Lepistes Kulübü; lepistes hakkında her şey (ülkemizin ilk ve en köklü lepistes topluluğu)
03 Eylül 2014, 00:11:30 *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: YENİ ÜYELİK SİSTEMİMİZ HAKKINDA (FORUMA ÜYE OLMAK İSTEYENLER LÜTFEN BURAYA TIKLASINLAR).

Sayfa: [1]   Aşağı git Konuyu Okumuş Olanlar
  Yazdır  
Gönderen Konu: Lepistesim doğurdu fakat.  (Okunma Sayısı 2332 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Ömer.F.Özturna
Ömer Faruk ÖZTURNA
*
ADI-SOYADI Ömer Faruk Özturna
CİNSİYET Cinsiyet: Bay
KONUM Bursa / Yıldırım
KAYIT TARİHİ 20 Ekim 2011, 16:59:19
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 36
Konu Sayısı: 6
Bu iletiyi değerlendir +12/-0
İLETİŞİM
Site
Ömer Faruk ÖZTURNA

« : 22 Ekim 2011, 00:25:14 »

Öncelikle merhabalar arkadaşlar. Ben 3-4 saat önce akvaryumda 2-3 adet ölü yavru lepistes buldum ve hemen anaç balığımı yedek akvaryumum olmadığı için 'beyaz kap' yöntemiyle akvaryumdan aldığım suyun içine koydum. Fakat 3-4 saat geçmesine rağmen hala hiçbir gelişme, doğurma, kıpırdama yok. Acaba tam olarak yapmam gerekeni söyleyebilecek olan var mı? Şimdiden teşekkürler.

Saygılarımla.

YÖNETİM NOTU: Yazım kurallarına dikkat! Noktalama işaretlerinde ''?.'' gibi bir kullanım yoktur. Ya soru işareti  ya da nokta işaretini tek başına kullanınız.

Ömer Faruk ÖZTURNA

Hobi Araç değil amaçtır Smiley
Robot Moderatör
Anahtar Kelime
Offline Pasif

View Profile
Re: Lepistesim doğurdu fakat.
« Posted on: 03 Eylül 2014, 00:11:30 »

uyari
Merhaba ziyaretçi, öncelikle sitemize hoş geldiniz. Ben Lepistes Kulübü Robot Moderatör olarak siteden daha fazla yararlanmanız için sitemize üye olmanızı öneririm. Sitemize üye olmadan da yazıları okuyabilirsiniz, ancak bazı bölümlerde ziyaretçiler kısıtlandığı için bazı bölümleri göremezsiniz. Sitemize üye olursanız fotoğraf ve videolar paylaşabilirsiniz, yazılar paylaşabilirsiniz, sorular sorabilirsiniz, sorulan sorulara cevaplar verebilirsiniz. LK, ülkemizin ilk ve en köklü lepistes kulübüdür. Taklitlerimizden sakının! İyi eğlenceler...

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Lepistesim doğurdu fakat. lepistes, Lepistesim doğurdu fakat. endler, Lepistesim doğurdu fakat. Poeciliidae, Lepistesim doğurdu fakat. Poecilia reticulata, Lepistesim doğurdu fakat. lepistes üretimi, Lepistesim doğurdu fakat. lepistes yavruları, Lepistesim doğurdu fakat. gambusya, Lepistesim doğurdu fakat. paludaryum, Lepistesim doğurdu fakat. akvaryum, Lepistesim doğurdu fakat. plati, Lepistesim doğurdu fakat. velifera
mavievren
FORUM YÖNETİMİ
*
ADI-SOYADI Evren Biçer
KONUM ANTALYA
KAYIT TARİHİ 21 Aralık 2009, 22:40:03
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 4561
Konu Sayısı: 107
Bu iletiyi değerlendir +650/-0
İLETİŞİM
Gerçek doğasever, her canlıyı ayırmadan sever.

« Yanıtla #1 : 22 Ekim 2011, 00:37:05 »

Öncelikle ''beyaz kap'' yöntemi nedir bunu anlatırsan sevinirim. Wink Balığın ölü doğum yapmış olabilir ya da diğer yetişkin balıklar yavruları çiğnemiş olabilir. Bunu bilemeyiz.

Sadece ihtiyacın olanı al ve toprağı bulduğun gibi bırak!
Ömer.F.Özturna
Ömer Faruk ÖZTURNA
*
KONUM Bursa / Yıldırım
İLETİŞİM
Site
Ömer Faruk ÖZTURNA

« Yanıtla #2 : 22 Ekim 2011, 00:49:09 »

Öncelikle Evren ağabey yazım hatalarını düzelttiğiniz için teşekkür ederim. Smiley

"Beyaz Kap Yöntemi" balığı beyaz bir kap içine (yoğurt kabı, herhangi boş bir kap) canlılardan ayrı doğum yapmasını sağlamak daha çok bu yöntem yedek akvaryumu olmayanlar ve az bitki bulunan  akvaryumlar için yapılan bir uygulamadır.
Bu yöntemi kullanıyorum bende bu benim ilk yavru alma deneyimim olduğu için biraz heyecanlıyım mazur görünüz. Smiley

Ömer Faruk ÖZTURNA

Kadir UZUN
Kulüp bağımlısı üye
ADI-SOYADI Kadir UZUN
KONUM Bursa/Gürsu
KAYIT TARİHİ 27 Eylül 2011, 21:05:14
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 699
Konu Sayısı: 63
Bu iletiyi değerlendir +454/-0
İLETİŞİM
KULÜP BAĞIMLISI ÜYE

« Yanıtla #3 : 22 Ekim 2011, 02:11:24 »

Ömer beyaz kap anaç balığı olduğundan daha az strese sokar diye duydum. Anaç balık doğuma başladıysa senin ayırmanda bence biraz yanlış. Çünkü bu onu ürkütür. Ürken balık doğumu biraz erteleyebilir. Bu durumda ben anaç balık yerine yavruları alıyorum akvaryumdan. Doğum bitene kadar bekliyorum zaten yarım saat ya da biraz daha fazla sürüyor balığın büyüklüğüne göre. Ölü bulduğun balıklara gelince, Evren Hocamın düşüncelerine katılıyorum ve ölü doğum normaldir. Eğer doğacak yavrular varsa anaç başığının rahim bölgesi hala biraz siyahtır. Onun stresten kurtulmasını sağla. Sabit bir ısıda olan su içinde doğum yapmasına yardımcı ol. Kap içindeki su sen istemesende su ısısı düşecektir. Yanlış bilmiyorsam soğuk su da yeni doğan yavruları hırpalar.

Dilek Tetik
Canlı Doğuranlara Yeni Başladım!
Forumla ilişiği kesilmiş
*
ADI-SOYADI Dilek Tetik
CİNSİYET Cinsiyet: Bayan
KONUM İstanbul/ Bağcılar
KAYIT TARİHİ 25 Eylül 2011, 20:22:44
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 64
Konu Sayısı: 4
Bu iletiyi değerlendir +95/-2
İLETİŞİM
« Yanıtla #4 : 22 Ekim 2011, 12:19:45 »

Öncelikle ''beyaz kap'' yöntemi nedir bunu anlatırsan sevinirim. Wink Balığın ölü doğum yapmış olabilir ya da diğer yetişkin balıklar yavruları çiğnemiş olabilir. Bunu bilemeyiz.
Evren Bey alttaki adrese bakabilir misiniz?
http://www.akvaryumforum.com/forum/canli-doguranlar-16/49356-canli-doguranlarda-quotdogumhanequotlerin-kiyaslanmasi-ve-yeni-oneri-quotbeyaz-kapquot.htm
Köprü yapamadım. Bulamadım. Cheesy

50 lt: Japon,çöpçü,vatoz
30 lt: Lepistes, yavruları ve ay moli
10 lt : Küçük lepistes yavruları
Ömer.F.Özturna
Ömer Faruk ÖZTURNA
*
KONUM Bursa / Yıldırım
İLETİŞİM
Site
Ömer Faruk ÖZTURNA

« Yanıtla #5 : 22 Ekim 2011, 17:29:52 »

Evet kesinlikle bu konu. Smiley Bu konu altında görmüştüm ben de pek deneyimim olmadığı için, siz büyüklerime sorma gereği duydum. Smiley

Ömer Faruk ÖZTURNA

numanjii
Bitkili lepistes akvaryumu
FORUM YÖNETİMİ
*
ADI-SOYADI Numan İŞCAN
KONUM Tekirdağ
KAYIT TARİHİ 08 Aralık 2007, 18:51:07
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 2537
Konu Sayısı: 82
Bu iletiyi değerlendir +466/-2
İLETİŞİM
Lepistes, C.vatoz, Çöpçü, salyangoz, Kiraz karides

« Yanıtla #6 : 23 Ekim 2011, 12:07:49 »

Dilek hanımın paylaştığı bağlantı, çok açıklayıcı olmuş. Zira bizler de artık bu yöntemi kullanmayıp tavsiye etmesek de, zamanında hepimiz bu yöntemi kullandık. Ama işin ilginç yanı o yavruların dokunulmadan orada durması. Başarı ortada. Bunun sebebine gelirsek, ben beyaz rengin balıkta körlük gibi bir etki yaptığını (kar körlüğü gibi) ve yavruları fark edemediğini düşünüyorum.

Klavyem Sürçerse Affola... Smiley

Ömer.F.Özturna
Ömer Faruk ÖZTURNA
*
KONUM Bursa / Yıldırım
İLETİŞİM
Site
Ömer Faruk ÖZTURNA

« Yanıtla #7 : 24 Ekim 2011, 02:27:14 »

Numan abi ben bu yöntemden hiçbir verim alamadım. Üzülerek söylemem gerekirse, lepistesim hala doğurmadı ve akvaryumun üstünde, üst cama yakın olan kısıımda kafası yukarıda dik bir şekilde duruyor. Bütün lepistesler de yanlarında acaba bunun bir açıklaması var mıdır?

Saygılarımla...

Ömer Faruk ÖZTURNA

mehozi
Forum Müdavimi
*
ADI-SOYADI mehmet SEPETLER
KONUM İZMİR
KAYIT TARİHİ 31 Ekim 2008, 15:54:32
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 316
Konu Sayısı: 16
Bu iletiyi değerlendir +69/-0
İLETİŞİM
« Yanıtla #8 : 24 Ekim 2011, 15:36:56 »

Beyaz kap dediğiniz yöntemi senelerdir kullanıyorum. Çok faydasını da gördüm. Hatta balıkçıların kullandığı strafor kutulardan bile alıp kullandım. Küçük bir ısıtıcı ve havataşı ısıtma ve hava sorunlarını gideriyor. Sanırım sizin sorununuz doğumun başlamasından sonra ayırmanız balığı. Önceden ayırmış olsanız sorun yaşamazdınız.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

|Site Map | Arsiv | Wap | Wap2 | Wap Forum | XML | Rss
Fish Topsites TurkeyRank.Com - Pagerank Servisi
MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!
Bu Sayfa 0.534 Saniyede 37 Sorgu ile Oluşturuldu