Lepistes Kulübü; lepistes hakkında her şey (ülkemizin ilk ve en köklü lepistes topluluğu)
12 Aralık 2017, 22:44:23 *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: FORUMA ÜYE OLMADAN ÖNCE KURALLARIMIZI OKUYUNUZ. KURALLARIMIZI OKUMAK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ.

Sayfa: [1]   Aşağı git Konuyu Okumuş Olanlar
  Yazdır  
Gönderen Konu: LDA16 cüce vatoz nedir ne değildir?  (Okunma Sayısı 2828 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Onur G. HİTİT
Amatör teorik araştırmacı ve doğal alan gözlemcisi (Sn. Oğuz SAĞLAM'ın bana verdiği ünvandır)
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
CİNSİYET Cinsiyet: Bay
KONUM SAMSUN
KAYIT TARİHİ 27 Nisan 2007, 22:18:33
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 19900
Konu Sayısı: 4585
Bu iletiyi değerlendir +837/-10
İLETİŞİM
Site Çevrimdışı
« : 14 Mart 2016, 18:42:18 »

LDA16 cüce vatoz nedir ne değildir?

Bu balıklardan tesadüfen edindim. Henüz çok yeni bir tür. Pek bilgi bulamadım. Yabancı sitelerden bakıp anladığım kadarıyla bir şeyler aktarmaya çalışacağım.

Benim ufak LDA16 cüce vatozların fotoğraflarını şurada paylaştım: http://www.lepisteskulubu.org/index.php/topic,11900.msg75166.html#msg75166

Bunlar da diğer vatozlar gibi Loricariidae ailesinden oluyor. Bildiğimiz normal vatozlar gibi Ancistrus cinsine giriyorlar. Anladığım kadarıyla farklı tür cüce vatozların melezlenmesiyle elde edilmişler ve LDA16 olarak adlandırılmışlar.

Diğer cüce vatozlar gibi sakin yaradılışa sahip balıklar. Her türlü yemi yiyorlar.

Vücut yapıları tipik bir cüce vatozu andırıyor. Yani yapı olarak çok da farklı değiller. Erkek-dşi ayrımı da anladığım kadarıyla aynı şekilde. azı erkeklerin göğüs yüzgeçleri dikenli oluyor.

Yetişkin erkeklerin ağızlarının etrafında birkaç sıra iğne gibi bıyık bulunuyor. Deriden oluşan dişlere benzeyen bu yapılar, balığın beslenmesi sırasında iş görüyor.

Renkleri bildiğimiz cüce vatozlardan oldukça farklı. Kahverengi ve grinin tonlarıyla kiremit rengine yakın lekeler bulunuyor.

Üremeleri için saklanma alanları gerekiyor. Kayaların aralarındaki boşluklarda, ağaç parçalarının altlarında yuvalanarak ürüyorlar. Yumurtaları LDA16 türünde de erkek balık bir süre koruyor.

İki aylık LDA16 vatozlar:

https://4.bp.blogspot.com/-csf60cJVmpw/VuU8zR1y7SI/AAAAAAAAGlI/vrb8th-l-k0SYJvd_-N_zE_dnFscO5wcQ/s1600/IMG_8048.JPG

https://1.bp.blogspot.com/-nPwrohR8fI4/VuU8he-4RBI/AAAAAAAAGk0/v0ivaXdT1Ikzv-y-reybYyTDUR2uWgX9Q/s1600/IMG_8028.JPG

"Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız." Konfüçyus

"Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenemeyen bir şey olduğunu anlayacak." Şef Seattle

YENİ ÜYELERİMİZ, LÜTFEN TIKLAYINIZ!

Robot Moderatör
Anahtar Kelime
Offline Pasif

View Profile
Re: LDA16 cüce vatoz nedir ne değildir?
« Posted on: 12 Aralık 2017, 22:44:23 »

uyari
Merhaba ziyaretçi, öncelikle sitemize hoş geldiniz. Ben Lepistes Kulübü Robot Moderatör olarak siteden daha fazla yararlanmanız için sitemize üye olmanızı öneririm. Sitemize üye olmadan da yazıları okuyabilirsiniz, ancak bazı bölümlerde ziyaretçiler kısıtlandığı için bazı bölümleri göremezsiniz. Sitemize üye olursanız fotoğraf ve videolar paylaşabilirsiniz, yazılar paylaşabilirsiniz, sorular sorabilirsiniz, sorulan sorulara cevaplar verebilirsiniz. LK, ülkemizin ilk ve en köklü lepistes kulübüdür. Taklitlerimizden sakının! İyi eğlenceler...

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: LDA16 cüce vatoz nedir ne değildir? lepistes, LDA16 cüce vatoz nedir ne değildir? endler, LDA16 cüce vatoz nedir ne değildir? Poeciliidae, LDA16 cüce vatoz nedir ne değildir? Poecilia reticulata, LDA16 cüce vatoz nedir ne değildir? lepistes üretimi, LDA16 cüce vatoz nedir ne değildir? lepistes yavruları, LDA16 cüce vatoz nedir ne değildir? gambusya, LDA16 cüce vatoz nedir ne değildir? paludaryum, LDA16 cüce vatoz nedir ne değildir? akvaryum, LDA16 cüce vatoz nedir ne değildir? plati, LDA16 cüce vatoz nedir ne değildir? velifera
Kaplanoglu

ADI-SOYADI Ozan Kaplanoğlu
KONUM Edirne
KAYIT TARİHİ 09 Mart 2017, 14:27:46
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 2
Konu Sayısı: 0
Bu iletiyi değerlendir +0/-0
İLETİŞİM
« Yanıtla #1 : 09 Mart 2017, 14:50:29 »

Bugün bir cüce vatoz aldım. Cüce vatozların diğer vatoz türlerine karşı daha bir ilgi gördüğünü biliyordum. Bulunduğum bölgedeki akvaryumculara sormuştum hiç birisinde yoktu bu tür. Yeni gelmiş akvaryumcuma ben de aldım 1 tane. Bana boyu aşırı küçük geldi. Bu cüce vatozlar da kendi içinde türlere mi ayrılıyor acaba? Siz de LDA16 demişsiniz. Biraz bilgi verir misiniz? Ve 10 TL verdim. Fiyat hakkında da yorum yaparsanız sevinirim.
Onur G. HİTİT
Amatör teorik araştırmacı ve doğal alan gözlemcisi (Sn. Oğuz SAĞLAM'ın bana verdiği ünvandır)
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
KONUM SAMSUN
KAYIT TARİHİ 27 Nisan 2007, 22:18:33
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 19900
Konu Sayısı: 4585
Bu iletiyi değerlendir +837/-10
İLETİŞİM
Site Çevrimdışı
« Yanıtla #2 : 10 Mart 2017, 17:36:37 »

1 adet cüce vatoz için -eğer vatoz damızlık veya bir aylık yavru değilse- fiyat normal gibi geldi.

Cüce vatozların pek çok çeşidi var. Fotoğraf eklemeden bir şey diyemeyiz.

"Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız." Konfüçyus

"Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenemeyen bir şey olduğunu anlayacak." Şef Seattle

YENİ ÜYELERİMİZ, LÜTFEN TIKLAYINIZ!

Kaplanoglu

ADI-SOYADI Ozan Kaplanoğlu
KONUM Edirne
KAYIT TARİHİ 09 Mart 2017, 14:27:46
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 2
Konu Sayısı: 0
Bu iletiyi değerlendir +0/-0
İLETİŞİM
« Yanıtla #3 : 13 Mart 2017, 22:13:49 »

http://i.hizliresim.com/2r8Zmj.png

Bana yavru gibi geldi.  cigara2
BozKurt
Yunus Emre BOSTANCI
ÖZEL ÜYE
*
ADI-SOYADI Yunus Emre Bostancı
KONUM Van
KAYIT TARİHİ 12 Aralık 2014, 15:24:10
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 360
Konu Sayısı: 13
Bu iletiyi değerlendir +79/-1
İLETİŞİM
CAN VERDİĞİN BAYRAĞIN TABUTUNA SARILMIŞ

« Yanıtla #4 : 14 Mart 2017, 14:30:03 »

Gördüğüm kadarıyla sıradan bir cüce vatoz. Genel olarak akvaryumcular bu boylarını 2-2,5 TL civarında satıyorlar. Evinde üretim yapan arkadaşlardan bu boyda cüce vatozu tanesi 1 TL gibi rakama alabilirsiniz.

24.11.2015 Umut TUNÇAY  & 10.01.2016 Önder ERTAŞ & 02.04.2016 Mustafa SEZGİN & İsrafil KARGI
UNUTULMAYACAKSINIZ!
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

|Site Map | Arsiv | Wap | Wap2 | Wap Forum | XML | Rss
TurkeyRank.Com - Pagerank Servisi
MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!
Bu Sayfa 0.406 Saniyede 34 Sorgu ile Oluşturuldu