusya, Akvaryumu yosun kaplamaya başladı! Çözüm nedir? paludaryum, Akvaryumu yosun kaplamaya başladı! Çözüm nedir? akvaryum, Akvaryumu yosun kaplamaya başladı! Çözüm nedir? plati, Akvaryumu yosun kaplamaya başladı! Çözüm nedir? velifera
Asit00
*
ADI-SOYADI Fuat Türk
KONUM Amasya
İLETİŞİM
« Yanıtla #1 : 08 Haziran 2017, 01:17:19 »

https://hizliresim.com/gWLm0b

https://hizliresim.com/9dpk1r

https://hizliresim.com/qW27kQ

https://hizliresim.com/MvlqG2

https://hizliresim.com/Q7gb3G

https://hizliresim.com/XXYO1j

https://hizliresim.com/bG4NX0

https://hizliresim.com/dGqYdr

https://hizliresim.com/5QRWll

Akvaryumu yosun kaplamaya başladı! Çözüm nedir?

sinanb85

ADI-SOYADI sinan binkanat
KONUM istanbul
KAYIT TARİHİ 23 Mayıs 2017, 11:20:47
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 6
Konu Sayısı: 0
İLETİŞİM
« Yanıtla #2 : 08 Haziran 2017, 01:44:13 »

Dış filtreniz yok mu? Göremedim ama, bence olması gerekir.

Elma salyangozu 3-4 tane, vatoz ve çöp sayısını arttırın. Akvaryumu güneş alan oda ise değiştirin, ne kadar az gün ışığı olursa iyi olur.
Ve tabii ki düzenli su değişimi.

Alıntı
dış filtreniz yok mu ? göremedim ama , bence olması gerekir.

elma salyangozu 3-4 tane , vatoz ve çöp sayısını arttırın. Akvaryumu güneş alan oda ise değiştirin ne kadar az gün ışığı olursa iyi olur.
Ve tabii ki düzenli su değişimi.

Asit00
*
ADI-SOYADI Fuat Türk
KONUM Amasya
İLETİŞİM
« Yanıtla #3 : 08 Haziran 2017, 08:15:14 »

Dış filtrem yok. Hiç kullanmadım. Bu tank için iyi bir iç filtre düşünüyordum. İyi bir iç filtre mi alayım dış filtre mi?

Onur G. HİTİT
Amatör teorik araştırmacı ve doğal alan gözlemcisi (Sn. Oğuz SAĞLAM'ın bana verdiği ünvandır)
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
KONUM SAMSUN
KAYIT TARİHİ 27 Nisan 2007, 22:18:33
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 19800
Konu Sayısı: 4564
Bu iletiyi değerlendir +834/-10
İLETİŞİM
Site Çevrimdışı
« Yanıtla #4 : 08 Haziran 2017, 09:15:23 »

Şurada bahsetmişsin: http://www.lepisteskulubu.org/index.php/topic,12460.msg76797.html#msg76797

Yeni akvaryumu kurarken eski akvaryumun suyunu kullanmışsın. Bu normalde sorun olmaz, ama eski akvaryumun kumlarını kurcaladıktan sonra (mesela bitkileri sökerken) o suyu yeni akvaryuma eklediysen muhtemelen bu yüzden olmuştur.

Dip çekimi (%20 kadar) yapabilirsin günlük olarak (3-4 gün boyunca). Bu sırada yemlemeyi daha az yap. Filtre hep çalışsın. Mümkünse Sera Aqutan kullan.

"Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız." Konfüçyus

"Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenemeyen bir şey olduğunu anlayacak." Şef Seattle

YENİ ÜYELERİMİZ, LÜTFEN TIKLAYINIZ!

hakanturken108
**
ADI-SOYADI HaKaN TüRKeN
KONUM RİZE
KAYIT TARİHİ 11 Haziran 2008, 18:01:31
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 489
Konu Sayısı: 46
Bu iletiyi değerlendir +57/-1
İLETİŞİM
Ehil olmayanlara sabretmek ehil olanları parlatır.

« Yanıtla #5 : 08 Haziran 2017, 10:45:59 »

Aslında yosun problemi sayılmaz sizdeki. Akvaryuma göre debisi düşük bir iç filtre kullanıyorsunuz ve de akıntı sirkülasyon bir miktar az akvaryumunuzda.

Normalde filtrenin devir daim edip içine hapsetmesi gereken(temizlemesi gereken) partiküller tabana ve bitki üzerine çökmüş durumda gibi gördüğüm kadarıyla.

Elma salyangozlar güzel bir temizlik yapabilirler, düşünebilirsiniz, ayrıca cüce vatoz da eklerseniz veya çöpçü balığı bunlar akvaryuma hareketlilik getireceği için ve bu çöken partiküller hareketleneceği ve neticede filtreye girecekleri için 3-7 gün içinde bu durumdan kurtulabilirsiniz.

Öncelik sıralamam(şahsi):

1- Akıntıyı artırın ve akvaryum hacmine uygun kaliteli bir filtre kullanın.

2- Vatoz ve çöpçü edinin.

3- Elma salyangozu edinin.

4- Aydınlatmayı 8-10 saate indirebilirsiniz. Bitki yükünüz vb. şeyler şu an için akvaryumunuzda oldukça az.

Ehil olmayanlara sabretmek ehil olanları parlatır.
Asit00
*
ADI-SOYADI Fuat Türk
KONUM Amasya
İLETİŞİM
« Yanıtla #6 : 08 Haziran 2017, 17:37:09 »

Bugün Resun SP-1100 model bir iç filtre sipariş ettim. Özelliklerine baktığımda benim tankıma uygun gibi görünüyor. O geldikten sonra şu an elimdeki filtreyi kullanarak bir dış filtre yapacağım. Dış filtre fiyatları biraz pahalı geldi açıkçası. Çöpçü sayısını artıracağım. En kısa zamanda vatoz ve elma salyangozu da ekleyeceğim tankıma inşallah.

Bu arada filtremin şelale aparatını kullanıyordum hava için, bu sabah suyun biraz hareketlenmesi için hava hortumunu bağlayıp suyu biraz dalgalandırdım. Eve geldiğimde baya etkili olduğunu gördüm. Birde dip çekimi yaptım, şu an için durum dünden daha iyi. Yeni aldığım filtre benim sorunumu çözecek sanırım. Eski filtremi de işe yarayan bir dış filtreye dönüştürebilirsem sorumun kalmayacak.

Eheim Pickup 2010 iç filtre alacaktım aslında baya iyi yorumları okudum ama son anda vazgeçerek Resun SP-1100 almaya karar verdim. Özellikleri aynı. Umarım doğru karar vermiştirim.

sinanb85

ADI-SOYADI sinan binkanat
KONUM istanbul
KAYIT TARİHİ 23 Mayıs 2017, 11:20:47
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 6
Konu Sayısı: 0
İLETİŞİM
« Yanıtla #7 : 08 Haziran 2017, 21:21:09 »

Kardeşim imkanın varsa bir dış filtre al derim. 70-80 TL  civarı cihaz işini görür.
Asit00
*
ADI-SOYADI Fuat Türk
KONUM Amasya
İLETİŞİM
« Yanıtla #8 : 09 Haziran 2017, 22:40:00 »

Yani filtrem geldi ve akvaryuma yerleştirdim. 1 tane elma salyangoz, 1 tane katil salyangoz, 3 tane çöpçü, 6 tane lepistes var şu an tankımda. Yalnız yeni eklediğim elma salyangoz bitkileri kemiriyor, saz bitkisinin bir dalını en tepeden aşağıya kadar yiyerek indi şimdiden. Dal incecik oldu. 😊 Bu normal bir durum mu? Katil salyangoz ise kafasını kuma gömdü hiç hareket etmiyor. İlk defa besliyorum salyangozları, biraz cahilim bu konuda. Aslında kiraz karides alacaktım ama bulamadım. İnternetten almayı düşünüyorum müsait zamanda. Tavsiyelere uyup suyu biraz dalgalandırdıktan sonra sorunum da baya iyileşme oldu. Yeni filtremin devir hızı daha iyi, umarım her şey yerine oturur.

Asit00
*
ADI-SOYADI Fuat Türk
KONUM Amasya
İLETİŞİM
« Yanıtla #9 : 10 Haziran 2017, 10:07:41 »

Üst üste mesajlar atıyorum ama kusura bakmayın arkadaşlar. Ben uzun bir araştırma yaptım, benim sorunum aslında yosun değil galiba. Benim asıl sorunum yaşadığım bölgenin aşırı kireçli suyu ve akvaryum sıcaklığı. Dün civalı termometre aldım ve akvaryuma taktım. Baktım 31 derece gösteriyor. Bendeki yapışkanlı şerit derece zaten bir şey göstermiyordu, hep 24 derece gibi duruyordu. Bende derecenin doğruluğunu varsayarak ısıtıcıyı o ayarda bırakmıştım. Meğerse derecem arızalıymış. Zaten elimi soktuğumda ısısından anlamalıydım. Neyse sıcaklığı dün akşamdan sonra 27 dereceye düşürdüm. Isıya bağlı olarak tankımda çok fazla buharlaşma oluyordu, hatta en son su değişimi yaptığımdaki suyu indirdiğim seviye kireç çizgisi halinde kaldı.
Yani diyeceğim şu, kireçli su ve aşırı sıcak ile oluşan buharlaşma sonucu camlara ve bitkilerin üzerine kireç çökmesi sorunu yaşıyorum ben sanırım. Benim araştırmalarım sonucu bu kanıya vardım. Onur Abi dediğin gibi sera aquatan aldım fakat kutu üzerinde miktarla ilgili hiç talimat yok. 85 litreye kaç ml aquatan kullanmam lazım? İnternette de sağlıklı bilgi bulamadım.

Sanırım kireç sorunundan bir kez kurtulduktan sonra hazır su kullanarak su değişimi yapacağım bundan sonra.

Galiba benim cüce vatozlarımın yaşamamasının sebebi de aşırı kireçti. İnşallah kurtulurum bakalım bu kireç olayından.

Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

|Site Map | Arsiv | Wap | Wap2 | Wap Forum | XML | Rss
TurkeyRank.Com - Pagerank Servisi
MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!
Bu Sayfa 0.389 Saniyede 38 Sorgu ile Oluşturuldu