Lepistes Kulübü; lepistes hakkında her şey (ülkemizin ilk ve en köklü lepistes topluluğu)
12 Aralık 2017, 09:11:28 *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: FORUMA ÜYE OLMADAN ÖNCE KURALLARIMIZI OKUYUNUZ. KURALLARIMIZI OKUMAK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ.

Sayfa: [1]   Aşağı git Konuyu Okumuş Olanlar
  Yazdır  
Gönderen Konu: Nardugan Bayramı (YENİYIL)  (Okunma Sayısı 1097 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Onur G. HİTİT
Amatör teorik araştırmacı ve doğal alan gözlemcisi (Sn. Oğuz SAĞLAM'ın bana verdiği ünvandır)
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
CİNSİYET Cinsiyet: Bay
KONUM SAMSUN
KAYIT TARİHİ 27 Nisan 2007, 22:18:33
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 19899
Konu Sayısı: 4584
Bu iletiyi değerlendir +837/-10
İLETİŞİM
Site Çevrimdışı
« : 30 Aralık 2016, 14:45:24 »

Nardugan, Ön Türkler'de ve İslam'a kadar olan Türkler ile Sümerler'de de aynı adla anılan yeni yıl bayramıdır. Her yıl 22 Aralık'tan sonra gelen ilk dolunayda kutlanır. Bunun nedeni ise Türkler'in eski inanışına göre gece ile gündüz sürekli savaşırlar ve 21 Aralık günü en uzun gecedir ve ardından günler uzamaya başlarlar bu yüzden 22 Aralık günü Türkler için çok önemlidir ve bu günü takiben (Ay yılı esasına dayalı bir takvim kullandıkları için) ilk dolunayın çıktığı ilk gün yeni yılın ilk günüdür.

Bu gün içinde tüm Türkler, ölümsüzlüğün simgesi olan ve Türk Mitolojisi'ne göre tüm insanların türediği ağaç olan Akçaçam Ağaçları süslenir ve altında türlü gelenkesel oyunlar oynanır, kopuz eşliğinde şarkılar söylenir ve eğlenceler düzenlenirdi.

Bu geleneğin yine anayurtları Orta Asya olan ve türlü nedenlerle Mezapotamya'ya göçen Sümerler'e Türklerden geçtiği oradan da Anadolu aracılığıyla Eski Roma'ya değin uzandığı ve günümüze kadar gelip günümüzdeki 1 Ocak yılbaşının temelini oluşturduğu sanılmaktadır.

Ayrıca sözbiçim olarak Türklerdeki Paktıgan ve Koçagan bayramlarıyla da uyumludur. Gündönümüne dayalı bayramlarda böylece üçlü bir silsile oluşmaktadır. Nar sözcüğü güneş (günümüz moğolcasında Nara) anlamına gelir, dugan ise doğmak fiili ile bağlantılıdır. Narduqan kelimesi Moğol dilindeki "nar" (güneş), Türk dilindeki "tuqan" (doğan, doğan) sözcüklerinden oluşmuştur. Tatarlar bu bayrama "Koyaş Tuğa", yani "Güneş Doğan" günü derler, Başkurtlar, Udmurtlar "Nardugan" veya "Mardugan", Mişer Tatarları "Raştua", Çuvaşlar "Nartavan" ya da "Nartukan", Zırizyalar "Nardava", Mokşalar "Nardvan" olarak bilirler.

KAYNAK

Kaynağa ek olarak bilgi (BENDEN OLSUN): Yeniyıl kutlayarak Hıristiyan olmazsınız. Yeniyıl, Batı kültürüne İslam öncesi Türklerden geçmiştir. Aynı şekilde Noel Baba olarak bilinen karakter de İslam öncesi Türklerde "AYAZ ATA" olarak bilinir ve Noel Baba şeklinde Hıristiyan kültürüne geçmiştir. Ben halen "İslam öncesi bir Türk" olduğum için bunları yazma gereği duyuyorum. Yeniyıl kutlamanın Hıristiyan geleneği olduğunu iddia edenler İslam adı altında Türkleri Araplaştırmak isteyen devşirmelerdir. Bu vatandaşlar sıkıyorsa cep telefonu da kullanmasınlar, internete de girmesinler, otomobile de binmesinler, hastalandıklarında eczaneden ilaç da almasınlar.

"Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız." Konfüçyus

"Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenemeyen bir şey olduğunu anlayacak." Şef Seattle

YENİ ÜYELERİMİZ, LÜTFEN TIKLAYINIZ!

Robot Moderatör
Anahtar Kelime
Offline Pasif

View Profile
Re: Nardugan Bayramı (YENİYIL)
« Posted on: 12 Aralık 2017, 09:11:28 »

uyari
Merhaba ziyaretçi, öncelikle sitemize hoş geldiniz. Ben Lepistes Kulübü Robot Moderatör olarak siteden daha fazla yararlanmanız için sitemize üye olmanızı öneririm. Sitemize üye olmadan da yazıları okuyabilirsiniz, ancak bazı bölümlerde ziyaretçiler kısıtlandığı için bazı bölümleri göremezsiniz. Sitemize üye olursanız fotoğraf ve videolar paylaşabilirsiniz, yazılar paylaşabilirsiniz, sorular sorabilirsiniz, sorulan sorulara cevaplar verebilirsiniz. LK, ülkemizin ilk ve en köklü lepistes kulübüdür. Taklitlerimizden sakının! İyi eğlenceler...

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Nardugan Bayramı (YENİYIL) lepistes, Nardugan Bayramı (YENİYIL) endler, Nardugan Bayramı (YENİYIL) Poeciliidae, Nardugan Bayramı (YENİYIL) Poecilia reticulata, Nardugan Bayramı (YENİYIL) lepistes üretimi, Nardugan Bayramı (YENİYIL) lepistes yavruları, Nardugan Bayramı (YENİYIL) gambusya, Nardugan Bayramı (YENİYIL) paludaryum, Nardugan Bayramı (YENİYIL) akvaryum, Nardugan Bayramı (YENİYIL) plati, Nardugan Bayramı (YENİYIL) velifera
psk.selman
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 30 Aralık 2016, 16:25:12 »

Bir önceki konunuza şuradan yanıt vermiştim.

http://www.lepisteskulubu.org/index.php/topic,12345.msg76211.html#msg76211

Ek olarak, yeni yıl kutlamaları her ne kadar Batı'ya Türkler'den geçtiyse de Türklerin şanı, şerefi İslamiyet'le tanıştıktan sonra duyulmuştur. Yapılmakta olan kutlamalar sizin belirttiğiniz gibi eski Türkler'in geleneği şeklinde değil, tamamen Batı hayranlığından dolayı yapılan kutlamalardır. Ayrıca şu an Türklüğümüzden gurur duyuyorsak bu İslamiyet'ten sonraki Türklerin dünya üzerinde bıraktığı izler sayesindedir. Kaynağa ek olarak yazdığınız son cümle ise çok çocukça geldi.

Yeni çağda icad edilen matbaanın "bu gavur malı kullanılmamalı" diyerek Osmanlı'nın onlarca yıl dünya medeniyetinden yoksun kalmasına sebep olmuş ve hala da Batı'ya yetişemedik "teknoloji olarak". Biz Batı'yı yakından takip edeceğiz, ürünleri kullanacağız ama onlara gebe kalmamak için daha iyisini yapabilmek için kullanacağız. Ama biz Batı'yı bu yönüyle değil de abidik gubidik kafada beyin bırakmayan yönleriyle taklit ediyor ve hatta geçmeyi başarıyoruz ne yazık ki.
Onur G. HİTİT
Amatör teorik araştırmacı ve doğal alan gözlemcisi (Sn. Oğuz SAĞLAM'ın bana verdiği ünvandır)
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
CİNSİYET Cinsiyet: Bay
KONUM SAMSUN
KAYIT TARİHİ 27 Nisan 2007, 22:18:33
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 19899
Konu Sayısı: 4584
Bu iletiyi değerlendir +837/-10
İLETİŞİM
Site Çevrimdışı
« Yanıtla #2 : 31 Aralık 2016, 00:31:06 »

"Türklerin şanı, şerefi İslamiyet'le tanıştıktan sonra duyulmuştur." ve "Türklüğümüzden gurur duyuyorsak bu İslamiyet'ten sonraki Türklerin dünya üzerinde bıraktığı izler sayesindedir." şeklindeki açıklamalar bir talihsizliktir.

Türklerin İslam'dan sonra şan ve şerefinin duyulması ne demek? İslam öncesinde duyulmamış mıydı? Oğuz Kağan, Kürşad, Cengiz Kağan, Bilge Kağan, Attila, Bumin, Hülagü, Kültigin şerefsiz ve şansız mıydı? Ben kendi adıma İslam'ı benimsemiyorum. Gök Tanrı'ya inanıyorum. Ben de şerefsiz miyim?

Hırsızlıklar, arsızlıklar, sapıklıklar gırla gidiyor memlekette. Ama kimseden tepki yok. Noel Baba'ya tepki var, milletin ahlakını Noel Baba bozmuş.

"Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız." Konfüçyus

"Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenemeyen bir şey olduğunu anlayacak." Şef Seattle

YENİ ÜYELERİMİZ, LÜTFEN TIKLAYINIZ!

Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

|Site Map | Arsiv | Wap | Wap2 | Wap Forum | XML | Rss
TurkeyRank.Com - Pagerank Servisi
MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!
Bu Sayfa 0.414 Saniyede 34 Sorgu ile Oluşturuldu