Lepistes Kulübü; lepistes hakkında her şey (ülkemizin ilk ve en köklü lepistes topluluğu)
25 Mayıs 2018, 11:44:28 *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: FORUMUMUZA ÜYELİK SERBEST HALE GETİRİLMİŞTİR. İSTEYEN HERKES KURALLARIMIZA UYDUĞU SÜRECE FORUMUMUZA ÜYE OLABİLİR. HERHANGİ BİR BAŞKA SİTEYE ÜYE OLMANIZ FARK ETMEZ. BUNUNLA BİRLİKTE, FORUM İÇERİĞİNİ ÜYE OLMADAN DA GÖREBİLİRSİNİZ.
 


Sayfa: [1]   Aşağı git Konuyu Okumuş Olanlar
  Yazdır  
Gönderen Konu: Canlı Doğuranların Üretimi ve Beslenmesine Dair Genel Bilgiler  (Okunma Sayısı 23337 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
MR_EREN
Forumla ilişiği kesilmiş
*
ADI-SOYADI Eren EROĞLU
CİNSİYET Cinsiyet: Bay
YAŞ: 33
KONUM İZMİR
KAYIT TARİHİ 07 Mayıs 2008, 01:50:04
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 155
Konu Sayısı: 21
Bu iletiyi değerlendir +3/-90
İLETİŞİM
Canlı Doğuranlar

Çevrimdışı
« : 27 Mayıs 2008, 06:44:48 »

8 yaşımdan 17 yaşıma dek ciddi anlamda hemen hemen tüm canlı doğuranları üretmiş birisiyim. Sadece orijinal velifera yani latipina üretmedim. Yakında Tolga abi sayesinde ona da el atacağım.

7 sene sonra yeniden akvaryumumu kurmuş ve canlı doğuran üretimine başlamış bulunuyorum. Şu an 23 günde toplam 4 akvaryuma ulaştım. Sanırım 5. ve 6. akvaryumlar da gerekecek.

Canlı doğuranlar, günümüzde ciklet gibi balıkların ün kazanması ile bir kenara atılmış türlerdir. Birçok akvarist bu balıkların üretiminin ve beslenmesinin basit ve kolay olduğunu sanır. Ancak bu balıklar sanıldığı kadar basit canlılar değildir. Örneğin bir kılıçkuyruğu veya platiyi üretmek, yetiştirmek meşakkatli bir iştir.

Özetle, canlı doğuranlar gerek üretimi gerekse beslenmesi ciddi bir bakım ve özen isteyen türlerdir.

Canlı doğuranlara sahip olduğum tecrübeyle yeni başlamış arkadaşlar için, hepimizin bildiği ancak es geçtiği bazı bilgileri paylaşmakta fayda görüyorum.

1-)Canlı doğuranların üretiminde ve beslenmesinde en büyük hata, aynı akvaryuma alabildiğince farklı türde veya aynı türde balık sığdırmaktır. Aslında bu yanlış bir tutumdur.

Profesyonel anlamda canlı doğuran beslemek ve üretmenin kilit noktası sadece aynı türü akvaryumda barındırmaktır. Çünkü,aynı türden balıkları beslediğinizde akvaryumda kısa sürede bir habitat oluşacaktır.

Örneğin birçok arkadaşımız Kılıçkuyruk, lepistes gibi birbirine farklı iki balığı aynı akvaryuma koymaktadır. Ancak bu durum gerek balıkların strese girmesine, gerekse üretimin yavaşlamasına neden olmaktadır.

Eğer ki, aynı akvaryuma farklı iki tür canlı doğuran koyacaksanız bence;

Lepistes - Moli
Kılıçkuyruk - Plati
Velifera - Moli
Lepistes - Gambusya koymanız daha yararlı olur.Böylece hem balıklarınız fazla strese girmez, hem de çeşitli melezlemeler oluşturabilirsiniz.

2-)Canlı doğuranların üretiminde ve beslenmesinde diğer bir en büyük hata çöpçü ve vatoz balıklarının beslenmesidir.

Vatoz balığı, beyazbenek gibi hastalıklar nedeniyle  veya kavga esnasında kuyruğu büyük oranda parçalanmış, yüzmekte zorluk çeken ufak yetişkinleri zaman zaman yiyen bir türdür.

Çöpçü balığının ise, bazen canlı doğuranların bazı yumurtalarının erken oluşması nedeniyle ani doğan ve dipte saklanan yavruları yediği bilinmektedir.

3-)Canlı doğuranların üretiminde ve beslenmesindeki diğer bir en büyük hata ise,beslemenin ve özellikle üretimin dışa bağımlı yapılmasıdır. Yani, doğum yapacak balıkların devamlı olarak akvaryumculardan teminidir. Ancak bu durum,gerek hastalık tehlikesi gerekse istenmiyen varyantlar bakımından yanlış bir harekettir.

Bunun yerine en iyi yöntem ise, kendi ürettiğiniz yavrulardan damızlık elde etmenizdir. Bu yolla hem istediğiniz varyantları daha kolay elde edebilir, hem de hastalık tehlikesinden kurtulabilirsiniz.

4-)Canlı doğuran üretiminde hastalıklara karşı diğer bir etkili yöntem ise ,ürettiğiniz yavruları en sert koşullarda yetiştirmektir. Örneğin, yavrularınızı devamlı olarak 23-24 derece bir suda yetiştirirseniz, 28 C derecede yetişmiş bir başka canlı doğurana göre ani ısı değişmesinden daha az etkilenecek ve böylece daha az hastalanma riski taşıyacaktır.

Ancak şunu da belirtmem gerekir ki, soğuk sularda yetiştirilen yavrular sıcak sularda yetiştirilenlere nazaran yetişkin olunca daha ufak kalmaktadır.

5-)Canlı doğuran yavrularının beslenmesinde etkili bir yöntem olan yumurta sarısı vermeyi, yavru tankınızda hava motoru kullanmıyorsanız tavsiye etmemekteyim. Çünkü, suya atılan yumurtanın zamanla çürümesi sonucunda suda kükürt gazı oluşmakta, ayrıca alglenme hızlanmaktadır.

Bu yöntem yerine, karides kurusu vermeniz hem protein hem de suyun berraklığı açısından daha etkili olacaktır.

6-)Canlı doğuran üretiminde diğer etkili bir yöntem ise, yavru vermiş dişileri, erkeklerden korumak için,içinde sadece dişiler bulunan ayrı bir tanka koymak ve asgari 20 gün bekletmektir.

Bu yöntemle hem doğum yapan balıklarınız kısa sürede toparlanacak, hem de bu süre içinde dişiler kızışarak 1 sonraki hamilelik daha kolay gerçekleşecektir.

7-)Canlı doğuranların beslenmesinde etkili olan diğer yöntem ise, balıklarınızın yapraklarını yiyebileceği akvaryum bitkilerini barındırmanızdır. Örneğin tilki kuyruğu veya Java yosunu gibi bitkiler balıklar tarafından kolayca yenmekte ve bünyeleri için gerekli bitkisel besinler sağlanmaktadır.

8-)Canlı doğuranların beslenmesi ve üremesinde diğer etkili bir husus ise, vitaminlerden faydalamaktır.Örneğin 60-70 litrelik akvaryumunuza ayda 1 kere, bir tane Bemiks ampul boşaltırsanız gerek balıklarınızın büyümesine gerekse üremelerine yardımcı olursunuz (vereceğiniz miktarı kendiniz de ayarlayabilirsiniz, eğer 60 litreden az akvaryumunuz varsa yarım ampul Bemiks yeterli olacaktır).

9-)Canlı doğuranlarınızı beslerken Sera veya Tetra gibi pahalı yemleri alamıyorsanız, havanda ezerek toz haline getirdiğiniz dip yemi ve karışık pond yem, balıklarınızın beslenmesine önemli etkisi olur (besleme konusunda kesinlikle kendi bulduğum karışım yemi hazırlamanızı tavsiye ederim).

10-)Canlı doğuran üretiminde ve beslenmesinde diğer bir etkili husus ise su sıcaklığıdır. Ana tanktaki balıklarınıza 26-28 derece arası ısı sağlarsanız, gerek büyümelerini gerekse üremelerini hızlandırırsınız. Ayrıca,akvaryumunuzda salyangoz kullanmanızı gerek parazit riski gerekse suyun kirliliği açısından tavsiye etmemekteyim.
Kayıtlı

Ya batacağım,
Ya da çıkacağım...

Allah yardımcım olsun.
Robot Moderatör
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 9185


View Profile
Re: Canlı Doğuranların Üretimi ve Beslenmesine Dair Genel Bilgiler
« Posted on: 25 Mayıs 2018, 11:44:28 »

 
      uyari
Merhaba ziyaretçi, öncelikle sitemize hoş geldiniz. Ben Lepistes Kulübü Robot Moderatör olarak siteden daha fazla yararlanmanız için sitemize üye olmanızı öneririm. Sitemize üye olmadan da yazıları okuyabilirsiniz, ancak bazı bölümlerde ziyaretçiler kısıtlandığı için bazı bölümleri göremezsiniz. Sitemize üye olursanız fotoğraf ve videolar paylaşabilirsiniz, yazılar paylaşabilirsiniz, sorular sorabilirsiniz, sorulan sorulara cevaplar verebilirsiniz. LK, ülkemizin ilk ve en köklü lepistes kulübüdür. Taklitlerimizden sakının! İyi eğlenceler...

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Canlı Doğuranların Üretimi ve Beslenmesine Dair Genel Bilgiler lepistes, Canlı Doğuranların Üretimi ve Beslenmesine Dair Genel Bilgiler endler, Canlı Doğuranların Üretimi ve Beslenmesine Dair Genel Bilgiler Poeciliidae, Canlı Doğuranların Üretimi ve Beslenmesine Dair Genel Bilgiler Poecilia reticulata, Canlı Doğuranların Üretimi ve Beslenmesine Dair Genel Bilgiler lepistes üretimi, Canlı Doğuranların Üretimi ve Beslenmesine Dair Genel Bilgiler lepistes yavruları, Canlı Doğuranların Üretimi ve Beslenmesine Dair Genel Bilgiler gambusya, Canlı Doğuranların Üretimi ve Beslenmesine Dair Genel Bilgiler paludaryum, Canlı Doğuranların Üretimi ve Beslenmesine Dair Genel Bilgiler akvaryum, Canlı Doğuranların Üretimi ve Beslenmesine Dair Genel Bilgiler plati, Canlı Doğuranların Üretimi ve Beslenmesine Dair Genel Bilgiler velifera
Logged
oguzhanyagdi

ADI-SOYADI
CİNSİYET Cinsiyet:
KONUM
KAYIT TARİHİ 16 Temmuz 2007, 20:05:17
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 5
Konu Sayısı: 4
Bu iletiyi değerlendir +0/-0
İLETİŞİM
Çevrimdışı
« Yanıtla #1 : 27 Mayıs 2008, 08:09:35 »

Sizin dediğinize göre akvaryum temizleyen canlıların hiçbirini akvaryumda bulundurmayacağız. Akvaryumun kirlenmesini en aza indirmek için ne yapmalıyız?
Kayıtlı
Onur G. HİTİT
Amatör teorik araştırmacı ve doğal alan gözlemcisi (Sn. Oğuz SAĞLAM'ın bana verdiği ünvandır)
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
CİNSİYET Cinsiyet: Bay
YAŞ: 39
KONUM SAMSUN
KAYIT TARİHİ 27 Nisan 2007, 22:18:33
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 19959
Konu Sayısı: 4601
Bu iletiyi değerlendir +847/-10
İLETİŞİM
Site Çevrimdışı
« Yanıtla #2 : 27 Mayıs 2008, 15:23:21 »

Güzel bir yazı olmuş. Bir konuda görüş belirteceğim:

Alıntı
Lepistes - Gambusya

Gambusyalarla lepistesler aynı ortamda bulundurulursa kısa sürede lepistesler ölebilir veya kuyrukları koparılabilir. Bu risklidir.

Sn. Oğuzhan YAĞDI, vatoz ve çöpçüler akvaryumu temizlemezler. Akvaryumun temizlenmesi işi filtrasyona aittir.
Kayıtlı

"Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız." Konfüçyus

"Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenemeyen bir şey olduğunu anlayacak." Şef Seattle

YENİ ÜYELERİMİZ, LÜTFEN TIKLAYINIZ!

MR_EREN
Forumla ilişiği kesilmiş
*
ADI-SOYADI Eren EROĞLU
CİNSİYET Cinsiyet: Bay
YAŞ: 33
KONUM İZMİR
KAYIT TARİHİ 07 Mayıs 2008, 01:50:04
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 155
Konu Sayısı: 21
Bu iletiyi değerlendir +3/-90
İLETİŞİM
Canlı Doğuranlar

Çevrimdışı
« Yanıtla #3 : 27 Mayıs 2008, 17:58:34 »

Onur Hocam, Gambusya ve lepistesin beslenmesini ben de çok tasvip etmiyorum.
Ancak kişinin kendi ürettiği gambusya yavruları, etrafında başka lepistes yavru olunca çok saldırgan olmuyor. Ortaya da güzel melezler doğabiliyor.
Kayıtlı

Ya batacağım,
Ya da çıkacağım...

Allah yardımcım olsun.
Onur G. HİTİT
Amatör teorik araştırmacı ve doğal alan gözlemcisi (Sn. Oğuz SAĞLAM'ın bana verdiği ünvandır)
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
CİNSİYET Cinsiyet: Bay
YAŞ: 39
KONUM SAMSUN
KAYIT TARİHİ 27 Nisan 2007, 22:18:33
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 19959
Konu Sayısı: 4601
Bu iletiyi değerlendir +847/-10
İLETİŞİM
Site Çevrimdışı
« Yanıtla #4 : 27 Mayıs 2008, 21:08:44 »

Kişisel gözlemim; sayısını hatırlamadığım kadar deneme yaptım bu konuda. Doğar doğmaz lepisteslerin arasına saldığım gambusya yavruları, aradan 1-2 ay geçince lepisteslere saldırmaya başlıyorlar.
Kayıtlı

"Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız." Konfüçyus

"Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenemeyen bir şey olduğunu anlayacak." Şef Seattle

YENİ ÜYELERİMİZ, LÜTFEN TIKLAYINIZ!

Servet
*
ADI-SOYADI
CİNSİYET Cinsiyet:
KONUM
KAYIT TARİHİ 06 Şubat 2008, 00:13:02
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 60
Konu Sayısı: 1
Bu iletiyi değerlendir +0/-0
İLETİŞİM
Çevrimdışı
« Yanıtla #5 : 19 Haziran 2008, 00:51:58 »

Güzel bir paylaşım. Bir de benim canlı doğuran akvaryumum 55 litre ve içerisinde yavrularla birlikte toplam 100 civarı balık var. Yani 80 civarı yavru,20 civarı yetişkin... Ben 1 tane Bemiks ampul boşaltsam iyi olur mu? Yoksa balık sayısına göre mi ayarlamalıyım?
Kayıtlı
Onur G. HİTİT
Amatör teorik araştırmacı ve doğal alan gözlemcisi (Sn. Oğuz SAĞLAM'ın bana verdiği ünvandır)
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
CİNSİYET Cinsiyet: Bay
YAŞ: 39
KONUM SAMSUN
KAYIT TARİHİ 27 Nisan 2007, 22:18:33
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 19959
Konu Sayısı: 4601
Bu iletiyi değerlendir +847/-10
İLETİŞİM
Site Çevrimdışı
« Yanıtla #6 : 19 Haziran 2008, 09:25:47 »

Bemiks 100 lt'ye 1 ampul olarak öneriliyor. 55 lt'ye yarısı dökülebilir buna göre. Gerçi ben 30 lt'ye 1 ampul kullandım, bir aksilik olmadı.
Kayıtlı

"Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız." Konfüçyus

"Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenemeyen bir şey olduğunu anlayacak." Şef Seattle

YENİ ÜYELERİMİZ, LÜTFEN TIKLAYINIZ!

Balim
Forumla ilişiği kesilmiş
*
ADI-SOYADI
CİNSİYET Cinsiyet: Bay
KONUM Adana-Merkez
KAYIT TARİHİ 08 Haziran 2008, 15:22:17
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 92
Konu Sayısı: 8
Bu iletiyi değerlendir +0/-0
İLETİŞİM
Mevzu-u Bahis Vatan İse Gerisi Teferruattır.!

Çevrimdışı
« Yanıtla #7 : 19 Haziran 2008, 09:42:08 »

Yazı iyi bir bilgilendirici yazı olmuş.Teşekkürler.
Kayıtlı

6(d)-4(e) lepistes
4(d)-1(e) kılıçkuyruk
3 çöpçü
233 tane yavru lepistes.
--------------------------
Onur abi tamam resimleri siliyorsun.Bari akvaryum boyutlarını silmeseydin ya.
furk4n3535
**
ADI-SOYADI Furkan YAVUZ
CİNSİYET Cinsiyet: Bay
YAŞ: 23
KONUM İzmir/Torbalı
KAYIT TARİHİ 09 Haziran 2008, 23:28:27
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 113
Konu Sayısı: 9
Bu iletiyi değerlendir +0/-0
İLETİŞİM
0 Rh +

Çevrimdışı
« Yanıtla #8 : 28 Haziran 2008, 17:48:15 »

Paylaşım için sağ ol Eren abi.
Saygılar.
Kayıtlı


İzmir/Torbalı
Arayan Mevlasını da Bulur, Belasınıda.
dolphin43
**
ADI-SOYADI Murat ŞEN
CİNSİYET Cinsiyet: Bay
YAŞ: 41
KONUM KÜTAHYA
KAYIT TARİHİ 24 Haziran 2008, 23:57:45
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 204
Konu Sayısı: 19
Bu iletiyi değerlendir +0/-0
İLETİŞİM
Çevrimdışı
« Yanıtla #9 : 07 Ağustos 2008, 23:27:01 »

Eren dikkatimi çekti çoğu bilgilendirici konuda parmağın var.Paylaşımlarına çok teşekkür ediyorum.
Kayıtlı

Zebra,Ahli ve yunus chiclet ile yolun başındayım.
MR_EREN
Forumla ilişiği kesilmiş
*
ADI-SOYADI Eren EROĞLU
CİNSİYET Cinsiyet: Bay
YAŞ: 33
KONUM İZMİR
KAYIT TARİHİ 07 Mayıs 2008, 01:50:04
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 155
Konu Sayısı: 21
Bu iletiyi değerlendir +3/-90
İLETİŞİM
Canlı Doğuranlar

Çevrimdışı
« Yanıtla #10 : 08 Ağustos 2008, 00:09:24 »

Yok ya Murat lafı mı olur...Bunlar klasik yazılar bile sayılabilir.

Bildiklerimin, bulduklarımın çok rahat uygulanalabilecek bazılarını aktarıyorum o kadar.

Altı üstü, 5-10 yazı, ne önemi var ki? Wink
Kayıtlı

Ya batacağım,
Ya da çıkacağım...

Allah yardımcım olsun.
dolphin43
**
ADI-SOYADI Murat ŞEN
CİNSİYET Cinsiyet: Bay
YAŞ: 41
KONUM KÜTAHYA
KAYIT TARİHİ 24 Haziran 2008, 23:57:45
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 204
Konu Sayısı: 19
Bu iletiyi değerlendir +0/-0
İLETİŞİM
Çevrimdışı
« Yanıtla #11 : 08 Ağustos 2008, 00:12:45 »

Ben yine de uğraşılarına teşekkürü borç biliyorum.Tabi bu siteye emeği geçen tüm arkadaşlarada.
Kayıtlı

Zebra,Ahli ve yunus chiclet ile yolun başındayım.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Site Map | Arsiv | Wap | Wap2 | Wap Forum | XML | Rss
MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!
Bu Sayfa 0.405 Saniyede 43 Sorgu ile Oluşturuldu