Lepistes Kulübü; lepistes hakkında her şey (ülkemizin ilk ve en köklü lepistes topluluğu)
21 Aralık 2014, 03:54:06 *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: FORUMUMUZA ÜYELİK SERBEST HALE GETİRİLMİŞTİR. İSTEYEN HERKES KURALLARIMIZA UYDUĞU SÜRECE FORUMUMUZA ÜYE OLABİLİR. HERHANGİ BİR BAŞKA SİTEYE ÜYE OLMANIZ FARK ETMEZ. BUNUNLA BİRLİKTE, FORUM İÇERİĞİNİ ÜYE OLMADAN DA GÖREBİLİRSİNİZ.

Sayfa: [1]   Aşağı git Konuyu Okumuş Olanlar
  Yazdır  
Gönderen Konu: Lepisteslerim ölüyor, acil yardım lütfen  (Okunma Sayısı 4676 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
DEKREM
Forumla ilişiği kesilmiş
*
ADI-SOYADI
CİNSİYET Cinsiyet: Bay
KONUM bayburt
KAYIT TARİHİ 06 Nisan 2008, 17:27:34
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 5
Konu Sayısı: 2
Bu iletiyi değerlendir +0/-0
İLETİŞİM
Site Çevrimdışı
« : 05 Haziran 2008, 08:29:48 »

Lepisteslerim ölüyor ve neden olduğunu bulamıyorum. Sanki hava alamıyormuş gibi dipte duruyorlar. Kuyrukları iyice büzüşüyor ve sonra ölüyorlar. Bunun sebebi yerli ve yabancı lepisteslerin üzerindeki parazitlerin uyuşmaması mı, yoksa başka bir şey mi var? Hastalık mı bilmiyorum. Lütfen yardım edin. Sad
Robot Moderatör
Anahtar Kelime
Offline Pasif

View Profile
Re: Lepisteslerim ölüyor, acil yardım lütfen
« Posted on: 21 Aralık 2014, 03:54:06 »

uyari
Merhaba ziyaretçi, öncelikle sitemize hoş geldiniz. Ben Lepistes Kulübü Robot Moderatör olarak siteden daha fazla yararlanmanız için sitemize üye olmanızı öneririm. Sitemize üye olmadan da yazıları okuyabilirsiniz, ancak bazı bölümlerde ziyaretçiler kısıtlandığı için bazı bölümleri göremezsiniz. Sitemize üye olursanız fotoğraf ve videolar paylaşabilirsiniz, yazılar paylaşabilirsiniz, sorular sorabilirsiniz, sorulan sorulara cevaplar verebilirsiniz. LK, ülkemizin ilk ve en köklü lepistes kulübüdür. Taklitlerimizden sakının! İyi eğlenceler...

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Lepisteslerim ölüyor, acil yardım lütfen lepistes, Lepisteslerim ölüyor, acil yardım lütfen endler, Lepisteslerim ölüyor, acil yardım lütfen Poeciliidae, Lepisteslerim ölüyor, acil yardım lütfen Poecilia reticulata, Lepisteslerim ölüyor, acil yardım lütfen lepistes üretimi, Lepisteslerim ölüyor, acil yardım lütfen lepistes yavruları, Lepisteslerim ölüyor, acil yardım lütfen gambusya, Lepisteslerim ölüyor, acil yardım lütfen paludaryum, Lepisteslerim ölüyor, acil yardım lütfen akvaryum, Lepisteslerim ölüyor, acil yardım lütfen plati, Lepisteslerim ölüyor, acil yardım lütfen velifera
Onur G. HİTİT
Amatör teorik araştırmacı ve doğal alan gözlemcisi (Sn. Oğuz SAĞLAM'ın bana verdiği ünvandır)
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
KONUM SAMSUN
KAYIT TARİHİ 27 Nisan 2007, 21:18:33
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 18437
Konu Sayısı: 4106
Bu iletiyi değerlendir +729/-8
İLETİŞİM
Site
İlkelerimden ödün vermem.

« Yanıtla #1 : 05 Haziran 2008, 10:29:07 »

Daha ayrıntılı bilgi, hastalığın ne olduğunun anlaşılmasını kolaylaştırcaktır:

http://www.lepisteskulubu.org/index.php?topic=64.0

Kuyruk kısılması ile ilgili bir bilgi:

http://www.lepisteskulubu.org/index.php?topic=118.0

"Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız." Konfüçyus

‎"Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenemeyen bir şey olduğunu anlayacak." Şef Seattle

YENİ ÜYELERİMİZ, LÜTFEN TIKLAYINIZ!

zerocool
*
ADI-SOYADI Atacan KARAGÖZ
KONUM İstanbul
KAYIT TARİHİ 29 Mayıs 2008, 20:22:43
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 151
Konu Sayısı: 16
İLETİŞİM
« Yanıtla #2 : 05 Haziran 2008, 13:25:30 »

Ekrem Bey,

Bugün biraz işim vardı, giremedim, kusura bakmayın.Eğer hala yaşayan balığınız varsa acele etmelisiniz.Ayrı bir tanka damacanadan su alıp 31-33 C'ye kadar ısıtın,suyu gök mavisi olacak şekilde metilen mavisi karıştırın, çok koyu yapmayın.Tuzunu bir cezvede 5-10 dakika kaynatın, 5 lt. 1 çaykaşığı, mümkünse badem veya kestane yağı gibi bir yağı da 10 lt. 1 tatlı kaşığı karıştırın.Sıcaklığı sakın düşürmeyin, sakın yemek vermeyin.Umarım kurtulurlar.

Balıklar iç parazitin son dönemindeler.Solungaçların içleri parazitle dolmuş oksijen ayrıştıramıyorlar.Genital bölgelerinde tıkanmalar oluyor.

Sağlıklı balıklar.
zerocool
*
ADI-SOYADI Atacan KARAGÖZ
KONUM İstanbul
KAYIT TARİHİ 29 Mayıs 2008, 20:22:43
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 151
Konu Sayısı: 16
İLETİŞİM
« Yanıtla #3 : 05 Haziran 2008, 13:48:03 »

Özellikle son yıllarda süs hayvanlarına karşı olan ilgi giderek artmaktadır. Ülkemizde de akvaryum balıkçılığı son yıllarda hızla gelişmiş ve önemli bir iş kolu durumuna gelmiştir. Bugün ülkemizin hemen her kentinde akvaryum balıkları satan çok sayıda işletmeler, amatör ve az sayıda da olsa profesyonel akvaryum yetiştiricileri bulunmaktadır (Alpbaz, 1984).

Akvaryuma alınmış 1000’e yakın süs balığı türü olduğu bilinmektedir. Bunların büyük bir kısmı ise tatlı su formudur. Tatlı su formu olan akvaryum balıkları içerisinde önemli bir yer tutan Poecilidae familyası üzerinde çalışmaların yoğunluğu dikkat çekicidir (Bassler, 1996). Bu familyaya gösterilen ilginin artması nedeniyle yetiştiricilik sorunları ortaya çıkmaktadır. Bu sorunların başında ise ektoparazitler ile ilgili olanlar ön sıralarda yer almaktadır (Schaperclaus, 1992; Cengizler, 2000).

Lernaea spp. (Copepoda: Lernaeidae), 17. yüzyıldan beri tatlı su balıklarında görülen ektoparazitlerden biridir. Akvaryumlarda, göllerde ve nehir ağızlarında balık ölümlerine neden olduğu tespit edilmiştir. Günümüzde bilinen 110 türü bulunmaktadır (Putz ve ark.,1964; Robinson ve ark., 1996). Akvaryum balıklarında özellikle Lernaea cyprinacea ve L. carassii türleri hastalık etkeni olarak bilinmektedir.

Konuya ekonomik açıdan bakıldığında; yetiştiriciliği yapılan akvaryum balıkları parazitleri hakkında gereken bilgiye sahip olunması; kayıpların en alt düzeye indirilmesi ve karlılık oranını yükseltme açısından önemlidir. Parazitler ve aktivitelerini artıran ortamların yok edilmesi ile ilgili bilgiye sahip olunması, bu parazitlerle mücadelede zararların minimum düzeye indirilmesine olanak sağlamaktadır (Tonguthai, 1997; Koyuncu, 2002).

Materyal ve Yöntem

Araştırma materyali olarak Poecilidae familyasına ait, 40 adet Lepistes (Poecilia reticulata), 20 adet Siyah Moli (P. latipinna), 20 adet Kılıç (Xiphophorus helleri) ve 30 adet Plati (X. maculatus) kullanılmıştır. Balık örnekleri, Nisan - Ağustos 2002 tarihleri arasında Mersin bölgesinde tropikal balık türlerinin yetiştiriciliğinin yapıldığı bir işletmeden alınmış ve içinde havuz suyu bulunan taşıma poşetleriyle canlı olarak Mersin Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi hastalıklar laboratuvarına getirilmiş ve parazitlerin araştırılacağı ana kadar, havalandırılması sağlanan akvaryumlarda canlı olarak tutulmuşlardır.
Araştırmada kullanılan balıkların vücut yüzeyi, solungaçları ve yüzgeçleri önce makroskobik olarak daha sonra stereo mikroskopta incelenmiştir. Balıkların dış yüzeyinde bulunan parazitler sayılarak kaydedilmişlerdir. Parazitler % 70’lik etil alkol’de tespit edilmiş daha sonra parazitin fotoğraflarını çekmek ve uzun süreli saklamak amacıyla lam üzerine konulan bir damla gliserin jel’e aktarılarak, üstü lamel ile kapatılmış ve kanada balsamı ile daimi preparat haline getirilmiştir. Parazitlerin türlerinin belirlenmesinde; Bauer (1959), Fryer (1961), Bykhovskaya-Pavlovskaya (1962), Fryer (1968), Bauer (1969), Fryer (1982), Ekingen (1983), Woo (1995)’dan yararlanılmıştır. Parazitin morfolojik özellikleri ve ölçümleri parazit canlı iken NİKON H550L marka mikroskop altında mikrometrik oküler yardımıyla yapılmış ve fotoğrafları çekilmiştir.

Bakteriyolojik incelemeler canlılığını yitirmek üzere olan 10 balığın böbreğinden Triptik Soy Agar’a ekimler yapılmak suretiyle yapılmıştır. Petri kapları 20 ± 1ºC’ de 5 gün boyunca inkübe edilmiştir.

Hasta balıkların tedavisi amacıyla 3 gün boyunca ve günde 1’er saat süreyle 10 ppm konsantrasyonunda Kloramin T kullanılmıştır.

Bulgular

Bu araştırma süresince incelenen 40 adet P. reticulata’nın 18 adetinde (% 45), 20 adet P. latipinna’nın 7 adetinde (% 35), 20 adet X. helleri’nin 15 adetinde (% 75) ve 30 adet X. maculatus’un 9 adetinde (% 30) parazit kayıt edilmiştir. Böylece dört balık türüne ait toplam 110 adet bireyden 49 adetinde (% 44,5) toplam 67 adet L. cyprinacea belirlenmiştir.

Balıkların canlı muayeneleri sırasında; yüzme bozuklukları, suyun yüzeyinde kalma, suyun içindeki objelere ve akvaryum kenarlarına sürtünme ile zayıflama ve halsizlik gözlenmiştir. Parazitin balığın derisine, kaslarına ve anüs boşluğuna yerleştiği görülmüştür (Şekil 1). Otopside parazitin deride neden olduğu lezyonlar, grimsi bir tabaka ile karışık hemorajiler ve pullarda dökülmeler gözlenmiştir.

L. cyprinacea’nın, karakteristik olarak bir çifti “T” şeklinde ve boynuz benzeri olmak üzere iki çift sefalik uzantıya ve bedenin ucunda konikal bir ağza sahip olduğu belirlenmiştir. Parazitin bu özellikleri sayesinde deri altındaki kas tabakasına saplandığı gözlemlenmiştir (Şekil 2, 3).

Parazitin mikrometrik okülerdeki ölçümlerinde, erişkin dişi parazitin ortalama 17 mm, erkek parazitin ortalama 0,9 mm uzunluğunda olduğu belirlenmiştir.

Bakteriyolojik incelemeler sırasında patojen herhangi bir bakteri üremesi gözlenmemiştir.

Tartışma ve Sonuç

Balıklarda parazitlerin neden olduğu hastalıklar önemli bir yere sahiptir. Çünkü parazitler, koruyucu önlemler alınmadığında kolayca bulaşabilmekte ve hızla yayılabilmektedirler. Paraziter hastalıklar balıklarda zayıflamaya, iştah kayıplarına ve solunumun engellenmesinin yanı sıra, ağır enfestasyonlarda ölümlere dahi neden olabilmektedirler. Khalifa ve Post (1976), çok sayıda L. cyprinacea’nın özellikle solungaca yerleştiğinde ölümlere neden olduğunu bildirmişlerdir (Woo, 1995).

Poecilidae balıklarında rastlanılan L. cyprinacea’nın erişkin dişi parazitlerinin 5-22 mm, erkek parazitlerin ise 0.8-1 mm uzunluklarında olabildiği çeşitli araştırmacılar tarafından  belirtilmiştir (Bykhoskaya-Pavlovskaya, 1962; Fryer, 1982). Bu araştırmada erişkin dişi parazitlerin ortalama 17 mm, erkek parazitlerin ise ortalama 0,9 mm uzunluğunda olduğu belirlenmiştir. Ayrıca Shariff ve Sommerville (1990), L. cyprinacea’nın taşıdığı iki çift boynuz benzeri sefalik uzantıdan birinin “T” harfi görünümünde olduğunu bildirilmiştir.    Bir yaşın altındaki balıklarında mikroskopta her bir alanda birden fazla parazit, iki yaşın altındaki balıklarında üçten fazla parazit görülmesi kemoterapötiklerle tedavinin gerekliliğini bildirmektedir (Schaperclaus, 1992). Yapılan araştırmada ise mikroskop alanında ortalama 1-3 adet parazit sayıldığından tedavinin gerekliliği düşünülmüştür.
Bu araştırmada bir akvaryum balığı işletmesinde görülen balık ölümleri sonrasında yapılan inceleme sonucunda bakteriyolojik olarak herhangi bir patojen bakterinin ürememesi ve balıklarda L. cyprinacea’nın tespit edilmesi ölüm nedeninin bu parazit türü olduğunu düşündürmektedir.

Treves-Brown, (2000)’da balıklarda bulunan ektoparazitlere karşı Kloramin T’nin etkili bir ilaç olduğunu belirtmiştir. Bu araştırmada parazitlere karşı uygulanan Kloramin T’nin 10 ppm dozunun 3 gün, 1’er saat süreyle kullanılmasının etkili olduğu saptanmıştır.

Kaynakça:

Alpbaz, A., 1984. Aquarium Techniques and Aquarium Fish Book, (in Turkish). Acargil Matbaası, İzmir, 163-193.

Bassler, G., 1996. Bildatlas der Fishkrankheiten In Sübwasseraquarium Weltbild Verlag Gmblt, Augsburg, 267.

Bauer, O.N., 1959. Parasites of Freshwater Fishes and the Biological Basis for Their Control. Bulletin of the State Scientific Research, Institute Lake and River Fish 49, 236.

Bauer, O.N.,1969. Key to the Parasites of Freshwater Fauna of the USSR, Vol.1 Leningrad, 428

Bykhoskaya-Pavlovskaya, IE., 1962. Key to Parasites of the Freshwater Fishes of the U.S.S.R. Transl. Birrow A. ve Cale, Z.S.1964 Israel Prog. for Scientific Trans. Jerusalem , 613.

Cengizler, İ., 2000. Lecture Book of Fish Diseases (in Turkish). Çukurova Üniv. Su Ürünleri Yayınları Yay. No: 7, 136.

Ekingen, G., 1983. Freshwater Fishes Parasites (in Turkish). Fırat Üniversitesi Su Ürünleri Yüksek Okulu Yayınları No:1 Fırat Üniv. Basımevi, 253.

Fryer, G., 1961. The Parasitic Copepoda and Branchiura of The Fishes of Lake Victoria and The Victoria Nile. Proc .Zool. Soc., 137: 41-60.

Fryer, G., 1968. The Parasitic Crustacea of African Freshwater Fishes, Their Biology and Distributin. Journ. Zool. 156:45-95.

Fryer, G., 1982. The Parasitıc Copepoda and Brachiura of British Freshwater Fishes, A Handbook and Key, No: 46 1-87.

Koyuncu, E.C., 2002. Histopathology, Effects, Incidence and Determination of Ectoparasites on Aquarium (Cyprinidae and Poecilidae) In some The Fish farming and Their Control (in Turkish) Ç.Ü. Fen Bilimleri Enstitüsü (Ph.D.Thesis), 114 p.

Putz, R.E. & J.T .Bowen, 1964. Parasites of Freshwater Fishes. IV. Miscellaneous The anchor Parasite (Lernaea cprinacea) and related species. United States Fish and Wildlife Service Fish Disease Leaflet 575: 1-4.

Robinson, J. and A. Avenant- Oldewage., 1996. Aspect of The Morphology of The Parasitic Copepod Lernaea cyrinacea (Linnaeus, 1758) and Notes on Its Distribution in Africa. Crustaceana 69: 610-626. Schaperclaus, W. 1992. Fish Diseseas. Third Edition, Akadamie Verlag , 1-707.

Treves-Brown, K.M., 2000. Applied Fish Pharmacology, Puplished by Kluwer Academic Puplishers, 1- 300.

Tonguthaı, K., 1997. Control of Freshwater Fish Parasites: A Southeast Asian Perspective, International Journal for Parasitology, Vol.27, No.10,1185-1191.
Woo, P. T. K. 1995. Fish Diseases and Disorders. Volume 1, Protozoan and Metazoan Infections. 415-446.

Sağlıklı balıklar...
DEKREM
Forumla ilişiği kesilmiş
*
ADI-SOYADI
KONUM bayburt
KAYIT TARİHİ 06 Nisan 2008, 17:27:34
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 5
Konu Sayısı: 2
İLETİŞİM
Site Çevrimdışı
« Yanıtla #4 : 30 Haziran 2008, 17:33:30 »

İyi de arkadaşım, bunu iç parazit demiştin, şimdi de platiler neden ölmüyor?  Bunu anlamış değilim, bunun için ne yapmalıyım, bunu söyle bana. Tank işi biraz zor gibi geldi bana ve hiç yapmadığım bir şey olduğu için biraz endişeliyim. Mesela gök mavisi nasıl yapılacak?
Onur G. HİTİT
Amatör teorik araştırmacı ve doğal alan gözlemcisi (Sn. Oğuz SAĞLAM'ın bana verdiği ünvandır)
YÖNETİCİ
*
ADI-SOYADI Onur G. HİTİT
KONUM SAMSUN
KAYIT TARİHİ 27 Nisan 2007, 21:18:33
MESAJ SAYISI Mesaj Sayısı: 18437
Konu Sayısı: 4106
Bu iletiyi değerlendir +729/-8
İLETİŞİM
Site
İlkelerimden ödün vermem.

« Yanıtla #5 : 30 Haziran 2008, 19:35:25 »

Sn. Ekrem DEVELİ;

Türkçe yazım kuralları konusunda defalarca uyarılmıştınız. Yasaklı olduğunuz süre içinde bu konuyu düşünün.

Türkçemiz konusunda en ufak bir tavizimiz olmayacaktır.

Başlık kilitlenmiştir.

"Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız." Konfüçyus

‎"Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenemeyen bir şey olduğunu anlayacak." Şef Seattle

YENİ ÜYELERİMİZ, LÜTFEN TIKLAYINIZ!

Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

|Site Map | Arsiv | Wap | Wap2 | Wap Forum | XML | Rss
TurkeyRank.Com - Pagerank Servisi
MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!
Bu Sayfa 1.391 Saniyede 36 Sorgu ile Oluşturuldu