Lepistes Kulübü; lepistes hakkında her şey (ülkemizin ilk ve en köklü lepistes topluluğu)
19 Eylül 2018, 22:11:32 *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: FORUMUMUZA ÜYELİK SERBEST HALE GETİRİLMİŞTİR. İSTEYEN HERKES KURALLARIMIZA UYDUĞU SÜRECE FORUMUMUZA ÜYE OLABİLİR. HERHANGİ BİR BAŞKA SİTEYE ÜYE OLMANIZ FARK ETMEZ. BUNUNLA BİRLİKTE, FORUM İÇERİĞİNİ ÜYE OLMADAN DA GÖREBİLİRSİNİZ.

Sayfa: [1]   Aşağı git Konuyu Okumuş Olanlar
  Yazdır  
Gönderen Konu: Balıklarımın Hastalığı Hakkında Tecrübelerinizi Paylaşın  (Okunma Sayısı 729 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
hakanturken108
ADI-SOYADI HaKaN TüRKeN
CİNSİYET Cinsiyet: Bay
KONUM RİZE
KAYIT TARİHİ 11 Haziran 2008, 18:01:31
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 505
Konu Sayısı: 46
Bu iletiyi değerlendir +58/-1
İLETİŞİM
Ehil olmayanlara sabretmek ehil olanları parlatır.

« : 18 Nisan 2017, 14:09:47 »

Hastalanan akvaryum canlısının türü: Lepistes

Hastalık olduğu düşünülen belirtiler: Balıklar 3. defa beyazbenek oluyorlar son 3 hafta içinde. Şu an 2 balık beyazbenek oldu.

Akvaryumdaki balık türleri ve sayısı: Elma salyangozu (9 tane), lepistes (16 tane 2 erkek, 14 dişi), kiraz karides (4 taneydi, sanırım 2-3 tanesi dün öldü, sebebini bilmiyorum).

Akvaryumun hacmi ve su özellikleri: Net 90 litre. Balıklar akvaryuma eklendikten sonra sürekli Jebo 9w UV filtre çalışmakta. Biolife sünger filtre ve Lifetech 825 aktif çalışmakta.

Akvaryumun kuruluş tarihi: 10 Mart 2017

Beslenme şekli ve düzeni: Günde birçok defa, 3-5 farklı kuru ve kaliteli ve taze yem ile. Ayrıca birkaç defa mikro kurt ile besleme ve bazen canlı artemia.

Akvaryuma dışarıdan en son canlı giriş tarihi: 25 gün önce balıklarım eklendi.

Akvaryumdaki teknik ekipman: 36 watt Power led armatür, Jebo 9W UV filtre, Biolife iç filtre, Lifetech 825 dış filtre.

Akvaryumda kullanılan herhangi bir kimyasal (tuz, su hazırlayıcılar, ilaçlar vesaire): DIY su hazırlayıcı, Bemiks.

Ek bilgi: Akvaryumu balıklar gelmeden önce 20-25 gün boş çalıştırdım ve her gün tarifine göre Reflower BacteriaFeeder ekledim. Balıklar geldikten 2 gün sonra beyaz beneğe yakalandılar. Bu 1. hastalanmada ısıyı 30'a getirip tedavi uyguladım hastalık geriledi ancak 3 gün sonra tekrar hızlı şekilde arttı ve 2. defa beyazbenek oldu.

Bu 2. defa hastalık yayılınca balıkları 10 litre damacanaya alıp ısıtıcı ve bol hava ile 10 litreye 1 yemek kaşığı kaya tuzu ve 10 litreye 5 ml biyo ichtio ekledim. 2. gün %60 su değişimi ve yine kaya tuzu ve biyo ichtio eklemesi yaptım. İyileşme mevcuttu. Balıklar 3. gün tamamen iyileşmişlerdi.

İyileşmelerinden sonra %100 su değişimi yapıp, 10 litrelik damacanaya sadece akvaryum suyu ekledim ve balıklar 1 gece de bemiks ampül eklenmiş bu suda beklediler ve bu pazar günü hastalık geçtiğinden ötürü balıkları tekrar akvaryuma koydum.

Ama balıklarımdan 2 tanesi tekrar dün akşam ve bugün beyazbenek oldular. Su kalitemin iyi olduğunu düşünüyorum. Kafama takılan 2 tane şey var. Balıklar 36  watt power led armatürü açınca saklanma eğilimi gösteriyorlar sanırım ışık çok parlak geliyor ve bu nedenden dolayı stresleniyorlar. Bundan dolayı maalesef led armatürü çalıştıramıyorum. Acaba bundan olabilir mi?

İkinci şey ise elma salyangozları acaba su dengesini gözümle göremeyeecğim şekilde bozuyor ve balıkları hasta ediyor olabilir mi?

Not: Balıklarım hastalıklarına rağmen hatta tedavi ederken damacana içinde dahi yavruladılar. 15-30 arası yavrum var. Fakat balıklarda maalesef bir mutsuzluk sezinliyorum. Akvaryumum cama cam fakat plastik bardak içerisinde hagen kumlara bitkiler dikmiştim. O bitkilerimde 30'a çıkarınca sıcaklığı eriyip gitmişlerdi.

Robot Moderatör
Anahtar Kelime
Offline Pasif

View Profile
Re: Balıklarımın Hastalığı Hakkında Tecrübelerinizi Paylaşın
« Posted on: 19 Eylül 2018, 22:11:32 »

uyari
Merhaba ziyaretçi, öncelikle sitemize hoş geldiniz. Ben Lepistes Kulübü Robot Moderatör olarak siteden daha fazla yararlanmanız için sitemize üye olmanızı öneririm. Sitemize üye olmadan da yazıları okuyabilirsiniz, ancak bazı bölümlerde ziyaretçiler kısıtlandığı için bazı bölümleri göremezsiniz. Sitemize üye olursanız fotoğraf ve videolar paylaşabilirsiniz, yazılar paylaşabilirsiniz, sorular sorabilirsiniz, sorulan sorulara cevaplar verebilirsiniz. LK, ülkemizin ilk ve en köklü lepistes kulübüdür. Taklitlerimizden sakının! İyi eğlenceler...

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Balıklarımın Hastalığı Hakkında Tecrübelerinizi Paylaşın lepistes, Balıklarımın Hastalığı Hakkında Tecrübelerinizi Paylaşın endler, Balıklarımın Hastalığı Hakkında Tecrübelerinizi Paylaşın Poeciliidae, Balıklarımın Hastalığı Hakkında Tecrübelerinizi Paylaşın Poecilia reticulata, Balıklarımın Hastalığı Hakkında Tecrübelerinizi Paylaşın lepistes üretimi, Balıklarımın Hastalığı Hakkında Tecrübelerinizi Paylaşın lepistes yavruları, Balıklarımın Hastalığı Hakkında Tecrübelerinizi Paylaşın gambusya, Balıklarımın Hastalığı Hakkında Tecrübelerinizi Paylaşın paludaryum, Balıklarımın Hastalığı Hakkında Tecrübelerinizi Paylaşın akvaryum, Balıklarımın Hastalığı Hakkında Tecrübelerinizi Paylaşın plati, Balıklarımın Hastalığı Hakkında Tecrübelerinizi Paylaşın velifera
Onur G. HİTİT
Amatör teorik araştırmacı ve doğal alan gözlemcisi (Sn. Oğuz SAĞLAM'ın bana verdiği ünvandır)
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
KONUM SAMSUN
KAYIT TARİHİ 27 Nisan 2007, 22:18:33
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 19970
Konu Sayısı: 4606
Bu iletiyi değerlendir +848/-10
İLETİŞİM
Site Çevrimdışı
« Yanıtla #1 : 21 Nisan 2017, 10:06:38 »

Sıcaklık gün içinde değişiyor mu? Yani gündüz 26 C gibi iken gece 20 C civarına düşüyor mu? Beyazbeneğe en çok neden olan şey bu.

İkinci konu da stres durumu. Yani hastalığa yol açan etken suda her zaman vardır, ama balıklar stres altında dğeilse kolay kolay etkilenmezler. Ama olası bir stres durumunda derilerindeki mukoza zayıflar ve beyazbeneğe mağruz kalırlar.

"Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız." Konfüçyus

"Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenemeyen bir şey olduğunu anlayacak." Şef Seattle

YENİ ÜYELERİMİZ, LÜTFEN TIKLAYINIZ!

hakanturken108
ADI-SOYADI HaKaN TüRKeN
KONUM RİZE
İLETİŞİM

« Yanıtla #2 : 21 Nisan 2017, 11:33:50 »

Isı sürekli sabit. Her zaman kontrol ediyorum 90 litre tankımda 200W atman marka ısıtıcı var.

Onur abi şöyle bir aydınlanma yaşadım ve kendime daha önce fark etmediğim için çok kızdım. Mesele şu ki, ben balıklar yavrularını yemesin diye akvaryumu ikiye bölmüştüm. Bölmeyi ise akvaryumu kurmadan önce çit teli ve sineklik kullanarak yapmış ve bunu akvaryum silikonu ile sabitlemiştim. Maalesef çit telinin kestiğim ucları plastik kaplaması da kesildiği için paslanma yapmıştı. Bu pasın sorun oluşturabileceği kafama dank ettiği anda bölmeyi söküp aldım tanktan.

Acaba bu paslanmış kısımlar stres kaynağı olmuş olabilir mi? Şu an 9 balık da karantina altında ve tedavi uyguluyorum. Bölmeyi söktüğümden beri yavrularımda sağlıklı balıklarım da oldukça neşelendiler.

Ama tedaviden sonra hala çekiniyorum balıkları ana tanka aktarmakta.

Onur G. HİTİT
Amatör teorik araştırmacı ve doğal alan gözlemcisi (Sn. Oğuz SAĞLAM'ın bana verdiği ünvandır)
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
KONUM SAMSUN
KAYIT TARİHİ 27 Nisan 2007, 22:18:33
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 19970
Konu Sayısı: 4606
Bu iletiyi değerlendir +848/-10
İLETİŞİM
Site Çevrimdışı
« Yanıtla #3 : 21 Nisan 2017, 12:25:20 »

Sıcaklıkta gün içinde aşırı bir oynama yoksa hastalığın nedeni stres unsuru olan başka bir durumdur. Mesela su değerlerinin bozulması gibi. Paslanma su değerlerini bozmuştur.

"Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız." Konfüçyus

"Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenemeyen bir şey olduğunu anlayacak." Şef Seattle

YENİ ÜYELERİMİZ, LÜTFEN TIKLAYINIZ!

metzelder
Forum Müdavimi
*
ADI-SOYADI AHMET OĞUZ
KONUM İSTANBUL
KAYIT TARİHİ 25 Kasım 2016, 16:42:20
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 151
Konu Sayısı: 11
Bu iletiyi değerlendir +387/-0
İLETİŞİM
« Yanıtla #4 : 21 Nisan 2017, 13:38:08 »

Paslanma ile beraber fazla miktarda demir salınımı olmuş olabilir. Zaten akvaryum da yeni olduğu için bazı değerler oturmamıştır.

200 lt lepistes akvaryumu
15 lt lepistes akvaryumu
25 litre endler akvaryumu

http://www.lepistesler.com
hakanturken108
ADI-SOYADI HaKaN TüRKeN
KONUM RİZE
İLETİŞİM

« Yanıtla #5 : 21 Nisan 2017, 15:55:14 »

Maalesef bugün bir balığımda  daha beyazbenek gördüm tek bir benek. Sanırım ışık ana/temel sorun. Aklımda deli sorular. Daha önce hiç başıma gelmemişti bu denli nükseder şekilde.

Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

|Site Map | Arsiv | Wap | Wap2 | Wap Forum | XML | Rss
MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!
Bu Sayfa 0.401 Saniyede 35 Sorgu ile Oluşturuldu